طرحی برای بازیافت زباله شهر لامرد

شهریور ۲۸ام, ۱۳۹۱ (دیده شده 922 بار)

مقدمه: در آیین مقدس اسلام از یک سو مردم به بهره وری و استفاده بهینه از منابع به حکم آیه قرآنی « هُوَ الذِی اَنشَأَکُم مِنَ الاَرضِ وَاستَعمَرَکُم فیها» امر شده اند و از سوی دیگر عموم مردم و بالتبع مسئولان از اسراف و تبذیر ممنوع شده اند. اینهمه آیاتی که اسراف را حرام می داند و مسرفین را برادران شیطان می خواند، دلیلی محکم بر تحریم آن است.
یکی از مقوله هایی که مردم عموماً و شهرداری ها خصوصاً بطور روز آمد با آن مواجه هستند، جمع آوری و دفع زباله است که هر روز نیز بر وزن آن افزوده می شود. در حالی که می توان با یک برنامه ریزی مختصر هم مقدار زباله رتا کاهش داد و هم با دفع دقیق آن زمینه بهره وری و استفاده بهینه از زباله را فراهم نمود . طرح زیر تا حدودی به شهرداری و شورای محترم شهر کمک می کند تا در این زمینه به هدف نسبتاً مطلوبی برسد :
ضرورت: به قرار آمار اجمالی شهرداری لامرد این شهر روزانه ۴۰ تن زباله دفع می نماید که هم اکنون این مهم بوسیله ۵ دستگاه ماشین و ۲۱ نفر نیروی انسانی صورت می گیرد. از سوی دیگر این زباله ها به صورت غیر تفکیک شده از محدوده شهر خارج می شود صرف نظر از سرنوشت نامعلوم این تجمیع زباله و مضرات آن که در جای خود قابل بررسی است تفکیک این زباله ها می تواند بخش مهمی از این معضل را حل نماید. در برخی از کشورهای خارج که شعار نورانی قرآنی «کلوا واشربوا و لا تسرفوا » را ندارند در مقام عمل از این زباله ها بیشترین استفاده را می نمایند و ظاهراً در برخی کشورها از جمله ژاپن از گاز متصاعد از دستشویی ها انرژی!! تولید می کنند. به نظر می رسد وقت آن فرا رسیده که ما نیز از این گونه ابتکارات استفاده کنیم. جان این طرح در تفکیک زباله و کم کردن بار زباله و نهایتاً فروش زباله و خرید دستگاههای زباله سوز و دفع سیستماتیک زباله و تأمین هزینه از این طریق است.
مراحل اجرای طرح: این طرح در چند مرحله قابل اجراست که به طور خلاصه به آن خواهیم پرداخت:
مرحله اول و مقدماتی: در این مرحله شورای شهر و شهرداری با تهیه انبوه ۵ کیسه زباله به رنگهای مختلف و چاپ نوشته های مربوط به آن و توزیع رایگان آن از طریق نیروی انسانی دفع زباله درب منازل مقدمات این کار را فراهم می کند. کیسه ها به این پنج نام می تواند باشد: «مخصوص زباله مواد غذایی و فاسد شدنی » « مخصوص نان خشک» «مخصوص زباله مواد نایلونی و پلاستیکی » « مخصوص زباله شیشه و مواد مشابه » و « مخصوص زباله کاغذ، کارتن و امثال آن » .
هم زمان با تحویل این کیسه ها یک بروشور حاوی توجیه طرح به منازل تحویل داده می شود و در روزنامه محلی سبحان، طلوع و تریبون های عمومی از جمله نماز جمعه و صبحگاه مدارس تمهیدات فرهنگ سازی آن انجام می شود.
مرحله دوم: در این مرحله شهرداری بطور معمول و روزانه فقط دو نوع زباله یعنی مواد غذایی فاسد شدنی و شیشه را دفع می کند و عمداً به سه نوع دیگر توجهی نمی نماید و در دو ماه بعد هر یک ماه یک بار با ماشین های مخصوص به جمع آوری سه نوع دیگر با هدف بازیافت و فروش می پردازد. که در نتیجه بار ترافیکی زباله به دو پنجم کاهش می یابد.
مرحله سوم: اگر دو مرحله پیش به خوبی صورت گرفته باشد بخش خصوصی فعال شده و مردم شخصاً و یا شهرداری عموماً به فروش کاغذ، نایلون یا نان خشک می پردازند. این شرکتها می توانند نماینده شرکتهای استانی باشند.
همیاران این طرح:۱- شورای اسلامی شهر لامرد ۲- مجامع امور صنفی شهر لامرد با عنایت به اینکه مغازه ها چشم شهر هستند ۳- آموزش و پرورش در جهت جا انداختن فرهنگ شهری ۴- ستاد نماز جمعه و نشریات سبحان و سایت های لامرود، نخل جنوب و تراکمه جهت ترویج فرهنگ شهری
امید است بتوانیم با این عمل گامی در جهت اسلامی شدن شهر برداریم .
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

