پیام امام خمینی در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری

خرداد ۲۱ام, ۱۳۸۸ (دیده شده 894 بار)

به نام حق تعالی

  سلام
قبلاً یه نرم افزار خریدیم به اسم “به سوی نور” که از طرف مؤسسه ی فرهنگی نرم افزاری آرمان تهیه شده. این نرم افزار شامل متن کامل ۲۲ جلد صحیفه ی نور حضرت امام (رحمت خدا بر او باد) می باشد. با جستجوی کلمه های “انتخابات ریاست جمهوری” این نتایج که در زیر مشاهده می کنید بدست اومد.

 

*** صحیفه نور ج ۱۱ صفحه ۱۸۷ تاریخ: ۵۸/۱۰/۱۴
پیام امام خمینی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری
بسم الله الرحمن الرحیم
در این موقع که به خواست خداوند متعال یکی دیگر از مراحل استقرار نظام جمهوری اسلامی در دست تحقق است و ملت مبارز بیدار ایران درصدد تعیین انتخاب رئیس جمهور می باشد‚ لازم است تذکراتی داده شود:
۱- با اینکه در این دوره به حسب قانون اساسی مصوب از ناحیه ملت‚ تصدیق صلاحیت رئیس جمهوری و واجد بودن شرایط او به عهده اینجانب است‚ به واسطه بعضی مصالح و جهات لازم المراعات‚ از آن جمله وضع استثنائی که کشور دارد‚ لازم است در این امر مهم حیاتی تاخیر نشود‚ از طرفی شناسائی بیش از یکصد و بیست نفر محتاج به زمانی طولانی است و تاخیر در این حال استثنائی به صلاح ملت و کشور نیست‚ به این جهت و جهات دیگر انتخاب امر صلاحیت و اینجانب را به ملت واگذار نمودم که خود سرنوشت خویش را تعیین نمایند.
۲-  در دوره های آینده که انشای الله  استقرار کامل حاصل شد‚ به حسب قانون اساسی باید این امر به وسیله شورای نگهبان عمل و آنان هستند که باید تشخیص صلاحیت رئیس جمهور را به حسب موازین قانونی بدهند.
۳-  اینجا از ملت شریف ایران تقاضا می کنم که در این امر مهم حیاتی سستی و بی تفاوتی نشان ندهند و انتظار دارم همانطوری که با شور و شعف به پای صندوق های رای برای تصویب جمهوری اسلامی رفتند‚ در این امر با جدیت و علاقه به اسلام شرکت کنند که خداوند متعال با آنان است و پیروزی نصیب ملت شریف مسلمان است.
۴-  ملت شریف با کمال هوشیاری و توجه به توطئه ها و بند و بست ها که در دست اجراست و می خواهند نگذارند ملت در این مرحله مهم پیروز شود و درصدد ایجاد انحراف می باشند و مراعات شرایطی را که در قانون اساسی ذکر شده است با کمال دقت بنمایند.
۵-  از آقایان کاندیداها و دوستان آنان انتظار دارم که اخلاق اسلامی- انسانی را در تبلیغ برای خود‚ کاندیداهای خویش مراعات و از هر گونه انتقاد از طرف مقابل که موجب اختلاف و هتک حرمت باشد خودداری نمایند که برای پیشبرد مقصود‚ ولو اسلامی باشد‚ ارتکاب خلاف اخلاق و فرهنگ‚ مطرود و از انگیزه های غیر اسلامی است.

