علاج واقعه قبل از وقوع

آذر ۲۱ام, ۱۳۹۰ (دیده شده 1,180 بار)

سخنی با مسئولین هلال احمر جمهوری اسلامی
در شهرستان های لامرد و مهر از توابع استان فارس وقوع زلزله به بویژه در سالهای اخیر شدت یافته است . نگاهی به سایت زلزله نگاری موسسه ‍‍ ژئوفیزیک دانشگاه تهران و ثبت این وقایع این مدعا را ثابت می کند . زلزله نیز خبر نمی کند و شاید در کمتر از یک دقیقه حادثه ای پیش آید که جبرانش برای مدتی غیر ممکن و در بخش انسانی یک فاجعه تلقی گردد . اگر چه تلاشهای سازمان هلال احمر در آموزش عمومی مردم برای مقابله با حوادث غیر مترقبه بسیار جالب و ستودنی است . اما حقیر برای جالبتر شدن این اقدامات پیشنهادی را در سطح ملی مطرح می کند که در صورت عمل به آن می توان امیدوار بود که دیگر شاهد کمترین تلفات انسانی خواهیم بود . متذکر می شود که ممکن است این پیشنهاد در حال حاضر بار نسبتاً سنگین مالی داشته باشد اما باید مطمئن بود که این موضوع هزینه نخواهد که بود که سرمایه گذاری است .
پیشنهاد آن است که سازمان هلال احمر چادرهای مخصوص را در اختیار هر خانوار ایرانی و با اولویت مناطق زلزله خیز قرار دهد این واگذاری به دو شکل قابل اجراست :
۱- چادرها به صورت نیم بها در اختیار خانوارها قرار گیرد نیمی از هزینه آن را دولت تقبل نموده و نیم دیگر آن را از طریق یارانه های آنان یا به صورت نقدی تامین نماید .
۲- به اقشار آسیب پذیر مانند مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و برخی اقشار مشابه به صورت رایگان چادر داده شود .
این چادرها برای مدت ۵ تا ۱۰ سال در اختیار مردم قرار داشته تا به هنگام ضرورت بلافاصله از آن استفاده نموده و هلال احمر به تمهید مسایل درمانی و موارد مشابه همت نماید .
امید است نسبت به عمل به این پیشنهاد حداقل در محدوده مناطق زلزله خیز اقدام جدی بعمل آورند.
والسلام علیکم و رحمه الله برکاته

۱۱ پاسخ به “علاج واقعه قبل از وقوع”

 1. نوشته شده توسط مرضیه حسینی در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۹:۲۹ ب.ظ

  عرض سلام خدمت استاد بزرگوار جناب هنرپیشه
  استاد عزیز با خبر شدیم که هلال احمر اقدام به برپا کردن چادر به صورت جمعی برای خانواده ها در بعضی از محله ها کرده است به نظر شما این می تواند درست باشدکه مردم خانه های خود را رها کرده و این مکان ها بروند؟
  این خود جای بحث دارد که بر چه اساسی این طرح اجرا گردیده است؟ویا اینکه کسی هست که از منازل آنها پاسبانی کند؟
  خیلی دور از ذهن می باشدخیلی

 2. نوشته شده توسط محمود حق‌شناس در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۹:۵۷ ب.ظ

  استاد هنرپیشه … دغدغه شما ستودنی است اما متاسفانه دوستان عدالت را شکل دیگری دیده اند آن قشری که شما بفکرشان هستید باید چادر را به قیمت هفتاد هزار تومان خریداری کنند تا زیر آوار خانه های خشت وگلی نروند از آنطرف چادر سهمیه همین مردم در مراکزی نصب میشود که بابت مقاوم سازی ساختمانشان در مقابل زلزله میلیاردها تومن از دولت گرفته اند اما زمان وقوع زلزله باید از چادر امدادی استفاده نمایند در هر دو صورت اشکال دارد که باز متاسفانه کسی پاسخگو نیست !! اگر مقاوم نیست چرا نیست واگر هست چرا چادر ؟؟.سری به منازل مردم بزنید شب چگونه سپری می کنند ؟پیشنهاد شما عالی است اگر دوستان توجیه نکنند ماموریت هلال احمر چیز دیگری است .!الیته تلاش شهردار محترم وبچه های شورای شهر جای تشکر دارد که باهمکاری فرمانداری تصمیمات خوبی اتخاذ نموده اند اگر عملی شود !

