عبودهای شهر ما

خرداد ۱۸ام, ۱۳۹۲ (دیده شده 768 بار)

یه شب عبود رفته بود مهمونی خونه جاسم. جاسم هم سنگ تموم گذاشت و یک شام مفصل برای عبود تدارک دید. عبود هم از خجالت سفره در آمد و دیس‌های برنجی را یک به یک به دُروکَش خالی کرد.

آخر شب که شد توی هال تُشکش را انداختند و خوابید. نیمه های صبح، عبود از درد شکم بیدار شد. کل خانه را برای پیدا کردن توالت زیر و رو کرد اما از بخت بد پیدایش نکرد. از ترس این که مبادا روی فرش خرابکاری کند گلدانی پیدا کرد؛ خاک آن را خالی کرد؛ کارش را داخل آن گلدان کرد و خاک‌ها را سر جایش برگردانید.

روزها و ماه‌ها از این قضیه گذشت. سه سال بعد جاسم به در خانه عبود آمد. عبود که در را باز کرد جاسم با نگاهی ملتمسانه و مظلومانه پرسید: “عبود! جان مادرت بگو اون شب کجا گلکاری کردی. از آن موقع تا الان سه تا خونه عوض کردیم هنوز بوش در نرفته!”

***

عقوبت تصمیمات ما عقوبتی فردی نیست. نتیجه تصمیمات نه تنها خود ما بلکه اطرافیان ما و حتی ممکن است جمع بزرگی را متاثر سازد. نتیجه تصمیمات ما ماندگار است. این تصمیم ممکن است در کسری از ثانیه گرفته شده باشد اما نتیجه‌اش سالهای سال تمام شئونات زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد و دست از سر ما برندارد. نتیجه تصمیمات ما گاه برگشت ناپذیر است. قاتلی که در یک آن تصمیم اشتباهی میگیرد و مرتکب قتلی می‌شود قادر نیست وضعیت را به قبل از ارتکاب به قتل برگرداند.

تصمیم اصولگرایان برای حمایت تام از آقای احمدی نژاد در انتخابات دوره های قبل یکی از آن تصمیم هایی است که کشور را در ورطه مشکلات بسیاری قرار داد. مشکلاتی که گریبان‌گیر همه شد حتا آنانی که به وی رای نداده بودند. اکنون مردم دعا می‌کنند کاش شرایط به قبل از انتخاب وی برگردد اما این روند برگشت ناپذیر است. عقوبت این تصمیم تا سالهای سال ماندگار خاهد بود و بویش ممکن است مشام چند نسل را آزرده سازد.

چرا راه دوری برویم، بیاید از مسایل به ظاهر پیش پا افتاده شهر خودمان صحبت کنیم. در همین لامرد خودمان، یکی از شهرداران سالهای دور لامرد، اگر می‌دانست نتیجه تصمیم او در ایجاد میدان کج و کوله و بدقواره وسط شهر بخاطر همراهی با برخی از خاندان‌های لامردی و تلخندقی باعث بروز چه مشکلاتی در سالهای سال بعد می‌شود در تصمیم خود اندکی بیشتر تامل می‌کرد. میدانی که تا الان چند بار عوض شده و میلیونها تومان بودجه بی زبان منطقه خرج آن شده اما هنوز به همان شکل باقی مانده است و مثل یک وصله ناجور شهر را بدریخت کرده است.

برخی از پروژه‌هایی که به فراخور هر انتخابات، چند روزی به لیست امیدواریهای مردم اضافه می‌شوند و بعد کم کم از این لیست خط می‌خورند در زمره همین موارد هستند. نمونه آن کارخانه آلومینیوم است که بفرض هم که به نتیجه برسد آلودگی بیش از حد زیست محیطی آن ما را از داشتن آن پشیمان خاهد کرد. پروژه‌ای که در صورت آغاز بکار به دلیل سرمایه گذاری زیادی که نیاز دارد برگشت ناپذیر خاهد بود.

