وظیفه ی ما در مقابل کار پیامبر، انجام واجبات و ترک محرمات است.

تیر ۳۰ام, ۱۳۸۸ (دیده شده 634 بار)

هو الحی القیوم
بارالها نشود لال به هنگام ممات     هر زبانی که فرستد به محمد صلواتعید مبعث مبارک باد.

خدمت دوستان ارزش مند عرض سلام داریم و عید مبعث رو تبریک می گیم. دو روز پیش، مغربی رفتیم مسجد (شهرک ولی عصر). مسجد شهرک با این که تحت پوشش کمیته ی امداده(به شوخی)، لیکن مسجد با صفایی است و معمولاً عیدها، نسبت به روزهای دیگه پرجمعیت تر میشه. مدت زمان زیادیه که در اون، نماز جماعت، هم ظهرها و هم مغرب ها برقراره (قابل توجه همه ی اهالی محله). امام جماعت مسجد، حاج آقا موسوی است که طلبه ای دارای فضل و اراده می باشد. با اراده از این جهت که به نظرم از تهران به  لامرد آمده و چند وقتیست که در این جا زندگی می کند.
اول سه گانه ای و دوم چهارگانه ای گزاردیم، بعد به صحبت های ایشون گوش دادیم. قسمت هایی از سخنان حاج آقا را به مناسبت عید مبعث، به مضمون نقل می کنم:
– ما امروز در جاهلیت مدرن قرار داریم.
– اگر تمام انسان های زمین کافر شوند هیچ ذره ای به خدا ضرر وارد نمی شود.
– یه عالم بزرگواری نقل می کرد که من به عظمت خدا و وجود خدا از یه جریانی پی بردم. یک دانشمندی دو تا موش، یه موش نر و یه موش ماده، در جای کاملاً تاریکی قرار داده بود و دو تا عقرب نر و ماده هم به همین شکل، در اتاق کاملاً تاریکی قرار داده بود، بعد دیده بود از این دو موش، یه موش متولد شده بود و از اون دو تا عقرب هم، یه عقرب متولد شده بود. بچه موش و بچه عقرب، اصلاً هیچ جا رو ندیدند و در تاریکی محض به سر می برند. موش و عقرب سه روزه رو گذاشته بود تو شیشه که دورش پارچه پیچیده بود، آوُرده بود توی روشنایی. پارچه ی دور شیشه رو ورداشته بود، دیده بود که موش یه طرف هست و عقرب هم یه طرف دیگه. این ها سابقه نداره که همدیگر را بشناسند، کی به این ها یاد داده که از هم بترسند. بعد در عرض دو سه ثانیه موش پرید بند آخر دُم عقرب رو کند. از کجا می دونه این موش که دم این عقربه خطرناکه، اون هم نه همه ی دم بلکه بند آخر دم.
– میگیم حاج آقا قربون امام حسین بریم، خب آقا کجا، باید در عملکردمون معلوم باشه.
– یه صلوات بلند ختم کنید.
– خدا کاری که انسان نتونه انجام بده واجب نمی کنه.
– پیامبر (ص) فرمود به خدا قسم، شفاعت ما (من و اهل بیتم)، به کسی که نماز را سبک بشمرد نمی رسد.
– یکی از رفقای ما حاج آقا شهبازیان، (شاید بعضی از شما هم بشناسیدشون) میگه هر جا موقع نماز می شد وایمیستادم نماز می خوندم. توی چهار راه بودم می رفتم یه گوشه نماز می خوندم، بعضی از مردمی که رد می شدند مسخره می کردند، برو خونه تون نماز بخون، من مقیدم نمازمو اول وقت بخونم… مگه امام حسین رو در روز عاشورا مسخره نمی کردند. سی هزار نفر، هلهله می کردند و دست می زدند.
– به بَه بَه و چَه چَه مردم دین دار نشیم.
– وظیفه ی ما در مقابل کار پیامبر، انجام واجبات و ترک محرمات است.
– خدا رحمت کنه آیت الله بهجت، می فرمودند تمام بدبختی های ما بر می گرده به نماز، نمازمون نماز نیست. اگر نماز، نماز باشه «اَلصلاه تنهی عن الفحشاء و المنکر»(۱). نماز، ما رو درست می کنه. خدا که راستگووِه، حتماً نماز ما صحیح نیست که ما رو درست نمی کنه.

در پایان مراسم، شیرینی پخش شد که مقداری از اونا رو خود خانم ها درست کرده بودند. با اجازه تون، در موقع شیرینی ورداشتن، وقارمون رو از دست دادیم(خودمو میگم). این مراسم حاشیه هایی نیز در پی داشت. بعضی از خانم ها در آن سوی پرده و بعضی از بچه های کوچیک سر و صدا می کردند، با توجه به این که تذکرات نتیجه ی کمی داشت، خطیب گفتند که پرده رو کنار بزنید (البته قبلش یا الله گفته بشه).

