مسجد جامع اشکنان

مرداد ۱۴ام, ۱۳۸۸ (دیده شده 902 بار)

 از مساجد شهرستان لامرد است که در بخش اشکنان در مرکز بخش (شهر اشکنان) قرار دارد و از بناهاى دوران قاجاریه است که در زمان علیخان از خوانین محلى بنا شده است.

بناى مسجد داراى پلان مستطیل شکل است و ورودى آن در ضلع شمالى شبستان مسجد واقع شده است. شبستان اصلى از سه ردیف ستون چهارتایى و ۱۰ نیم ستون در بدنه اصلى تشکیل شده است. یک رواق در قسمت ورودى مسجد وجود دارد. هم چنین این مسجد داراى یک شبستان زیرزمینى جهت استفاده در تابستان است. مصالح به کار رفته در ساخت بناى مسجد عمدتاً سنگ و گچ است و پوشش آن نیز چوبى است. ستون‏هاى مسجد، رواق چهارگوش دارند. ستون‏هاى شبستان نیز داراى پایه چهارگوش و قلمه مدور مى‏باشند. فرم رواق تیزه‏دار است. شبستان داراى تویزه‏هایى به شکل قوس دالبرى است و بدنه دیوارها گچ‌اندود هستند. پوشش پشت بام کاهگلى و پوشش کف بنا سیمان و گچ است. در روبه‏روى ورودى در ضلع جنوبى مسجد نیز محرابى تعبیه شده است.دو کتیبه در رواق ورودى مسجد وجود دارد که یکى از آنها به براندازى یکى از رسوم محلى درباره ازدواج دختران و پرداخت مبالغ گزاف به خوانین محل اشاره دارد و کتیبه دیگر شعرى است که تاریخ ۱۲۹۷ هجرى قمرى را نشان مى‏دهد.این بنا در تاریخ ۲۵/۱۲/۱۳۷۹ با شماره ۳۰۶۲ در فهرست آثار ملى به ثبت رسیده است.

منابع: اسناد سازمان میراث فرهنگى استان فارس / تحقیقات میدانى.

کوروش کمالی سروستانی
منبع نوشته: دانشنامه فارس

یک پاسخ به “مسجد جامع اشکنان”

  1. نوشته شده توسط حسین زاده و جمعی از دوستان در تاریخ ۰۴ شهریور ۱۳۸۸ ساعت ۷:۲۹ ق.ظ

    سلام-اگه میشه یه زحمت بکشید دعای کمیل حاج روح الله جابرنژاد در حرم حضرت رقیه و دعای ندبه حاج رضا نبوی و آقای جابرنژاد و دعای توسل حاج مهدی منصوری و حاج روح الله جابرنژادرو برامون بگذارید.متشکرم.اگه باآقای جابرنژاد به عنوان الگوی مداحان شهرستانهای لامرد و مهرکه در حال حاضر یکی از مداحان کشوری است مصاحبه کنید ممنون میشیم