برخی تصمیماتی که با پافشاری غیر کارشناسی ظاهرن دو نفر از عبودهای شورای شهر در دور قبل صورت گرفت  و با وجود تذکر دلسوزانه کارشناسان و مهندسین متخصص برای تغییر در آن، به دلیل تعصبات کورکورانه جناحی آن افراد به مرحله اجرا رسید نمونه دیگری از این تصمیمات است: میدان مرحوم حیاتی با آن مجسمه ای که نه رنگ و بویی از حیاتی دارد و نه در شان وی است، ترمینال دور افتاده‌ای که به نظر می‌رسد برای شغالها مناسب‌تر باشد، پروژه تایید نشده مسکن مهر و …

اینها مشکلاتی است که توسط عده معدودی ایجاد می‌شوند اما برگشت ناپذیرند و گریبان‌گیر عده زیادی می‌شوند. این لیست تمامی نخواهد داشت مگر این که انتخاب این تصمیم گیرندگان با دقت بیشتری صورت گیرد. این دوره از انتخابات هم اگر اعضای شورای شهر با دقت انتخاب نشوند و فقط غرایض سیاسی و طایفه‌ای در آن لحاظ شود همین آش خاهد بود و همین کاسه. این خط ! این هم نشان!

 

 

* این متن نسبت به نسخه اول منتشر شده تغییر کرده است. متن قبلی طولانی تر از این متن بود. به همین دلیل تبدیل به دو قسمت شد

۳۵ پاسخ به “عبودهای شهر ما”

 1. نوشته شده توسط واعظ زاده در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۶ ب.ظ

  چه نوشتی الان است که رستم وسهراب وشلپو گل برده کنند

 2. نوشته شده توسط سید در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۸ ق.ظ

  سلام جناب آقای دکتر اسدپور از شخص تحصیل کرده ای مثل شما بعیده رفتار مسولین را به رفتار عبود شباهت دهید درسته که شاید مسولین خطتاهایی داشته اند اگه شما مردم را میخاهید تشویق به انتخاب اصلح کنید اما خیلی راهنمایهای بهتر و جالب تر هست برای این کار درضمن ریس جمهوری که شما ازش نا بردید مردم انتخاب کردند بنظر میرسه این حرف شما ی جورایی توهین به شعور ملته درسته کمکاریهایی بوده اما خدماتی هم بوده شاید الان مشکلات زیاده اما واقعا دور از انصافه که با توهین شعور مردم را زیر سوال ببرید .چه خوب میشد بجای این ترجیح بندها رتاهکارهای انتخاب اصلح رو بهتر معرفی میکردید برای نشان دادن راه صحیح نیاییم با الفاظ زشت دیگران را عبود بنامیم

 3. نوشته شده توسط مجید بهمنی در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۸:۴۱ ق.ظ

  با سلام در تایید مطلب جناب دکتر اسد پور غزل بسیار زیبای حافظ در این زمینه را اضافه میکنم .
  نه هر که چهره برافروخت دلبری داند

  نه هر که آینه سازد سکندری داند

  نه هر که طرف کله کج نهاد و تند نشست کلاه داری و آیین سروری داند
  تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن که یار،خود روش بنده پروری داند
  غلام همت آن رند عافیت سوزم که در گداصفتی کیمیاگری داند
  وفا و عهد نکو باشد ار بیاموزی وگرنه هر که تو بینی ستمگری داند
  بباختم دل دیوانه و ندانستم که آدمی بچه‌ای شیوه پری داند
  هزار نکته باریکتر ز مو این جاست نه هر که سر بتراشد قلندری داند
  مدار نقطه بینش ز خال توست مرا که قدر گوهر یک دانه جوهری داند
  به قد و چهره هر آن کس که شاه خوبان شد جهان بگیرد اگر دادگستری داند
  ز شعر دلکش حافظ کسی بود آگاه که لطف طبع و سخن گفتن دری داند

 4. نوشته شده توسط محمد رضا مظفری در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۸:۵۱ ق.ظ

  خوشبختانه در چند سال اخیر از مقطع دبستان دانش آموزان را به چند تیم تقسیم می کنند و کار را به تیم می سپارند نه به شخص دانش آموز. به نظر می رسد ضعف عدم توانایی در کار تیمی ( که در ایران بسیار زیاد است)در نسل بعدی مرتفع گردد.
  اما در لامرد هنوز وزنه ی خویشاوندی بر کاردانی و اصلحیت می چربد. تجربه نشان داده چه بسیار افراد اصلح و با تخصصی که در دوره های قبل خود را کاندید کرده اند ولی منتخب مردم نبوده اند.

