در تعاونی های مرزنشینان منطقه چه می گذرد ؟

تیر ۸ام, ۱۳۹۵ (دیده شده 487 بار)

همین چند وقت پیش بود که خبرهایی در واتساپ منتشر شد مبنی بر تخلفاتی که  به رهبری  اعضای هیئت مدیره یکی از تعاونی مرزنشینان در حال رخ دادن است که هیچ کس از آن اطلاعی ندارد ،فارغ از صحت و سقم موارد درج شده در فضای مجازی ،  همین  موضوع مرا بر آن داشت تا تحقیقات گسترده تری در مورد اختیارات تعاونی های مرزنشینان و سوابق آنها انجام دهم و به نتایج بسیار خوبی حد اقل برای خودم رسیدم که در اینجا لازم می دانم آنها را با شمایی که ممکن است عضو یکی از همین تعاونی ها باشید به اشتراک بگذارم تا شما نیز به حقوق خود در تعاونی های مرزنشینان بیشتر آشنا شوید.

کمی به عقب برگردیم ، دهه شصت که تعاونی های مرزنشینان یکی از فعالترین دوران خود را سپری می کردند ، از روغن با مارک اصیل  ، برنج های تایلندی و چای کله اسبی گرفته تا پنکه سقفی توسط این تعاونی ها با قیمتی بسیار پایین تر از بازار در اختیار اعضای تعاونی قرار می گرفت و همین فعالیت ها باعث شده بود تا مردم برای عضویت در تعاونی های مرزنشینان مشتاق تر شوند، سرمایه های تامین شده توسط اعضا و همچنین فعالیت های اقتصادی تعاونی ها در آن زمان باعث شد تا یکی از این تعاونی ها (تعاونی مرزنشینان لامرد ) نسبت به خرید زمین کارخانه یخ قدیمی لامرد اقدام نماید و در اواخر دهه ۷۰ تا اوایل دهه ۸۰ نیز مبادرت به احداث پمپ بنزین در محل کریم آباد نمود و یک کارخانه قند در مقیاس کوچک نیز در آن زمان توسط مدیر عامل وقت -آقای نمازی- در سوله تعاونی راه اندازی شد که خوراک این کارخانه از محل شکر وارداتی سهمیه ای تعاونی تامین می شد و به دنبال آن خرید کارخانه آسفالت اتفاق افتاد( درج این اطلاعات از تعاونی مرزنشینان لامرد صرفا اطلاعاتی است که حسب تحقیقات کسب نموده ام و از سایر تعاونی ها اطلاعاتی حاصل نشد).  ولی به یکباره این فعالیت ها از نیمه دهه ۸۰ به بعد رو به افول گذاشت و اکنون تقریبا اکثر تعاونی ها نیمه تعطیل هستند و هر از گاهی برای اینکه نقش یک تعاونی فعال را بازی کنند در بین اعضا آن هم به صورت سالیانه برنج توزیع می کنند.

لازم به توضیح است ، سهمیه هر نفر عضو خانوار ۵۰ کیلوگرم در سال است ( طبق ردیف ۱ جدول فهرست کالاهای وارداتی توسط مرزنشینان ،موضوع آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مبادلات مرزی)که در بخشنامه ای که آقای جهانگیری به وزارت صنعت ، معدن ، تجارت و همچنین وزارت اقتصاد و دارایی ( به شماره ۳۱۸۱۹ مورخه ۱۸/۳/۹۵ ) این میزان به ۲۵ کیلو برای هر نفر کاهش یافته است ،  ولی سهمیه توزیع شده در سال توسط تعاونی ها ، در خوشبینانه ترین حالت دو نوبت و هر نوبت ۱۰ کیلو برنج برای هر خانوار است ، بقیه سهمیه ها به چه فرد یا افرادی تعلق می گیرد؟ )

