پاسخی به مهرستان “فارس از طریق کدام شهرستان ساحلی می شود؟”

مهر ۲۳ام, ۱۳۹۲ (دیده شده 2,229 بار)

مقدمه: مطلب زیر در ابتدا به ایمیل سایت محترم مهرستان فرستاده شد تا در جهت تنویر افکار عمومی در پاسخ به مطلب منتشر شده در آن سایت درج نمایند، حتی با مدیریت سایت در این خصوص تماس تلفنی بعمل آمد، اما با توجه به احتمال عدم انتشار در آن سایت محترم به دیگر سایت های محلی نیز ارسال گردید.

با عنایت به درج مطلبی در سایت مهرستان تحت عنوان “فارس از طریق کدام شهرستان ساحلی می شود” و بروز شبهاتی در خصوص چگونگی الحاق فارس به دریا بدلیل ضیق وقت و مشغله کاری اینجانب متاسفانه انتشار نقشه ای گویا و فنی جهت پاسخ به نقشه تحریف شده و منتشر شده در سایت مهرستان در آن مقطع زمانی میسر نشد و تنها به نقشه ای کلی در سایت وزین تراکمه بسنده کردم، اما بر اساس مطالعات، تحقیقات و اطلاعات بدست آمده دقیق و مستند از اداره محترم راه و شهرسازی شهرستان لامرد و همچنین دفتر نماینده محترم مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر موسوی در تهران، موارد زیر جهت استحضار خوانندگان و مردم شریف و بزرگوار شهرستان های لامرد و مهر تقدیم می گردد:

۱- محدوده ترسیم شده در سایت مهرستان با واقعیت موجود تفاوتهای فراوانی دارد. به عبارت بهتر علاوه بر آنکه مرزهای ترسیم شده بر روی نقشه این سایت با مرزهای مصوب وزارت کشور تفاوت دارد، اصولا کوشکنار نیز که جزء محدوده الحاقی تصور گشته، در منطقه ملحق شده به فارس قرار ندارد و به دلیل خارج شدن این شهر از محدوده الحاقی، خط موربی مطابق نقشه زیر به محدوده بخش مرکزی شهرستان لامرد اضافه گشته است.

1
تصویر ۱ : وضعیت الحاق نسبت به مرزهای لامرد و مهر

همچنین با توجه به مرزهای مصوب وزارت کشور، به دلیل اینکه حد فاصل محدوده الحاقی به لامرد و مهر کوه قرار دارد، بدلیل هجواری شهرستان لامرد با ناحیه الحاقی و اینکه راههای ارتباطی به محدوده ملحق شده به استان فارس تنها در شهرستان لامرد قرار گرفته است و علاوه بر آن مسیر در حال ساخت میان دو سایت صنایع انرژی بر لامرد و کوشکنار نیز تماما از شهرستان لامرد گذر می کند، بدیهی است که محدوده فوق می بایست به مرزهای تقسیمات کشوری شهرستان لامرد افزوده گردند. این در حالی است که برای ارتباط مهر به قسمت الحاق یافته می بایست از شهرستان لامرد عبور کرد و یا اینکه از استان بوشهر گذر نمود که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.


2 

تصویر ۲ : راه ارتباطی موجود در شهرستان لامرد با شهرستان پارسیان یا جاده سرکوه تابناک

 3

 

تصویر ۳ : وضعیت مرزی شهرستانهای لامرد و مهر در الحاق

 4

تصویر ۴ : مسیر مصوب شده کریدور ارتباطی صنایع انرژی بر و در حال انجام که تماما از شهرستان لامرد گذشته و به محل الحاق وصل می شود.


۲-  سایت مهرستان فرموده اند: “بخش های مذکور نه تنها هیچ مرز خاکی با شهرستان لامرد ندارند، بلکه بیش از ۹ کیلومتر نیز در عمق حوزه استحفاظی شهرستان مُهر می باشند” و در ادامه مجددا تاکید کرده اید: “شهرستان لامرد با مناطق مذکور مرز خاکی ندارد”! پرسش آن است که بر چه اساسی چنین مطلب خلاف واقعی را مدعی شده اید؟! چنانچه در نقشه ذیل مشخص است نه تنها شهرستان لامرد کاملا در جوار مناطق مذکور قرار گرفته و دارای مرز مشترک با آن می باشد، بلکه اتفاقا قضیه کاملا عکس آن چیزی است که ادعا گشته است؛ به عبارت بهتر به دلیل شکستگی در مرز استان بوشهر و وجود “روستاهای بندو، سهمو شمالی و سهمو جنوبی”، هیچ گونه ارتباطی بین روستاهای الحاقی به فارس با شهرستان مهر وجود ندارد! با این حال مشخص نیست چرا موضوع کاملا وارونه طرح گشته و در نقشه سایت مهرستان از این شکستگی صرف نظر شده و هیچ اشاره ای بدان نشده است؟!

5

تصویر ۵ : به دلیل شکستگی در مرز روستاهای اتصال یافته با شهرستان مهرهم مرز نیستند


۳- در مورد نقشه ارائه شده توسط سایت مهرستان نکاتی قابل ذکر است که در زیر به آن می پردازیم:

6

الف) همانطور که ذکر گشت مرزهای ترسیم شده در نقشه فوق قانونی و مصوب وزرات کشور نیست و با پیش فرض های شخصی نگاشته شده است.

ب‌) کوشکنار در محدوده الحاق قرار ندارد.

ج‌) روستاهای بندو، سهمو جنوبی و سهمو شمالی نیز جزء استان بوشهر است و هیچ ارتباطی با مصوبه اخیر هیئت محترم دولت ندارد.

د‌) عدد ۹ کیلومتر هم صحیح نمی باشد؛ بلکه در محدوده مرزی مورد اشاره، تنها ۵ و نیم کیلومتر به مهر اختصاص یافته و مابقی آن در مرز جغرافیایی شهرستان لامرد واقع شده است.

ه‌) مرز بوشهر در این نقشه مشخص نشده که این موضوع سبب می گردد به اشتباه به خواننده القا شود که الحاق از طریق مهر می بایست اتفاق می افتاد.

و‌) مسیر اتصال مهر به منطقه مذکور از دو مسیر امکان پذیر است که هر کدام از آن ها مشکلات خاص خود را دارد که به شرح زیر به آن اشاره می شود:

مسیر فاریاب: در این مسیر بایست از مرز بوشهر عبور کرد و حتی یکی از روستاهای آن استان بنام بندو که در نقشه مشخص است را می بایست به مجموعه روستاهای الحاقی اضافه کرد که بدیهی است این موضوع تبعات فراوانی به دنبال داشته و مخالف سیاست کلی فارس و دولت محترم می باشد؛ چراکه سبب می گردد دولت علاوه بر مقاومت استان هرمزگان، با تنش های احتمالی در استان بوشهر نیز مواجه گشته و با توجه به تبعات سیاسی اجتماعی پیش بینی شده، رسیدن به هدف با مشکل جدی روبرو گردد.

مسیر نورآباد: بخش اعظم این مسیر نیز به ناچار از شهرستان لامرد عبور می کند و بدیهی است همان ادعا برای شهرستان لامرد هم می تواند برقرار باشد. مضاف بر اینکه مسیر مذکور فقط یک جاده دسترسی مختص حوزه گازی تابناک و فاقد استانداردهای حمل و نقلی است. این در حالی است که همانطور که در فوق بدان اشاره گشت، مسیر آزادراه در دست ساخت لامرد-کوشکنار، کاملا در حوزه استحفاظی شهرستان لامرد قرار دارد.

۴- نکته چهارمی که می بایست به آن اشاره کرد این سوال اساسی است که در کدام یک از قوانین کشور آمده است که هر روستایی که روبروی منطقه ای واقع گشت، لاجرم باید به آن جا ملحق شود؟! اصولا حتی اگر ادعای نویسنده محترم نیز صحیح بود (که طبق توضیحات فوق با استناد به نقشه های موجود مشخص گشت اینگونه نیست)، باز هم دلیل معقولی نبود تا منطقه مذکور را به شهرستان مهر ملحق کرد. برای اثبات غیرعلمی بودن این ادعا می توان نمونه های فراوانی در کشور و حتی در همین جنوب استان فارس نام برد؛ به عنوان نمونه بخش علامرودشت طبق نقشه های هوایی روبروی شهرستان مهر قرار گرفته است، اما جزئی از شهرستان لامرد می باشد یا روستاهای تل ملایی و چاه شرف طبق نقشه های هوایی روبروی شهرستان لامرد قرار گرفته است اما جزیی از شهرستان مهر می باشد، مثال های متعدد دیگری نیز می توان در همین رابطه در حوزه استحفاظی شهرستانهای همجوار یادآور شد.

۵- پنجم آنکه شاید اشتباه دوستان نویسنده مطلب آن بوده است که به این نکته توجه نفرموده اند مرز اکثر شهرستان ها و استان ها یک خط مستقیم یا یک شکل هندسی منظم نیست، بلکه در اکثر اوقات دارای شکستگی، تو رفتگی و برآمدگی های فراوان است.

