نامه ای به فرماندار محترم شهرستان لامرد

فروردین ۵ام, ۱۳۹۵ (دیده شده 462 بار)

جناب آقای عبدالرضا منصوری

فرماندار محترم شهرستان لامرد

با سلام  و تحیات

ضمن تبریک سال نو و آرزوی توفیق ، سلامتی و سربلندی برای شما و همکارانتان در مجموعه فرمانداری در سال پیش رو مواردی را در خصوص اقدامات اخیر پلیس راه لامرد- شیراز به اطلاع می رسانم:

اخیر همانگونه که خود به یقین واقفید ، پلیس راه لامرد- شیراز بدون هیچگونه کار کارشناسی و با تکیه بر نظر شورای تامین-که شما هم عضوی از آن شورا هستید- در مقام یک پایگاه ایست و بازرسی اقدام به تغییر مسیر برگشت اتوبان لامرد – مهر نموده است که در همان روز های اول منجر به برخورد یک دستگاه تویوتا Rav 4 به موانع ایجاد شده گردید که خوشبختانه به علت ایمنی بالای خودرو مذکور خسارات جانی به همراه نداشت در حالیکه اگر خودروی مذکور یکی از همین خودروهای وطنی بود قطعا خسارات جانی نیز به همراه داشت که به هیچ عنوان قابل جبران نبود ، ولی آنچه برای من به عنوان یک شهروند حائز اهمیت است مواردی است که ذیلا بدان اشاره می کنم:

 • آقای منصوری ، تصاویر و سخنان منتشر شما در فضای مجازی نشان می دهد که شما در بازدید قبل از عیدتان از پلیس راه لامرد- شیراز به علت اقدامات انجام شده ایشان تشکر کرده اید در حالیکه شواهد نشان از آن دارد که موانع ایجاد شده جز با هدف پیشگیری از قاچاق کالا به منطقه نبوده است و آنچه مغفول مانده وظیفه اصلی پلیس راه راهنمایی و رانندگی که همانا کنترل ترافیک و کمک به کاهش تصادفات است ، بوده است. قطعا شما هم می دانید که وظیفه جلوگیری از قاچاق کالا بر عهده نیروی انتظامی و پایگاههای ایست و بازرسی است ولی باز فراموش کرده اید که همین کالاهای به اصطلاح قاچاق از چندین کمین و دروازه نیروی انتظامی به سلامت عبور کرده اند (به عنوان مثال،  نیروی انتظامی مستقر در گمرک ، گشت شهری ، گشت جاده و …)و تا زمانی که چشممان را بر واقعیات ببندیم این روند با هیچ مانعی متوقف نخواهد شد.

 

 • آقای منصوری ، کلیپ های منتشر شده در فضای مجازی بعد از تصادف خودروی فوق الذکر با موانع ایجاد شده به خوبی نشان می دهد که چه برخورد زننده ای با سرنشینان و راننده آن خودرو که اتفاقا مسافر نوروزی هم بودند از سوی یکی از پرسنل پلیس راه انجام گرفت . آقای منصوری ، این بی اخلاقی ها جز به حساب مردم لامرد که همیشه مهمان نوازی آنها زبانزد خاص و عام بوده،  نوشته نمی شوند و یقینا این اتفاقات و رفتارهای زننده وجهه مردم شریف این خطه را خدشه دار خواهد نمود. این موضع نفی کننده رفتارهای توام با احترام سایر پرسنل خدوم نهادهای انتظامی و راهنمایی و رانندگی نیست.

 

 • آقای منصوری ، قاچاق کالا و ارز بیشترین ضربه را به اقتصاد کشور وارد کرده ، میکند و خواهد کرد اما تفویض وظایف به ارگانی غیر از نیروی انتظامی برای جلوگیری از این تخلف چقدر منطقی است؟ آیا باعث نمی شود که وظیفه ذاتی راهنمایی و رانندگی در این بین فدای نشان دادن موفقیت این طرح در جلوگیری از قاچاق کالا شود؟

 