  بیشتر شعار های کاندیداهای شورا را از بروشور هایشان خوانده ام ، کم تجربگی بعضی ها را می شود از بی اطلاعی آنها از وظایف شورا و لحاظ نمودن در شعارهایشان تشخیص داد.

 5. نوشته شده توسط عبود در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۹:۰۵ ق.ظ

  اینجانب عبود انزجار خود را از نوشته سراسر توهین آمیز شما ابراز داشته و برابر دانستن خراب کاری بنده در آن شب کذایی را با خراب کاری برخی مسوولین توهین به خود میدانم. بدیهی است این توهین شما در مراجع ذیصلاح قابل پیگیری است

 6. نوشته شده توسط عبدالصمدصفری در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۹:۱۲ ق.ظ

  سلام اقای دکتر 
  به نظر میرسه این نوشته هم در امتداد شعر حاج احمد نوشته شده ودر کلیت مطلب که کوبیدن دیگران و زیر سوال بردن تایید یا رد صلاحیت شده ها ، هدف مشترکی رو دنبال میکنن!!!!

  نمیخام دوباره بحث رد صلاحیت شده ها رو پیش بکشم چون به اندازه کافی در ذیل شعر حاج احمد ، بحث شد ولی جناب دکتر طوری وانمود میکنن که اگر همین چند نفری که رد شدن، تایید میشدن ، مردم در انتخاب اصلح مشکلی نداشتند وقرار بود تصمیمات مهمی از طرف انها گرفته بشه !!!

  موفق

 7. نوشته شده توسط ایران در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۹:۴۸ ق.ظ

  ما هنوز یادت نگرفته ایم که هم می توانیم نقد کنیم و هم توهین نکنیم حالا آن فرد نقد کننده  می تواند بیسواد باشد و یا دکتر در این مملکت فرقی نمی کند

 8. نوشته شده توسط سید در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۱ ق.ظ

  باسلام
  درتکمیل کامنت فوق میبایست اضافه کرد متن شما حاوی دو قسمت است ابتدا قسمت دوم آن که سرشار از راهنماییهای شما جهت انتخاب اصلح میباشد که میتواند مفید واقع شود یشرطی که طایفه ای و سلیقه ای انتخاب نکنیم . اما قسمت اول : در ابتدای متن خود با طنز شروع کرده اید و رفتار مسولین آن هم شخصی همانند ریس جمهور به رفتار عبود تشبیه کردید .بنده نه قصد طرفداری از شخصی دارم نه اینکه منکر این هستم که کم کاریهایی در این چند سال صورت گرفته . همانطور که خود حضرتعالی واقفید مقام معظم رهبری بارها از این دولت به نیکی یاد کرده اند و فرموده اند درست است ضعفهایی هست ولی خدمات ارزشمندی صورت گرفته است .حال فرض بر اینکه به قول شما همه مردم و اصولگرایان بدلیل خرابکاریهایی که صورت گرفته آرزوی بازگشت به قبل دارند!!!آیا میشود با عبود خاندن افراد اینهم به این شکل و محتوا و درسایتی که روزانه چند صد نفر بازدید کننده دارد نوشت واقعا از شخص روشنفکری مثل حضرتعالی که همیشه دم از این میزنید که حقوق افراد را باید حفظ کرد چنان توهینی میکنید که در هیچ سایتی تاکنون این جسارت رو مشاهده ننموده ام . درپایان یادمان باشد که مادر کشور اسلامی زندگی میکنیم که می بایست رفتار و منش و اخلاق ما اسلام گونه باشد و گفته های ما بر پایه اصول و قواعد اسلامی باشد

 9. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۰ ق.ظ

  صمد جان

  این نوشته در امتداد یا در تداخل یا در تقاطع با نوشته دیگری نیست و همینی است که مشاهده میفرمایید.
  منظور شما از دیگران (the others) مشخص نیست. این نوشته همه آن دیگران را زیر سوال نمی برد ( اگر منظور شما را از دیگران درست فهمیده باشم). برخی کارهای برخی از آن دیگران را زیر سوال میبرد. کارهایی که دیکتاتور مابانه و صرفن بر اساس تشخیص فردی و بدون مشورت و فکر و رعایت حقوق عامه انجام شده است. ما نباید همه چیز را صفر و یکی ببینیم.