نکته آخر آنکه موضوع الحاق فارس به دریا از سالها پیش طرح گشته و دارای سابقه بسیار زیادی می باشد. این طرح مهم ملی در زمانی که مهر در حوزه استحفاظی شهرستان لامرد قرار داشت نیز مدنظر مسولین کشوری و استانی بوده است. منظور آنکه این مصوبه استراتژیک و بسیار حائز اهمیت یک تصمیم محلی نیست که فرض شود سلایق منطقه ای در آن لحاظ شده است؛ بلکه تصمیمی کشوری است که دارای ابعادی سیاسی، اجتماعی و امنیتی در بُعد ملی می باشد و تصمیم گیرندگان آن مسئولین کشوری می باشند. در آخر بایست عنوان کرد در حالی که این طرح کشوری که توسط شورای محترم عالی امنیت ملی تصویب گشته، با حساسیت های فراوانی در حال اجراست و هرگونه تشویش افکار عمومی می تواند به نوعی مخدوش کردن منافع ملی به شمار رود، مشخص نیست مدیریت محترم سایت مهرستان بر چه اساسی در این شرایط مبادرت به درج نقشه ای غیردقیق و شبهه آمیز نموده است. جالب آنکه مدیریت سایت در ذیل نظرات این مطلب به صراحت اذعان می کند:”تصویر فوق حدود تقریبی منطقه الحاقی است و به صورت رسمی تایید نشده است. این تصویر با توجه به اطلاعات موجود توسط خود مهرستان تهیه شده است. لطفاً دوستان تصور نکنند که حتما تقسیمات صورت گرفته به این شکل است. ما در این مطلب فقط دغدغه های همشهریان را به نمایش گذاشته ایم. دغدغه هایی که می تواند کاملا بی مورد باشد

لذا با عنایت به حساسیت های فراوان در خصوص مصوبه شورای محترم عالی امنیت ملی و دولت محترم، انتظار آن است مطالبی در این برهه منتشر شوند که کاملا مستند و علمی بوده و مبنایی معقول داشته باشند، نه آنکه مدیریت محترم سایت پس از انتشار این مطلب و بروز شبهه و تفرقه، رسما بنویسند: این دغدغه ها می تواند کاملا بی مورد باشد!!

۴۰ پاسخ به “پاسخی به مهرستان “فارس از طریق کدام شهرستان ساحلی می شود؟””

 1. نوشته شده توسط قاسم ز در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۴ ب.ظ

  باسلام دوست عزیز جناب صفری باتشکر از مطلبتون بنده قبلا درپستهای دیگر این آدرسها راگذاشته ام برای حدود مرز دو استان وشهرستانها، مرزها به این صورت که نشون داده شده خط شکسته وتراز گذاشته نیست و در این نقشه هایی که گذاشتم اشتباه گوگل در مورد مرز دواستان بوشهر وهرمزگان نشون داده شده که گوگل (چاه مبارک وبندو که جزٍء بوشهره ) را به اشتباه جزو استان هرمزگان آورده که این مورد باعث اشتباه درطراحی نقشه در سایت مهرستان شده واگر این مرز رو دوباره شرق بندو ترسیم کنیم با همان انحنای گوگل تقریبا مرزی با شهرستان مهر باقی نمیمونه و امیدوارم نقشه بدرد بخور وقابل استناد باشه باتشکر.

  http://www.8pic.ir/viewer.php?file=36241356396219758291.jpg
  http://www.uploadax.com/viewer.php?file=95639033487201363688.jpg

 2. نوشته شده توسط علی اکبر صفری در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۷ ب.ظ

  جناب آقای قاسم ز عزیز، ممنون از کامنت شما، نکته ای که بایستی عرض کنم اینکه، نقشه های ارایه شده در این مطلب توسط اینجانب کاملا مستند و دقیق بوده و مورد تایید اداره محترم را و شهرسازی لامرد و همچنین نماینده محترم و پرتلاش جناب آقای دکتر موسوی می باشد و بنابراین جای هیچگونه شبهه ای در این خصوص باقی نمی ماند. با سپاس

 3. نوشته شده توسط علی اکبر صفری در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱:۰۴ ب.ظ

  جناب ادمین محترم سایت وزین تراکمه، با عرض پوزش یا کامنت بنده را حذف فرمایید، یا کامنت آقای قاسم ز و بنده را هر دو منتشر سازید زیرا این کامنت در پاسخ به کامنت آقای قاسم ز ارایه شده است. با سپاس.

 4. نوشته شده توسط هادی در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱:۱۱ ب.ظ

  گوگل ارت هم که بری اگه بخوای تقریبی حساب کنی با نقشه بالا درست در میاد.مهر رو بیخیال یکی لار رو بگیره انگار وارد خاک اونا شدیم.

 5. نوشته شده توسط بنده خدا در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱:۴۵ ب.ظ

  جالبه برای خودتون می برید و می دوزید و از کیسه ی خلیفه می بخشید عزیزان من یک مقدار منطقی باشید این طرح به شدت با اعتراض محکم وقاطع تمام هرمزگان وحتی بوشهر وچند شهر فارس روبرو شده و فعلا معلق مانده وبه احتمال قوی لغو خواهد شد این مصوبه وحی منزل نیست که نتوانند لغوش کنند(لطفا سانسور یا حذف نکنید

 6. نوشته شده توسط علي اكبر صفري در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۲:۱۳ ب.ظ

  جناب بنده خدا، چی شد بالاخره؟ به شدت با اعتراض روبرو شد؟؟؟ معلق مانده؟؟؟ به احتمال قوی لغو خواهد شد؟؟؟ وحی منزل نیست؟؟؟ لغوش کنند؟؟؟ ما که نفهمیدیم منظورت از این جمله چی بود برادر یا خواهر، اگه امکان داره واسه مون ترجمه اش کنین. ههه هه…ممنون.

 7. نوشته شده توسط قاسم ز در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۳:۰۸ ب.ظ

  باسلام جناب صفری نمیدانم شما تصویر بنده رادیده اید اگرتصویر شما مورد تایید اداره راه وجناب دکتر است به دیده منت خداخیرتان دهد.تصویری که بنده گذاشتم که حدود تقریبی و بیشتر منظور اشتباه گوگل دراین مورد برای روشن شدن اذهان بود که هرکسی نیادو برای خودش جهت تشویش اذهان تصویری درست کنه .
  و در جواب کامنت (بنده خدا) باید بگم این طرح تمام شده است ولغو نشده وامنیتی هم نشده دوستانی هم که باوجود این که هم استانی هستند وبخاطر نگاه متعصبانه به این قضیه منافع خودشون رو زبر پامیزارن باید بگم که همانطور که طرح شهرستانی گراش تودولت اصولگراها بااون همه سروصدا تولار لغو نشد وگراش شهرستان شد ودرگذشته هم طرح پالایشگاه پارسیان که تو دولت اصلاحات بود با آون همه سروصدا تو لامرد،لغونشد و توشهرستان مهر اجرا شد پس دوستان این طرح هم تمام شده است واجراخواهد شدوبرگشتی نداره البته من لینک مربوط به این مورد روبراتون میزارم حتما سری بزنید.باتشکر
  http://shiraze.ir/fa/news/45382

 8. نوشته شده توسط لامرد صنعتی در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۴:۵۵ ب.ظ

  احسنت آقای صفری.واقعا بعضی ها غیر منطقی اند.بندرلامرد منطقه آزاد هم خواهد شد انشاالله.

 9. نوشته شده توسط بهنام در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۵:۲۱ ب.ظ

  بنده خدای عزیز
  چرا نمی خواهید واقعیت را بپذیرید؟! این طرح متوقف نشده است !
  لطفا این دو تا لینک را ببینید:
  http://shiraze.ir/fa/news/45498/%D8%A8%D8%B1%D8%AE%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%A7%D9%84%D8%AD%D8%A7%D9%82-%D8%AC%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D8%B9%D8%A8%D9%88%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF
  ——————–
  http://shiraze.ir/fa/news/45382/%D9%85%D8%B5%D9%88%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%84%D8%AD%D8%A7%D9%82-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D9%84%DB%8C%D8%AC-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3-%D9%85%D8%AA%D9%88%D9%82%D9%81-%D9%86%D8%B4%D8%AF%D9%87%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%D8%A7%D8%AA%D9%87%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

 10. نوشته شده توسط نسیم در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۶:۲۷ ب.ظ

  جناب آقاجی صفری  با سلام
  ممنون از مطلب خوبتون که زحمت زیادی برای تهیه اش کشیده شده.  اما یادآوری دو نکته اینجا ضروری است
  ۱- مرزهای تعیین شده بر روی گوگل ارث به هیج عنوان  سندیت ندارند.
  ۲- مرجع تعیین مرزهای استان و شهرستان  اداره راه و شهرسازی نیست.  مرزهای استان و شهرستان  توسط استان داری ها و فرمانداری  ها  با همکاری اداره منابع طبیعی تعیین می شود.

