نقدی بر نقدها!

مهر ۲۲ام, ۱۳۸۸ (دیده شده 245 بار)

“نقد” یک شیوه بسیار درست برای اصلاح امور است.اگر در جامعه ای نقد وجود نداشته باشد این جامعه به سمتی پیش  خواهد رفت که همه افراد آن جامعه نظر خود را بهتر دانسته و هیچ تلاشی در جهت اصلاح کار خود انجام نمی دهند-البته اگر اصلا به اشتباه خود پی ببرند!

اما همین نقد ها گاهی وسیله ای برای اعمال سلیقه شخصی درکار دیگران ،سیاه جلوه دادن فعالیتهای رقیب ،سیاسی کاری برای جمع کردن طرفدار،ترور شخصیتی و … می شود.

گاهی نقد بدون آنکه برای آن دلیلی آورده شود،فقط بصورت متلک یا طعنه عنوان می شود.در این حالت به این موضوع توجه نمی شود که :این مشکل چیست؟چرا اتفاق افتاده ؟ و دراه حل چیست؟

رویه ای که گاهی اوقات  در این سایت دیده می شود-البته این مشکل همیشگی نیست ،چون برخی دوستان دقیقا به موضوع می پردازند و راه حل ارائه می دهند-همین حالت طعنه زنی یا متلک پرانی است.

برخی دوستان علاقه زیادی  دارند موضوعی  که به عنوان مشکل در ذهن خود یا  دیگران است را  مطرح کنند و برای مخالفت خود با این موضوع یا طرح یا نوع فکر ،دلیلی نیاورند.

دوستان در خصوص مسائل شهری کامنت های زیادی می گذارند و برخی مسائل را به نقد می کشند،اما آیا فقط گفتن این جمله که :”میدان مرکزی لامرد برای چندصدمین بار افتتاح شد…”دردی را دوا می کند؟!

آبا در میان مطالب یا کامنت های گذاشته شده در سایت مطلبی یافت می شود که بعد از گفتن مشکل ،دلایل ایراد هم بیان شود؟!-البته به جز چند مطلب که نمونه اخیر آن مطلب آقای رحیمی  بود

شکی نیست که در شهر ما با این شکل مدیریتی ضعف هایی وجود دارد:

-عدم هماهنگی شهرداری و شوارای شهر با اداره گاز و مخابرات و آبفا(شهرداری امروزآسفالت می کنه و فردا اداره آب و… یادشون میاد اونجا لوله نکشیدن)

- نبود حمایتهای مدیران در جهت حمایت از ورزشکاران

- عدم اجرای دقیق قوانین آن هم با گفتن این جمله معروف:به مصلحت نیست…!!!(که می توان به عدم تخریب منازل در مسیر جاده های اصلی یا برخورد با متخلفین اشاره کرد)

-عدم اجرای قانون توسط اداره خراب کننده آسفالت خیابان برای آسفالت مجدد آن و به همراه آن تصادف در آن مکان و نارضایتی مردم

-نبود آینده نگری در ساخت و سازها ی شهری و خیابان کشی ها بدلیل نبود تخصص در ادارات مربوطه

-مشکلات آینده طرحهای در حال اجرا مانند:کارخانه سیمان و آلومینیوم،سایتهای انرژی بر و …

- نبود تخصص در برخی مدیران شهری

- انجام کارهای سلیقه ای بدون توجه به آینده

- نبود سیستم حمل و نقل عمومی در سطح شهر و شهرستان

- ….

اینها همه نقد های بجایی هستند که یا توسط کاربران به آن اشاره شده یا نشده است.اما باز هم دیدن یک مشکل کافی نیست . گاهی اوقات نیاز است بطور مستقیم در کاری باشید تا دلیل وقوع مشکل را بدانیم…..درست است!…..ما که همه در گود نیستیم ، پس چه کنیم؟!

- اول از موضوع بطور کامل مطلع شویم.ممکن است منبعی که ما از آن استفاده می کنیم اشتباه کند یا با موضوع آشنا نباشد و فقط نقد را ببیند-این به دوستان که در بلاد دیگر نشسته اند! اشاره دارد

- نقد خود را بصورتی بیان کنیم که این احساس در طرف مقابل ما بوجود نیاید که ما از روی پدرکشتگی چیزی بیان کرده ایم بلکه، برای او این حس را بوجود آوریم که ما هم دلمان سوخته که این را نوشته ایم و به او حس جواب دادن را القا کنیم

-نکته بعد بیان علت نقد است، که کاری تخصصی بنظر می رسد و در قدرت هر فردی نیست

-نقدی بهتر پذیرفته می شود که حداقل راه حلی برای آن بیان شود-که این هم به تخصص نیاز دارد

خواهش می کنم ، تمنا می کنم این متن را با این دید نبینید که من قصد ماست مالی مشکلات و بد بینی دوستان در بیان نقد ها را دارم ،اما می خواهم بگویم روش نقد برخی ، بیشتر دیدن نیمه خالی لیوان است تا نیمه پر آن.

نباید با نقد خود این احساس را بوجود آورید که نخبگان شهر ما فقط بدنبال بیان ایراد هستند نه گفتن راه حل آن.

دوستانی که در سایت می نویسند همگی از تحصیل کردگان شهر ما محسوب می شوند و هر کدامشان برای من عوام ، کلی انرژی برای ادامه زندگی در این جامعه را می دهند،که نباید با غیر منطقی نوشتن این انرژی را از مردم گرفت.

همه شما در موضوعی خاص تخصص وتبحر دارید،آیا بهتر نیست هر کدام بر اساس تخصص خود نقد را مطرح کرده و بدلیل آشنایی با موضوع ،مشکلات و راه حلهای آنرا مطرح کنید؟!-محمد رحیمی در تخصص خود ،علی قادری ….

آنکه در معماری و شهرسازی خبره است مسائل و مشکلات آنرا مطرح کند،انکه در صنعت به همین صورت ،مسائل اجتماعی هم که با مطالعه و بررسی جوانب ،نوشتنش برای هر فرد تحصیل کرده یا بدون تحصیلات آسوده بنظر می رسد…..

۳ پاسخ به “نقدی بر نقدها!”

 1. نوشته شده توسط محمد کهن سال در تاریخ ۰۱ آبان ۱۳۸۸ ساعت ۲:۲۷ ب.ظ

  با نظرتون موافقم به نظر من چون راه حل ارائه دادن سخت تره اکثرا اون کار آسون رو انتخاب میکنن اونم ایراد گرفتنه

 2. نوشته شده توسط وولمین در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۵۳ ق.ظ

  سلام
  من هم با نظرتون بسیار موافقم . چون آدم ها با وجود حرص و ولعی که جونشون هست دوست ندارن هیچ وقت پا پس بکشن. به همین دلیل همیشه دنبال تهیه کردن یه پاک کن برای پاک کردن هستن!

 3. نوشته شده توسط سهراب عزیزی در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۸۸ ساعت ۱:۳۸ ق.ظ

  سلام

  آفرین.مطلب منطقی و جالبی بود.