  قصد طرفداری از فرد خاصی را ندارم اما مجبورم میکنید برای مشخص شدن موضوع واضح تر بگویم. با مشاهده اسم افرادی که کاندید شده اند به جد میگویم برخی از همین افراد کنونی شورا یک سر و گردن از حداقل ۵۰ درصد لیست بالاترند. این نظر شخصی من است و این را به حساب طرفداری سایت از گروه خاصی نگذارید (من حتی در تهران رای خاهم داد نه در لامرد). اگر انتقادی از کارهای شورای شهر کرده ایم به این معنی نیست که صد در صد ایشان و یا کسان دیگر را رد میکنیم. نه خیر. ما به برخی از ویژگی های شخصیتی اعضای شورا و یا مسیولین دیگر و یا کارهایی که به تشخیص فردی صورت گرفته و یا به زور گروههای دیگر تحمیل شده را نفی میکنیم.

  اگر شما روی مصداقهایی که بعنوان ویژگی ناصواب و یا پروژه های غیر کارشناسی و ناموفق ذکر شده با بنده اختلاف نظر دارید بفرمایید کدامشان است تا با هم بحث کنیم.

  نکته آخر این که اتفاقن بحث رد صلاحیتها خیلی مهم است چون:
  ۱- در مورد رد صلاحیتها یک مساله مهم این است که تفکر سیاسی بر رد صلاحیتها حاکم بوده در حالی که شورای شهر یک تشکل سیاسی نیست. اگر افراد رد صلاحیت شده تایید میشدند ممکن است تغییراتی ولو کوچک در حد یکی دو نفر در لیست ایجاد میشد. حاکم بودن این تفکر است که مشکل اساسی این سیستم است. چه اشکالی داشت جناحی فکر نمیشد؟

  ۲- مساله مهم دیگری که شما از آن غفلت میکنید این است که اتفاقن قرار است تصمیمات مهمی گرفته شود و یک نفر هم در حد خود در این تصمیم گیری ها مهم است و در این تصمیمات کم و زیاد شدن یک نفر ممکن است نتیجه را از این رو به آن رو کند. در مطلب بالا اساس بحث این است که تصمیمات شورای شهر آثار و تبعات زیادی دارد آن وقت شما میگویید مگر قرار است تصمیمات مهمی از طرف آنها گرفته شود. تصمیم هر فرد از این هفت نفر ممکن است وزن ۱ به ۷ داشته باشد اما وقتی در چند میلیارد تومان ضرب شود میشود تصمیم برای حداقل یک میلیارد تومان بودجه توسط هر نفر!

 10. نوشته شده توسط ایران در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۸ ق.ظ

  جناب آقای اسدپور در مورد رد صلاحیت های سیاسی خواهشمند است مستند بنویسید تا ما نیز استفاده کنیم 
  میشه بپرسم شما از کجا به این نتیجه رسیده اید که رد صلاحیت ها سیاسی بوده است؟

 11. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۱۰ ق.ظ

  سید جان

  کاری که ایشان با مملکت ما کرده اند شاید چنگیز خان مغول هم نکرده باشد.
  احتمالن شما در ایران زندگی نمی کنید و مناظره ها را هم نگاه نکرده اید و گرنه تصدیق میکردید که کار ایشان از جوک قسمت اول بدتر بوده است.

 12. نوشته شده توسط علي اكبر صفري در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۹ ق.ظ

  جناب آقای دکتر اسدپور عزیز،
  سخن شما کاملا صحیح است، اما مافیای قدرتی که سالهای سال است بر مناصب لامرد چنگ انداخته نمی گذارد مردم انتخاب صحیحی داشته باشند.

 13. نوشته شده توسط sohrab در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۵ ق.ظ

