انتظار شما از نماینده؟

تیر ۳ام, ۱۳۹۱ (دیده شده 1,065 بار)

چند ماه قبل، نظرسنجی در سایت انجام شد و از خانندگان و بازدیدکنندگان سایت درخاست شد ۵ خاسته اصلی شان را از نماینده بعدی مشخص نمایند. جهت اطلاع خانندگان سایت، پیگیری نماینده محترم و دفتر ایشان نتایج نظرسنجی با اندکی تحلیل ارائه میشود. انتظار میرود خانندگان عزیز نیز با ابراز نظر خود به تحلیل بهتر این نتایج کمک نمایند. طبق قولی که در آن زمان داده شد، نویسندگان سایت تلاش خاهند کرد این خاسته ها را مدنظر داشته، فعالیتها را از نزدیک دنبال نموده و میزان انطباق فعالیتهای انجام شده با این خاسته ها را اندازه گیری و پیگیری نمایند.

نحوه انجام نظرسنجی

آیتم های این نظرسنجی به صورت زیر بود که در هنگام نمایش با ترتیب تصادفی با احتمال یکنواخت نشان داده میشد تا ترتیب آیتمها در انتخاب آنها تاثیری نداشته باشد:

 1. ‎فرهنگ و حفظ سنتها
 2. ‎گسترش صنایع
 3. ‎اشتغال و رونق اقتصادی
 4. ‎جذب سرمایه گذار
 5. ‎عدالت اقتصادی
 6. ‎بهداشت و درمان
 7. ‎ورزش و جوانان
 8. ‎عمران و راه سازی
 9. ‎توسعه فناوری اطلاعات
 10. ‎محیط زیست
 11. آموزش
 12. ‎امنیت اجتماعی

از آنجایی که همپوشانی آیتمها گریزناپذیر بود برای حصول نتیجه بهتر و امکان تحلیل دقیقتر امکان انتخاب ۵ موضوع از کل این موضوعات به کاربران داده شد.

آرای داده شده

تعداد ۱۴۷ نفر در این نظرسنجی شرکت کردند. در کل این ۱۴۷ نفر میتوانستند ۱۴۷ ضربدر ۵ یعنی ۷۳۵ رای به گزینه ها بدهند که در نهایت تعداد رایهای داده شده در مجموع به ۶۰۱ رای رسید. این تعداد رای نشان میدهد هر نفر به طور متوسط ۴ خاسته اصلی خود را  مشخص نموده است.

از این میان ۹۳ رای متعلق به کاربران وارد شده در سایت، ۵۰ رای متعلق به کامنت گذاران سایت و ۴۵۸ رای متعلق به مهمانان  و بازدیدکنندگان سایت بوده است (و یا کاربران سایت که در لحظه رای دادن وارد سایت نشده بودند).

آرای اخذ شده توسط موضوعات مختلف به ترتیب نزولی به شرح زیر می باشد:

موضوع

تعداد کل آرا

درصد

‎اشتغال و رونق اقتصادی

۱۰۹

۷۴

‎بهداشت و درمان

۸۰

۵۴

‎عدالت اقتصادی

۷۷

۵۲

‎امنیت اجتماعی

۶۱

۴۱

‎فرهنگ و حفظ سنتها

۴۰

۲۷

‎عمران و راه سازی

۴۰

۲۷

‎گسترش صنایع

۳۷

۲۵

‎توسعه فناوری اطلاعات

۳۷

۲۵

‎جذب سرمایه گذار

۳۵

۲۴

‎ورزش و جوانان

۳۵

۲۴

‎آموزش

۳۰

۲۰

‎محیط زیست

۲۰

۱۴

تحلیل نتایج

نکاتی که از این نتایج میتوان استخراج کرد به شرح زیر میباشد:

 1. دغدغه اصلی رای دهندگان مشکلات شغلی و معیشتی است (۷۵ درصد). از نماینده محترم انتظار میرود به این امر توجه ویژه داشته باشند. از آنجایی که گسترش صنایع توسط درصد کمی (۲۵) از شرکت کنندگان انتخاب شده، میتوان نتیجه گرفت یا رای دهندگان اثر مستقیم این دو بر هم را نادیده گرفته اند یا اینکه نادیده نگرفته اند بلکه انتظار مردم برای کارآفرینی از طریقی غیر از گسترش صنایع بوده است (شاید تکیه بر صنایع موجود و یا تکیه بر ظرفیتهای دیگر منطقه همچون ظرفیت بازرگانی آن). به نظر میرسد رابطه مستقیم میان ایجاد شغل و جذب سرمایه گذار برای رای دهندگان جا نیفتاده و یا تناقضی در این میان وجود دارد که تنها برای ۲۴ درصد از رای دهندگان مهم بوده است. شاید هم در موثر بودن جذب سرمایه گذار در ایجاد اشتغال تردید وجود دارد (این مساله ممکن است در رابطه با آیتم سوم یعنی عدالت اقتصادی باشد). همین طور است رابطه مستقیم میان آموزش و رونق اقتصادی. به نظر میرسد ترجیح نماینده محترم در عضویت در کمیسیون انرژی مجلس بجای کمیسیون بهداشت و درمان با شناخت از این خاسته صورت گرفته و منطبق بر دغدغه اصلی مردم (یا حداقل رای دهندگان در این نظرسنجی) بوده است.
 2. مشکل دیگری که درصد نسبتا زیادی (۵۴) به عنوان خاسته اصلی خود مشخص کرده اند مشکل بهداشت و درمان است. اگر عضویت نماینده محترم در کمیسیون انرژی به این امر کمک نماید (مثلا بیمارستانهای منطقه تحت حمایت شرکت نفت قرار گیرد) آنگاه دو خاسته مهم مردم با عضویت ایشان در کمیسیون انرژی تامین شده است. به نظر میرسد در این مورد هم رابطه مستقیم میان محیط زیست و بهداشت و درمان مورد غفلت واقع شده، یا هنوز این مشکل حاد نشده و یا اطلاعاتی در مورد خطراتی که صنایع موجود برای سلامتی مردم ایجاد کرده یا خاهند کرد به آنها داده نشده است.
 3. عدالت اقتصادی خاسته درصد نسبتا بالایی (۵۲) کسب کرده و رای دهندگان خاستار آن شده اند که فرصتهای اقتصادی و اشتغال به صورت عادلانه میان همه توزیع شده و رانتهای اقتصادی از بین برود. این آیتم نیز در همان جهت ایتم اول یعنی مشکلات شغلی و معیشتی قرار دارد و آن را تاکید میکند. اگر نماینده محترم بخاهند به این موضوع نظر ویژه‌ای داشته باشند باید امکان برخورداری عادلانه از امکانات اقتصادی را برای همه فراهم نمایند. بی تعارف باید گفت حرفهای درگوشی زیادی از نقض شدن عدالت اقتصادی در پروژه های موجود در منطقه در بسیاری محافل خصوصی به گوش میرسد که برخی از آنها قرین به صحت نیز میباشند.  رفع این شک و تردیدها نیاز به عزم جدی نماینده محترم دارد. اگر خانندگان عزیز در مورد راه حلهای حصول این امر اظهار نظر بفرمایند تا به ایشان مشورت داده شود بسیار ممنون خاهیم شد.
 4. نکته بعدی که برای رای دهندگان اهمیتی فراتر از حفظ سنتها و گسترش طرحهای عمرانی و کسترش صنایع و زیرساختارها داشته مساله امنیت اجتماعی است. احساس ناامنی ناشی از رویدادهای پیش آمده در سالهای اخیر (سرقتهای مسلحانه، قتلهای فجیع، مواد مخدر، مسایل خانوادگی و ناموسی) اثر جدی بر روحیه مردم گذاشته و لازم است نهادهای مسئول و مربوط بویژه نیروی انتظامی، سپاه و بسیج، اطلاعات، فرمانداری و امامت جمعه برای بازگشت احساس امنیت اقدام ویژه‌ای داشته باشند .