 11. نوشته شده توسط نسیم در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۶:۲۹ ب.ظ

  کامنت های بالا  دلیلی بر رد  مطلب آقای صفری نیست.  تنها به عنوان اطلاع دوستان بیان شده است

 12. نوشته شده توسط بنده خدا در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۲ ب.ظ

  ولی جناب قاسم ز همه ی این مثالهایی که زدید متعلق بود به تغییراتی که درون استانی بوده اند نه اینکه بخواهند بخشی از استان دیگر را تصاحب کنند. در مورد گراش هم بهتر است بدانید اعتراض لار برای بازگشت دو بخش اوز وبیرم بود که آنهم برگشت به لار هیچ اعتراضی به شهرستان شدن گراش نبود. درضمن این لینک هایی که داده اید مربوط به سخنان چند نماینده ی فارس است بهتر است لینک هایی که نمایندگان هرمزگان خبر توقف آن را و قول لغو این مصوبه را داده اند هم ببینید

 13. نوشته شده توسط علی اکبر صفری در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۵ ب.ظ

  ممنون از همه دوستان بخاطر کامنت های بسیار زیبا و اما یه نکته: نسیم جان فرموده اید: “مرزهای استان و شهرستان توسط استانداری ها و فرمانداری ها با همکاری منابع طبیعی تعیین می شود”، سخن شما کاملا صحیح است اما تمامی ادارات در کشور با همدیگر در ارتباط تنگاتنگی هستند و هر طرح راهسازی قبل از تصویب بر اساس نقشه های دقیق و مستند از طرف وزارت راه و شهرسازی به معاونت عمرانی وزارت کشور فرستاده می شود و جهت طرح ارزیابی زیست محیطی؛ هر طرح جاده ای از طرف وزارت کشور به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال می گردد تا پس از مکان یابی دقیق و طرح مطالعه ارزیابی زیست محیطی مشخص گردد آیا با اجرای این طرح راهسازی خسارت جدی به محیط زیست وارد می شود یا خیر؟ طرح ارزیابی زیست محیطی با استفاده از ماتریس هایی توسط کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست انجام و در صورتیکه مثبت ارزیابی شود به آن طرح جاده ای مجوز اجرا داده می شود؛ با توجه به اینکه وزارت محترم راه، مسکن و شهرسازی مجری احداث کریدور ارتباطی صنایع انرژی بر از لامرد به کوشکنار می باشد و این طرح جاده ای مکان یابی دقیق شده لذا نسبت به نقشه هایی که مورد تایید اداره محترم راه و شهرسازی لامرد است نمی توان خدشه ای وارد کرد.

 14. نوشته شده توسط قاسم ز در تاریخ ۲۴ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۹ ق.ظ

  باسلام (بنده خدا) منظور اصلی بنده این است که یک طرح ملی مصوب امنیت ملی کشور به این راحتی باچهارسر وصدا لغو نمیشه حتی اگه سروصدا ازاستانی دیگه باشه چون ملیه پس بین استانی وشهرستانی نداره همه تو همین کشوره.

 15. نوشته شده توسط صادق در تاریخ ۲۴ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۲۰ ق.ظ

  اصلا یه سوال ؟لزوم اینه راه ارتباطی بین دو نقطه باید حتما روبروی هم باشه که میگید روبروی مهر هستش؟

 16. نوشته شده توسط قاسم ز در تاریخ ۲۴ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۶:۳۵ ب.ظ

  باسلام مجدد جناب صفری نقشه گذاشته شده توسط شما تومرز لامرد ومهرش جزییات نداره ومرز واقعی شهرستان مهر با قسمت الحاقی (که اون رو بیش از اندازه واقعی نشون میده) ومرز مهر ولامرد رانشان نمیدهد. نقشه جدیدی لینکش رو گذاشتم که قسمت بندرش طبق نقشه شماست و تایید شده است وجزییات کاملی از روستاهای چاهگزی ولشکون که مرز دوشهرستان لامرد ومهر رونشون میده به اون اضافه شده که قابل استناد تر ه ونشون دهنده مرز واقعی شهرستان مهربا قسمت الحاقیه حتما ببینید باتشکر.
  http://upload7.ir/viewer.php?file=30443825172457070417.jpg

 17. نوشته شده توسط تدبیر در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۳:۳۱ ب.ظ

  رفع بخشی از ابهام های ساحلی شدن فارس
  جالب تر اینکه برخی از دوستانی که در هرمزگان هم با این موضوع مخالفت میکنند، اصالتا از شهرستان لارستان هستند! تا آنجا که بنده اطلاع دارم در شهرستانهای لامرد و مهر هیچکس مخالف ترقی سایر شهرستانها نیست، ولی اینکه عده ای بخواهند با محروم نگه داشتن مناطقی در فارس و یا هرمزگان، پلکانی را برای ترقی خود بسازند قابل قبول نیست.
  شیرازه- «دکتر جعفر قادری» نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی به شبهات «الحاق استان فارس به خلیج فارس» پاسخ داده است که به صورت زیر منتشر می شود.

  سئوال۱- اگر فارس به دنبال ایجاد صنعت در ساحل است، مگر این کار بدون ساحلی شدن این استان امکانپذیر نیست؟

  در شرایطی که فارس می تواند برای استفاده از ظرفیت های دریا و انرژی موجود در منطقه با یک مقدار هزینه اضافی و سرمایه گذاری بیشتر، صنایع خود را در استان فارس مستقر نماید، چرا در استان دیگری سرمایه گذاری کند؟ اگر بنا باشد که فارس در کنار دریا ساحل اختصاصی نداشته باشد، چرا باید توان تخصصِی، فرصت های سرمایه گذاری و منابع ارزی و ریالی بانکی خود را برای توسعه استانی غیر از فارس بکار بگیرد؟ در شرایطی که برخی از منابع به صورت استانی توزیع شده است، اختصاص منابع یک استان به استان دیگر برای تامین اشتغال و ارزش افزوده دیگران چه محلی از اعراب دارد؟ چه کسی از مسئولین فارسی می پذیرد که در جائی سرمایه گذاری نمایند که عوارض، مالیات و اشتغال حاصل از کالاهای تولید شده آن نصیب استان دیگری میگردد و موجب رونق بخش اقتصاد سایر استانها خواهد شد؟ ظاهرا برخی از دوستان فراموش کرده اند که براساس مصوبه دولت، در یکی از استانها برای برخورداری از اشتغال ایجاد شده در تاسیسات نفتی و گازی، شهرستانهای واقع در همان استان با فاصله ۴۰۰ کیلومتری بومی تلقی شده ولی شهرستانهای با فاصله ۲۵ کیلومتری در استانهای دیگر غیر بومی بحساب آمده و سهمی از این اشتغال نداشتند. اگر فرصتهای شغلی بدون توجه به مرزهای جغرافیایی در کشور توزیع میشد، با مهاجرت بیکاران به مناطق مستعد اشتغال، اینهمه فاصله بین نرخ بیکاری استانها وجود داشت؟ با این استدلال آیا منطقی است که استانی نزدیک به ساحل مثل فارس، آب و مواد اولیه را از دریا و از طریق سیستمهای حمل و نقل به درون استان با هزینه بالا منتقل و سپس با هزینه بالا، کالای تولید شده را برای عرضه در بازارهای بین المللی به کنار دریا انتقال دهد؟ اگر تولید محصولات آب بر و یا وابسته به مواد اولیه وارداتی و همچنین وابسته به بازارهای صادراتی در مناطق داخلی فارس توجیه ندارد و کمک فارسی ها به تولید در سایر استانها هم قابل پذیرش نیست، پس راهی جز ادامه مرزهای فارس تا کناره ساحل باقی نخواهد ماند.

  سئوال ۲- اگر فارس در ساحل روبروی خود سرمایه گذاری نکند، آیا این سرمایه گذاری توسط هرمزگان انجام نمی شود؟

  در پاسخ به این سوال باید گفت وقتی در ساحل بندرعباس هم دسترسی به دریا امکان پذیر است، هم گاز و میعانات گازی به وفور یافت می شود و هم زیرساختهائی مثل اسکله های شهیدان رجائی و باهنر در دسترس است و سایر امکانات موجود در یک مرکز استان در دسترس قرار می گیرد، کدام سرمایه گذار هرمزگانی دارای منطق اقتصادی، حاضر است مناطق ویژه اقتصادی اطراف بندرعباس را رها کرده و با یک فاصله نزدیک به ۴۰۰ کیلومتری برای سرمایه گذاری راهی ساحل جنوب فارس شود؟ در شرایطی که دولت برای استخراج گاز از حوزه گازی کیش سرمایه گذاری وسیعی کرده و پالایشگاه و تاسیسات این حوزه در ساحل چارک در حال برنامه ریزی و تاسیس است و زمین و فضاهای وسیعی در کنار این بندر در حال آماده شدن است و این حوزه معادل ۵ فاز پارس جنوبی ذخیره گازی دارد و فاصله این بندر هم تا بندرعباس زیاد نیست، سرمایه گذاری هرمزگانی ها در غربی ترین نقطه هرمزگان دور از ذهن است. اگر هرمزگان در این محدوده سرمایه گذاری نکند و فارس هم انگیزه ای برای سرمایه گذاری نداشته باشد، این محدوده در سالهای آینده نیز دوران محرومیت خود را سپری خواهد کرد. برای هرمزگان در توجه به این محدوده انگیزه کافی وجود ندارد و همین طور که تا به حال توجهی نکرده در آینده نیز توجهی نخواهد داشت.