 آیا از اختیارات تعاونی های مرزنشین کم شده است؟

پاسخ به این سوال به علت عدم دسترسی به قوانین مبادلات مرزی از دهه ۶۰ تا پایان ۸۰ امکان پذیر نیست ولی تا آنجا که بنده تحقیق و موارد قانونی را بررسی نموده ام سالیانه با توجه به میزان صادارت هر تعاونی سهمیه ای ارزی به تعاونی های مرزنشین تعلق می گیرد( طبق قانون قبل بر اساس میزان صادارت سهمیه ارزی تعلق می گرفت ولی برطبق قانون جدید سهمیه ارزی بر اساس آمار جمعیتی عضویت کارت هوشمند تعلق می گیرد که ۱۵۰ دلار به ازای هر نفر عضو خانوار می باشد) که می توانند از آن برابر تبصره ۱ ماده ۱۰ قانون صادارت و واردات مصوب سال ۱۳۹۴  کالاهای مندرج در جدول اعلامی ( دانلود جدول ) را برای اعضای خود وارد نمایند.

تبصره یک ماده ۱۰ قانون صادارت و واردات :

کالاهای قابل ورود که خانوارهای مرزنشین یا شرکت های تعاونی آنان و کارکنان شناورها برای مصارف شخصی خود وارد کشور می نمایند، با تصویب هیأت وزیران در مورد ارزاق عمومی از پرداخت سی درصد  تا حداکثر معادل صد درصدحقوق گمرکی و سود بازرگانی متعلقه و در مورد لوازم خانگی از پرداخت حداکثر تا معادل پنجاه درصد حقوق گمرکی و سود بازرگانی متعلقه معاف می باشند)

تبصره ۲ ماده ۶ آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مبادلات مرزی:

“تخفیف در حقوق ورودی ارزاق عمومی از سی درصد تا ۱۰۰ درصد و برای سایر کالاها تا ۵۰ درصد متناسب با درجه محرومیت منطقه خواهد بود” که طبق تحقیقات انجام شده برای منطقه لامرد و مهر سقف تخفیف در نظر گرفته شده است.

توضیح اینکه در بخشنامه ابلاغی آقای جهانگیری ( به شماره ۳۱۸۱۹ مورخه ۱۸/۳/۹۵ )چنین آمده است: برای ورود ۴۱ قلم کالای مورد نیاز مرزنشینان بر اساس جدول پیوست که تایید شده به مهر هیئت دولت است ، با تخفیف ۳۰ درصد حقوق ورودی برای مواد غیرخوراکی  و هفتاد درصد حقوق ورودی برای مواد خوراکی توسط مرزنشینان بلامانع است.

و باز سوال دیگری مطرح می شود که آیا به تعاونی های مرزنشینان منطقه سهمیه ارزی تعلق گرفته است یا خیر؟

در صورت منفی بودن پاسخ ، عملا وجود تعاونی با هزینه های امروز به هیچ عنوان توجیه اقتصادی نداشته و چه بسا به ضرر اعضای محترم عضو نیز می باشد ولی در صورت مثبت بودن پاسخ ، سوال دیگری به ذهن انسان متبادر می گردد که چه کسی یا کسانی از این سهمیه ارزی استفاده می کنند؟

جواب سوال فوق بسیار ساده است ، با توجه عدم توانایی اکثریت اعضای هیئت مدیره تعاونی ها در بازاریابی محصولات صادارتی ایرانی به علت عدم آشنایی با اصول تجارت بین الملل و همچنین زبان مشترک مراودات تجاری  ، انجام صادارات توسط بازرگانان توانمندی صورت می پذیرد که در قبال صادارت محصولات ایرانی به نام تعاونی ها ، انتظاراتی چون خرید یا واگذاری سهمیه وارداتی هر تعاونی را دارند ( سهمیه بر اساس جدول فهرست کالاهای وارداتی توسط مرزنشینان ، موضوع آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مبادلات مرزی) ، این ناشی گری اعضای هیئت مدیره،  برای اعضا ی محترمی که هر کدام یک دختر دم بخت یا پسری که در سن ازدواج هست دارند هزینه ای جز از دست رفتن سهمیه شان به علت عدم آگهی از حق و حقوق خود در تعاونی و ندانستن قانون نخواهد داشت. ناگفته روشن است که در صورت اثبات این تخلف – که با توجه به آمار گمرکات و همچنین ادارات مالیات و دارایی با حکم قضایی چندان کار پیچیده ای نیست- ، حتی ممکن است مجوز تعاونی های مرزنشینان منطقه حذف گردد و موجبات متضرر شدن تمامی اعضا فراهم شود .