۱۳ پاسخ به “انتظار شما از نماینده؟”

 1. نوشته شده توسط حسن خضری در تاریخ ۰۳ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۸:۴۳ ق.ظ

  دکتر مسعود عزیزم
  سپاس از شما به خاطر ارائه ی این تحلیل و امیدوارم که نماینده ی محترم و تیم همراهشان این موارد رابه عنوان یک کار علمی مورد توجه قرا دهند و در برنامه ریزی هایشان وارد سازند.
  اما فارغ از این موارد، من به عنوان یک شهروند لامردی از نماینده ی محترم انتظار دارم که پیشگامِ از میان برداشتن مناسبات مبتنی بر دشمنی و عداوت موجود شوند و با بهره گیری از تمام ظرفیت منطقه بدون توجه به گرایشهای سیاسی، آغازگر فصل تازه ای برای شهرستاهای لامرد و مهر در ابعاد اجتماعی، سیاسی و فرهنگی باشند. بی شک، توجه به این موارد، اولویتی غیرقابل انکار و ضرورتی فوری است که توجه همه ی دلسوزان را می طلبد. چرا که “ما هرآنچه را که باید از دست بدهیم، از دست داده ایم”.
  ارادتمند

 2. نوشته شده توسط نوروز کارگری در تاریخ ۰۳ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۳:۳۷ ب.ظ

  سلام بر دکتر عزیز. کار قشنگی بود. ولی نتایج اون معنا دار و البته کمی ناراحت کننده است. قرار گرفتن اقتصاد و بهداشت و درمان در صدر نظر سنجی نشان دهنده این واقعیته که مردم ما هنوز در نسل اول نیازهاشون درگیرند و اینکه ورزش، آموزش و محیط زیست در رده های آخر قرار گرفته اند یعنی اینکه خیلی تا معیارهای جهانی پیشرفت فاصله داریم. انشالله که نماینده جدید به این موارد توجه می کنند.

 3. نوشته شده توسط محمد جواد صفایی در تاریخ ۰۳ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۵:۰۳ ب.ظ

  سلام دکتر مسعود
  قطعن آقای دکتر موسوی برای تحلیل شرایط و بررسی امکانات موجود و در نتیجه برنامه ریزی برای رسیدن به هدف ، نیاز به ورودی های متنوع و سالم اطلاعات دارند. از آنجایی که می دانم جناب دکتر این سایت را رصد می کنند، این تحلیل ها قطعن می توانند یاریگر خوبی برای ایشان باشند.
  سپاس

 4. نوشته شده توسط عبدالصمد صفری در تاریخ ۰۳ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۶:۱۹ ب.ظ

  اقا جواد سلام
  امروز با یکی از دوستان که صحبت میکردم پیشنهاد خوبی رو مطرح کرد وبا توجه به اینکه شما با دکتر موسوی در ارتباط هستید وبا توجه به این که فرمودین دکتر این سایت رو رصد میکنه ،به نظرم پیشنهاد خوبی میاد که میتواند د رکاستن تنشهای به وجود امده موثر باشد

  اقای دکتر برای یکبار هم که شده سنت شکنی کند ونشستی با گروههاوافرادی که در انتخابات از کاندیدای دیگری حمایت کردند ،چه از مسئولین وچه از معتمدین محلات ،داشته باشند و به انتقادات و صحبتهای انان گوش دهند

  چرا سوء تفاهماتی که با توضیح یکی دودقیقه ای برطرف میشه ،به کینه ودشمنی تبدیل بشه؟!
  مسئولینی که ساز مخالفت زدند ویا حتی توهین کردند وتهمت زدند رو جمع کنند وبا انها صحبت کنند تا بیش از این اختلاف نظرها به دشمنی تبدیل نشه (البته کسانی که به انها اعتماد شد وامتحان خوبی پس ندادند از این قاعده مستثنی هستند)

  قطعا دود این اختلافات فقط به چشم مردم میره وبس وباید برای این امر چاره ای اندیشید
  امیدوارم این پیشنهاد فتح بابی بشه برای بقیه دوستان که اگر پیشنهادات بهتری به نظرشون میاد، مطرح کنند

 5. نوشته شده توسط عبدالله فضلی در تاریخ ۰۳ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۲ ب.ظ

  سلام . من فکر میکنم آراءی که به مورد بهداشت و درمان داده شده و مقامی دومی این گزینه بخاطر نخصص دکتر موسوی و توجیه طرفداری و رای به ایشان در آن مقطع برای پیروزی در انتخابات بوده .
  به هر حال آرزوی ما نیز موفقیت دکتر موسوی و تحقق این انتظارات است.