  سئوال ۳- آیا هدف از این الحاق بیشتر تامین منافع فارس نیست؟

  الحاق فارس به دریا یک اقدام برد- برد است. این الحاق بیش از آنکه برای فارس منفعت داشته باشد برای محدوده الحاقی و مناطق مجاور و کلیت کشور متضمن منفعت است. به اعتقاد ما اگر الحاق این محدوده به فارس صورت نگیرد، احداث صنایع در این محدوده توجیهی نداشته و استقبالی از آن صورت نمی گیرد. در صورت عدم الحاق، فارسی ها انگیزه ای برای سرمایه گذاری در این نقطه ندارند. اگر بنا باشد که فارسی ها واحد تولیدی خود را در این محدوده مستقر و مجوزهای لازم را از بندرعباس اخذ نمایند، هزینه اضافی متحمل شده اند. در اینصورت برای یک سرمایه گذار فارسی، سرمایه گذاری در لامرد، مهر، بوشهر، بندر امام، چابهار و یا در مجاورت بندرعباس مقرون به صرفه تر از این محدوده خواهد بود. با نزدیک شدن محل اخذ مجوز و محل استقرار واحد تولیدی، در هزینه های سرمایه گذاری و اداره واحد تولیدی صرفه جوئی خواهد شد. مدیرعامل سابق منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان نقل می کرد که برای توجیه ظرفیتهای این منطقه در جلسه شورای اداری هرمزگان شرکت کرده بودم، در این جلسه یکی از مدیران کل هرمزگانی خطاب به من عنوان کرد: وقتی همه زیرساختها در کنار بندرعباس فراهم است، چرا منطقه ویژه را در پارسیان تعریف کرده اید؟ شما قضاوت کنید: اگر فارس در کنار دریا ساحل داشته باشد، با تفاوتی که در استعدادهای بین یک منطقه در حوالی شیراز و یک منطقه در کنار دریا از نظر دسترسی به آب، انرژی، مواد اولیه وارداتی و بازارهای صادراتی وجود دارد، آیا یک مسئول شیرازی به خودش اجازه طرح چنین سئوالی را خواهد داد؟ بر این اساس این الحاق نفع هر دو طرف را به همراه خواهد داشت.

  سئوال ۴- چه اطمینانی وجود دارد که فارس بعد از ساحلی شدن به این محدوده توجه کند؟

  اگر ساحل ملحق شده بعد از الحاق نیازمند حمایت فارس است، نیاز فارس به این محدوده به مراتب بیشتر و شدیدتر است. پس از الحاق این محدوده به استان فارس، مسئولین ما نمی توانند به این نقطه بی توجه باشند. فارس برای احداث صنایعی که مصرف آب بالائی داشته و نیازمند به حمل و نقل ارزان دریائی و انرژی هستند به این محدوده نیاز مبرم دارد. علاوه بر آن بخشی از فعالیت های گردشگری مردم فارس در این محدوده انجام می شود و متناسب با انتظارات استان در این نقاط زیرساختهای گردشگری ایجاد نشده است و لذا استان فارس که بدنبال توسعه صنایع، ایجاد اشتغال، افزایش درآمد و توسعه گردشگری است، حتما به این محدوده توجه ویژه خواهد کرد.

  سئوال ۵- آیا مخالفت برخی از افراد با این الحاق از سر دلسوزی برای محدوده ملحق شده نیست؟

  انشاء الله که چنین است. اما با همه خوش بینی باید پرسید چرا تا بحال در جهت انتقال هیچکدام از صنایع بزرگی که در مناطق دیگر استان هرمزگان ایجاد شده و امکان انتقال آن به این محدوده وجود داشته، اقدامی نشده است؟ پاسخ این سئوال روشن است. باید بپذیریم که اگر هر کدام از مسئولین فارسی هم بجای متولیان امور در بندرعباس مسئولیت می داشتند، ممکن بود به چنین کاری تن در نمی دادند، چراکه برای آنها این تصور وجود دارد که سرمایه گذاری در این محدوده جایگزین سرمایه گذاری در بندرعباس می شود. هرچند ممکن است چنین تلقی وجود داشته باشد، اما از نظر همگان این موضوع مکملی برای سرمایه گذاری بحساب می آید. این یک واقعیت است که سرمایه گذاری در این محدوده، متضمن منافع بیشتری برای فارسی ها است و فارسی ها به همین دلیل نسبت به هرمزگانی ها در سرمایه گذاری در این محدوده راغب ترند. اما اطمینان داریم که هم مسئولین و هم مردم فهیم هرمزگان سرمایه گذاری در غرب استان را نه تنها مزاحمتی برای توسعه استان خود نمی دانند، بلکه کمک میکنند تا با تحقق الحاق، سرمایه گذاری در این نقطه حتی توسط سایر استانها سرعت بگیرد.

  سئوال ۶- آیا بدون الحاق مشکلی برای احداث و توسعه خطوط ارتباطی بین بندرعباس و محدوده الحاقی وجود دارد؟

  مگر مردم این محدوده به عنوان یک شهروند ایرانی حق ندارند که در کوتاه مدت به امکانات حمل و نقل ریلی، هوائی و زمینی مناسب دسترسی داشته باشند؟ آیا باید منتظر بمانند تا مشکل کل کشور حل شده و سپس نوبت به آنها برسد؟ برای منطقه ای که بالقوه توان رشد و توسعه سریع را دارد، حتی کمترین تاخیر در ایجاد زیرساختهای آن نیز کوتاهی در حق مردم آن منطقه و بلکه کل کشور است. حال اگر بنا باشد این امکانات برای مردم محدوده الحاقی فراهم شود در کدام جهت توجیه پذیرتر و اقتصادی تر است؟ از محدوده الحاقی به سمت بندرعباس و یا از محدوده الحاقی به سمت شیراز؟ وقتی مراودات تجاری بین محدوده الحاقی و بندرعباس در حد قابل قبولی نیست و این مسیر صرفا یک مسیر اداری است و نمی تواند یک مسیر تجاری، صادراتی و وارداتی باشد و حتی اگر مراودات تجاری هم در این مسیر باشد، در امتداد همین مسیر، ارزان ترین شیوه حمل و نقل یعنی حمل و نقل دریائی وجود دارد و می توان جابجائی بار را با کمترین هزینه از طریق دریا انجام داد، کدام کارشناس اقتصادی توجیه پذیر بودن احداث خط آهن، دایرکردن پروازهای هوائی و احداث آزادراه و بزرگراه در جابجائی بار و مسافر در این مسیر را تایید می کند؟ با این توصیف فقط در مسیر شیراز به محدوده الحاقی است که احداث بزرگراه و آزادراه و کشیدن خط آهن و برقراری پرواز توجیه دارد.

  در حالیکه فاصله محدوده الحاقی تا بندرعباس ۴۲۰ کیلومتر بوده و به وسیله یک راه فرعی به هم ارتباط پیدا می کند، فاصله این نقطه تا شیراز کمتر از ۳۷۰ کیلومتر بوده و به وسیله اتوبان به هم وصل شده و یا در آینده نزدیک به هم وصل میشود. با اینکه هیچ ارتباط هوائی بین بندرعباس و این نقطه وجود ندارد و هیچ سرویس منظم اتوبوسرانی بین این دو نقطه دایر نبوده و اهالی برای رفت و آمد از وسائل نقلیه عبوری و یا وسائل نقلیه شخصی استفاده می کنند، فاصله شیراز تا نقطه الحاقی با سرویس های منظم روزانه و حتی ساعتی، پوشش داده شده و با پروازهای هوائی روزانه بین عسلویه – شیراز و لامرد – شیراز نیز پشتیبانی می شود. در شرایطی که بین محدوده الحاقی و بندرعباس خطوط ریلی تعریف نشده است، احداث خط آهن در مسیر محدوده الحاقی تا شیراز شروع شده و در آینده امکان استفاده از خطوط ریلی نیز وجود دارد.

  مسیر محدوده الحاقی به شیراز و نیاز این منطقه به مرکز استان فارس یک مسیر و یک نیاز یک طرفه نیست. به همان اندازه که اهالی محدوده الحاقی به شیراز نیاز دارند به همان اندازه نیز، اهالی شیراز و سایر شهرستانهای استان فارس به محدوده الحاقی نیاز دارند. این مسیر صرفا یک مسیر اداری نیست، یک مسیر تجاری، اقتصادی و گردشگری نیز هست. همانگونه که مردم محدوده الحاقی برای استفاده از فضاهای گردشگری در تابستان راهی استان فارس می شوند، مردم فارس نیز در زمستان برای دسترسی به مناطق گردشگری ساحلی، عازم این منطقه می شوند.

  در مسیر جنوب تا شیراز، تنها مسافر جابجا نمی شود، بلکه این مسیر قرار است در کنار سایر کریدورهای جنوبی- شمالی، نقش عمده ای در جابجائی بار وارده به کشور و یا صادره از کشور داشته باشد. به عبارت دیگر در این تعریف نقش، بنا هست که کارکرد منطقه ای این محدوده به یک کارکرد ملی ارتقاء یابد. در این مسیر امکان استفاده از حمل و نقل دریائی وجود ندارد و لذا توسعه حمل و نقل هوائی، زمینی و ریلی برای جابجائی بار و مسافر نه یک نیاز لوکس، بلکه یک نیاز ضروری است. به تعبیر دیگر در این مسیر، توسعه انواع شیوه های حمل و نقل، نه یک اولویت دست چندم بلکه یک اولویت دست اول است.