 

با این اوصاف ، فعال شدن تعاونی های مرزنشینان منطقه با اتکا به امتیازاتی که در اختیار دارند و به دنبال آن فعال شدن ورود کالا به گمرک لامرد ( اخذ مجوز رویه واردات کالا توسط مسئولین امر) ، علاوه بر رفع نیازهای ضروری اعضا،  باعث می شود تا ریشه بسیاری از تخلفات ناشی از قاچاق کالا  خشکانده شود و نهایتا رونق اقتصادی منطقه و اشتغال بسیاری از جوانان را به دنبال خواهد داشت.


پی نوشت ۱:

تبصره ۱ ماده ۵ آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مبادلات مرزی :

توزیع سهمیه وارداتی مرزنشینان مطابق با تعداد اعضای هر خانوار یا تعاونی مربوط صورت می پذیرد که تعداد اعضای یک خانوار مرزنشین طبق تبصره ۳ ماده یک همین آیین نامه ، ۵ نفر می باشد.

۱۴ پاسخ به “در تعاونی های مرزنشینان منطقه چه می گذرد ؟”

 1. نوشته شده توسط افسر در تاریخ ۰۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۱۸ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید خدمت اقای مظفری
  خیلی جرات به خرج دادی و این متن کامل را تهیه کردی.
  چون تعاونی مرزنشینان ۱۱ سال هست که رئیس آن تغیر نکرده و از یک رانت خیلی قوی برخورداره.
  مدیرعاملی که خودش کارمند اداره تعاون هست و مسئول اداره تعاونی ها هم هست. حالا خوانندگان این سایت قضاوت کنند که چه پبیش خواهد امد.قضاوت با خود مردم
  ……………………………………………………………
  بنده فقط به موارد قانونی اشاره کردم که حق اعضا هست و خودشون اطلاعی از اون ندارند و متاسفانه بعضی از همین تعاونی ها دارن از این ناآگاهی سوء استفاده میکنن. در مورد مدیر عامل تعاونی هم باید عرض کنم که توسط اعضا انتخاب می شود و انتصابی در کار نیست. در مورد اشتغال کارکنان دولت در تعاونی های خصوصی باید به متن قانون مراجعه کرد.

 2. نوشته شده توسط جارچی در تاریخ ۰۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۴۸ ب.ظ

  آقای مظفری
  شما که همه اش از تعاونی مرزنشینان لامرد تعریف کردید که
  چرا در تحقیقاتتون به تخلفاتی که این تعاونی داره اشاره نکردید ، مثلا چطور اعضای هیئت مدیره همین تعاونی خونه میلیاردی خریده تو شیراز و چطور از کارخونه آسفالت سو استفاده میشه و سند سازی های حسابداری
  و اینکه چطور دارن از همین سهمیه ها استفاده میکنن و برنج رو میدن به فلان بازرگانی وارد میکنه و بعد خودشون برای اینکه دهن مردم رو ببندن از همون بازرگانی به قیمت آزاد برنج میخرن و هزاران تخلف دیگه
  ……………………………………………………………………..
  دوست عزیز
  بنده خودم رو در جایگاهی نمی بینم که بخوام تخلف کسی رو اثبات کنم و اینهایی که شما می فرمایید اتهاماتی است که نیاز به اثبات در محاکم قضایی دارند . شما اگر عضو تعاونی هستید این حق را دارید تا در جلسه مجمع عمومی تعاونی این سوالاتتون رو از اعضای هیئت مدیره بپرسین و جوابتون رو بگیرید

 3. نوشته شده توسط افسر در تاریخ ۰۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۵۹ ب.ظ

