رمضان و تنوع مطالب

مرداد ۲۰ام, ۱۳۹۰ (دیده شده 533 بار)

   بسمه تعالی

ضیافت عشق

سوره دهــــر

معرفی سوره: سوره دهر – مدنی-۳۱ آیه-۲۴۰ کلمه-۱۰۵۴ حرف

علت نامگذاری : آیه اول سوره می باشد .دهر به معنی عصر ، روزگار و برهه ای از زمان می باشد.آیات نخستین این سوره انسان و کیفیت آفرینش و خلقت او را بیان می کند.

نامهای دیگر : انسان . هل اتی و الابرار

محتوای سوره :

• آفرینش انسان و خلقت او ازنطفه امشاج (مختلط) ، هدایت و آزادی واراده انسان

• انسان ، عمل ،اخلاص،ایثارو عاقبت کار او در قیامت.

• ستایش علی (ع )و فاطمه(س) به خاطر نذرشان که سه روز روزه گرفتندو هر روزهنگام افطار ، غذای ساده خود را به مسکین و یتیم و اسیر ایثار کردند و خود با آب افطار نمودند .(آیه ۸)

• فرمان صبر و استقامت .

• پاداش و نعمت های اهل بهشت و ابرار و نیکان و دلایل استحقاق این پاداشها .

• راه پر فرازو نشیب خود سازی

• حاکمیت مشیّت الهی (در عین مختار بودن )

ترتیب سوره :

به ترتیب جمع اوری هفتاد و ششمین سوره است و به ترتیب نزول ،نود و هفتمین سوره است که بعد از سوره «الرّحمن » و قبل از سوره «طلاق »نازل شده است .

آغاز و پایان :

آغاز :هل اتی علی الانسان حین من الدهر لم یکن شیئا مذکورا »

پایان:یُدخل من یشاء فی رحمته و الظالمین اعدّ لهم عذابا الیما »

فضیلت سوره :

امام باقر(ع) فرمود :

یکی از پاداشهای کسی که سوره «هل اتی» را در هر صبح پنج شنبه بخوانداین است که در قیامت با پیامبر اکرم (ص) خواهد بود.۱ ( ۱-مجمع البیان – جلد /۱۰ – صفحه ۴۰۲)

احادیث :

خداوند روزه را برای استواری اخلاص ، واجب فرمود .

حضرت فاطمه (س) ( امالی طوسی :۲۹۶/۵۸۲ )

هرکه روزه داری را افطار دهد، اجرش همانند اجر او باشد.

امام صادق (ع) الکافی : جلد ۴ ، ص ۶۸ )

برترین جهاد ، روزه گرفتن در هوای گرم است.

امام صادق (ع) نور الثقلین : ۲/۲۹۴ )

روزه ، دوری کردن از حرامهاست ، آنگونه که ادمی از خوردن و آشامیدن خودداری می کند .

امام علی (ع) (الکافی : جلد ۲ ، ص ۶۶۴)

روزه بگیرید تا سالم شوید.

پیامبر اکرم (ص) (تفسیر نمونه جلد ۱ذیل آیه ۱۸۳ سوره بقره)

عواقب اعراض از یادخدا و نماز

نماز ذکر خداست و کسی که از ذکر خداوند اعراض کند زندگی نکبت باری دارد :« من اعرض عن ذکری فان له معیشه ضنکا » سوره مریم آیه ۵۵

ممکن است بگو یید بسیاری اهل نماز نیستند ولی زندگی خوبی دارند ، ولی به درون انها باید سر زد تا ببینیم آیا صفا و آرامش لازم را دارند یا نه؟ در مشکلاتی که برای آنها پیش می آید چقدر دستپاچه می شوند و خودشان را می بازند ؟باقی انسانها را با چه دیدی می نگرند ؟ تقوی و عدالت چه جایگاهی نزدشان دارد ؟ روحشان به چه چیز وابسته است ؟ به آینده خود چه اطمینانی دارند ؟ اضطراب و هیجانهای روانی ، تزلزل خانوادگی ، ضعف و فساد فحشاء ، آمار جنایت ، فرار فرزندان از خانه ، بالا