 

*** صحیفه نور ج ۱۱ صفحه ۱۸۸ تاریخ: ۵۸/۱۰/۱۴
۶-  اینجانب بنا ندارم از کسی تایید نمایم‚ چنانکه بنا ندارم کسی را رد کنم و از تمام احزاب و گروه ها و افراد می خواهم از نسبت دادن کاندیدای خود به من که از آن استفاده تایید و یا تعیین و یا رد شود‚ ندهند. من بسیار مایل هستم که گروه هائی که متعهد و معتقد به جمهوری اسلامی و خدمتگزار به اسلام هستند‚ در مبارزات انتخاباتی کمال آرامش را در تبلیغ کاندیداهاشان رعایت نمایند و نسبت به یکدیگر تفاهم و صمیمیت و اخوت اسلامی داشته باشند و از تفرقه و کدورت شدیدا احتراز کنند که تفرقه و تشتت دوستان را نگران و دشمنان را کامیاب می کند و موجب تبلیغات سوئ می شود. از خداوند متعال عظمت اسلام و مسلمین را خواستارم.
روح الله الموسوی الخمینی

 

*** صحیفه نور ج ۱۱ صفحه ۲۴۷ تاریخ:  ۵۸/۱۱/۶
بیانات امام خمینی به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری در بیمارستان قلب تهران
بسم الله الرحمن الرحیم
خوشحالی من روزی است که به زاغه نشینان عنایت بشود
من دو کلمه می خواهم صحبت کنم: یکی راجع به حال خودم که الحمدلله بد نیست و شاید تشریفات زیاد برای من مهیا کردند آقایان اطبا و وزیر بهداری‚ تشریفاتی که ما عادت به آن نداریم و ما طلبه ها عادی نیستیم به آن‚ ولی وقتی خوشحال می شوم که بفهمم آقایان درصدد این هستند که به این زاغه نشینان شهرها‚ به این چادرنشین های شهرها که در زمان طاغوت به آنها هیچ عنایتی نشده بود‚ در این زمان عنایت بشود. بهداری که اول مرتبه احتیاجی است که مردم به آن دارند طوری باشد که برای همه باشد‚ برای یکی تشریفات و برای یکی هیچ‚ نباشد. و من امیدوارم که آقایان اطبا هر جا که هستند و دولت و وزیر بهداری و خود ملت عنایت به این مطلب داشته باشند که این زاغه نشین ها و این فقرا‚ اینهائی که عیال خدا هستند اینطور ابتلائات را نداشته باشند.
همه ملت بی استثنا به پای صندوق های رای بروند
این یک کلمه‚ کلمه دیگر فردا روز جمعه است و روز مبارک در ماه مبارک تولد با سعادت رسول اکرم در آن اتفاق افتاد و باز مبارک است از باب اینکه ملت ما به یک آرزوی دیگری که داشتند رسیدند و آن تعیین رئیس جمهور. در این زمینه من چند مطلب دارم که اگر آن مطالب تحقق پیدا بکنند‚ من خوشحال می شوم و بیماری من هم اینقدر مهم نیست.
یکی اینکه فردا همه ملت بی استثنا به پای صندوق ها بروند‚ بی عنایتی نکنند به یک مطلبی که کشور آنها به آن احتیاج دارد‚ سرنوشت ملت و اسلام به آن بسته‚ همچو نباشد که اگر یک کسی مثلا میل داشت رئیس جمهور شود و حالا احتمال می دهد که نشود‚ کنار برود یا اشخاصی که با او رفیق هستند کنار بروند و رای ندهند بهتر این است که آنهائی که می دانند که نمی شوند‚ آنها متصل بشوند به بعضی آنهائی که می دانند می برند‚ تا اینکه انشای الله  یک رای کافی تحقق پیدا کند و ما سرشکسته نشویم به اینکه ملت اعتنائی به این مسائل ندارد‚ اعتنائی به سرنوشت خودش و سرنوشت اسلام ندارد. همه با هم به پای صندوق بروید. مطلب دیگر اینکه پای صندوق ها که می روید اینطور نباشد که با هم اختلاف پیدا کنید. یک مساله این است که برای کشور است‚ هر یک از اینها می برند‚ برای کشور

 