  اقای مظفری اگه تاریخ مجمع اعلام و مکان هم مشخص نمایید ممنون شما هستیم
  ………………………………..
  تاریخ ها و مکان برگزاری طبق قانون تعاونی باید به اطلاع اعضا برسه . از تاریخ دقیقش من اطلاعی ندارم باید به تاریخ آخرین مجمع مراجعه بشه
  فقط اطلاع دارم که تعاونی مرزنشینان لامرد برای انتخاب بازرس که قرار بوده در تاریخ ۱۸ خرداد برگزار بشه ، آگهی مجمع رو در تاریخ ۱۷ خرداد در روزنامه سبحانی منتشر کردن که در تاریخ ۱۸ خرداد به لامرد میرسه و جالبتر اینکه مهلت ثبت نام هم دقیقا تا اون تاریخ وقت داشته . ناگفته نماند این مرحله اول بوده و چون معمولا به حد نصاب نمیرسه و اطلاعیه مرحله دوم به زودی منتشر خواهد شد.
  آگهی رو از لینک زیر مشاهده کنید
  http://terakmeh.com/wp-content/uploads/2016/06/lamerd-taavoni-marzneshinan.jpg

 4. نوشته شده توسط آرش در تاریخ ۰۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۴۱ ق.ظ

  سلام بر آقای مظفری
  هیات مدیره اکثر تعاونی های مرزنشینان تخلفاتی سنگین دارند.چون آگهی ثبت نام در هیات مدیره کاملا مخفیانه و بدون اطلاع به اعضای تعاونی و در روزنامه نامعلوم چاپ میکنن.
  تعاونی های مرزنشینان مافیای سنگینی تشکیل دادن که هرکسی نمیتواند در آن ورود کند .حتی با ادارات و سازمانهایی که در ارتباط هستند خیلی خوب بده و بستان انجام داده اند و همه انها رشوه داده اند تا سکوت کنن.
  ………………………………………………..
  با سلام
  در مورد آگهی دادن باهاتون موافقم مثلا یکی از همین تعاونی ها که مجمع عمومی اون قرار بوده در تاریخ ۱۸ خرداد برگزار بشه ، آگهی مجمع رو در تاریخ ۱۷ خرداد در روزنامه سبحانی منتشر کردن که در تاریخ ۱۸ خرداد به لامرد میرسه و جالبتر اینکه مهلت ثبت نام هم دقیقا تا اون تاریخ وقت داشته برای بازرسان حال تو خود بخوان حدیث مفصل
  آگهی رو از لینک زیر مشاهده کنید
  http://terakmeh.com/wp-content/uploads/2016/06/lamerd-taavoni-marzneshinan.jpg

 5. نوشته شده توسط عبدالهی در تاریخ ۰۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۳:۴۶ ب.ظ

  درود بر محمدرضای عزیز
  واقعیت را گفتی من چند سال است دنبال این هستم که بدانم تعاون مرزنشینان ترمان کی انتخابات دارد متاسفانه هیچگس جواب درستی نمی دهد و شاید نمی خواهند بدهند.

  متاسفانه گروهی خاص قدرت را در دست گرفته اند.

  از مسئولین امر می خواهم اطلاع رسانی دقیقی در حوزه های شمولی هر تعاونی انجام دهند تا افراد ذی صلاح بعنوان مدیرعامل انتخاب شوند
  ……………………………………………………………………………………..
  رضا جان سلام
  البته این به ما بر می گرده که به عنوان عضو از اعضای هیئت مدیره هیچ سوالی نمی گیریم و اگر اعضا حق و حقوقشون رو بدونن مطمئنا مجالی هم برای تخلف در هیچ تعاونی نخواهد بود

 6. نوشته شده توسط علی اکبر صفری در تاریخ ۰۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۰۵ ب.ظ

