شما اضافه بار دارید

اسفند ۱۲ام, ۱۳۹۳ (دیده شده 314 بار)

می روید مغازه میوه فروشی، چهار کیلو میوه می خرید. همین دو تا کیسه پلاستیک میوه را تا به خانه می رسانید جانتان در می آید! فرض کنید روزانه و همیشه همین مقدار بار را بخواهید هرجایی با خود حمل کنید؛ توی خانه، سر کار، توی دانشگاه، پارک و… چه بلایی سرتان می آید؟ واضح است که اصلا منطقی نیست چنین بار اضافه ای را همیشه با خود همه جا حمل کنیم. اگر چنین منطقی را قبول داشته باشید، باید بدانید که همین منطق درباره «بار»های دیگر هم مصداق پیدا می کند.

«بار»ها همیشه مثل دوتا پلاستیک میوه و یک گونی برنج محسوس نیستند، نه به خاطر اینکه وزنی ندارند بلکه به خاطر اینکه گاهی آنقدر سنگین هستند که آنها را حس نمی کنیم! به قول حضرت حافظ باری که آسمان نتوانست کشید، قرعه فال آن را بر دوش آدمی انداخت. وضعیت «اطلاعات» هم به همین گونه است. ما روزانه خودمان را در معرض انواع و اقسام اطلاعات قرار می دهیم که گاهی اصلا به آنها نیازی نداریم. توی دهها گروه وایبری هستیم که باید روزانه مطالب همه را بخوانیم، به شبکه های اجتماعی مدام سر می زنیم، فیلم می بینیم، روزنامه و مجله می خوانیم، برنامه های تلویزیونی تماشا می کنیم، توی ماشین موسیقی گوش می دهیم، گاهی کتاب می خوانیم و به عبارتی حجم عظیمی از اطلاعات را توی ذهن مان می ریزیم و بار اضافه ایجاد می کنیم. از همین رو در شرایط کنونی که رسانه ها و پیام های رسانه ای ما را از همه طرف محاصره کرده اند، «اضافه بار اطلاعاتی» خطری است که همه ما را تهدید می کند. یک بار در طول یک روز ببینید از میان همه اطلاعاتی که در معرض آنها قرار می گیرید کدام شان واقعا برای شما مفید است؟ آیا لازم هست حتما فلان فیلم را ببینید، به فلان سایت خبری سر بزنید و یا مدام شبکه اجتماعی تان را کنترل کنید؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مجبور شده باشید برای بار اضافه تان در هواپیما پول بیشتری پرداخت کنید. اضافه بار اطلاعاتی هم برای ما هزینه هایی دارد. مهم ترین هزینه اش هم این است که قدرت درست تحلیل کردن اطلاعات را از ما می گیرد. بمباران اطلاعاتی یکی از تکنیک های قدیمی رسانه ها برای اقناع مخاطب است. راجع به یک موضوع آنقدر اطلاعات روی سرتان می ریزند که شما گیج می شوید و قدرت تحلیل تان را از دست می دهید. یا قوه فهم شما دیگر حوصله پردازش این حجم از اطلاعات را ندارد بنابراین به راحتی دست های خود را به علامت اقناع بالا می برید.

یکی از دعاهای معروف در دین ما این است که «خدایا به من علم مفید بده» علم مفید یعنی چه؟ آیا همه اطلاعاتی که خود را در معرض آنها قرار می دهیم برای ما مفید هستند؟

۲ پاسخ به “شما اضافه بار دارید”

 1. نوشته شده توسط پروانه فتحی در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۹:۳۶ ب.ظ

  با سلام خدمت جناب آقای رمضانی محترم
  بسیار مطلب به جا و مفیدی بود.
  دقیقا همین طور است، به نظر من اکثر مردم ما در طول روز وقت زیادی را واقعا از دست می دهند و تلف می کنند بدون آنکه در قبال آن چیز مفیدی به دست آورده باشند! یک سری جملات کلیشه ای و تجاری! جمله ها و نوشته هایی با لذت لحظه ای زودگذر! به عقیده ی من این ها مطالعه ی مفید، مستمر و هدفمندی نیست.
  در همین تراکمه ما قبلا چقدر فضای ارزشمند و پرباری داشتیم اما اکنون متاسفانه به نظر می رسد همه اکتفا کرده اند به واتساپ و وایبر و…
  نمیدانم! شاید هم اینطور نباشد و از مشغله ی زیاد است! مثل من که مدتهاست قصد دارم برای تراکمه ای که حقیقتا به آن مدیونم بنویسم ولی واقعا سخت گرفتارم.
  این ها البته به معنای کتمان فواید این تکنولوژی ها نیست.

 2. نوشته شده توسط محمد جواد صفایی در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۳ ب.ظ

  درود اسماعیل جان
  به نکته ی نغزی اشارت فرمودید.
  اضافه بار
  اضافه بار اطلاعاتی
  واقعا این خستگی هایی که از جانمان بیرون نمی روند ، بیشترش ناشی از همین اضافه بار است. و گرنه کار بدنی که با یک دوش آب گرم و نیم ساعت چرت عصرانه از تن بیرون می رود.
  درود فراوان