بودن آمار طلاق ، خود باختگی ، ترس و … در جامعه بی نماز بیشتر است یا با نماز؟ منبع : کتاب یکصدوچهارده نکته از نماز اثر استاد قرائتی

مسائل روزه

از کتاب پرسشها و پاسخهای دانشجویی ( نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها )

-آیا با شروع اذان مغرب افطار روزه جایز است؟

پاسخ : اگر یقین دارید وقت داخل شده ، اشکال ندارد و اگر شک یا گمان دارید ، افطار روزه جایز نیست.

– آیا مسواک کردن با خمیر دندان ، در حال روزه اشکال دارد ؟

پاسخ : خیر اشکال ندارد، ولی باید از فرو رفتن آب دهان جلوگیری شود.

– حکم غرغره کردن برای روزه دار چیست ؟

پاسخ : اگر هنگام غرغره کردن ، آب از حلق پایین برود ، روزه باطل می شود.

-استعمال عطر برای روزه دار، در ماه رمضان چه حکمی دارد ؟

پاسخ : استعمال عطر برای روزه دار مستحب است: ولی بو کردن گیاهان معطر مکروه است.

-اگر در ماه رمضان آیه قرآن یا حدیث را به طور سهوی غلط بخواند ، تکلیف روزه اش چیست؟

پاسخ : روزه اش باطل نمی شود: ولی سعی کند قران یا حدیث را درست بخواند . مقام معظم رهبری

قسمتی ازخطبه فدکیه حضرت زهرا (س)

خداوند ایمان را موجب پاک شدن شما از شرک ، نماز را موجب پاک شدن و وارستن شما از تکبر ، زکات را سبب تزکیه نفس و فزونی روزی ، روزه را سبب استواری اخلاص و اطاعت از خاندان رسالت را باعث حفظ نظام اجتماعی قرار داد .

نقش رهبری در جامعه اسلامی چگونه است ؟

پاسخ : هر حرکت چند عنصر دارد : مبدا ، مسیر ، وسیله ، راهنما و مقصد . در میان این پنج عنصر مهمترین نقش با راهنماست . اگررهبر و راهنما ، عالم ومتقی باشد ، نه هدف گم می شود ، و نه به انحراف کشیده می شود.

اگر رهبر لایق باشد و مردم اطاعت کنند ، مشکلات حل می شود . اگر سوزن تیز باشد و و نخ متصل به آن ، هر پارچه ای دوخته می شود، اما اگر سوزن کج بودو یا نخ جدا شد ، نازک ترین پارچه هم دوخته نمی شود.

اگر مردم اطاعت نکنند ، رهبر کاری از پیش نمی برد همان گونه که اگر نخ به دنبال سوزن نرود ،هر قدر هم سوزن کار آمدباشد ، کاری از پیش نمی برد . حرکت و نفوذ سوزن در پارچه های مختلف ، به شرط پیروی نخ از اوست . اگر راننده اهل فن باشد ، حتی ماشین معیوب را راه اندازی وبا آن رانندگی می کند. همانگونه که پیامبران در بدترین شرایط اجتماعی ، بهترین امت ها را ساختند .

اما اگر رهبری صلاحیت نداشته باشد ، بهترین شرایط را نیز به هدر می دهد ، چنانکه بهترین اتومبیل ها رااگر در اختیار راننده ناشی قرار دهیم ، آن را به دره سقوط می دهد .

منبع : کتاب تمثیلات قرانی – اثر استاد قرائتی

خاطره ای از نماز امام (ره)

هرکجا وقت نماز رسید.