*** صحیفه نور ج ۱۱ صفحه ۲۴۹ تاریخ:  ۵۸/۱۱/۶
خدمت خواهند کرد و اگر خدمت نکنند ملت هست و آنها را بر کنار خواهد کرد. از این جهت به طور خصمانه با هم رفتار نکنید‚ برادر باشید با هم. اگر یکی رئیس جمهور شد‚ شما هم به او اعانت کنید‚ اینطور نباشد که قبل از اینکه رئیس جمهور بشود بریزید به جان هم‚ فردا پای این صندوق ها بریزید به جان هم‚ یا بعضی از قشرها شرکت نکنند. من از همه قشرهای ملت‚ چه فارس‚ چه ترک‚ و چه کرد و چه بلوچ و چه ترکمن و چه بختیاری و چه سایر قشرها و طوایفی که هستند در ایران‚ از اینها تقاضا می کنم‚ عاجزانه تقاضا می کنم که طوری نکنند که در خارج منعکس بشود که شما یک مردمی هستید که تربیت اسلامی ندارید‚ شما یک مردمی هستید که با هم سر دنیا نزاع می کنید ریاست جمهوری چیزی نیست که شما به آن اهمیت بدهید. اگر ریاست جمهور خوب باشد‚ آن است که خدمت به ملت می کند و اگر بد باشد‚ آن است که راه جهنم را باید بپیماید. خیلی درصدد این نباشید که برای خاطر اینکه یکی بیشتر می خواهد رای ببرد و یکی کمتر می خواهد رای ببرد به هم بریزید و جنگ و نزاع باشد و اسباب ناراحتی همه را فراهم کنید و من که در اینجا هستم‚ در بیمارستان هستم از این جهت ناراحت و ناراضی باشم. یکی دیگر اینکه بعد از اینکه رئیس جمهور به مبارکی انشای الله  تعیین شود (و هر کس که باشد) دیگران قهر نکنند و عقب بنشینند. کشور‚ کشور خود شماست. رئیس جمهور باشید‚ کشور است. پاسبان باشید‚ کشور است طلبه مثل من باشید‚ کشور خود شماست. بعد از اینکه رئیس جمهور تعیین شد همه اعانت کنید از او‚ همه وارد بشوید در کار و اعانت کنید از او و کنار ننشینید‚ قهر نکنید و رشد خودتان را به دنیا نشان بدهید که شما رشید هستید و شما می توانید که یک مملکتی را با هم اداره بکنید. وقتی که بنا باشد یکی رئیس جمهور شد‚ دیگری هم یک کار دیگر و دیگری هم یک کار دیگر و کارها را به سلامتی انجام دهید. و من مجاز نیستم که بیش از این با شما صحبت کنم. انشای الله  خداوند همه شما را حفظ کند و موفق باشید.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

 

