من منتظر نمی مانم تا شرایط مهیا شود، من شرایط را به وجود می آورم (گفتگو با عباس پرانداخته کارگردان نمایش کالبد شکافی یک میهمان )

اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۴ (دیده شده 769 بار)

حضور کوتاه و موثری در تاتر لامرد داشته است . اولین نمایشی که از او اجرا شد کمدی جذاب “سیاه سفید هفت رنگ” بود. یک کمدی کاملا متفاوت با کمدی های پیشین لامرد، چه از لحاظ فرم ، چه از لحاظ محتوی و چه از لحاظ تیم اجرایی. در کنار او بازیگران جدیدی وارد تاتر شدند که شاید اگر او نبود، هیچکس متوجه استعداد های آنها نمی شد. بازیگرانی چون: مصطفی مجرد و عادل صفایی. با همین دو نفر هم نمایش ” کالبد شکافی یک میهمان ” اش را بست و توانست به غیبت سه ساله تاتر لامرد در جشنواره ی استانی فجر پایان دهد.این نمایش هم کمدی متفاوت و جذابی ست. همراه با یک ساختار شکنی خاص: بازی یک مرد در نقش زن!(با بازی دلچسب مصطفی مجرد) صحبت از عباس پرانداخته است. متولد ۱۳۶۰٫ اصالتا علامرودشتی ست. لیسانس تاتر در گرایش کارگردانی را از شیراز گرفته اما آغاز فعالیت های هنری اش تهران بوده است. عباس گروهی از جوانان به حاشیه رانده شده ی تاتر لامرد را به دور خودش جمع کرد و گروه نمایشی” سیاه و سفید “را راه انداخت.دستمزدی که او به بازیگران و عواملش پس از اجرای نمایش ” سیاه سفید هفت رنگ” هم در نوع خودش متفاوت بود: برای هر کس متناسب با دستمزدش کتاب رمان و یا کتاب ها ی آموزشی تاتر خرید. حضورش کوتاه موثر بود . تا آنجا که در پایان دوره ی ریاست محمد جواد صفایی بر انجمن نمایش شهرستان لامرد ، او بود که با رای بالای هنرمندان جانشین او شد.

از ۱۵ تا ۲۱ ام اردیبهشت ، نمایش کالبد شکافی یک میهمان به روی صحنه می رود. به همین بهانه پای صحبتش نشستیم.

• با اینکه درس خوانده ی تاتر هستید ، ولی انگار بیشتر در حوزه ی تلوزیون کار کرده اید؟
بله، در سریال دسترنج که از شبکه ی بوشهر پخش شده، بازیگر و دستیار کارگردان بوده ام،در سریال هدیه های آسمانی که تهران کار شد هم دستیار بوده ام.از جشنواره ی فیلم نامه نویسی میلاج هم توانسته ام مقام بیاورم. البته در نمایش های : آقای هالو ، شب به خیر جناب کنت ومناجات هم بازی داشته ام.

• چه شد که به تاتر لامرد برگشتی؟
خب من علاقه دارم تاتر کار کنم و چه بهتر که در شهر خودم.من منتظر نمی مونم که شرایط مهیا بشه بلکه خودم شرایط رو به وجود میارم.مثلا در بدو ورود من به تاتر لامرد بعضی از بچه ها به دلیل عدم شناخت از من ، مایل به کار با من نبودند. بنابراین من رفتم و یک تیم جدید ساختم.محصولش هم شده همیم گروه ” سیاه و سفید” که یک گروه مصمم و جدی هستیم.

• مهمترین نیاز تاتر لامرد رو چه میدونید؟
از نظر سخت افزاری کمبود سالن. انشاالله که سالن مرحوم حیاتی هرچه زودتر اماده بشه ، اما به غیر از اون ما نیاز به یک سالن کف داریم.اگه این سالن کف احداث بشه، میتونه آغاز یک دوره ی جدید در تاتر لامرد باشه. از نظر نرم افزاری هم البته مهم ترین نیاز ما مطالعه است.مطالعات پیوسته و نه فصلی.البته مشکل اصلی ما اینه که غالب بچه های تاتر ما احساس نیاز به مطالعه نمی کنند.