 3. نوشته شده توسط محمود حق‌شناس در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۹:۱۸ ق.ظ

  متن ذیل اظهار نظر مدیر سابق هلال احمر شهرستان می باشد جهت اطلاع دوستان … باتوحه به تجارب زلزله سالهای گذشته در بخش اشکنان وبخشی از شهرستانهی خنج .فراشبند .سپیدان .کازرون ونورآباد ممسنی واینکه بخشی از این شهرستانها بر اثر وقوع زلزله تخریب منازل مسکونی بدنبال داشته ووجود پس لرزه های متعدد باعث گردیده نگرانی های زیادی از جهت اینکه این مناطق زلزله دیگری بوقوع بپیوندد .بوجود آمد . که در این خصوص این مناطق مورد تحقیق وبررسی قرار گرفت که نشان از حادثه خیزی بخصوص زلزله دارد . باتوجه به اینکه استان فارس دومین استان حادثه خیز کشور می باشد وبیشترین درصد حوادث کشور در سال ۸۹ مربوط به این استان بوده واز طرفی هم همه میدانند که بیشترین حوادث مربوط به شهرستانهای جنوبی بوده است .لذا راهکارهای سازنده وعملی در این خصوص وجود داشته که درصورت تمایل مدیران بحران به آنان ارائه خواهد شد.میشود میتوانیم …اما بابرنامه وتعامل …(عبدالله حیدری پور )

 4. نوشته شده توسط علی حسن‌زاده در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۲۹ ق.ظ

  استاد عزیز سلام
  یک سوال این وسط پیش میاد و اون اینکه اگه فرض بگیریم دولت به همه چادر بده تا کی باید در چادر زندگی کرد، یک سال دو سال …. همه میدانیم که زلزله خبر نمی کند و یهویی میاد..پس این چادر ها در زلزله بزرگی که خبر نمی کند دردی دوا نمی کند..همنطور که زلزله بزرگ روز جمعه هیچ کس را خبر نکرد/ و نکته دیگر در شهرستان لامرد ۲۵۰۰۰ خانوار حضور دارد با فرض عدم دزدی و بیشتر نگرفتن مردم(که معمولن مردم زیاده خاه هستند)۲۵۰۰۰*۱۵۰۰۰۰ (قیمت چادرهای لامرد) می شود ۳ میلیارو نیم….
  باید راه بهتری برای این مشکل پیدا کرد… که همان نظارت دقیقتر بر ساخت منازل است

 5. نوشته شده توسط احمد فرهمند در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۴:۳۵ ب.ظ

  بادرود.
  توزیع چادرو برپایی اردوگاه،از جمله کمکهای امدادی پس از وقوع حادثه است.ضمن اینکه به دلایل زیاد از آن جمله که آقای حسن زاده عنوان نمودند چنین چیزی(توزیع چادر در این سطح) تا حدودی غیرممکن به نظر می رسد.بهتر آن است که در سطح ملی و بویژه مناطق حادثه خیز،از تجربه کشورهای زلزله خیز مانند ژاپن( در آموزش نیروی انسانی و ساخت وساز) استفاده نماییم.یعنی به جای فرار از بحران وحادثه ،خود را آماده مقابله با آن نماییم.