یکی از علما به آیت الله میرزا جواد آقا تهرانی نقل کرد که در دوران تحصیل در حوزه علمیه قم گاهی بعضی از دوستان حاج آقا روح الله (ره) به ایشان اصرار ورزیدند که یک روز تعطیلی برای گردش به خارج از شهر بروند که استراحتی بنمایند . ولی آقا قبول نمی نمودند و گاهی که اصرار به حد بالایی می رسید با

دو شرط قبول می نمودند که بیایند: اول : اینکه هرکجا وقت نمازرسید ولودر جای نا مناسب ، نماز را اول وقت بخوانند.

دوم : اینکه از احدی سخنی که بوی غیبت از آن استشمام شود شنیده نشود.

سال جهاد اقتصادی

وقتی این ملت به هدفهای خود دست پیداخواهد کرد و مشکلات گوناگون را از سر راه خود برخواهد داشت ،که ایمان و جهاد در میان مسئولان به عنوان یک ارزش شناخته شود .

این جهاد،جهاد علمی ،جهاد عدالت خواهی و جهاد مدیریتی و اقتصادی است .

روحیه معنویت و تدین نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور دارد.

از بیانات مقام معظم رهبری (مد ظله) ۱/۱/۹۰

نقش ایمان به خدا در زندگی انسان چیست؟

پاسخ : شما اگر وارد منزلی شدید که می دانید این خانه نه صاحبی دارد و نه حسابی ، نه دوربینی در کار استو نه کنترلی ، هیچ دلیلی برای نظم و دقت و انظباط در کارهای شما نیست . در حانه رها ، ما هم رها هستیم و هرچه ریخت و پاش نکنیم و نفس خود را کنترل کنیم ضرر کرده ایم ، ولی اگر بدانیم که این خانه صاحب و حسابی دارد و تمام رفتارما زیر نظر اوست ، به گونه دیگر زندگی خواهیم کرد.اگر ایمان بیاوریم که این هستی صاحبی دارد به نام خدای حکیم و حسابی در کار است به نام معاد و برای تمام افکار و رفتار و گفتار ما پاداش یا کیفری هست، ما نیز حساب کار خود رامی کنیم و خواسته های نفس سرکش خود را مهار می کنیم . کارهایی که صاحب خانه نمی پسندد ، انجام نمی دهیم، زیرا می دانیم به حساب تمام کارهای خیر یا شر ما رسیدگی می شود و خداوند در کمین ماست.

منبع :کتاب تمثیلات قرآنی – اثر استاد قرائتی

خیانت :یکی به سوی حکیمی رفت و گفت: فلان کس در حق تو چیزی گفته است . گفت :از این که گفتی سه خیانت کردی : برادری را در دل من ناخوش کردی و دل فارغ مرا مشغول نمودی و خو د را نزد من فاسق و متهم گردانیدی . « کیمیای سعادت »

یک گوهر از دو دریا

به یاد نیمه رمضان ، میلاد امام حسن مجتبی (ع) در خنده های صبحدم « نیمه رمضان » مژده یک میلاد نهفته است میلاد شکوفه ای که بر شاخسار عترت رویید و سیمایی که زیبایی را معنی کرد و مولودی که حسن بو.د و زیبا ، در خلقت و اخلاق .فاطمه (ع) دریاو پیوسته به رسالت بود و علی (ع) مسند نشین امامت .لولو سبز این دو دریا « حسن بن علی (ع)» است

سخنی از امام حسن مجتبی (ع) :

« هرکه همواره به مسجد (برای نماز ) رفت و آمد کند یکی از هشت فایده به او برسد : ۱- بهره مندی از آیه روشنی از قرآن ۲- یافتن رفیق نیک ۳- فراگیری علم تازه ۴- برخورداری از رحمتی که در انتظارش بوده ۵- شنیدن سخنی که راهنمای راه باشد ۶- یا مانع انحراف گردد۷- یا موجب ترک گناه از روی حیا شود۸- یا موجب ترک گناه بر اثر ترس گردد. (تحف العقول ص ۲۵۸)

تهیه و تنظیم :

معاونت پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش شهرستان لامرد

۶ پاسخ به “رمضان و تنوع مطالب”