  سئوال ۷- با این الحاق زمزمه شکل گیری فارس جنوبی آغاز نمی شود؟

  برای شکل گیری هر استان حداقل یک میلیون نفر جمعیت لازم است. شهرستانهای لامرد و مهر با سرجمع ۱۲۰ هزار نفر جمعیت چگونه به خود اجازه خواهند داد که ادعای گزافی چون استان شدن را داشته باشند؟! کل جمعیتی که بنا هست در این بازگشت سرزمینی به فارس اضافه شود کمتر از دو هزار نفر است. اگر با این جمعیت محدود میشد ادعای استان شدن داشت، پس ۹۰ درصد شهرستانهای کشور باید چنین ادعایی داشته باشند! این موضوع انحرافی را برخی از دوستان ما در لارستان که سالهاست بدنبال استان شدن هستند طرح کرده اند. آنها با تصور اینکه با انجام الحاق، اگر استانی در آینده شکل بگیرد لامرد مرکز استان خواهد شد، مخالف ساحلی شدن استان فارس هستند. جالب تر اینکه برخی از دوستانی که در هرمزگان هم با این موضوع مخالفت میکنند، اصالتا از شهرستان لارستان هستند! تا آنجا که بنده اطلاع دارم در شهرستانهای لامرد و مهر هیچکس مخالف ترقی سایر شهرستانها نیست، ولی اینکه عده ای بخواهند با محروم نگه داشتن مناطقی در فارس و یا هرمزگان، پلکانی را برای ترقی خود بسازند قابل قبول نیست. استنباط ما این است که شهرستانهای جنوبی فارس مثل لامرد و مهر مخالف جداشدن از فارس هستند. آنها اعتقاد دارند که جنوب استان از اینکه در حوزه استحفاظی فارس است منافع زیادی می برد و لذا با ایجاد یک استان جدید در جنوب و قطع حمایتهای استان توانمندی مثل فارس، دیگر از این مزایا خبری نخواهد بود. علاوه بر همه این موارد، باید بپذیریم که با الحاق این محدوده ساحلی به فارس، نه تنها زمزمه ای برای شکل گیری استان جدید مطرح نخواهد شد، بلکه سبب خواهد گشت این محدوده برای همیشه جزئی از فارس باقی بماند! چراکه پس از ساحلی شدن فارس از این نقطه، کدام مسئولی رضایت میدهد که این نقطه از فارس مجددا جدا شود و ارتباط فارس با دریا این بار برای همیشه قطع گردد؟ لذا حتی اگر فارس در آینده برای شکل گیری استانی جدید در شمال و یا شرق این استان حساسیتی نداشته باشد، قطعا برای شکل گیری استانی در جنوب و در این محدوده کاملا حساس و مخالف است. بر این اساس اگر در جنوب هم چنین تمایلی باشد، فارس چنین اجازه ای را نخواهد داد. توصیه بنده به عنوان یک اقتصاد خوانده به فعالین لارستانی پیگیر در استان شدن این شهرستان این است که راه تحقق ایده استان شدن لارستان، تلاش در جهت سرمایه گذاری بیشتر در این شهرستان و تسریع در احداث شهرکهای صنعتی، مناطق ویژه اقتصادی و رساندن آب و انرژی و تکمیل زیرساختها و خارج کردن لار از بن بست است. اگر مقدمات استان شدن در آن نقطه فراهم شود، بجای آنکه شما دنبال شهرستانها بروید، سایرین برای تحقق این ایده به سمت شما خواهند آمد. نباید ناامید شد. لارستان توانمندیهای زیادی دارد. اگر برای بالفعل کردن این توانمندیها تلاش شود، حتما در آینده نتیجه خواهد گرفت. برای رشد و توسعه لارستان نه تنها نمایندگان فارس بلکه بیشتر نمایندگان هرمزگان هم که اصالتا لاری هستند و یا به لار تعلق خاطر دارند به شما کمک خواهند کرد. حضور تعداد قابل توجه لارستانیها در هرمزگان و نقش آفرینی آنها در فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بندرعباس هم نشان از توانمندیهای این شهرستان دارد. در این راستا اگر کاری از دست نمایندگان استان فارس هم برآید در خدمت مردم متدین و ریشه دار لارستان خواهند بود.

  سئوال ۸- آیا الحاق بیشتر دغدغه لامردی ها نیست؟

  موضوع الحاق همانگونه که منافع لامردی ها را تامین میکند، با نسبت بیشتری منافع ساحل نشینان و کلیت فارس را تامین میکند. با انجام الحاق، منطقه ساحلی فارس منطقه نورچشمی استان شده و لامرد و مهر هم از این توجه فارس بهره مند میشوند. هم اکنون تامین آب در نقاط جنوبی فارس برای کشور بسیار پرهزینه است. وقتی میتوان فارس را به ساحل رساند، چه ضرورتی برای صرف هزینه های گزاف انتقال آب به لامرد و مهر برای مصارف صنایع آب بر وجود دارد. پیگیری موضوع ساحلی شدن فارس توسط امام جمعه مرکز استان، استاندار، مسئولین و فعالین ملی فارس و همه نمایندگان استان و همه فعالین اقتصادی در فارس نشان دهنده آن است که موضوع دغدغه استان است و دغدغه یک شهرستان نیست. تا قبل از اظهار خوشحالی امام جمعه محترم شیراز در زادروز حافظ در سال گذشته، به پیگیری ها انگ منطقه ای زده میشد. بعد از آن روز و خصوصا در این روزها، با اعلام صریح وزرای فارسی کابینه های مختلف دولت و مصاحبه های متعدد بزرگان فارسی در اهمیت این اتفاق، این اتهامات حتی ارزش مطرح شدن هم ندارد چه رسد به اینکه بنای بر پاسخ به آنها باشد. ای کاش مسئولین امنیتی استان اجازه میدادند تا مصاحبه های انجام شده با بزرگان ملی و نمایندگان فارس در اهمیت این اتفاق منتشر شود. در این صورت روشن میشد که این موضوع مطالبه و خواست یک شهرستان نیست و اهدافی فراتر از خواست یک منطقه و حتی یک استان را دنبال میکند. آقایانی که ادعا میکنند برخی نمایندگان فارس با این موضوع موافق نیستند، اگر بر ادعای خود گواه مکتوبی دارند منتشر نمایند. استان بصورت یکپارچه اعتقاد دارد که الحاق برای همه شهرستانها مزیت دارد. ممکن است این مزیت برای شیراز و شهرستانهائی که به ساحل نزدیکتر و یا در مسیر کریدور جنوب به شمال قرار دارند بیشتر باشد، ولی اینگونه نیست که سایر شهرستانها از این اتفاق منتفع نخواهند شد.

  از این اتفاق بیش از همه، ساحل نشینان نفع خواهند برد. منافع آنقدر زیاد و جذاب است که شخصا از یکی از آقایان ائمه جمعه محترم یکی از شهرستانهای هرمزگان شنیدم که میگفت: در زمان استانداری آقای جهرمی در فارس، مسئولین شهرستان بندرلنگه مشروط به اینکه به عنوان بندر صادراتی و وارداتی فارس شناخته شوند، داوطلب الحاق به فارس شده بودند.

  منافع ملی نیز در این الحاق آنقدر بالاست که سرلشکر رشید، فرماندهان نیروهای دریایی سپاه و ارتش در بیشتر دوره ها وهمچنین اکثر استراتژیستهای نظامی و غیرنظامی از این اتقاق دفاع نموده و خواستار تسریع در انجام آن شده اند. از اینها گذشته چه پشتوانه محکمتری از تایید عالیترین مجامع امنیتی برای دفاع از ملی بودن این مصوبه میتوان ارائه کرد؟

  طرح اتهام لابیگری و یا غیرکارشناسی بودن این مصوبه توسط بزرگان هرمزگانی که خود در سطح ملی دستی بر آتش دارند و از افراد اثرگذار مجلس و کشور هستند، با توجه به پشتوانه های این طرح خیلی دور از انتظار است. انتظار ما از مردم فهیم هرمزگان این است که فضا را بگونه ای به پیش نبرند که بزرگان آنها ناچار به اظهارنظرهایی شوند که زیان آن بیشتر متوجه خود مردم هرمزگان می شود. نباید بخاطر این اتفاق، نمایندگان هرمزگان را سرزنش و به نمایندگان فارس نمره قبولی داد. اگر به گذشته برگردیم خواهیم دید که در فارس هم چنین اتفاقاتی افتاده است. در این دوماه گذشته پنجاه هزار هکتار از زمین های فارس از این استان جدا و به کرمان ملحق شد. در چند سال گذشته هم یک شهرستان مهم و دارای ذخائر معدنی بنام ابرکوه از فارس جدا و به یزد ملحق شد. در فارس اعتقاد براین است که اگر منافع مردم در جداشدن از یک استان و پیوستن به استانی دیگر است کسی نباید مانع تحقق خواسته مردم شود. در موضوع ساحلی شدن فارس اگر مخالفتی در آن حوالی وجود دارد، مخالفت با الحاق نیست، مخالفت براین مبنا است که چرا فقط پنج روستا ملحق شده و کل شهرستان پارسیان ملحق نشده است. استدلال ما این است که اگر بنا باشد در این تغییر و تحولات مرجعیت نهادهای ملی زیر سئوال برود و همه بنا را برلشکرکشی بگذارند، می بایست همراه با هر تغییر تقسیماتی و یا هر انتقال آب و گاز و نفت درگیری ها شروع و کشور گرفتار جنگ های داخلی شود!