 • نگارنده به هیچ عنوان منکر تخلفاتی که از سوی رانندگان خودروهای قاچاق از جمله سرعت غیر مجاز ، تصادفات منجر به فوت و … که بارها در رسانه های محلی نیز بدانها پرداخته شده نمی باشد اما راه حل در مسدود نمودن جاده نیست . راه حل ها را باید در برخورد قاطع نیروی انتظامی که نمونه آن را در سال گذشته مشاهده کردیم جستجو کرد. مشکل را باید با نصب دوربین های مداربسته و کنترل سرعت در سطح شهر و در مسیر جاده حل نمود . اینها مواردی نیست که برای اولین بار در کشور پیشنهاد شده باشد و همه این پیشنهادات الگوهای بسیاری در سایر شهرها دارند. برخوردهای منفعلانه اینچنینی و بستن جاده منجر به یافتن میانبرها و تغییر مسیر حمل محموله های قاچاق خواهد شد.
 • جلسات توجیهی و آموزش، ابزارهایی هستند که می تواند به کمک شما آیند. وقتی فرد به این نتیجه برسد که قاچاق کالاهایی همچون تلوزیون ، گوشی موبایل و … که دارای تعرفه گمرکی پایینی است و در صورت ورود از مبادی قانونی هزینه به مراتب کمتری نسبت به قاچاق آن دارد قطعا از طریق مسیرهای قانونی نسبت به ورود آنها اقدام خواهد نمود و یا بر عکس استفاده از الترناتیوها برای بالابردن هزینه قاچاق کالاست همان کاری که دولت برای مبارزه با قاچاق گازوییل انجام داد و توانست از قاچاق گازوئیل جلوگیری کند.

 

در پایان،  به عنوان یک شهروند از شما تقاضا دارم تا ضمن بررسی مجدد این موضوع و طرح در شورای تامین شهرستان نسبت به بازنگری این تصمیم اقدامات لازم را مبذول فرمایید.

پی نوشت: هرچند بنده این موضوع را به رشته تحریر درآورده ام ولی با نشست و برخاست هایی که با عامه مردم دارم اکثرا از وضعیت بوجود آمده ناراضی هستند.

 

من الله توفیق

محمد رضا مظفری

پنجم فروردین ماه یکهزار و سیصد و نود و پنج

۴ پاسخ به “نامه ای به فرماندار محترم شهرستان لامرد”

 1. نوشته شده توسط محسنی در تاریخ ۰۶ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۵:۳۴ ب.ظ

  این کار در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی است و با صفر کردن میزان قاچاق باعث شکوفایی اقتصاد شهرستان لامرد خواهد شد.

 2. نوشته شده توسط محمد جواد در تاریخ ۰۸ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۵ ق.ظ

  کار بسیار خطرناکی صورت گرفته است.
  بنا به هر دلیلی تصمیم بر آن شده باشد که باند برگشت اتوبان لامرد مهر به جلو پلیس راه انتقال باید کار را طبق اصول و استاندارد انجام داد. میشه از یک کیلومتر قبل تر مسیر دوباره طراحی کرد و جاده ی استاندارد ساخته شود که به پلیس راه منتهی بشود و نهایتا جان مردم و رضایت مردم تامین شود.
  از آنجایی که اینجا لامرد هست و لامرد هم جزیی از ایران است از این نوع تصمیم های آبکی و من در آوری بسیار طبیعی و دور از ذهن نیست.

 3. نوشته شده توسط علي در تاریخ ۰۹ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۳:۵۸ ق.ظ

  البته که کنترل قاچاق کار راهنمایی و رانندگی نیست و بعد اینکه میتوانستند در همان مسیر قبل از رسیدن به پلیس راه چند سرعت گیر بذارند و خود نیروی پپلیس تشریف بیاورد و کنترل کند نه اینکه مردم برند خدمت پلیس متاسفانه این شیوه دیکتاتوری محضه که سلامتی مردم را به خطر بیندازند

 4. نوشته شده توسط محسنی در تاریخ ۰۹ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۴:۳۳ ب.ظ

  این طرح در واقع تحقیر کردن مردم و خسارت زدن به اقتصاد خودرو است.
  کسی که قاچاق نمی کند چرا باید هزینه بپردازد؟
  شما تصور کنید هزینه کاهش سرعت ماشین در دست اندازها، هزینه برخورد ماشین بت هفت دست انداز،هزینه راهنما زدن، افزایش هزینه سفر، هزینه تعویض دنده ها و هزینه بالا رفتن از سر بالایی…

  خب این هزینه ها را جمع بزنیم و بر تعداد ماشین ها ضرب کنیم که خیلی میشه.

  سوال اصلی اینه که چرا افراد غیر قاچاقچی هزینه برخورد با قاچاقچیان رو بدهند؟چرا تر و خشک باید با هم بسوزند؟

  ایرادات بززرگ دیگری هم بر این کار وارد است..