عوام و خواص

شهریور ۲۴ام, ۱۳۸۸ (دیده شده 354 بار)

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام،
مقام معظم رهبری در سال ۷۵، در جمع فرماندهان لشکر ۲۷ محمد رسول الله، سخنرانی مهمی داشتند که مطلب زیر از آن سخنرانی استخراج شده است.  حقیقتاً به خاطر سنگین بودن مطالب، همه ی آن را در یک نوشته نگذاشتم ولی در مطلب آتی قسمت ضروری دیگری به علاوه ی پی دی اف کل سخنان را خواهم گذاشت. لازم به ذکر است که این سخنرانی از نرم افزار “به سوی نور” استخراج شده است.

«ببینید عزیزان من‚ به جماعت بشری که نگاه کنید‚ در هر جامعه یی‚ در هر شهری‚ در هر کشوری‚ مردم با یک دید با یک برش‚ به دو قسم تقسیم می شوند. یک قسم کسانی که از روی فکر و فهمیدگی و آگاهی و تصمیم گیری کار می کنند‚ یک راهی را می شناسند و دنبال آن راه حرکت می کنند – خوب و بدش را کار نداریم – یک قسم اینها هستند‚ اسم اینها را خواص بگذاریم. یک قسم هم کسانی هستند که نه‚ دنبال این نیستند که ببینند چه راهی درست است‚ چه حرکتی صحیح است‚ بفهمند‚ بسنجند‚ تحلیل کنند‚ درک کنند. می بینند که جو این طوری است‚ دنبال آن جو حرکت می کنند. اسم این را بگذاریم عوام. پس جامعه را می شود به خواص و عوام تقسیم کرد. حالا دقت کنید: من نکته ای را درباره این خواص و عوام بگویم که اشتباه نشود.

خواص چه کسانی هستند آیا یک قشر خاصی هستند نه‚ در بین اینهایی که ما می گوییم خواص ‚ آدمهای با سواد هم هست‚ آدمهای بی سواد هم هست. گاهی کسی بی سواد است‚ اما جزو خواص است‚ می فهمد که چه کار می کند. از روی تصمیم گیری و تشخیص عمل می کند ولو درس نخوانده و مدرسه نرفته است‚ مدرک ندارد‚ لباس روحانی ندارد‚ اما می فهمد که قضیه چیست.

 در دوران انقلاب – یعنی پیش از پیروزی قلاب – من در ایرانشهر تبعید بودم. از یک شهری از نزدیکیهای ما‚ چند نفر بودند که یکی از آنان راننده بود. آدمهای اهل فرهنگ و معرفت نبودند. به حسب ظاهر به اینها عامی می گفتند‚ اما جزو خواص بودند. اینها مرتب در ایرانشهر‚ دیدن ما می آمدند و قضیه مذاکرات خودشان را با روحانی شهرشان می گفتند. آن روحانی شهر هم آدم خوبی بود‚ منتهی عوام بود! ملاحظه می کنید‚ راننده کمپرسی جزو خواص بود‚ آن روحانی محترم پیشنماز‚ جزو عوام بود. مثلا آن روحانی می گفت: چرا وقتی که اسم پیغمبر می آید‚ یک صلوات می فرستید‚ اسم این آقا که می آید‚ سه صلوات می فرستید نمی فهمید! آن راننده به او جواب می داد‚ می گفت: آن روزی که دیگر مبارزه یی نداشته باشیم‚ اسلام بر همه جا فایق بشود‚ انقلاب پیروز بشود‚ ما همان سه صلوات را هم نمی فرستیم‚ یک صلوات را هم نمی فرستیم. امروز این سه صلوات‚ مبارزه است. او (راننده) می فهمید ولی او (روحانی) نمی فهمید! توجه کنید.

footerbg

عکس از سایت khamenei.ir

این مثال را زدم برای این که بدانید خواص که می گوییم‚ معنای آن یک لباس خاص نیست. ممکن است مرد باشد‚ ممکن است زن باشد‚ ممکن است تحصیل کرده باشد‚ ممکن است تحصیل نکرده باشد‚ ممکن است ثروتمند باشد‚ ممکن است فقی باشد‚ ممکن است یک انسانی در دستگاههای دولتی باشد‚ ممکن است جزو مخالفین دستگاههای دولتی طاغوت باشد. خواص که می گوییم – از خوب و بد آن – البته خواص را باز هم تقسیم خواهیم کرد . خواص یعنی کسانی که وقتی عملی انجام می دهند‚ موضع گیری می کنند‚ راهی را انتخاب می کنند‚ از روی فکر و تحلیل است. می فهمند و تصمیم می گیرند و عمل می کنند‚ اینها خواصند. نقطه مقابلش هم عوام است. عوام یعنی کسانی که وقتی جو به یک سمتی می رود‚ اینها هم می روند‚ تحلیلی ندارند. یک وقت مردم می گویند زنده باد‚ این هم نگاه می کند می گوید زنده باد. یک وقتی مردم می گویند مرده باد‚ او هم نگاه می کند می گوید مرده باد. یک وقت جو این گونه است‚ این جا می آید‚ یک وقت جو آن طور است‚ آن جا می آید .

فرض بفرمایید یک وقت حضرت مسلم وارد کوفه می شود‚ می گویند پسر عموی امام حسین آمد‚ خاندان بنی هاشم آمدند‚ ببینید اینها می خواهند قیام کنند‚ می خواهند خروج کنند‚ تحریک می شود‚ می رود دور و بر حضرت مسلم‚ هجده هزار بیعت کننده با حضرت مسلم می شوند. بعد از پنج‚ شش ساعت‚ رؤسای قبایل داخل کوفه می آیند و به مردم می گویند: آقا چه کار می کنید! با چه کسی می جنگید از چه کسی دفاع می کنید پدرتان را در می آورند‚ اینها اول به خانه هاشان می روند‚ بعدا که سربازهای ابن زیاد دور خانه طوعه را می گیرند که مسلم را دستگیر کنند‚ همین افراد می آیند و باز علیه مسلم بنا می کنند جنگیدن! این عوام است‚ از روی فکری نیست‚ از روی یک تشخیصی نیست‚ از روی یک تحلیل درستی نیست. هر طور که جو بود‚ حرکت می کنند.»

۲ پاسخ به “عوام و خواص”

 1. نوشته شده توسط هاشم پور در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۸۸ ساعت ۶:۲۴ ق.ظ

  سلام حاج مرتضی
  کم پیدایی آمو؟ عباداتتون قبول

 2. نوشته شده توسط اسدپور مرتضي در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۸۸ ساعت ۶:۲۴ ب.ظ

  یا حق
  سلام قاسم جان
  نماز وروزه های شما هم قبول باشه.
  لامرد خیلی دسترسی به کامپیوتر و اینترنت ندارم.