نرم افزار مجلس گرافی و عملکرد اقای دکتر موسوی

بهمن ۲۶ام, ۱۳۹۴ (دیده شده 545 بار)

دانشجویان آزمایشگاه شبکه‌های اجتماعی که تحت سرپرستی اینجانب در دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران فعالیت میکنند، با هدف شفاف سازی عملکرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نرم افزار مجلس‌گرافی را راه اندازی نموده اند که در ادرس زیر قابل دسترسی و مطالعه شماست.

majles.sociallab.ir

این سامانه یک کار پژوهشی دانشگاهی است که تمام اطلاعات مندرج در آن به صورت خودکار از اسناد منتشر شده توسط مجلس استخراج شده است. در این سامانه عملکرد نمایندگان از منظر ۶ شاخص مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار گرفته است.
•    نظم حضور در صحن علنی مجلس
•    نطق های پیش از دستور
•    تذکرات کتبی نماینده به هیات دولت
•    تعداد طرحهای ارائه شده
•    تعداد طرحهای امضا شده
•    تعداد سوالات مطرح شده در کمیسیونها

اطلاعات مورد استفاده برای تحلیل شامل ۳۵۰ صورتجلسه است که اولین جلسه آن در تاریخ ۱۳۹۱/۳/۷ و آخرین آن در تاریخ ۱۳۹۴/۶/۳ بوده است. در این سامانه برای هر نماینده یک پروفایل ساخته شده که تمام فعالیتهای وی در قالب نمودارهای متنوع به تصویر کشیده شده و با دیگر نمایندگان مقایسه شده است.

یکی از گزارشهای جالب این سامانه، کلمه گرافی نطق های نمایندگان است. در کلمه گرافی، کلمات کلیدی صحبتها با تکنیکهای پردازش متن استخراج شده و کلمات، متناسب با تعداد رویدادشان در نطق نماینده با اندازه های متفاوت رسم شده اند. که به نحو جالب توجهی موضوعاتی که هر نماینده بر روی آن تمرکز کرده را به تصویر کشیده است.

مثلا  کلمه گرافی نطقهای دکتر موسوی به صورت زیر است:

 

tagcloud-drmusavi

همان گونه که از تصویر مشخص است تمرکز اصلی دکتر موسوی بر مسایل شهرستانی لامرد و مهر و مسایل استان فارس بوده است  و بر مواردی همچون آب، گاز، فرودگاه و مسایل فرهنگیان بوده است.

همین نوع نمودار برای سوالات و تذکرات نمایندگان نیز تهیه شده است. مثلا نمودار زیر مربوط به تذکرات دکتر موسوی است که نشان میدهد روی مسایل استانی و دو شهرستان در مواردی مرتبط با راه، آب، کشاورزی و گردشگری جهت تامین (احتمالا بودجه)، گشایش (احتمالا اعتبار)، پرداخت (احتمالا سهم) یا افزایش (احتمالا تسهیلات یا بودجه) تاکید شده است.

tagcloud-tazakkor
از گزارشهای دیگر این سامانه، رتبه بندی نمایندگان بر اساس جمیع این ۶ شاخص است که فعالترین و غیرفعالترین نمایندگان را به صورتی کاملا شفاف در معرض دید عموم قرار میدهد. دکتر موسوی در مجموع ۶ نطق در صحن علنی داشته اند، ۲۴ تذکر کتبی به هیات دولت داده اند، ۳۸ طرح امضا کرده اند، هیچ طرحی ارایه نداده اند، هیچ سوالی در کمیسیونها مطرح نکرده اند و ۴ بار با تاخیر در جلسات مجلس شرکت کرده اند.

۱۱ پاسخ به “نرم افزار مجلس گرافی و عملکرد اقای دکتر موسوی”

 1. نوشته شده توسط سیدمصطفی هاشمی در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۵ ق.ظ

  سلام دکترجان
  خدا خیرت بده
  هنوزهم ازدکتربپرسی توی این چندسال چه کارمثبتی کردی میگه آ ب وگاز درحالیکه پروژه های آب و گاز جزو طرحههای ملی بوده و از سالیان دراز درحال پیگیری است . ایشان فقط به تازگی درحال آسفالت کردن چندکوچه و خیابان از محله هایی مثل دهشیخ هستند که با آنها به توافق برسند.

 2. نوشته شده توسط حسین در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۳ ق.ظ

  سلام آقای دکتر. ممنون از معرفی این نرم افزار کاربردی و جذاب. چندتا سوال تخصصی داشتم از خدمتتون:
  ۱٫ اساس این کار NLP هست؟
  ۲٫ با پایتون نوشته شده یا جاوا؟
  ۳٫ یعنی شما مدل های ذهنی نمایندگان رو استخراج کردین؟
  ۴٫ آیا بنظرتون delete list مناسبی واسه برنامه در نظر گرفتین؟ چون برخی از کلمات استخراج شده بار معنایی خاصی رو ندارن و نمیشه روشون تحلیل ارایه داد و بنظر میرسه صرفا بخاطر تکرار زیاد نمایش داده شدن.