  با سلام
  جناب اقای واعظ زاده
  همانطور که یقین داریم شما از این مطلب خوشتون اومده پر واضح است که پیش بینی شما مبنی بر انتقاد ما از این مطلب کار عجیبی نیست چون نه شما تغییر کرده اید نه ما!
  جناب اقای اسدپور
  هدفم پیش کشیدن دوباره ی مباحث انتخابات مجلس نیست اما میخواهم از قضایای ان دوران کمک بگیرم برای جا انداختن یک مطلب، یادم میاید در زمان انتخابات بعضی دوستان به شما میگفتند که اقای زارعی خودش در یکی از جلسات گفته بوده که اگر دکتر موسوی کاندید شود من رییس ستاد اون کاندید میشود که بعد توسط خود اقای زارعی تایید شد البته گفتند که بعد طوری دیگه تشخیص داده اند اما شما شدیدا منکر اون میشدید و دوستان بارها از شما میخواستند که بدلیل اینکه بیشتر اوقات در تهران هستید حداقل منابع اطلاعاتی خود رو تصحیح کنید که در مقام تحلیل از داده های غلط استفاده نکنید
  یقینا از منابع اطلاعاتی که شما دارید یافته هایی غیر از این توقع نمی رود بدون شک منابع شما
  نمی ایند در قضیه رد صلاحیت ها جانب شخص خاصی رو نگیرند حتی اگر حق با ایشان نباشد، دلیلش هم همان مواردی است که خود بیان کردید( سلیقه های شخصی، سیاسی و قومی قبیله ای)
  جناب اقای دکتر
  یقینا مطالبی که ذیل مطلب اقای واعظ زاده رد و بدل شد رو دنبال کرده اید پس مستحضر هستید که علیرغم شایعاتی که در شهر منتشر کرده اند مبنی بر رد صلاحیت به دلیل عدم التزام به ولایت فقیه حتی از ذکر تبصره ی اون پرهیز میکنند پس جای سوال دارد که چگونه می شود تبصره ای بدون پشتوانه باشد و انهااز ذکر ان ترس داشته باشند ؟مگر اقای محمود حق شناس نگفتند که نامه رو منتشر میکنم پس چرا مبادرت به این کار نکردند؟
  واقعا این رفتار جای سوال ندارد؟
  موفق

 14. نوشته شده توسط عبدالصمدصفری در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۸ ق.ظ

  اقای دکتر
  من با این نظر شما که در بین کاندیدا هستند افرادی که ، نه یک سروگردن! ، بلکه چند سروگردن بالاتر از بقیه هستند و در این بحثی نیست ، اتفاقا در مورد اقای –حذف شده توسط نویسنده– که نام بردید ، دیشب جلوی ستاد یکی از کاندیدا در این مورد بحث شد من دقیقا همین نظر رو دادم وبه این مسئله اعتقاد راسخ دارم.

  اگر خاطر مبارکتون باشه در مورد مجسمه اقای حیاتی من نظر مخالف دادم وهمچنین در مورد ترمینال ، بقیه موارد هم چون اطلاعات کافی و وافی ندارم نمیتونم نظر بدم 

  من نگفتم در شورا قرار نیست تصمیمات مهمی گرفته بشه، بلکه منظورم اینه که افراد رد صلاحیت شده چقدر دارای تخصص و برنامه هستند که در نبود انها به تصمیمات مهم و حیاتی لطمه وارد میشه و یا اگر انها باشن چه تضمینی وجود داره که تصمیمات کارشناسی گرفته و اجرا بشه؟!

  شما همه دلایل رد صلاحیتها رو معطوف به مسائل جناحی و سیاسی کردین وبه قول دکتر حداد عادل که داستان دزد و صابخونه رو گفتن ، انصاف داشته باشین یه چیزی هم به اون دزد محترم!! بگین، چرا همه توپ رو توی زمین صابخونه میندازین ، یعنی اقا دزده هیچ تقصیری نداشته؟!!

  موفق

 15. نوشته شده توسط فریاد زیر آب... در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۷ ب.ظ

  با عرض سلام
  سران مثل اینکه دوس ندارن مردم انتخاب کنند
  یه سبد رو پر از گوی هایی که خودشون میپسندن کردن بعد میگن بیایید انتخاب کنید و نگید اینجا انتخاب آزاد نیست!!!
  ترکیب تایید صلاحیت شده کنونی حاکی از اونه که عزیزان بلند مرتبه سر سوزنی ریسک نکردن و حق انتخاب رو به مردم ندادن
  شاید مردم کسی رو انتخاب کنند که سرش تو یه آبشخور دیگه باشه و به قول معروف با اینا صلاح نره
  عزیزان تایید صلاحیت کننده ،،، چرا؟؟؟ ترس از خدا ندارید از روی بندش شرم کنید
  اصلا اونایی که تایید نشدن به کنار ، تورو خدا یه نگاه به لیست بندازید خودتون به عمق فاجعه پی میبرید(( مسعود درست گفتی ، بعضیاشون بدرد شاگرد اتوبوسی خوبن…اونم نه همه نوع اتوبوس فقط و فقط اتوبوس عبدل))

