شبکه دامپزشکی لامرد فروش جوجه های رنگی را ممنوع کرد

مهر ۱۹ام, ۱۳۸۸ (دیده شده 2,033 بار)

animals,colors-227e7dc2aba9d24cad101d69477447e1_h

درپی عرضه جوجه های رنگی،  فروش این نوع جوجه در سطح شهرستان ممنوع اعلام شد.
بدلیل مخاطرات بهداشتی این گونه جوجه های رنگی که فاقد گواهی حمل بهداشتی دامپزشکی بوده ، محل تولید و پرورش آن نامشخص ، واکسیناسیون نیز نشده و  می تواند منبع شیوع بیماریها باشد ،شبکه دامپزشکی لامرد فروش آنرا ممنوع اعلام کرد .
رئیس اداره دامپزشکی افزود : در پی گزارشات مردمی از روستاهای شهرستان مبنی بر تلفات جوجه های رنگی خریداری شده و نیز بروز تلفات در طیور بومی این واحدها ، شهروندان از خرید اینگونه ماکیان و ورود آنها به زندگی خودداری نمایند. این جوجه ها معمولا نروازده  و حذفی بوده و ناقل بیماری می باشند .
در لامرد و مناطق جنوبی بدلیل خنک شدن تدریجی هوا عرضه جوجه های رنگی مشاهده می گردد که علیرغم برخوردهای قانونی بعضاً در مناطق حاشیه ای بصورت غیر محسوس عرضه می گردد، لذا به شهروندان توصیه می شود از خرید اینگونه جوجه ها بمنظور حفظ طیور بومی شهرستان و جلوگیری از بروز بیماریها خودداری نمایند

۴ پاسخ به “شبکه دامپزشکی لامرد فروش جوجه های رنگی را ممنوع کرد”

 1. نوشته شده توسط مهدی راستی در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۸۸ ساعت ۲:۳۲ ب.ظ

  آقا یادش بخیر. چه حالی میکردیم دوران بچگی با این جوجه های رنگی. والله دوره ما که ناقل بیماری نبودند یا شاید بیماری برای ما و بزرگان ما اهمیتی نداشت.

 2. نوشته شده توسط محسن در تاریخ ۲۰ مهر ۱۳۸۸ ساعت ۷:۴۶ ق.ظ

  سلام خوانندگان محترم متن فوق
  منظور از جوجه های رنگی که دامپزشکی اعلام کرده شاید همین جوجه هایی باشه سر خیابونا میفروشند و الل جوجه های رنگی محلی بومی شهرستان یا حتی جوحه های پرورشی مزارع پرورش مرغ بومی وابسته به حوزه جهاد کشاورزی که موجب تولید مرغ و تخم مرغ وبقولی تفریح می باشند که خیلی مفیده
  از طرفی باید اون جوجه ۴۵ روزه بیاید در روستاها توزیع و عرضه بشه تا ما به مصرف کننده شهری تبدیل نشیم

 3. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۲۰ مهر ۱۳۸۸ ساعت ۸:۳۹ ق.ظ

  جوجه‌های مرغداریها هم رنگی هستند. آنها را هم نخریم؟ البته رنگشون سفیده!

  آقا این کلمه نروازده یک اشتباه تایپیه یا درسته؟ یعنی چی؟ یعنی نری که وازده؟

 4. نوشته شده توسط دکتر احسانی در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۸۸ ساعت ۸:۳۳ ق.ظ

  با سلام
  لازم است در مورد این جوجه ها چند مورد را توضیح دهم.
  در کشور ما ۲ نژاد مرغ پرورش داده می شود. مرغ تخم گذار و مرغ گوشتی
  مسلما این نژاد از لحاظ ظاهر با یکدیگر متفاوتند.
  مرغهای گوشتی جثه ی بزرگی دارند اما تخمگذارها لاغر و کوچک اندامند.
  در بین مرغهای تخم گذار فقط جوجه های ماده که در اینده تولید تخم می نمایند دارای ارزش می باشند، پس نگهداری جوجه های نر که تولید تخم نمی کنند و از طرفی رشد بدنی چندانی هم ندارند مقرون به صرفه نیست. بنابراین پرورش دهنده این جوجه ها را از چرخه پرورش خارج می کند و افراد سودجو این جوجه ها را رایگان یا با قیمت بسیار ناچیز می خرند و برای جلب توجه مشتری جوجه ها را رنگ می کنند و به مردم عرضه می نمایند.
  فراموش نفرمائید که این مرغها جهت پرورش در قفس و محیط بسته خاصی تولید شده اند و با تغییرات ژنتیکی که رویشان انجام گرفته در کنار تولید تخم بالا نسبت به یک سری از بیماریها بسیار حساسند پس در محیط خارج در اثر بیماری و تغییرات دما و رطوبت به سرعت تلف می شوند.
  در ضمن جوجه های نر که از لحاظ کیفیت در سطح بالایی قرار دارند توسط پرورش دهنده جهت نسل کشی نگهداری شده و بقیه که کیفیت پایین تری دارند حذف می شوند که به آنها نر وازده می گویند. با توجه به اینکه این جوحه ها از لحاظ ایمنی ضعیف هستند،عوامل بیماری زا به سرعت در بدن انها تکثیر شده و به ماکیان محلی سرایت می نماید.
  پس با این توضیحات شما خود به راحتی می توانید قضاوت فرمائید که ایا فروش این جوجه ها تهدید کننده سلامت است یا خیر. دام سالم، غذای سالم، انسان سالم