• آیا در حوزه ی فیلم هم می توان چشم اندازی به آینده ی لامرد داشت؟
ببینید ،چند سال پیش یک فیلم مستند از بوشهر در جشنواره اکران شد و همه ی نظرها رو به خودش جلب کرد. بعدش هم که فیلم “تنهای تنهای تنها” ی احسان عبدی پور از بوشهر چنان خوش درخشید که جایزه های زیادی رو گرفت. چرا لامرد اینکار را نکند؟ ما هم اگه ازمون حمایت بشه میتونیم کارهای خوبی بسازیم.

• جایگاه تاتر لامرد در استان چگونه است؟
تاتر لامرد در سال های اخیر پیشرفت خوبی داشته و در شیراز همه تاتر لامرد را می شناسند و نگاه مثبتی به آن دارند.این مهم هم بازحمات همه ی بچه های تاتر لامرد به دست آمده است.

• برای ارتقای تاتر لامرد چه باید کرد؟
اول باید پیگیر احداث سالن شد ، بعد هم آموزش. مخصوصا راه اندازی ورکشاپ های آموزشی.

• برای حفظ رونق موجود در تاتر لامرد چه راهی را باید طی کرد؟
باید تا می توانیم نمایش اجرا کنیم. آن هم در ژانرهای متفاوت. برای سلیقه های متفاوت. فقط تاتر است که می تواند تنور تاتر را گرم نگه دارد.

IMG-20150430-WA0002

IMG-20150430-WA0003

IMG-20150430-WA0005

IMG-20150430-WA0010

IMG-20150430-WA0004

۱۵ پاسخ به “من منتظر نمی مانم تا شرایط مهیا شود، من شرایط را به وجود می آورم (گفتگو با عباس پرانداخته کارگردان نمایش کالبد شکافی یک میهمان )”

 1. نوشته شده توسط محمد جواد صفایی در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۲ ب.ظ

  درود بر عباس عزیز و گروه بی ادعایش
  این نمایش یک افتتاحیه ی خوبی ست برای نمایش های امسال.از آن کارهای تماشاگر پسند است که منتقدین و تماشاگران خاص را هم می تواند اقناع کند.
  اوصیکم و نفسی به دیدن این نمایش
  جا داره من از زحمات مهدی شیخی عزیز که در غیاب عباس مدیریت گروه رو بر عهده دارد هم تشکر کنم.

 2. نوشته شده توسط زهرا آراسته در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۴:۰۰ ق.ظ

  درود به همه ی دوستان فرهنگ و هنر…زحمت کشان بی چشمداشت و بی ادعا…

 3. نوشته شده توسط افشین راستی در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۵:۳۱ ق.ظ

  سلام 
  منم به نوبه خودم یه خسته نباشید به عباس عزیز و گروهش میگم  واقعا با ورود عباس خون تازه ی در رگ تیاتر لامرد ترزیق شد و طلسم چند ساله عدم حضور ما  در جشنواره استانی توسط عباس شکسته شد.
  نمایش کالبد شکافی یک میهمانی  نقطه عطفش مهارت بازی گرفتن خلاقانه کارگردان از عادل صفایی و مصطفا مجرد بود این دو سالیان سال در تیاتر لامرد حضور داشتند ولی استعداد درخشان این دو توسط یک کارگردان کار بلد کشف شد اونم در ایفای دو نقش بسیار سخت و پیچیده 
  خدا قوت 
  ایشالا قسمت بشه ما هم برا عباس اقای خودمون تو یکی از نمایش هاش بازی کنیم 
  دست مریزاد.

 4. نوشته شده توسط تماشاگر سابق در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۶:۱۱ ب.ظ

  سلام علیکم
  حالا اگر ما چیزی بگوییم که می گویند متحجر و متعصب
  ولی خدا وکیلی مگر قحطی بازیگر زن است که مرد با این آرایش نقش زن را بازی کند؟
  واقعا جای تاسف دارد برای اداره ی ارشاد اسلامی

 5. نوشته شده توسط سیدعبدالعلی هاشمی در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۰ ب.ظ

  راستش چون علاقه زیادی به تیاتر ندارم اصلا مصاحبه بالا رو نخوندم ولی با شاه بیت کلامشون به شدت موافقم 
  اینکه در همه عرصه ها چه هنری چه اقتصادی و بویژه اشتغال چه عرصه علمی (مانند انچه جوانان هسته ای ما انجام دادند) نباید دست رو دست بزاریم تا شرایط مساعد بشه بعد اقدام کنیم بلکه باید با اتکا به قوای عقلی و جسمی خودمون «کن فیکون» کنیم.