 6. نوشته شده توسط محمود حق‌شناس در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۸:۲۱ ق.ظ

  زلزله پیامد سیاسی دارد یاندارد؟ اگرچه این سالها همه چیز پیامد سیاسی دارد .اما اینکه زلزله جه ربطی به مسائل سیاسی دارد جای سوال است .که یک اشاره کوتاه می تواند این مطلب را روشن کند که سیاست به همه چیز ما ربط دارد .بعنوان مثال : ساختمانهای اداری واماکن دولتی که با نظارت مستقیم عوامل نظارتی دستگاههای مربوطه دولتی بنا شده در سالهای دوران سازندگی (دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی) اصلاحات ( دکتر سیدمحمد خاتمی) وعدالت محور (دکتر احمدی نژاد)را ببینید به چه مطلبی می رسید؟ مقاوم سازی در مقابل زلزله در چه دوره ای از حاکمیت دولت های ذکر شده رعایت شده ونظارت بر امور وتوجه به حقوق بیت المال مد نظر بوده است ؟ به وضوح می توان حداقل در همین یک مورد به صداقت .پاکی .راستگوئی وخدمت خالصانه مسولین پی برد وبه قضاوت نشست که حافظ بیت المال کیست؟

 7. نوشته شده توسط سیدمحمد در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۹:۴۰ ب.ظ

  بابا یکی به داد این مردم برسه
  مردم هنوز زنده اند سرپناه می خوان چادر می خوان سگ جسد یاب و سدر وکافور وکفن وخدمات پس از مرگ نمی خوان .
  آ…..ی هلال احمربه داد مردم برسید.بابا مگه چادر قیمتش چقدره؟به گفته آقای هنر پیشه پولش رو از یارانه ها شون کم کنید.مگه الان زلزله خبرتون نکرده؟
  آقای هلال احمر…چادر رو گذاشتید برای قاریان سر قبرمردم. خوب الان از همان جاهایی که بعد از مرگ مردم تقاضای کمک می کنید الان داد بزنید بگید چادر می خوایم.از همان جاهایی که می خوان سگ بفرستند برای جسد یابی مردم بشون بگید چادر بفرستید همان هایی که می خوان کفن بفرستند بشون بگید الان چادر می خوایم.

 8. نوشته شده توسط مرضیه حسینی در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۲۹ ب.ظ

  ای کاش در این مسئله مهم و خطر بزرگ وقوع زلزله و در پی آن فاجعه انسانی دیگر حرفی از سیاست نزنیم و بیشتر به فکر مردم باشیم و اینکه راه حلی جهت حل مشکل مردم برای اسکان انها بیرون از منازل مسکونی خود باشیم.
  این خیلی بد هست که هرکس پیگیری این مسئله را به دیگری واگذار می کند.
  نمی دانم باید خطاب به چه کسی بنویسیم
  هلال احمر,فرمانداری,شهرداری,بخش داریو…
  یا در حال حاضر هیچ کس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 9. نوشته شده توسط سید احمد موسوی پور در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۵۶ ب.ظ

  سلام به معلم کوشای منطقه جناب هنرپیشه
  معلم عزیز! چاره زلزله در چادر نیست!چاله زلزله که همواره پر ناله است را باید با چادر تفکر سر و سامانی داد! به گفته آن خواننده محترم “همه میدانیم که زلزله خبر نمی کند و یهویی میاد..پس این چادر ها در زلزله بزرگی که خبر نمی کند دردی دوا نمی کند”
  فقط یک سوال برای من باقی ماند و آن این که فرموده اید”این چادرها برای مدت ۵ تا ۱۰ سال در اختیار مردم قرار داشته و..” چرا مدت دار؟!!
  شاد باشید و شادی بخش..

 10. نوشته شده توسط سیدمحمد در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۵:۱۷ ب.ظ

  آقای موسوی پوراگر علاج زلزله با چادر نیست پس باچیه؟
  کی گفته زلزله خبر نمی کنه؟مگه زلزله بم خبرشون نکرد؟ اینقدر پیش لرزه اومد که برای همه دیگه عادی شده بود.شما فکر مدت دار بودنش نکنید .برای یک سال هم بدن کافیه

 11. نوشته شده توسط سید احمد موسوی پور در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۳:۱۳ ب.ظ

  سید محمد عزیز
  دلایل من مبنی بر این که چاره زلزله در چادر نیست.. در نظریات آقایان فرهمند و حسن زاده است..مجددا آنها را مطالعه فرمایید..