*** صحیفه نور ج ۱۵ صفحه ۱۶۳ تاریخ سخنرانی:  ۶۰/۷/۲
پیام امام خمینی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری
بسم الله الرحمن الرحیم
ملت مجاهد و متعهد ایران!
جمهوری اسلامی‚ فرآورد مجاهدات جانفرسا و فداکاری های بی دریغ شما و فرزندان برومند و شهدای ارجمند شماست. شما بودید که با قدرت ایمان و تعهد به اسلام‚ میهن عزیز خود را از اسارت سلاطین و رژیم ستمگر شاهنشاهی و دژخیمان خونخوار آنان نجات دادید. شما بودید که همچون سلحشوران متعهد صدر اسلام با انقلابی عظیم‚ کشور خود را از سلطه ابرقدرت ها و خصوصا امریکای غدار و جهانخوار آزاد نمودید. شما اسلام بزرگ را که می رفت دستخوش انحراف منحرفین و منافقین شود و احکام مترقی آن به احکام دلخواه نادانان مبدل گردد و با اسم اسلام راستین‚ قوانین مسلم منصوص در قرآن کریم به نسیان کشیده شود‚ زنده و تجدید کردید و در مقابل هجوم نظامی و تبلیغاتی همه جانبه ایستادگی نمودید و در این دو سه ساله‚ ره صد ساله پیمودید و تمام موانع را از سر راه برداشته و جمهوری اسلامی را با تمام نهادهایش تحقق بخشیدید و حیاتی جدید و درخشان و فروزنده به کشورتان و فرهنگتان بخشودید.
اکنون شما عزیزان ارزشمند هستید که باید این سرمایه گرانبها و این امانت الهی را که با خون اولیای گرانقدر خداوند و مجاهدین ارجمند اسلام و فرزندان عزیز برومند شما‚ به دست شما سپرده شده است پاسداری نمائید و با تمام توان از زن و مرد و کوچک و بزرگ با مجاهدات پیگیر و شجاعانه‚ در حفظ و حراست آن کوشا باشید و از تبلیغات دامنه دار ورشکستگان که خود علامت عظمت انقلاب اسلامی شماست و دلیل وحشت آنان و سلطه جویان و چپاولگران است‚ به خود تردیدی راه ندهید و با همان شور و هیجان و تعهدی که دارید به پیش روید و مطمئن باشید که در جهان‚ سرافراز و پیروز هستید و در بارگاه عظمت حق تعالی ارزشمند و در پیشگاه اسلام و اولیا معظم آن ارجمند خواهید بود.
اکنون که با از دست دادن سربازی گرانقدر و رئیس جمهوری خدمتگزار و متعهد چون شهید رجائی که خدایش رحمت فرماید‚ برای تعیین رئیس جمهور به پای صندوق های رای خواهیم رفت‚ لازم است ملت عزیز‚ رشد و استقامت و پایداری خود را در پیشگاه خالق و صاحب اسلام و در نزد جهانیان و در پیش چشمان حیرت زده دشمنان و بدخواهان اسلام که شما را با تهمت های گوناگون

 

*** صحیفه نور ج ۱۵ صفحه ۱۶۴ تاریخ سخنرانی:  ۶۰/۷/۲
هدف قرار داده و وفاداری شما عزیزان متعهد به جمهوری اسلامی را مورد سوال و تردید انگاشته اند ثابت و با شور هر چه بیشتر‚ یکپارچه در این امری که حفظ حیثیت جمهوری اسلامی و ملت شریف بسته به آن است به سوی صندوق های رای چون موجی خروشان و دریائی مواج‚ با صفوفی فشرده رفته رای خود را به شخصی که متعهد به اسلام و خدمتگزار به ملت و کشور و حامی مستضعفان و دارای بصیرت در امر دین و دنیا و منزه از گرایش به شرق و غرب و مکتب های انحرافی و دارای دید سیاسی است‚ بدهید. امروز شرکت در انتخابات ریاست جمهور نه فقط یک وظیفه اجتماعی و ملی است‚ بلکه یک وظیفه شرعی اسلامی و الهی است که شکست در آن‚ شکست جمهوری اسلامی است‚ که حفظ آن بر جمیع مردم از بزرگترین واجبات و فرائض است و وسوسه در آن از شیطان بلکه عمال شیطان بزرگ است.
برادران و خواهران! با هشیاری بسیار و دید اسلامی سیاسی با مسائل برخورد کنید و از وسوسه منحرفان و مخالفان اسلام و وابستگان به سیاست اجانب اجتناب نمائید که اینان با هر وسیله می خواهند پایه های جمهوری اسلامی را متزلزل کنند و به خیال رسیدن به مقاصد خودشان‚ از هر فرصتی بهره برداری نمایند و نگذارند که شما در این امر حیاتی که شخصیت خود و کشورتان بسته به آن است شرکت کنید.
اینجانب از علمای معظم و ائمه جمعه و جماعات محترم و خطبا و گویندگان متعهد در سراسر کشور تقاضا دارم که مردم شریف را از اهمیت این موضوع حیاتی و سرنوشت ساز مطلع و آنان را به تکلیف شرعی خود ارشاد فرمایند. از نویسندگان و گویندگان و روشنفکران و اساتید محترم و معلمان و دانشمندان کشور تقاضا دارم که در هر مسلک و گروهی هستند‚ به یک مطلب مهم توجه نمایند که اگر خدای نخواسته جمهوری اسلامی‚ این دسترنج توده های عظیم رنج کشیده و ستم دیده‚ شکست بخورد‚ هرگز گمان نکنند که به جای آن یک رژیم متعهدتر و غمخوارتر و ملی تر و اسلامی تر روی کار می آید و به یقین بدانند که یک رژیم صد در صد غربی آمریکائی یا شرقی کمونیستی به دست یکی از دو ابرقدرت‚ جایگزین آن می گردد‚ اگر چه با صورت ملی و اسلامی. پس در این صورت‚ کارشکنی یا بی تفاوتی در این امر‚ نزدیک کردن کشور است به سوی دو قطب جهانخوار و به هدر دادن خون های جوانان و زحمت های طاقت فرسای ملت. و از انجمن های اسلامی در سطح کشور می خواهم که در هر محلی که هستند‚ کسانی را که با آنان تماس دارند به اهمیت این امر آشنا نمایند. امید است خداوند متعال‚ امت اسلامی را موفق فرماید که برای پیشرفت مقاصد اسلامی هر چه بیشتر کوشش نمایند و توفیق خدمت به همه ما مرحمت فرماید.
والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته  روح الله الموسوی الخمینی