 6. نوشته شده توسط مصطفی در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۴ ق.ظ

  سلام و خسته نباشید به گروه سیاه سفید و عباس پرانداخته عزیز … اقای تماشاگرسابق قحطی بازیگرزن نیست حتما دلیل خاصی دیدن که انتخاب بازیگرشون به این شکل بوده/ یکی از ذلیلاش ک من فکر میکنم این بوده که استعداد اقای مجرد رو نشون بده .. سعی کنید همون تماشاگرباشید تا ایجور نظراتی بدین

 7. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱:۳۱ ب.ظ

  تماشاگر جان
  فکر میکنم در جایی که تار موی بیرون آمده از روسری یک خانم آن هم در یک شب شعر باعث قشقرق میشود بهتر این است که همان مرد همه نقشها را بازی کند.

 8. نوشته شده توسط محمد جواد صفایی در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۳ ب.ظ

  یه خاطره دارم از مرحوم رسول ملاقلی پور کارگردان میم مثل مادر
  ایشون واسه اکران فیلم مزرعه پدری میهمان دانشگاه شیراز بود.میگفت اول این فیلم به لالایی با صدای یه زن بوده.سانسورش کردند.پرسیدم چرا؟ بهم گفته اند باعث تحریک میشه!!!
  ملاقلی پور با همون صدای دورگه اش گفت: من نمیدونم اینا چی میخورن  که لالایی مادر هم تحریک شون می کنه!!!
  خدا رحمتش کنه.شانس آورد نموند و این روزا مون رو ندید.
  والاااات

 9. نوشته شده توسط افشین راستی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱:۳۲ ب.ظ

  سلام دوباره 
  اخ… که چه به جا  نقل قول کردی جواد جون

  نمیدونم اینا میخورن که لالایی مادر هم تحریکشون میکنه!!!!
  خدا بیامرزتش 

 10. نوشته شده توسط سیدعبدالعلی هاشمی در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱:۰۸ ق.ظ

  سلام
  ادع الی سبیل ربک بالحکمه والموعظه الحسنه و جادلهم بالتی هی احسن 
  اینجور مواقع رجوع میکنیم به فقها و مراجع تقلید که فانهم حجتی علیکم و انا حجت الله(البته اگر اجازه بدید و با اشعار حافظ در نکوهش ایشان قلم فرسایی نکنید!!)
  آیت الله خامنه ای
  ۱-پوشیدن لباس زنانه توسط مردان و برعکس، براى بازى در تئاتر و سینما چه حکمى دارد؟ تقلید صداى مردان توسط زنان و برعکس چه حکمى دارد؟

  ۱-پوشیدن لباس جنس مخالف و تقلید صداى او هنگام بازیگرى و بیان خصوصیات یک شخص حقیقى، اگر سبب فساد نگردد، بعید نیست که جایز باشد.

  آیت الله مکارم شیرازی

  پوشیدن لباس مردان توسط زنان و بالعکس [لباس]منظور از این که فرموده اند پوشیدن لباس مخصوص مرد براى زن و بالعکس اشکال دارد چه نوع لباسى است لطفا توضیح فرمایید؟

  منظور لباسى است که در عرف عام مى گویند لباس زنانه است (ولى تا وقتی فسادى بر آن مترتب نشود حرام نیست).

  آیت الله سیستانی
  پوشیدن لباس‌هاى زنانه توسط مرد چه حمکى دارد؟
  اگر طورى نباشد که به هیئت زنانه درآید اشکال ندارد.

  منبع:  افکارنیوز/با تلخیص

 11. نوشته شده توسط تالی در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۳:۲۶ ب.ظ

  سلام علیکم
  “سید هاشمی”.
  به آیات زیبای سوره ی مبارکه ی حجرات ، به خصوص آیات ۱۱ و ۱۲ مراجعه فرمایید تا اینگونه به دیگران بر اساس برداشت خودتان نتازید. راه فاطمه را باید در عمل نمودن به آیات کتاب وحی و سیره ی معصومین، جستجو نمود.
  این گونه تاختن در دین اسلام و مذهب تشیّع جایگاهی ندارد.
  امر به معروف و نهی از منکر مراتبی دارد و شرایطی که برای مؤثر واقع شدن، باید آن شرایط را لحاظ کرد.
  خوشا به حال بنده ای که به عیوب خود و اصلاح آنها، چنان بپردازد که دیگر مجالی برای پرداختن به عیوب دیگران، نداشته باشد. باید ادیب باشی و زبان شاعر را خوب بشناسی تا بتوانی درباره ی اشعارش نظر دهی. “یا ایهاالّذینَ لِمَ تقولونَ مالا تفعَلون”.
  خداوندا! از کبر و غرور نجات مان ده و خاکساری را به ما بیاموز.