 1. نوشته شده توسط حسین منصوری در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۳۴ ب.ظ

  با سلام خدمت آقای هنرپیشه – بنده به نوبه ی خودم از مطالب ارزشمند جنابعالی تشکر می کنم انشاءالله خداوند بر توفیقات جنابعالی بیفزاید – گفتنی ها در خصوص ماه مبارک رمضان را همگی به آن اشاره کردند تنها نکته ای که از رمضان باقیست و سنگینی آن بر دل من و امثال من باقیست تعطیلی مسابقات جام رمضان با آن حال و هوای خاص خودش است که در یک اقدامی غیر کارشناسی و غیر منطقی اقدام به تعطیلی این مسابقات به جهت کمرنگ شدن حضور جوانان در حسینیه ها صورت گرفت اما بلکه با این کار جوانان به حسینیه ها نرفتند بلکه با شب نشینی ها خود در مکانهای مختلف جبران نمودند . سالهای گذشته جمعیتی حدود ۲ -۳ هزار نفر به سالن جهت دیدت مسابقات می رفتند و در مکانی سالم اوقات خود را می گذراندند اما در این دو سال … . چند روز پیش که سر کوه بودیم گروهی از جوانان که برا تفریح آمده بودن با آوردن ارگ وسایر آلات موسیقی گذران وقت می کردند این منحصر به سرکوه نیست شما کافیست یک چرخ در پارک های سطح شهر بیندازید خواهید دید همان جوانان بجای حضور در سالن ورزشی در انحجاها گذران وقت می کنند . این سؤال در ذهن بوجود می آید که آیاحضور در سالن بهتر از حضور در چنین مکانهایی نبود ؟

 2. نوشته شده توسط محمد نعیمی در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۸:۳۵ ق.ظ

  سلام
  ممنون از مطلب خوب شما
  به نظرم اگر در چند قسمت مطالب را تقسیم و منتشر می کردید بازدهی بیشتری جهت خواندن داشت.
  التماس دعا از تمام دوستان

 3. نوشته شده توسط موسی هنرپیشه در تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۰۳ ق.ظ

  با سلام با سلام خدمت جناب آقای منصوری و ضمن تشکر فراوان از ایشان به خاطر ابراز لطفشان ، در خصوص جام رمضان تقریبا با سخنان شما موافقم تقریباً با سخنان شما موافقم اما تکمله ای هم بر آن دارم و آن اینکه می شد میان فعال کردن حسینیه ها و حضور جوانان جوانان در این مکانهای مقدس با نیاز آنان به ورزش تعاملی منطقی ایجاد کرد که هر دو خیر به مردم رسد برسد . مثلا مسابقات دیرتر شروع شود تا با وقت حسینیه ها تصادم نداشته باشد فعلا که مسابقانت به صورت لیگ لیگ برگزار می شود و متا سفانه برخی جوانان برای مسابقات به شهرستان (( مهر )) می روند . خبا

 4. نوشته شده توسط محمد جواد صفری در تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۶:۴۸ ب.ظ

  با تشکر از استاد گرامی آقای هنرپیشه
  مطلب شما خیلی جامع و مفید بود
  ولی حیف در این بازار داغ سیاست به این مطالب کمتر پرداخته می شود
  خدا را شکر یکی است هر از چند گاهی یک تلنگر به اهالی تراکمه بزند

 5. نوشته شده توسط علی رفیعی در تاریخ ۰۱ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۴۴ ق.ظ

  سلام
  در رابطه بااین مطلب نباید از زحمات آقای سید محمد رضا احمدی مسئول قرآن و نماز امور تربیتی اموزش و پرورش گذشت. که ایشان اهتمام خاصی در گرد آوری مطالب داشته اند. خدا به همه توفیق دهد.

 6. نوشته شده توسط سيد حسين موسوي در تاریخ ۰۳ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۰۹ ب.ظ

  با سلام و تشکر فراوان از آقای هنرپیشه که این مطالب مفید و ارزشمند را ارائه می دهند.