 18. نوشته شده توسط همسایه در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۴:۱۰ ب.ظ

  این بار صدای اعتراض خود روستاییان:

  رسیدن به اوج پیشرفت و تکنولوژی را در هرمزگان

  جستجو می کنیم
  (خبرگزاری مهر)

 19. نوشته شده توسط تدبیر در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۴:۵۹ ب.ظ

  دکتر دستغیب هم حمایت خود را از طرح الحاق فارس به دریا اعلام کرد
  نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی که در سفر رئیس جمهور به نیویورک نیز وی را همراهی می کرد افزود: این موضوع را دنبال خواهیم کرد.
  به گزارش سرویس سیاسی شیرازه، دکتر سیداحمدرضا دستغیب در گفتگو با سحاب نیوز در خصوص مصوبه الحاق فارس به دریا ضمن انتقاد از رسانه ای شدن این موضوع تصریح کرد: بهتر بود این موضوع به سطح رسانه ها کشیده نمی شد و در آرامش اجرا می شد.

  وی گفت: طی روزهای اخیر مطالب فراوانی پیرامون اهمیت موضوع الحاق استان فارس به خلیج فارس گفته شده است و از آنجا که گفتنی ها را گفته اند، دیگر نیازی به مصاحبه در این زمینه نیست.

  نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی که در سفر رئیس جمهور به نیویورک نیز وی را همراهی می کرد افزود: این موضوع را دنبال خواهیم کرد.

  گفتنی است طی روزهای اخیر برخی رسانه ها و مسئولین هرمزگان سعی داشته اند با فضاسازی کاذب و ایجاد زمینه جهت توقف این مصوبه مهم ملی، موضوع الحاق فارس به دریا را به سطوح شهرستانی و محلی تنزل داده و آن را خواسته تنها یکی دو نماینده استان فارس جلوه دهند.

  آشوری عضو مجمع نمایندگان هرمزگان روز گذشته در راستای همین پروژه طراحی شده، طی اظهارنظری عجیب الحاق ۵ روستا از بخش کوشکنار شهرستان پارسیان به فارس را “بخشی از پازل تشکیل استان لامرد” عنوان کرد و اظهار داشت: “قاطبه نمایندگان استان فارس مخالفت و نگرانی خودشان را از طرح مسائلی از این دست اعلام داشته اند”!!

  وی افزود: “مسئله جدایی بخش هایی از هرمزگان یک مطالبه ملی نیست، بلکه مطالبه فردی عده ای برای تشکیل استانی در آینده به مرکزیت لامرد است”!!

  این سخنان عجیب در حالی توسط آشوری بیان شده است که طاهری رئیس مجمع نمایندگان فارس ضمن اشاره به آنکه “این طرح بر اساس یک عقلانیت و بهره گیری از سال ها بررسی و مطالعه مصوب شده و کاملا پخته و سنجیده است که می تواند در دراز مدت منافع بسیاری را برای کشور فراهم آورد” تصریح کرد: ۱۸ نفر از نمایندگان فارس پیگیر اجرایی شدن طرح الحاق فارس به دریا خواهند بود.

  همچنین نماینده بندرعباس در حالی مدعی شده است که موضوع الحاق فارس به دریا تنها خواسته لامردیهاست که نماینده شهرستان آباده که در شمالی ترین نقطه فارس واقع شده و با داشتن فاصله قریب به ۱۰۰۰ کیلومتری با منطقه ملحق شده به فارس، احتمالا کمترین فایده عاید حوزه انتخابیه وی خواهد گشت طی مصاحبه ای اعلام کرد: “این طرح مشترک استاندار فارس و نمایندگان استان و مردم بود که در دولت گذشته مصوب و در دولت یازدهم ابلاغ گردید”

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اعتراض به مصوبات با شور و جنجال نمی شود و مسئولان استان هرمزگان نباید مردم را تحریک کنند و باید بدانند که هر معضل اجتماعی بوجود بیاید دامنگیر مسئولان و کل این منطقه می شود.

  جعفر قادری نماینده شیراز نیز در گفتگو با شیرازه ضمن اتهام دانستن ادعای نماینده بندرعباس در خصوص تشکیل استان لامرد گفت: “کل جمعیت آن منطقه اکنون ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار نفر است و برای تاسیس یک استان به جمعیت ۱ میلیون نفری نیاز است. بعضی ها این مباحث انحرافی را مطرح می کنند که اصل قضیه را منتفی نمایند”

  البته موج حمایت مجمع نمایندگان فارس از این طرح ملی که پشتوانه مصوبه شورای عالی امنیت ملی را به همراه دارد، تنها به جعفر قادری، سید احمدرضا دستغیب، الیاس طاهری و رحیم زارع خلاصه نمی شود، بلکه سید موسی موسوی نماینده لامرد و مهر، ذوالانوار نماینده شیراز، شفیعی نماینده رستم و ممسنی و احمدی نماینده داراب و زرین دشت نیز از دیگر نمایندگان استان هستند که طی مصاحبه با رسانه های مختلف حمایت رسمی خود را از این طرح اعلام داشته اند.

  در همین بین و در حالی که موج حمایتهای چهره های شاخص از این طرح ملی به سطح کشور کشیده شده و دکتر سلیمانی وزیر اسبق ارتباطات و نماینده کنونی تهران نیز طی مصاحبه ای حمایت قاطع خود را از این طرح اعلام کرد، اداره کل ارشاد فارس طی دستورالعملی به رسانه های استان اعلام نمود به منظور حفظ آرامش از انتشار هرگونه مصاحبه در خصوص مصوبه مذکور خودداری کنند.

  جدای از آنکه آیا این تصمیم ارشاد فارس در شرایطی که رسانه های هرمزگان با شدت و حدت تمام در حال مخالفت و شبهه افکنی با این طرح مهم ملی هستند صحیح است یا خیر، گپ و گفت با دست اندرکاران رسانه های مکتوب و مجازی استان که حالا چندروزی است دستشان بسته شده است نشان می دهد ده ها خبر، یادداشت و مصاحبه از چهره های شاخص استانی و ملی در حمایت از این مصوبه هم اکنون آماده انتشار دارند که تنها به سبب ملاحظات اداره کل ارشاد استان اقدام به درج آن ننموده اند. چهره هایی نظیر رستم قاسمی وزیر سابق نفت، دکتر لنکرانی وزیر اسبق بهداشت، رضازاده استاندار اسبق فارس و … از جمله افرادی هستند که گفته می شود در این زمینه گفتگو کرده و دلایل و فواید این طرح مهم ملی را بازگو کرده اند.

  در این بین عدم مجوز انتشار مصاحبه های متعدد نمایندگان فارس و دیگر چهره های ملی سبب شده است برخی رسانه ها و مسئولین محترم هرمزگان فضا را برای موج آفرینی و القای شبهه فراهم ببیند؛ در حالی که نیم نگاهی به اسامی ذکر شده در فوق به خوبی نشان می دهد نه تنها ادعای نماینده بندرعباس خلاف واقع بوده و موضوع الحاق فارس به دریا مورد حمایت تمامی اعضای مجمع نمایندگان فارس است، بلکه این مصوبه شورای عالی امنیت ملی مورد حمایت چهره های شاخص کشوری از سلایق و جناح های مختلف نیز می باشد.

 20. نوشته شده توسط فرزانه در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۶:۳۸ ب.ظ

   تراکمه از چند ماه پیش به این طرف خیلی تنگ نظر شدی ها! قبلا تایید می کردی الان یه چیزهایی زورت میاد تایید نمیکنی
  راستی مطلب تابناک رو یادته؟ یکی از قوم و خویشای ما زده بود. 
  میگفت من هر طور شده حال این موسوی رو میگیرم . فکر نمی کردم اینکاره باشه اما وقتی اون مطلب رو تو تابناک کار کرد نظرم عوض شد. می گفت یه کاری کنم این موسوی سجده شکر کردن یادش بره. 
  امان از کینه
  خدا به دور

 21. نوشته شده توسط عبدالرضا عبدالهي در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۶:۵۵ ب.ظ

  درود  و سپاس برادر صفری
  من چند بار برای دوستان مهرستانی نیز پیام دادم هیچ توهینی هم درآن نبود فقط نوشتم : ایکاش موقع جداسازی تل ملایی و چاه شرف و … هم همینجور خط راست میکشیدید ؟ که متاسفانه عزیزان مهرستانی آن را درج نکردند شاید نوشته های ما مخالف آزادی رسانه و مطبوعات بوده باشد . 