 12. نوشته شده توسط تالی در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۳:۳۱ ب.ظ

  عذر میخام
  آیه ی ذکر شده در کامنت قبلی
  “یا ایهالذین آمنوا لِمَ تقولونَ ما لاتفعلون” می باشد. که به سهوا کلمه ی “آمنوا” را از قلم انداخته بودم

 13. نوشته شده توسط سیدعبدالعلی هاشمی در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۴:۲۷ ب.ظ

   فرمودید “این گونه تاختن در دین اسلام و مذهب تشیّع جایگاهی ندارد” 
  حالا چند نمونه از همین تاختن ها را نظاره گر باشید: 
  قرآن کریم: اف لکم و لما تعبدون من دون الله: اف بر شما و آنچه به جای خداوند می پرستید
  امام حسین ع روز عاشورا : به سخنم گوش فرا نمى‌دهید؛ زیرا شکم‌هایتان از حرام پر شده و بر دل‌هایتان مُهر خورده است.

  حضرت زینب سلام الله علیها در خطبه ای که در شام ایراد فرمودند:
   ای یزید! هر کید و مکر که داری بکن، هر کوشش که خواهی بنمای، هر جهد که داری به کار گیر، به خدا سوگند هرگز نتوانی نام و یاد ما را محو کنی، وحی ما را نتوانی از بین ببری، به نهایت ما نتوانی رسید، هرگز ننگ این ستم را از خود نتوانی زدود، رای توست و روزهای قدرت تو اندک و جمعیت تو رو به پراکندگی است،‌در روزی که منادی حق ندا کند که لعنت خدا بر ستمکاران باد. 
  زبان شیعه گاهی از شمشیر برنده تر و گاهی از پنبه نرم تر است. 
  دیپلماسی شیعه دیپلماسی لبخندها و نرمش های همیشگی و بی پایان دکتر ظریف نیست (حتی با وجود تمام دهن کجی هایی که امریکایی ها به این ملت کردند) دیپلماسی شیعه را در کلام کسانی همچون رهبر انقلاب بیابید که به امریکایی ها فرمودند: غلط می کنید! یا در جایی دیگر فرمودند: من به آل سعود هشدار می دهم! 
  ضمنا هیلاصدیقی کارش از امر به معروف و نهی از منکر گذشته 
  حکایت ایشان حکایت لشکریان عمر سعد است

 14. نوشته شده توسط تالی در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۷:۰۲ ق.ظ

  سلام
  جناب هاشمی ارجمند،
  صحبت من بر سرِ این است که انسان وظیفه دارد به جای پرداختن به دیگران، به نقایص خود و رفع آن همت گمارد. مثال هایی که زدین همه بر علیه سران کفر و شرک می باشد و موضع رهبر معظم انقلاب هم در مورد آمریکا، مصداق بارز مبارزه با شیطان می باشد.
  روایت است، خوشا به حال بنده ا ی که چنان به عیوب خود و رفع آنها بپردازد که دیگر فرصتی برای پرداختن به نقاط ضعف دیگران نداشته باشد.
  از دکتر ظریف گفته ای، که وظیفه ی من و شما نیست پرداختن به دیپلماسی خارجه و هیأت مذاکره کننده. رهبر معظم انقلاب فرهیخته ای است که به همه چیز اشراف دارد و اگر لازم باشد به موقع توصیه های لازم را خواهد نمود.
  شیعه باید این ذکاوت رو داشته باشه که بلد باشد شمیر برنده ی زبان را در کجا و برای چه چیزی از نیام بکشد.
  ضمنا به آخرین کامنت خود در ” تکامل یا تفاوت ” نگاهی بیاندازید بزرگوار. بهروز و سرافراز باشید

  ویلً لکلِّ همزهٍ لُمزه

 15. نوشته شده توسط کاوه در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۵:۴۵ ب.ظ

  سلام

  یکی از بزرگواران ادمین
  لطف فرموده و با نهایت احترام و احتیاط فرد مزبور مترجم مبرز (زبانخوانده شیراز )
  را از برق بکشد.
  به نظر میرسد انگشت فوق الذکر در سوراخ پریز تراکمه گیر فرموده است.

  اجر تان با صاحبش