  با تشکر

 3. نوشته شده توسط نادر نادری در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲:۲۱ ب.ظ

  با سلام خدمت سید مصطفی هاشمی عزیز . باید بگویم که ” جانا سخن از زبان ما می گویی “

 4. نوشته شده توسط مرتضی در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۷:۵۳ ب.ظ

  با سلام
  آقای هاشمی
  تا امروز فکرمیکردم ما انسانهای منصفی هستیم؛ اما متاسفانه ما کم از مردم جاهلیت و کوفه نداریم

  روزی که مولا علی در محراب مسجد کوفه به شهادت رسید جاهلان آن زمان گفتند :

  مگر علی نماز هم می خواند !!
  حال حکایت همان است با مردم است اما در قالب به ادعا روشنفکر که میگویند:

  مگر موسوی چکار کرده !!!!

 5. نوشته شده توسط حافظ در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۸ ب.ظ

  آقا مرتضی دکتر موسوی در حد توانش کارکرده ناراحتی اکثریت مردم از ایشان بیشتر به دلیل برخی از اطرافیان وی هست که همه مردم با نام آنها را می شناسند ولی متاسفانه قدرت وجرات دور کردن آنها را ندارد

 6. نوشته شده توسط اشکان در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۸:۴۱ ق.ظ

  اقای هاشمی انصاف هم چیز خوبی هست شما اگه دکتر موسوی در خونتون هم طلا بکنه به جای اسفالت میگیباز هم دکتر موسوی مگه چیکار کرده
  جناب دکتر اسدپور عزیز بالا بری و پایین بیایی چپ بری و راست بیای اقای موسوی کار خودش میکنه و انشالله رای میاره پس به تدریس دانشجوهای خودت فکر کن که ثوابش چند برابر هست تا این کارا

 7. نوشته شده توسط عدنان در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۷:۱۳ ب.ظ

  حافظ خان!منم عقیده دارم دکتر درحدتوانش کار کرده،ولی متاسفانه توان ایشون خیلی خیلی کم و ناچیز بوده،پس بهتره اینبار کاندیدی جوان،کارآمد و باتوان وانرژی جوانی رو انتخاب کنیم وبه مجلس بفرستیم تا لامردمون بهتر وبیشتر پیشرفت کنه.چه کاریه حالا،دکتر به طبابتشون میرسند که در اونجا توان بیشتری دارند و سیدمحسن جوان هم برای پویایی و تحرک لامرد تلاش میکنند.بهترنیست مهره ها را درست بچینیم؟!

 8. نوشته شده توسط فاطمه خ در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۸:۴۸ ق.ظ

  سلام آقای هاشمی شما کار همه رو دست کم میگیرید یا کارهای آقای موسوی هر طرح ملی هم کسی رو میخواهد که پیگیریش باشه همیشه با انصاف رفتار کنید زحمات آقای موسوی رو با این حرفها نمیشه از بین برد

 9. نوشته شده توسط محمدمهدی در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۶ ق.ظ

  آقای هاشمی
  به نظرم نمی آمد اینگونه ضعیف سخن بگین . انتقاد میکنی لااقل طوری انتقاد کن که دال بر بی انصافی و کوتاه بینی شما نباشه . چهارسال تلاش شبانه روزی آقای موسوی رو اینقدر کوچیک کردین چرا ؟؟؟؟

 10. نوشته شده توسط حمید در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۵:۱۰ ب.ظ

  آسفالت کردن چهار تا کوچه بخاطر ده تا رای اونم در روزهای پایانی فقط توهین به شعور مردمه. اقای موسوی حتی در حوزه بهداشت که تخصص ودشون هم بود تو این چهار سال گلی به سر مردم نزد .متاسفانه نگاه مخصوص به حوزه لامرد و نادیده گرفتن بقیه توابع شهرستان از بزرگترین معایب موسوی و حزب حاکم است که ان شا اله با رای مخالف مردم به حزب حاکم شاهد پیشرفت سایر روستاهای شهرستان نیز باشیم

 11. نوشته شده توسط مرتضی در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۸:۳۰ ب.ظ

  آقا حمید عینک بد بینی رو از رو چشمت بر دار و یه سر به بلوار ولی عصر لامرد بزن

  تا ببینی ۱۲ متخصص در کلینیک دکتر قنبری ( اونم با کمترین هزینه یعنی قبول برگ ارجاع و ویزیت ۳۰۰۰ تومانی ) دارن به همین مردم عزیز لامرد و صد البته دیگر نواحی خدمات میدن