۳ پاسخ به “پیام امام خمینی در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری”

 1. نوشته شده توسط گروه گرم لامرد در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۳۲ ب.ظ

  با سلام

  روزهای آغازین این سایت به خود میبالیدیم که جوانان پر شور لامرد باز هم با حظور و گروهی قوی سایتی با محتوا و غرور انگیز را اداره میکنند آن هم مهندسانی که بدون اغراق سرمایه های این دیار گرم هستند اما بدون جانب داری از فرد یا گروه خاصی در این روزها واقعا متاسف شدیم که که چرا تحصیل کردگان ما منافع و فعالیت های یک شهرستان را به محل تبلیغات برای یک کاندیدا صرف میکند .
  من نه از کسی حمایت میکنم نه از کسی شکایت فقط حرفم این است که این سایت اگر محصول دست شماست دست مریزاد ، اگر حاصل تلاش شماست خسته نباشید ، اگر خالق تفکر شماست احسنت ولی بجا نبود سایتی که شاید کم کم در سطح شهرستان و حتی استان و کشور شناخته شده است بخواهد افکار یک شهرستان را دیکته کند اگر افکار شخصی اینجا چرا ؟
  اگر احساس گروهی است اینجا چرا ؟
  قرار بود این سایت محل رفت آمود مردم گرم لامرد باشد که از تمامی اخبار روز با خبر باشند ولی حیف که شآن و منزلت خود را پایین کشیدین و باز هم حیف حداقل پیام تبریک میتوان از اشتباهات شما را در این چند روزه ماست مالی کند .

  بی خیال این همه صحبت مهندسین ، افتخاران لامرد از شما بعید بود

 2. نوشته شده توسط علی محسنی در تاریخ ۰۴ تیر ۱۳۸۸ ساعت ۳:۰۴ ق.ظ

  سلام برادر مرتضی کوتاه بنویس این مطالب طولانی با هر درجه اهمیت را کسی حوصله خواندن نیست.

 3. نوشته شده توسط اسدپور مرتضی در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۸۸ ساعت ۵:۴۶ ق.ظ

  به نام خدا
  سلام برادر علی
  در خود مطلب اشاره شد که کلمه های “انتخابات ریاست جمهوری” مورد جستجو قرار گرفت و کل نتایج در مطلب آورده شد تا این شبهه پیش نیاد که فقط تکه ای از سخنان امام رو آورده ایم و یا به عبارت دیگه سخنان امام رو تقطیع کرده ایم. به خاطر همین مطلب طولانی شده است.