 16. نوشته شده توسط نقطه در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱:۱۹ ب.ظ

  اول اینکه این دو نکته ای که اشاره کردین خیلی درسته. من به خودم و دور و بریام که نگاه می کنم هممون این مشکل رو داریم. ولی به دلیلش دقیق فکر نکردم. این دو نکته هاتون رو میگم:

  ۱- عدم دسته بندی دانش آموزان و دانشجویان توسط سیستم آموزشی آن کشورها به دو دسته تبعیض آمیز نخبه و غیر نخبه

  ۲- تلاش سیستم آموزشی این کشورها برای یاد دادن روش پژوهش به صورت گروهی در همان دوران دبیرستان.

  بعد اینکه اتفاقا من اصلا نگران تایید صلاحیت نشده ها نیستم. اونا به احتمال خیلی زیاد حقشون بوده. ولی من نگران احراز صلاحیت شده هام. امروز بعد از مدت ها از مسیر مرکز شهر برگشتم خونه. فاجعه بود فاجعه. آخه چطوری هرکسی این جرات رو به خودش میده زندگی و انتخاب مردم رو به بازی بگیره؟ خداوکیلی همون آقای غرضی هم یه چی توی خودش دیده و واقعا هم یه چیزی میدونه که اومده. ولی اینجا اصلا هیچ کس نسبت به مردم احساس مسئولیت نداره. آخه با چه جراتی؟ با چه سابقه ای؟ با چه منطقی؟ فقط چون راهیابی به شورا به معنی سرمایه دار شدنه؟ کاش تیغ تیز شورای نگهبان اینجا هم بود. بعضی هایی که دیدم با عرض معذرت مصداق بارز “بچه منگل” بودن. مخ آدم سوت میکشه. ملته داریم…

 17. نوشته شده توسط غلیاس در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱:۵۲ ب.ظ

  هزاران حیف تاییدش نکردند احمد شورا—که چون تمکین نکرد از قاسم واز جعفر وموسی!!!……………این بیت شعر علت رد صلاحیت احمد حق شناس است صمدآقا!!!!

 18. نوشته شده توسط عبدو در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲:۲۹ ب.ظ

  قابل توجه همه …ما تو لامرد عبود کم نداریم .!! لازم نیست کسی خدای نکرده به رئیس جمهور محترم که با بصیرت کامل همین مردم با بصیرت انتخاب شده اهانت کنه .ما ملت با بصیرتی هستیم که در انتخابمان کاملا مواظب هستیم !!! البته پس از هشت سال !!

 19. نوشته شده توسط محمد در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۳:۴۵ ب.ظ

  آقا sohrabعزیز
  سلام
  اگه منظورت از تبصره های رد صلاحیت کاندیدا حرف میزنید
  بنده میتوانم در همین جا برایتان قسم خورم که در جمعی از دوستان نشسته بودیم که عینن یکی از کاندیدای رد صلاحیت هم وجود داشت
  بنده برگه رد صلاحیت این کاندید را مشاهده کردم.این بود مختصر متن
  جناب اقای ……….فرزند…………..با کد …………. در صورت قبول نداشتن بند ج و د قانون اساسی (که همان قبول نداشتن نظام و ولایت فقیه) است شما رد صلاحیت میشوید
  و در پایان ان هم مستر صفری فرواندار محترم ما امضلع نمونه ان
  با کمی تفکر در میابیم این افرادی که رد صلاحیت شده اند فقط و فقط به عنوان افرادی از گروه هان سیاسی مطرح شدن
  زیرا از حر لحاظ که نگاه میکنیم از کاندیدای دیگر چیزی کم نداشتن.
  در ضمن این ما هستیم که سر نوشت خودمان را میسازیم
  از ماست که بر ماست ولی این ضرب المثل در لامرد صدق نمیکند زیرا افرادی دروغین وجود دارن افرادی که دم از دین و مذهب و شیعه میزنن افرادی که خودرا سرهنگ تلقی میکنن افرادی که خود را از طیف اصولگرا تلقی میکنن تا تایید شوند و …… خیلی حرف ها هست که نمیتوان گفت اقا سهراب عزیز