در حین نوشتن این مطلب، خطایی مرتکب شدم که نشون از سبک شمردن نماز داشت (به نماز اول جماعت نرسیدم!). به خویشتنمان نهیبی زدیم تا زین پس، ۵ دقیقه پیش از اذان،  مهیای حضور در سجده گاه شویم.

در این نوشتار از عید مبعث اسم بردیم اما خیلی از پیامبر صحبت نکردیم. یه بنده ی خدایی که تازه از حج عمره برگشته بود می گفت از خونه ی پیامبر تا غار حرا خیلی راهه که با اتوبوس تردد می کنند، اونوقت حضرت خدیجه چقدر به پیامبر علاقه داشته که این مسیر رو هر روز پای پیاده میومده و برای او غذا می آوُرده.

————————–
۱- آیه ی ۴۵ سوره ی عنکبوت: «نماز از کار زشت و ناپسند باز می دارد.»

۶ پاسخ به “وظیفه ی ما در مقابل کار پیامبر، انجام واجبات و ترک محرمات است.”

 1. نوشته شده توسط مهدی در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۸۸ ساعت ۱۲:۵۱ ب.ظ

  برادر مرتضی!
  خیلی نور بالا میزنی
  ;-)

 2. نوشته شده توسط حسين قادري در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۵۴ ب.ظ

  سلام بر مرتضی خان عزیز
  خدا قوت. عیدتون مبارک. جای من هم شیرینی وردار! آخه ما نسبت به مسجد حق همسایگی داریم!
  همواره سربلند مانی و شیرین‌کام.

 3. نوشته شده توسط همشهری در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۸۸ ساعت ۵:۰۰ ق.ظ

  عیدتون مبارک !
  آخرین نکته که مستقیمن نقل قول از مرحوم بهجت بود واقعاً قشنگ بود، لا اقل واسه نمازخوناش !!

  یه چیز دیگه: من حکمت این شفاعت رو نفهمیدم! تا اونجایی که پای منبرا فهمیدم همون پارتی بازیه خودمونه ولی چون اسمش باید شکیل و دینی باشه شده شفاعت !
  ما ایرانی ها اون دنیا هم میخوایم پارتی بازی کنیم ! :-(

 4. نوشته شده توسط اسدپور مرتضي در تاریخ ۰۳ مرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۲۵ ب.ظ

  به نام حق
  سلام عبدالحسین جان، مهدی جان و همشهری جان
  ممنون از نظراتتون
  نمیشه شیرینی اضافی برداشت
  دفعه ی پیش یعنی ۱۳ رجب قسمت خانم ها آب میوه کم اومد.
  توفیق موفقیت داریم.

 5. نوشته شده توسط مر تضی اسدپور در تاریخ ۰۸ شهریور ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۰۵ ق.ظ

  به نام خدا
  سلام دوستان
  من قبلش از جناب همشهری خودمون معذرت خواهی بکنم
  به خاطر این که مسأله ی شفاعت و پارتی بازی رو پاسخ ندادیم حداقل هم نگفتیم که نمیدونیم بعداً جواب میدیم. یه سری موارد که به ذهن من می رسه ایناست:
  در پارتی بازی مثلاً بین دو نفر یکی انتخاب میشه اما در شفاعت هر دو نفر می تونند مورد شفاعت قرار بگیرند

  در بخشی از آیه ی ۲۵۵ سوره ی بقره، یعنی “من ذا الذی یشفع عنده الا باذنه” می فهمیم که “کیست که در پیشگاه او جز به اذن او شفاعت کند” پس اگر کسی شفاعت می کند به اذن خداوند متعال است و خداوند هم پاک مطلق است که هیچ عیب و نقصی ندارد

  شایدم شفاعت شبیه به این مثال باشه که کار بدی کردیم، پدر می خواد ما رو کتک بزنه اما مادر واسطه میشه تا کتک نخوریم البته مطمئن نیستم این مثال درست باشه از یه کارشناس می پرسیم بعد جواب رو می نویسیم

  موفق باشید

 6. نوشته شده توسط همشهری در تاریخ ۰۸ شهریور ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۲۶ ب.ظ

  مرتضی جان!!
  من منظورم این نبود که شفاعتی در کار نیست!
  لا اقلش اینه که روز حشر هر کس زیر پرچم مولاش قرار میگیره و ما هم اگه خدا قبول کنه زیر پرچم حضرت رسول -ص- .
  من منظورم این بود که ما از کل شناخت ائمه اطهار فقط گریه کردن و شفاعت طلبیدن و امثالهم رو گرفتیم و اصل قضیه رو رها کردیم. خداییش خیلی از روحانیونی که من پای منبرشون بودم از شفاعت تعبیری تو مایه های همین پارتی بازی داشتن.

  یکی از بزرگترین مسائل ذهنی من ارائــــــــه اشتباه، کج و گاهاً ناقص از دین توسط کسانیه که خودشون رو متخصص دین میدونن

  ممنون از پاسخت ! ;)