 22. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۷:۰۳ ب.ظ

  فرزانه خانم

  رسیدن بخیر
  از وقتی که اسناد ادارات کل رو شد غیبتان زد (همان طور که پیش بینی کرده بودیم).
  به هر صورت مطلب شما را سی ان ان هم کار کند اگر حق باشد به نتیجه میرسد و اگر باطل باشد به نتیجه نخواهد رسید.
  یَفْعَلُ اللَّهُ ما یَشاءُ بِقُدْرَتِهِ وَ یَحْکُمُ ما یُریدُ بِعِزَّتِهِ

 23. نوشته شده توسط خالو در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۶ ب.ظ

  فرزانه خانوم
  این روزا نه تنها دکتر موسوی بلکه ما هم اینقدر در حال سجده ی شکر هستیم که پیشونیهامون پینه بسته از وزارت ابداع کننده ی کلمه ی لارک گرفته تا لغو ادارات کل و قضیه الحاق 
  البته اینکه گفتید اون خبر تابناک کار یکی از خویش و قوم های ما بوده بسیار تعجب کردیم که  چجور مامانمینا اجازه ی خویش قومی با این افرادو بهتون دادن در هر صورت باید بابت داشتنه اینچنین اقوام کینه جویی سخت نگران باشیدالبته ما هم از این به بعد متوجه میشیم با چه قومی طرفیم البته فکر کنم بقیه لاریها با فرهنگ تر باشن
  یک نکته ی اساسی ،شما که چند ماه هست کامنت نگذاشتید پس با چه اسامیی مینوشتید که متوجه سختگیری تراکمه شدید؟!!البته با شخصیتی که از خودتون معرفی کردید میشه از کامنت های بنده خدا و علی فهمید که بی ربط به شما نیستن
  ( لطفا اینو منتشر کنید)

 24. نوشته شده توسط بی طرف در تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۹:۰۰ ق.ظ

  خالو جان عجب حس ششم قوی داری بپا چشم نخوری ولی اینبار اشتباه کردی من فرزانه نیستم خود بنده ی خدا هستم. در ضمن شب دراز است و قلند بیدار خواهیم دید کدام مصوبه اجرایی خواهد شد ! ادارات کل لارستان یا طرح پر سر و صدای الحاق به دریا !!؟ البته بپا یک وقت ساحلی نشی هر هر هر

 25. نوشته شده توسط فرزانه در تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۵ ق.ظ

  استاد اسدپور عزیز
  سلام
  من قبل از اینکه اون مثلا مدارک رو رو کنید جواب داده بودم خدمتتون. عرض من در اون مورد این بود که اصلا من کاری ندارم این کار چه نسبتی با قانون داره حرف من چیز دیگه ای بود. اگه کامنتها و استدلالات من رو با دقت میخوندید و لب ملطب من رو می گرفتید الان این طوری نمیگفتید. به هر حال شما نگرفتید من چی میخواستم بگم به همین خاطر بود که گفتم به علوم سیاسی خونده هاتون بگید بیان. مهندسها عمدتاً دید عمیقی نسبت به سیاست ندارن. این رو تو نوشته ها و کامنتهای تراکمه ای های مهندس هم میشه تشخیص داد. 
  خالو سلام 
  من یک روز قبل از اینکه کامنت قبلی رو بنویسم یه کامنت با همین اسم خودم فرزانه نوشتم اما تایید نشد برای اینکه مطمئن هم بشی برات قسم جلاله میخورم :ولله بلله تلله که من با اسم فرزانه و نه اسم دیگه ای کامنت گذاشتم اما تایید نشد. البته شایدم مشکل فنی پیش اومده که تایید نشده. راستی اصلاح می کنم اون بابا که مطلب تو تابناک رو کار کرده بود بهتره بگم از آشناهای ماست و نه قوم و خویش. راستش رو بخوایید بعد از اون جریان ادارات کل بد جوری کینه این موسوی و قادری تو دل لاری ها هستش. من خبر دارم برای ضایع کردنشون در سطح استان و حتی کشور برنامه هایی دارن. اون زیر تیتر تابناک رو که یادتونه؟ لامصب از میون کلی مطلب که می تونست بذاره فقط اون چیزی که به موسوی و قادری ربط داشت رو گذاشته بود. خدا خیرش بده (خنده شدید و از روی بدجنسی)
  با خودم میگم فرزانه چقدر از نظر اخلاقی تنزل کردی که همش به این فکر میکنی که این مصوبه لغ بشه اونوقت دقیقا همون چیزی که سر لاری ها اومد سر لامردیها هم بیاد و کلی بخندی و جیگرت خنک بشه. لاری ها بخاطر اون ادارات کل جشن گرفتن و کلی خوشحالی کردن و بعد که لغو شد بد جوری ضد حال خوردن. الان متاسفانه من هم منتظر همین اتفاق برای لامردی ها هستم. خدایا منو ببخش!
  ای مسیح مقدس از تو میخواهیم که کینه ها را از قلبهای ما پاک کنی و عشق به فرزندان خدا را در قلبهایمان بگذاری! الاهی آمین!

 26. نوشته شده توسط فرزانه در تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۰ ق.ظ

  راستی استاد اسدپور واقعا اعتقادتون اینکه که اگه به مطلبی حق باشه به نتیجه می رسه و اگه باطل باشه به نتیجه نمی رسه؟
  چقدر شما انسان شریف و پاکی هستید. 

 27. نوشته شده توسط مهدی در تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱:۵۰ ب.ظ

  چرا همه نماینده های فارس حمایت خودشون رو با مصاحبه اعلام میکنند و لی نماینده لامرد سکوت کرده و وسط کمر مار رو گرفته

 28. نوشته شده توسط لارستان بزرگ در تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۹ ب.ظ

  http://sohbatenow.ir/news.php?id=8413

  بد نیست یه ری به این لینک بزنید ، حتماً خوشتون میاد :-)

 29. نوشته شده توسط هموطن در تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۳ ب.ظ

  با سلام
  مهدی عزیز
  در تمامی اظهار نظرها رویه بر اعلام ملی بودن طرح الحاق بوده و با توجه به اینکه از طرف شهرستاهای همجاور ما ، بعضا ابرادات و سنگ اندازی هایی صورت می گیرد جناب دکتر موسوی ترجیح دادند تا اخباز رو فقط از یک کانال رسانه ای بشه و به دلیل حساسیت موضوع قصد حاد شدن و بروز تنش هایی بیشتر  رو با اظهار نظر و خبر رسانی شخصی خوشون  ندارند

 30. نوشته شده توسط خالو در تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۰ ب.ظ

  فرزانه خانوم
  من الان بسیار خوشحالم میدانید چرا؟!!
  بخاطر اینکه مخالفت ما با ادارات کل مبتنی بر استدلات منطقی بود که دکتر اسدپور به بخشی از اون اشاره کردند در حالی که شما به قول خودتان هیچ دلیلی بر منطقی  و قانونی بودنه استقرار ادارات کل در لارستان نداشتید و تنها به همین دلیل بود که که جز نماینده ی خودتان دیگر کسی از از افراد بلند پایه ی سیاسی از ان حمایت نکردند حتی در مجمع نمایندگان در طوماری که برای لغو ادارات کل تنظیم شده بود تنها نماینده ی لارستان امضا نکرده بود و یک نماینده غایب!، اما در قضیه الحاق موضوع کامل متفاوت است برای اولین بار در کشور توسط سرلشکر رشید جانشین ستاد کل نیروهای مسلح و در سطح استان توسط توسط ایت الله ایمانی مطرح شده و توسط استاندار مصوبه ی الحاق رسانه ای شده و در مجمع نمایندگان استان تنها نماینده ی لار با ان مخالفه و توسط شخصیت های کشوری با سابقه ی وزارتی مانند اقایان رستم قاسمی,لنکرانی و محمد سلیمانی حمایت شده است
  همه ی این ها رو گفتم تا به اینجا برسم که مخالفت ما با مخالفت شما از زمین تا اسمون متفاوت هست شما هم در موافقت و هم مخالفتتان اثری از منطق نیست و بیشتر بر تعصبات منطقه ای خودتان استوار هستید و ما کامل در نقطه ی مقابلتان قرار داریم وبه نظرم همین به تنهایی لایق یک سجده ی شکر هست!
  در اینجا ذکر دو نکته لازمه
  ۱٫از بعد از انقلاب تاکنون سابقه ی لغو  مصوبه ی شورای امنیت ملی وجود نداشته است و اگر فکر میکنید با ایجاد فشارهای کاذب  این مصوبه لغو میشود لطفا این اقدامات رو با تظاهرات بعضی شهرهای خراسان در زمان تقسیم شدن ان به سه استان که حتی منجر به کشته شدن معترضینی شد ،مقایسه کنید!
  پس خیال سجده ی شکر حداقل در این مورد رو از ذهنتون پاک کنید
  ۲٫از برنامه ی لاریها برای ضدحال زدن به دکتر موسوی ودکتر قادری سخن گفتید لازمه خدمتتان عرض کنم که اگر این محافل قدرتی داشتند مانع از این میشدند که همشهریان اچمی زبانشون بزرگترین ضدحال عمرشونو بخورند( خنده ی ملایم و از روی قدرت!!)
  پس فکر اینم از ذهنتون پاک کنید
  موفق

 31. نوشته شده توسط مسلم زارعی در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۹:۰۵ ق.ظ

  سلام به نظرم لامردی ها در سایت رجا هم نفوذ کرده اند:http://rajanews.com/detail.asp?id=171316

 32. نوشته شده توسط فرزانه در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۹:۱۹ ق.ظ