 6. نوشته شده توسط مهدی قادری در تاریخ ۰۴ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۵۸ ق.ظ

  گوش اگر گوش من و ناله اگر ناله تو. آنکه البته به جایی نرسد فریاد است
  این یه چیزیه تو مایه های موبگم تو نشنوی شردنگ دنگ

 7. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۰۴ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۳۱ ب.ظ

  عبدالله جان

  فکر نمیکنم این حرف شما صحیح باشد. چون در آن صورت گزینه عدالت اقتصادی جزو آخرینها میشد.

 8. نوشته شده توسط محمد جواد صفایی در تاریخ ۰۴ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۶:۳۲ ب.ظ

  با دیدن رتبه ی آخر شدن محیط زیست ،خاطره ای یادم افتاد:
  در پروژه ای در عسلویه با یک انگلیسی هم کار بودیم. یکی از کمپرسورهای هوای ما نشتی گازوییل داشت و مثل خیلی از ماشین آلات دیگرمان روی زمین روغن یا گازوییل می ریخت.
  گفت اگه این کمپرسور تو انگلیس بود و روی زمین گازوییل می ریخت، کل شرکت پیمانکاری از جزیره اخراج می شد!!
  چه چیزای پیش پا افتاده ای رو جدی میگیرن این عقب افتاده ها!!!!والا با ای نونشون!

 9. نوشته شده توسط عبدالله فضلی در تاریخ ۰۵ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۲ ق.ظ

  سلام دکتر !
  چرا دیگه! عدالت اقتصادی هم انتخاب طرفداران اقای زارعی هست. به همین دلیل با فاصله کمی بعد از بهداشت و درمان ایستاده. من هنوز عقیده دارم این انتخاب ها دقیقن برای توجیه و تبلیغ کاندیداها بوده. برای رسیدن به مطالبات واقعی الان وقت نظر سنجیه.

 10. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۰۵ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۰ ب.ظ

  عبدالله جان

  الان هم بد نیست یه نظر سنجی مجددی برگزار بشه

 11. نوشته شده توسط محمود حق‌شناس در تاریخ ۰۶ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۶ ب.ظ

  دکتر خسته نباشی …یه پیشنهاد .اظهارات هفته گذشته جناب دکتر قادری نماینده شیراز درمورد وضعیت استان .فرمایشات دکتر موسوی نماینده مهر ولامرد.وصحبت های جناب صفری فرماندار محترم شهرستان را رصد کنید به چه جمع بندی میرسید ؟حتی در سایت –حذف شده تسط ادمین– (نخل چنوب)از یکطرف دیدار حزب الله با فرمانده محترم سپاه درخصوص اشاعه بد حجابی در شهر تیتر شده بود از طرفی گزارش مصور جشن های سطح شهر زده بود که عکس هائی که دوستان از آن مراسم ها گرفته بودند وامصیبت تر !!! واقعا ما کجای کاریم !تا این اندازه ناهماهنگی و پرت وپلا گفتن تاکی .؟دوستان یه کم به مسائل دقیق شوند ببینیم اشکال کار کجاست منطقه ما تا این اندازه باید ملعبه دست بی مدیریتی ماباشد .قصد اهانت به هیچکدام از دوستان را نداریم ولی شما را به خدا قضایا را جمع کنید .یکی از یمین میگوید یکی از…!!!همین نشریات محلی طلوع وسبحان را بخوانید همه چیز دستتان می آید .

 12. نوشته شده توسط احمد اسدپور در تاریخ ۰۸ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۳ ب.ظ

  نظر سیزدهم که شماره خوش یمنی هم داره اینه که اگه میشه مشکل گرمی هوا رو حل کنن مابقی دوازده نظر دیگه خودش حل میشه ( …. شردنگ ….) بابت آمار ممنون

 13. نوشته شده توسط com . تراکمه » Blog Archive » زمینه های سرمایه گذاری در لامرد در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۷:۳۸ ب.ظ

  […] نظر سنجی انجام شده توسط سایت تراکمه و اعلام آن توسط مدیر محترم سایت در خواست همه از نماینده […]