همه علیه یکی؛یکی علیه همه : «ما» پیروز شدیم

اسفند ۲ام, ۱۳۹۴ (دیده شده 214 بار)

پویا محسنی*
مَن إستَبَد بِرایِهِ هَلَکَ وَ مَن شاوَرَ ورالرِّجالَ شارَکها فِی عُقُولِها؛ هرکس بر فکر و رای خود استبداد ورزید هلاک شد و کسی که با دیگران مشورت کرد در فکر و عقل آنها شریک گردید.(نهج البلاغه، حکمت ۱۶۱)

«ما» پیروز شدیم.بغض یخ زده فرو خفته ای که راه نفس کشیدنمان را بسته بود ، با گرمای نفس مردم سرزمین مان آب شد. ۲۴خرداد دوم خردادی دیگر بود و پیروزی اعتدال بر افراط و امید بر یاس! اما روزهای خوش پیروزی زود گذشت و روزهای سخت روبه رو شدن با مشکلات و معضلات بر جا مانده از ۸سال حاکمیت اصولگرایانه فرا رسید. روزهای جنگ در دیپلماسی هسته ای و تلاش همراهان دولت برای تغییرات مدیران میانی و شهرستانی و چانه زنی نمایندگان و اصولگرایان برای حفظ وضعیت موجود ، هر چه بود و شد گذشت آذر۹۴ موعد ثبت نام انتخابات . انتخابات نامی آشنا برای مردم منطقه ما و بهانه ای برای هماوردی جریانات سیاسی ، حاشیه نشینی سال نود با حضور در صحنه توسط گزینه های اصلاح طلب و شکل گیری مجمع مشورتی اصلاحات جبران شد. اما دیدیم که حضور حداقلی نامزدهای اصلاح طلب تحمل نشد و همه گزینه ها در مراحل مختلف اجازه حضور در میدان رقابت را نیافتند.

مجموعه اصلاح طلب برای اولین بار در وضعیت سختی گرفتار آمد. پس از نا امیدی از بازگشت گزینه های اصلاح طلب مجمع مشورتی اصلاحات در جلسه ای فوق العاده بر انتقال یک نامزد اصلاح طلب منطقه ای که خارج از حوزه لامرد و مهر ثبت نام نموده بودند تاکید نمود، بعد از عدم موفقیت رایزنی ها با آقایان کراماتی و اجرایی سومین گزینه از خطه وراوی درخواست انتقال داد. وضعیت پیچیده ای که شاید برای اولین بار باعث شد بزرگان روحانی و غیر روحانی اصلاح طلب منطقه سه روز پیاپی را به رایزنی و هدایت و حمایت مذاکرات مجمع مشورتی بگذرانند و در روشی نیمه دموکراتیک شبیه سال ۸۶ به اتخاذ تصمیمی برسند که خیر و صلاح اصلاح طلبان در آن باشد.با توجه به گسترش ارتباطات و انعکاس لحظه به لحظه این تغییر و تحولات از بیان جزییات گذر کرده و به تحلیل نتیجه این تصمیم مهم خواهیم پرداخت.

بدون شک بر فعالین سیاسی و رسانه ای منطقه زاویه فکری نگارنده با طیف راست سنتی لامرد پوشیده نیست ، نقدها و تحلیل هایی هم که نگارنده در ده سال گذشته در نقد انحصار و ساختار و تبارشناسی به رشته تحریر در آورده است سندی است که شهادت میدهد در تفکر و راه و روش اصلاح طلبی و خط کشی میان اصلاحات و اصولگرایی و اقتدارگرایی اینجانب به عنوان یک فعال سیاسی و روزنامه نگار اهل مماشات نبوده است . اما اکنون……
هرچند نقدهای فراوانی به مجمع مشورتی و اقلیتی از بزرگان در ده روز اخیر وارد است ، هرچند نقدهای دوستانمان پیرامون ورود و موضع گیری زودهنگام برخی پیشکسوتان در حمایت از یک راه و روش منطقی و قابل بحث هست ، هرچند بر کسی محدودیت های به وجود آمده از انحصار برای نامزدهای اصلاح طلب پوشیده نیست ، هرچند فرایندهای دموکراتیک افزایش سهمیه در ترکیب مجمع مشورتی رعایت نشده باشد و ده ها نقد و ایراد احتمالی دیگر اما….. مجموعه ها و انسان های بزرگ باید در مقاطع بزرگ تصمیمات سخت و حساسی را اتخاذ نمایند . و بزرگی هر جمع به وسعت و حجم و نوع نگاهی است که در مقاطع حساس پیش رو دارد. انتخابات باید عامل وحدت تفکر و نحله های فکری در درون خود باشد و نه انشقاق! بدون شک برای اولین بار شاهد جلسات سخت و طولانی و نفس گیر با نظارت و حضور بزرگان توسط مجمع مشورتی اصلاحات در منطقه بودیم که این در اولین قدم نشان از اهمیت سرنوشت مردم برای اصلاح طلبان داشته و دارد.بدون شک روش انتخاب دکتر روحانی که فردی غیر اصلاح طلب اما معتقد به برنامه های اصلاح طلبانه بود چراغ راهی بود که اعضا مجمع مشورتی از یک چالش بسیار بزرگ یک فرصت فوق العاده بسازند . سال نود دیده بودیم که قهر با صندوق های رای جز حاکم شدن دلواپسان و تندروها حاصلی دیگر در بر نداشته است.