 20. نوشته شده توسط امید رها در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۳:۵۸ ب.ظ

  با سلام
  معروفه که «اثبات حقیقتی که بسیار واضحه،بسیار دشواره».مثلن اگه برا کسی بخوایم اثبات کنیم که الان روز هست وما در لامرد بسر می بریم!.تو این زمانه هم تصمیمات سیاسی،برداشتتها ونگاههای شخصی،منفعت محوری شخصی وحزبی وگروهی،ندانم کاری وبه قول جناب دکتر-عبود بازی- اینقدر واضح وروتین شده که اثباتش رو هم با مشکل مواجه کرده،یارو رو وسط صحرا،ساعت دو شب با یه خانمی میگیرن(اونم نیمه عریون)بعدکه ازش شاکی می شن میگه:«مگه چی شده،اومدم کاکُل بچینم!!».چرا این دوستان ویا همه عزیزانی که مسئولیتی ووظیفه ای رو گردن گرفتن،یه نقد از خودشون نمیکنن که ما هم به منصفانه بودنشون باور پیدا کنیم،همیشه وپیوسته دفاع از عملکرد!
  راه حل نشان دادن عبود کاری این دوستان زیاد سخت نیست،کافیه به نتایج رجوع بشه،یا جامعه ای رو ببینیم که با امکانات وشرایط این جامعه والبته مدیریت صحیح تر،به کجا رسیده.مقایسه جامعه آرمانی وجامعه کنونی فاصله ها رو بوضوح نشان خاهد داد.

 21. نوشته شده توسط امید رها در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۴:۰۷ ب.ظ

  همونطور که بعضی از دوستان ساخته شدن برا نقدغیر منصفانه،ظاهرن بعضی از دوستان هم ساخته شدن برا دفاع جانانه!.مثل اینه که میری خونه به خانمت میگی جلو پیرهنت لکه خون نشسته زحمت بکشه بشورتش،خانم جواب بده بابا این همه جای تمیز داره،اونوقت توچسبیدی به یه لکه کوچیک!!!.بقیشو دریاب… .یه سوراخ کوچیک کافیه تا تمام آب یه مخزن خالی بشه،یه نفر غیر متعهد کافیه تا۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان پول ملت هاپولی بشه.
  یا حق

 22. نوشته شده توسط عبدالصمدصفری در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۴:۰۸ ب.ظ

  غلیاس خان

  متاسفانه به شما هم دروغ گفتن ، البته حق دارن ، چون نمیتونن واقعیت رو به شما بگن!!!
  امکان نداره دلیل اصلی رد صلاحیت خود را به شما ودیگران بگن وبرای اینکه خود را مظلوم نشون بدن و همچی رو به گردن دیگران بندازن ، به دروغ به شما میگن که علتش عدم التزام و ….هست!!!

  موفق

 23. نوشته شده توسط گذشته در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۴:۴۴ ب.ظ

  غلیاس جان
  هستند در بین نامزدها که از [حذف] تمکین نکردند و تایید شدند تعدادشان هم کم نیستند
  و لیست بلند بالای ان حاج احمد در شعرشان نام بردند
  فریاد زیر اب
  از مجموع ۳۶ نفر در شهر لامرد فقط ۳ نفر ردصلاحیت شدند با یک حساب و کتاب زیر ۱۰درصد به نظر شما تاثیر آن در انتخاب شما چقدر است
  از اینا گذشته دلیل رد صلاحیت دوستان کتبا دستشان است که بعضی دوستان از ذکر تبصره و ماده آن نیز وحشت دارند

 24. نوشته شده توسط ایران در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۵:۳۰ ب.ظ

  آقای اسدپور
  به نظر من مطلب آقای قادری پر محتوا تر و سازنده تر می باشد و فکر کنم اگر می خواهیم سیاسی فکر نکنیم و به قول خودتان عبود بازی در نیاوریم مطلب ایشان باید در قسمت ویژه قرار گیرد.
  حیف است مطالب جنجالی و بدور از منطق فضا را برای دیگر مطالب تنگ کنند صرفا به خاطر اینکه مدیر سایت آن را نوشته است

 25. نوشته شده توسط نسیم در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۶:۴۸ ب.ظ

  این هم  یک نمونه  عبود
  http://baharnews.ir/vdca6yn6.49nue15kk4.html

 26. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۷:۲۰ ب.ظ

  ایران جان
  تبدیل مطلب من به ویژه توسط ادمینها بدون اطلاع بنده صورت گرفته بود و من قبل از دیدن کامنت شما مطلب علی را تبدیل به ویژه نمودم. از این که تذکر دادید ممنونم.