۳ پاسخ به “طرحی برای بازیافت زباله شهر لامرد”

 1. نوشته شده توسط مهدی اسدپور در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۹۱ ساعت ۸:۰۹ ب.ظ

  با سلام خدمت آقای هنرپیشه و دوستان
  طرح بسیار خوبیه و جزوی از ضروریات منطقه؛ مخصوصا اینکه زباله های کنونی رو پایین فرودگاه می سوزونند و خودش کلی ایجاد آلودگی میکنه.
  چند نکته که به ذهنم میرسه اینه که:
  – صرفا با توصیه و سفارش نمیشه این طرح رو پیش برد، حتما باید یه جریمه ای چیزی در نظر گرفته بشه! (مثل بحث کمربند ایمنی و … که اگر جریمه نبود کسی نمی بست!)
  – طرح های مشابه این در کشورهای دنیا هست که ما میتونیم ازشون کمک بگیریم. روشی که توی برخی کشورها رایج هست به این صورته که (شباهت زیادی با طرح شما داره):
  ۱- کیسه زباله مخصوص رو باید از مغازه ها خرید که قیمت هر کیسه ی ۳۵ لیتری چیزی حدود ۲-۳ هزار تومان میشه! در واقع شما پول جمع کردن آشغال ها رو به وسیله پول خود کیسه پرداخت می کنید. “شهرداری” هم فقط این کیسه مخصوص رو جمع میکنه نه هر کیسه ای.
  ۲- در کنار این کیسه، ماهی یکبار در روز مشخصی ماشین های مخصوص جمع آوری کاغذ و در روز متفاوتی برای جمع آوری کارتون، به صورت رایگان، مراجعه می کنند.
  ۳- بطری های پلاستیکی، فلزات، و شیشه باید به سطل آشغال های خاصی که در هر ناحیه هست برده بشه.

  بدین طریق:
  از اونجا که مواد بازیافتی رو جدا کرده و در کیسه زباله مخصوص نمی ریزید در نتیجه از آن کیسه زباله مخصوص و گران قیمت استفاده بهتری کرده و در کل هزینه پرداختی کمتری برای آشغال ها پرداخته اید.
  در نتیجه هم شما سود بردید و هم شهر سود میبره.

 2. نوشته شده توسط حق شناس محمود در تاریخ ۰۲ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۲۰ ب.ظ

  جهت اطلاع آقا هنربیشه عریر ظاهرا در لامرد ومهر هفته نامه دیگری بنام طلوع هم هست !!!ضمنا جناب اسدپور دیگه کسی آشغالا رو به پائین فرودگاه نمی بره .کوجه ها وخیابانهای اصلی شهر سرکی بکشید اینقدر این شهر بی صاحب شده که مردم عادت کرده اند .کو گوش شنوا ؟چه کسی میخواهد فرهنگ سازی کند .من معلم باید از خودم شروع کنم که نمیکنم .ما یاد گرقتیم فقط توصیه کنیم .حرف بزنیم وبا کلمات بازی کنیم کی وقت عمل است الله واعلم .

 3. نوشته شده توسط جابر در تاریخ ۰۳ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۰۸ ب.ظ

  با سلام خدمت دوستان:
  حداقل می توان از زباله های تر و طبیعی در تولید گاز متان و تولید برق استفاده نمود که این مهم می توان توسط بخش خصوصی و با حمایت شهرداری صورت پذیرد