به عنوان کسی که از انتخابات مجلس پنجم خاطره تصویری در ذهن دارد و از انتخابات مجلس ششم در مرکز استان فعالیت عملی خود را آغاز نموده و نزدیک به ده سال مستمر در نقد انحصار و اقتدار قلم زده ام اعتراف می کنم برای برون رفت از وضعیتی که برای ملک و ملت پدید آمده است راهی جز صندوق رای و استفاده از هر فرصتی و امیدی که بتوان با تدبیر به سود شکستن انحصار از آن بهره گرفت متصور نیستم.

ترجیح میدهم آرمانگرایی را به سود واقع گرایی به کناری گذارم و برای شکست انحصاری که نماینده فعلی در تمامی جزییات اجرایی شهرستانهای لامرد و مهر دخالت می نماید (که خود در دو سال گذشته با بخش بسیار زیادی از آن درگیر بوده ام) به کناری وانهم. بدون شک تصمیم مهم مجمع مشورتی اصلاحات در لامرد و مهر (با تمام نقدهای وارده احتمالی بر آن) افق پیش روی اصلاح طلبی در منطقه را نشان خواهد داد ، این بار یک جمع سیاسی برای برون رفت از وضعیت پیچیده منطقه ای یک تصمیم بزرگ و مهم را اتخاذ نموده اند و فکر می کنم به تاسی از دکتر عارف در سال۹۲ باید همه فعالین ما و دوستان اصلاح طلب این تمرین دموکراسی و مشق اجماع را کامل کنند.

امیدوارم همه نامزدهایی که داعیه دار اصلاح طلبی هستند و همه فعالین سیاسی منطقه در مقطع کنونی از فرصت پیش آمده استفاده نمایند که هدف ما گسترش کلام و تفکر اصلاح طلبی است و استفاده از این ظرفیت به واسطه جوانی تحصیلکرده فارغ از جریانات انحصار و اقتدار بهترین فرصت است. باید آگاه باشیم که اصلاح طلبان ضمن حفظ هویت خود به یک انتخاب دست زده اند و آقای سید محسن علوی نیز باید حافظ شان و جایگاه این نظر در جامعه باشد تا به جامعه پیام وحدت و عبور از انحصار منتقل گردد.
در پایان لازم می دانم که به هم نسلان و هم فکران خودم پیغام شفاف و واضح خود را اعلام نمایم که اصلاحات تصمیم خود را گرفته و با تمام توان پای آن ایستاده پیروزی یا شکست نیز قاعده هر رقابتی است اما آنچه مهم بوده و هست و تفاوت تفکر اصلاح طلبی و اصولگرایی را نشان می دهد تمکیت به نظر جمع در راستای منافع مردم می باشد.
به آفتاب سلامی دوباره خواهیم داد
چرا که:
امید بذر هویت ماست

*روزنامه نگار و سردبیر ماهنامه شاخه طوبی

۲ پاسخ به “همه علیه یکی؛یکی علیه همه : «ما» پیروز شدیم”

 1. نوشته شده توسط عدنان در تاریخ ۰۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۲ ق.ظ

  احسنت
  اگه قراره حضور یک کاندیدا برای رفع مشکلات مردم و همچنین شکست جریان انحصاردر لامرد باشه،باید همه ی اصلاح طلبان تمکین کنند و با رای واحد به سیدمحسن علوی افق روشنی را برای شهرمان ترسیم کنیم.آقایونی که تمکین نمیکنند مشخصه که دغدغه شون مردم و شهر نیست بلکه بدنبال قدرت و منافع شخصی خودشون هستند.
  ان شاالله که با اتحاد آفتاب را مهمان شهر یخ زده مان کنیم.

 2. نوشته شده توسط عبدالصمد صفری در تاریخ ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۳:۴۵ ب.ظ

  “….درنقدانحصار واقتدار…”
  “….شکستن انحصار….”
  “…حاکمیت اصولگرایانه….”
  “…درنقدانحصاروساختار….”
  “….اصولگرایی واقتدارگرایی….”
  :….شکست انحصاری که….”
  “…فارغ از جریانات انحصار و اقتدار….”
  “…عبور از انحصار…”!!!!!!!!!

  رایزنی و چانه زنی با اقای زارعی!!!!!
  رسیدن به سید محسن علوی و تعهد گرفتن و…..!!!!

  باهم نمیخونه، یه جای کار میلنگه!!

  موفق