هدفمند کردن یارانه ها و بعضی مشکلات ناشی از عدم اجرای صحیح آن

مهر ۲۰ام, ۱۳۸۸ (دیده شده 513 بار)

این طرح بخودی خود دارای زیبائی مناسبی در ماهیت است و اگر بتوان ابزار اجرائی آنرا نیز همانند اصل طرح و به همین زیبائی تعریف کرد نور علی نوراست اما تجربه نشان داده   که با توجه به موانع و مشکلاتی که در فرهنگ و رویکرد های اجتماعی و بوروکراسی و همچنین واکنش های ابزاری و اقتصاد بسته در کشور ما وجود دارد ، معمولا طرح هائی که بنحوی مأموریت دستگیری قشر ضعیف جامعه را دارد به نتیجه مطلوب نمی رسد و از طرفی نیز فشارهای حاشیه ای از جمله محافل دارای امتیازات انحصاری و بعضا متصل به رانت وقدرت (منظور از قدرت تنها وابستگی های  دولتی نیست) در اقتصاد کشور از دیگر موانعی است که نمی گذارند امثال این طرح به نتیجه مطلوب برسد(همانگونه که رئیس محترم دولت نیز دیشب تلویحا نگرانی خودرا از آن اعلام داشت).

فلذا از آنجا که سیستم و قالب اقتصاد ما مریض است – هرگونه شوک بزرگ اقتصادی در آن بدون زمینه سازیهای لازم و کاربردی ، میتواند خسارات سنگین اجتماعی در بر داشته باشد و خدای ناکرده آمار جرم و جنایت را نیز حتی افزایش دهد.

- یکی از آثار مخرب این طرح که در  درست اجراء شدن آن شک وجود دارد آثار تورمی ناشی از آزاد سازی قیمت حامل های انرژی و کالاهای مصرفی و ضروری خانوارها است که به نوعی در تمامی عوامل تشکیل دهنده سبد کالاهای ضروری مردم تأثیر مستقیم و یا غیر مستقیم دارد می باشد که به نظر می رسد در گام اول اجراء ، حداقل ۴۰ درصد تورم ایجاد نماید.   و تورم ظالمانه ترین مالیاتی است که دولت از فقراء به نفع اغنیاء می گیرد.

برای جبران اثرات ناشی از آزاد سازی قیمت ها گفته شده که دولت نقدا به قشر کم درآمد کمک میکند که این موضوع مستلزم ایجاد سیستم عریض و طویل مددکاری اجتماعی است که بتواند نسبت به شناسائی طبقات کم درآمد و تحقیق و بررسی آن اقدام نماید و این مستلزم انجام هزینه های هنگفتی خواهد بود و تجربه هم نشانداده که بعضا هزینه انجام می شود ولی اهداف آن به غایت نمی رسد و مسلم است که بوقوع پیوستن دو مورد اجتناب نا پذیر است یکی عدم شناخت وشناسایی صحیح  خانوارهای مستحق و از طرفی هم احتمال خطا در پرداخت به غیر مستحق ( البته احتمال ایجاد فساد مضاعف در تشکیلات مددکاری اجتماعی نیز خطری بالقوه خواهد بود).

-        مانع دیگر موفقیت طرح انحصاری بودن سیستم اقتصادی در کشور و عدم رقابت پذیری در آن است .در کشوری که انحصار در  کالا و خدمات وجود دارد آیا میتوان دست انحصار را که مانند هزارپا بر اکثر عوامل تأثیر پذیر در اقتصاد چمپاتمه زده است کوتاه کرد و علیرغم میل دولت خدمتگذار تا کنون چیزی کوتاه شده است؟ ( مثلادر جائی که مطرح می شود برنج های وارداتی و خصوصا  هندی دارای آثار ضد بهداشتی است و تا جائی که حتی گزارش می شود مسئولین هندی نیز بر این موضوع بخاطر محل کشت آن تلویحا صحه می گذارند و بعدا اعلام می شود هیچ مشکلی وجود ندارد و میتوان آنرا مصرف نمود و این موضوع درست در فصل برداشت برنج شمال اتفاق می افتد نمی توان دست های غیبی را بر آن حاکم دید؟و …).

-        آیا این طرح به صنایع ، کشاورزی  و تولید توجه کافی نموده است و به افزایش مشاغل کاذب در کشور کمک نمی کند و سیستم واسط و واسطه گری را افزایش نمی دهد؟ درجائیکه هم اکنون میوه ای که توسط کشاورز تولید، بسته بندی و حمل میشود برای هر کیلو ۳۰۰ تومان قیمت  فروش آن توسط کشاورز است ولی تا بدست مصرف کننده می رسد کیلوئی ۲۵۰۰ تا ۳۸۰۰ تومان برای ایشان آب می خورد میتوان نقش واسطه گری های کاذب را نادیده گرفت ویا حذف کرد؟ و آیا میتوان از این پس وجوه در جریان را برای صنایع ، کشاورزی و تولید فراهم کرد بدون اینکه ورشکستگی برای بانکهای عامل بوجود آید؟

-        از طرفی قانون مدیریت خدمات کشوری اذعان می دارد که حقوق کارکنان هر ساله به میزان نرخ تورم باید افزایش یابد و این طرح این بند قانون را متوقف می نماید و از طرفی با توجه به اینکه تنها در کشور کارکنان کشوری و لشکری و کارگران هستند که بار مالیات واقعی را متحل می شوند با اجرای این طرح فشار مضاعف بر آنان وارد خواهد شد   و هچنین خانوارهایی که بنحوی دسترسی محدود به عوامل درآمدی دارند با این طرح با مشکلات بیشتری مواجه می شوند   و شاهد خواهیم بود که روز به روز بر اختلاف طبقاتی افزوده خواهد شد . همه اقشار میتوانند بار خود را با اجرای این طرح بنحوی بکشند ویا جایگزین نمایند بجز این دو قشر که دسترسی محدود به عوامل درآمدی دارند که این دو قشر نیز حداقل ۸۰ درصد جامعه آماری ما را تشکیل می دهند و بار کلیه عواقب اینگونه را تا کنون در کشور تحمل کرده اند و هیچوقت نیز از صحنه انقلاب کنار نکشیده اند. آیا با اجرای این طرح موجب واکنش های اجتماعی و بعضا خطر شکست آن   ما را تهدید نمی کند و دهها چراهای دیگر که مجال آن در این مقوله نیست.

-        همه باید دعا و کمک کنیم که انشاء الله نسبت به اجرای صحیح این طرح موفقیت حاصل گردد و تا زمینه های لازم اجتماعی ، ساختاری و اقتصادی آن بطور کامل فراهم نشده است نیز در شروع و اجرای آن احتیاط لازم را بکار بریم.

 

 

یک پاسخ به “هدفمند کردن یارانه ها و بعضی مشکلات ناشی از عدم اجرای صحیح آن”

  1. نوشته شده توسط test در تاریخ ۲۰ مهر ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۴۸ ب.ظ

    این هدف والا یعنی هدفمند کردن یارانه ها واقعا کار مهمی است که در تمام دنیا به نحوی کاملا جا افتاده در حال اجراست اما این فرضیه که امکان دارد باعث تورم بیش از حد شود نیز جای تامل دارد.با تشکر…