 27. نوشته شده توسط sohrab در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۷:۵۳ ب.ظ

  با سلام
  جناب محمد
  ممنون اخر یکی پیدا شد از تبصره بگه
  مورد اشاره من کاندید خاصی هست که اقای اسدپور منظور من رو متوجه شد تبصره ی مورد اشاره ی من تبصره ی رد صلاحیت شخصی است که دوستان بخاطر اون این همه گردو خاک کرده اند که شما مطمین باشید اگر دنیا رو زیر رو کنید حتی از فاصله چند متری هم نمی توانید ان نامه رو ببینید چون اون تبصره ی از مواردی است که این دوستان حتی خود بیشتر از یک بار جرات نکرده اند ان نامه رو باز کنند
  موفق

 28. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۸:۳۳ ب.ظ

  سهراب جان

  بد نیست شما که تبصره را میدانید برای ما توضیح دهید.

 29. نوشته شده توسط SOHRAB در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۸ ق.ظ

  دکتر جان
  من نمیدانم شما اگر میدانید بد نیست برای ما توضیح دهید تا بدانیم با کدام تبصره ظالمانه رد صلاحیت شده اند

 30. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۹ ق.ظ

  سهراب جان

  شما و عبدالصمد در حرفهایتان طوری صحبت میکنید که به نظر می آید کاملا از دلیل رد صلاحیت خبر دارید. دوست دارم بدانم نظر شما چیست.
  سِر خدا که عارف سالک به کس نگفت
  در حیرتم که باده فروش از کجا شنید!

 31. نوشته شده توسط عبدالصمدصفری در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۷:۳۱ ق.ظ

  اقای دکتر سلام

  باور کن منم نمیدونم دلیل رد صلاحیتشون چی بوده!
  ولی اینو مطمئن هستم اون چیزی که به شما گفتن دروغه، همین 

  شما که بهشون دسترسی دارین ، هرچند به شما هم راسشو نخواهند گفت!!

  موفق

 32. نوشته شده توسط عبدو در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۱ ق.ظ

  هنر نزد لامردیان بس است !!!!!!!!! امضاء(        ) سهراب یا میدونه که نشان از بی در وپیکری فروانداری داره .یا نمیدونه داره دروغ پردازی میکنه باز خیانته …چقدر لامردیا باسوادن !!

 33. نوشته شده توسط مهدی در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۳:۰۰ ب.ظ

  سلام بر همه ما موندیم این آقای SOHRAB با سهراب لامرد نوشت دو قلو نیستند!!!!!!!!!!!!!!!!

 34. نوشته شده توسط SOHRAB در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۹:۰۴ ق.ظ

  دکتر جان
  مختار هستید به تایید یا نفی ولی بینی و بین الله من نمیدانم که بر اساس کدام تبصره ایشون رد شدن حالا که نام از الله اوردم تنها چیزی که میدونم این هست که بر اساس تبصره ولایت فقیه ایشون رد صلاحیت نشدن
  عبدو و مهدی جان
  تمام بحث من یک سوال است اگر طرح یک سوال نشان از بی در پیکر یک نهاد است باید به فهم شما شک کرد و در ثانی من اطلاعاتی نداده ام که دروغ باشد یا راست همچنین اگر هر گردی و گردو شد هر سهرابی هم میشه سهراب!اگر در انجا می نوشتم حتما حرف شما رو تایید میکردم الحمدالله تو شهر سهراب زیاد داریم چند مدتی هم میشه که اصلا لامرد نوشت نرفتم البته الان حتما سری میزنم شما هم مختار هستید به تایید یا نفی اخوی!
  موفق

 35. نوشته شده توسط فرياد زير اب... در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۱ ب.ظ

  گذشته جان به یه چیز جالب اصلا دل ندادی
  اون ۳ نفر رد صلاحیت شده فقط از طیف دیگر بودند و این یعنی … دعوا سر لحاف ملاس