  خالو جان
  برای خودت میبری و میدوزی برادر جان. من کی گفتم ما استدلال نداریم؟ اگه حوصله داری که فکر نکنم داشته باشی برو کامنتهای طولانی من را در پست مصوبه ادارات کل لار لغو شد بخون تا حرفای من رو بهتر متوجه بشی.
  راستی تا حالا دقت کردی چرا هرکی حرفایی که به نفع خودشه رو منطقی و استدلالی می دونه و حرفای طرف مقابل رو بی منطق؟ تا حالا فکر کردی اساساً منطق و استدلال یعنی چی؟ چه حرفی منطقی است و چه حرفی مغالطه؟
  یه چیز دیگه من کجا گفتم سجده شکر میخوام بکنم. نه برادر من همین نماز هم زورکی میخونم من مثل موسوی شما اهل خدا و پیغمبر نیستم که سجده کنم. من فقط گفتم هوای نفسم منتظره که جیگرم خنک بشه و نفسم حال بیاد.
  اگه این مصوبه اجرایی شد که خوش بحالتون! نوش جانتون! اگر هم اجرایی نشد امیدوارم این درس رو بگیرید که از هر دستی بگیری از همون دست هم پس میگیری. موسوی جونتون هم از این به بعد تو عالم سیاست پخته تر عمل کنه.
  نکته آخر اینکه لاریها هیچ قدرتی ندارن. باور کن! اصلا تو این جریان الحاق لاریها هیچ کاره هستن فقط بعضی از لاریهای بی فرهنگ مثل خود من نشستیم و تو بکش و من بکش شما و هرمزگانی ها رو داریم نظاره می کنیم که اگه بازی به نفع هرمزگانی ها تمام شد جیگرمون خنک بشه. فقط همین خالو جان.
  ما اگه تو قدرت نفوذ داشتیم که وضعمون این طوری نبود که هرکی از راه میرسه یه لگدی به ما لاریها میزنه.
  ای اهورا مزدا دل غم دیده ما را شاد بفرما و جیگرمان را خنک بنما. تو خود میدانی که ما برای گرفتن حال بعضی ها هیچ قدرتی نداریم و فقط سلاحمان دعا و پناه آوردن به تو است. پس ناامیدمان نگردان ای اهورا مزدای مهربان! آمین! فرزانه 

 33. نوشته شده توسط خالو در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱:۴۳ ب.ظ

  فرزانه خانوم
  من خواننده ی هرروز مطالب سایت تراکمه هستم و تمامی مطالب شما رو از ابتدا تا کنون خوانده ام شما هیچگاه بحثتون  این نبوده که این مصوبه قانونی هست یا نه بلکه به لابی گریهای سیاسی و دیگر عوامل تاثیرگذار بر عالم سیاست ایران اشاره کرده اید و هیچ اشاره ای به قانونی بودن یا نبودنه اون نکرده اید چون در این زمینه حرفی برای گفتن ندارید همانطور که در کامنتتون در زیر همین مطلب در پاسخ به دکتر اسدپور بازم اشاره کرده اید که کاری به قانونی بودن یا نبودن مصوبه ی ادارات کل ندارید
  البته ما از شما هیچگاه توقع خیرخواهی برای مردمی جز خودتان نداریم این وعده ای است که امام صادق به ما داده و فرموده اند که از حسود توقع خیرخواهی نداشته باشید والبته امام علی هم میفرمایند که ستمگری چون حسود ندیدم که به ستمدیده مانندتر باشد:جانی سرگردان دارد دلی بیقرار و اندوهی پیوسته، و وقتی این گفتارهای حکیمانه رو بیاد می اوریم و کامنت های شما رو میخوانیم که چجور بدنبال بدخواهی برای دیگران هستید در حالی که اندوهی پی وسته دارید شکی برایمان نمی ماند که این رفتارها ناشی از هیچ چیز جز حسادت نیست
  در معنیه استدلال و منطق ازمن پرسید که باید خدمتتان عرض کنم که منطق در نزد فیلسوفان غربی یک معنی نزد فیلسوفان اسلامی یک معنی نزد روانشناسان یک معنی نزد نز مردم عوام یک معنی نزد…که برای پی بردن به هریک از این معانی فقط نیاز به کمی حوصله و پشتکار است البته یقین داشته باشید هیچ کدام از این معانی  دردی از شما دوا نمیکند و کما فی سابق از همان مغالطه استفاده نمایید

 34. نوشته شده توسط خالو در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۲:۱۷ ب.ظ

  شیراز۱۴۰۰:تعلق خاطر خلیج فارس به فارس
  http://dr-moosavi.ir/special_news/3736.html

 35. نوشته شده توسط ترنادو در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۲:۳۱ ب.ظ

   دستت درد نکنه خالو جان، ما که جیگرمون خیلی حال اومد

 36. نوشته شده توسط علي اكبر صفري در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۳:۳۳ ب.ظ

  واقعا متاسفم واسه تون، فرزانه خانم، خواهشا با حرف های خاله زنک بازی مثل: “جیگرم خنک بشه و نفسم حال بیاد و…” زیر پست بنده رو کثیف نفرمایین، این حرف ها رو می تونی با زنان لاری بعد از ظهرها که دم درب حیاط قلیون میکشن مطرح کنی، این مصوبه چه اجرایی بشه چه نشه در هر دو صورت ما لامردی ها همراه با نماینده خودمون سجده شکر بجا می آوریم و خوشحالیم زیرا چیزی از دست نداده ایم، اگر اجرا نشه هم مهم نیست. اصلا هیچ ربطی به شما لاری ها نداره.

 37. نوشته شده توسط منصف در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۴:۵۰ ب.ظ

  جناب صفری پست جنابعالی از اساس کثیف هست لازم نیست فرزانه خانم اونرا کثیف کنه بلکه مطالب این خانم یک مقداری از درجه ی کثافت ان می کاهد!(لطفا حذف نکنید

 38. نوشته شده توسط فرزانه در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۵:۲۴ ب.ظ

  برادر خالو
  باور کن من حسادتی نسبت به لامردیها ندارم. فقط نکته اینه که تو جریان ادارات کل من خیلی ضد حال خوردم و الان اگه همین موضوع در مورد شما اتفاق بیفته خوشحال می شم. معلومه که خیلی اهل دین و خدا و پیغمبری که اینهمه حدیث بلدی فقط اشتباهت اینه که مرض اخلاقی من رو اشتباه تشخیص دادی این ضعف یا مرض اخلاقی که من دارم اسمش حسادت نیست اسمش کینه هست. از یه دختر ۲۰ ساله چه توقعی داری؟! راستش دوست دارم بر نفسم مسلط بشم و لگام بزنم به اون و ضعف های اخلاقیم رو از بین ببرم اما چه کنم که تا بحال نشده.
  اما خداییش یه لحظه خودت رو جای من بذار. اگه تو جای من بودی و بعد از اینکه کلی دوست داشتی دوتا از ادارات شهرت کل بشن و شهرت پیشرفت کنه نماینده یه شهر دیگه جلوش رو بگیره و بعد چند ماه بعد مشابه همین اتفاق برای خودش بیفته چه حسی بهت دست میداد؟ این رو گفتم نه به خاطر اینکه ضعفهای اخلاقی خودم رو توجیه کنم این رو فقط گفتم که بتونی من رو درک کنی و با من همدلی کنی همین. خود تو خداییش بعد از لغو مصوبه ادارات کل چقدر خوشحال شدی؟ الان اگه این مصوبه لغو بشه من هم حداقل همون قدر خوشحال میشم. نشم؟ 
  راستی اگه به من یک اکنت بدید حاضرم پست بذارم و انواع و اقسام استدلال رو تشریح کنم. باور کنید این طوری سطح سایتتون خیلی بالاتر از اینی که هست میره. عمرا اگه اینکار رو بکنید.
  آقای صفری 
  اگه یادت باشه قبلا عرض کرده بودم که مامانم گفته جواب بعضی ها رو ندم. یادتون هست؟ و اگه باز یادتون باشه چند ماه پیش گفتم که با مشخصاتی که مامانم داده بود شما از جمله اون افراد هستید. یه دختر خوب حرفای مامانش رو گوش میده و آویز گوشش می کنه. به همین خاطر من جواب شما رو نمی دم. و اگه زیر پستتون رو کثیف کردم خیلی خیلی عذر میخوام. راستی برادر کلا خیلی عصبی هستی. قبلا اینو کسی بهت گفته بود؟ وای خاک تو سرم یادم رفت نصیحت مامانمو.
   

 39. نوشته شده توسط علی اکبر صفری در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۱۹ ب.ظ

  جناب بی انصاف یا به قول خودت منصف: ملت نوشته های بنده را می خوانند آنها قضاوت خواهند کرد مطالب چه شخصی کینه ای است و پست را کثیف نموده؛ لازم نیست شما کاسه داغ تر از آش بشی. و اما فرزانه خانم؛ من قاطع هستم نه عصبی؛ در برابر سخنان احساسی،کینه ای و به دور از منطق قاطع و جدی هستم.

 40. نوشته شده توسط محمدرضا میرزایی در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۳ ب.ظ

  سلام احتمالا لار و مهر شهرستانهای استان فارس نمی باشند.