  در خصوص مجمع عمومی عادی و انتخاب اعضای هیات مدیره بایستی سالیانه تعاونی های مرزنشینان در روزنامه های کثیرالانتشار آگهی و از کلیه سهامداران جهت شرکت در مجمع عمومی دعوت بعمل آورند. در ضمن بایستی سود و زیان سهام میزان سرمایه اولیه و سرمایه در گردش نیز مشخص و در آن جلسه به سهامداران گزارش شود. معلوم نیست هیات مدیره این تعاونی ها کی توسط چه کسانی و در چه محافلی انتخاب می شود؟ که آنها هم مدیرعامل را انتخاب می کنند. آیا شما می دانید میزان سود سهام تان چقدر است؟ آیا تا به حال دیده اید سود سهام تان سالیانه واریز شود؟ آیا می دانید میزان سرمایه در گردش آنان چقدر است؟ من هنوز ندیده ام هیچ تعاونی مرزنشینانی تا به حال به مردم گزارش داده باشد.
  ……………………………………………………………………………..
  با سلام جناب آقای مهندس صفری
  در روزنامه های محلی آگهی منتشر میشه ولی طوری منتشر میشه که هیچ وقتی نداره ، نمونه اش رو در توضیح یکی از کامنتها گذاشتم
  در مورد سود هم کاملا حق با شماست ، اگر کسی مایل به اخذ سود نباشه به سود انباشته تعاونی باید اضافه بشه و در ضورت تداوم میتونن از این سود به عنوان افزایش سرمایه استفاده کنن و در عوض اون به اعضا سهام بیشتری تعلق بگیره .
  به نظرم ، در جلسه مجمع باید اعضای هیئت مدیره تعاونی ها رو مجاب کرد تا کلیه فرایند های مالی تعاونی توسط حسابرس رسمی هر سال بازنگری شود.
  آگهی رو از لینک زیر مشاهده کنید
  http://terakmeh.com/wp-content/uploads/2016/06/lamerd-taavoni-marzneshinan.jpg

 7. نوشته شده توسط آرش در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۲:۲۴ ب.ظ

  طبق اساسنامه تعاونی مرزنشینان هیات مدیره تعاونی ها باید سالانه گزارش مالی دهند اما به دلیل عدم شفافیت در عملکرد هیات مدیره خیلی راحت از این موضوع می گذرند و حتی اداره تعاون که متولی و ناظر با اداره تعاونی مرزنشینان هست هم حق سکوت می گیرد و به نوعی در پنهان کاری تعاونی مرزنشینان شریک می باشد.
  تخلفات بسیار سنگینی در تعاونی مرزنشینان هست ولی کسی پیگیر این موضوع نبوده و چون اعضای تعاونی از حق و حقوق خود آگاهی ندارند و به همین دلیل از عدم آگاهی اعضاء نهایت سوء استفاده میکنن.
  طی یک الی دوسال اخیر با پیگیری های مکرر اعضای تعاونی تعاونی مرزنشینان سیگار و دهشیخ با درگیری و دادگاهی، تهدید و با هزار زحمت توانستند از دست کسانی که واقعا حق الناس را پایمال می کردن در آوردند.
  تا اونجایی که من اطلاع دارم تعاونی مرزنشنیان سیگار پس از سالها یه وضعیت بهتری پیدا کرده ولی تعاونی مرزنشنیان دهشیخ در مرحله دادگاه و پگیر چک های بی محلی که توسط مدیرعامل قبلی با مبالغ چند صد میلیونی به یکی از اقوام خودشان داده است درگیر هستند.
  ………………………………………………
  با سلام
  با این مطالب و نظرات ، انشاالله مردم بیشتر از حق و حقوق خودشون آگاهی پیدا می کنن و می تونن در احقاق حقشون گام بردارند.
  انشالله پیگیری ها به جایی برسه که حق مردم پایمال نشه ، همون مردمی که از روی سادیگیشون کار رو می سپارند به یک تیم که براشون کار کنه ولی ….

 8. نوشته شده توسط علی اکبر صفری در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱:۴۸ ب.ظ

  درود محمدرضا عزیز ممنون از توضیحات کاملی که ارایه فرمودین.

 9. نوشته شده توسط ناشناس در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۵۰ ب.ظ

  سلام آقای مظفری.مطلب خوبی بود استفاده کردیم.لطفا در صورت امکان تلفن یا ایمیلتون رو اعلام فرمایید تا برای پیگیری حقوق مردم در صورت نیاز از اطلاعات خوب شما بهره ببریم.منصور باشید
  ———————————————
  ایمیل بنده
  mr.mozaffari@gmail.com هست

 10. نوشته شده توسط تش باد در تاریخ ۱۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۲:۵۴ ب.ظ

  سلام
  با تشکر ازمطلب خوب اقای مظفری. ولی چند نکته است که اقای مظفری باید بدانند که این سرمایه تعاونیا تو این چند دهه کجا رفته.ایا کسی رسیدگی میکند.ایا کسی جوابگو هست.هیج کس جوابگو نیست واین سرمایه تعاونیا فقط وفقط تو جیب چند نفر خاص رفته از پدرم میپرسم برای سهم من چقدر پول گذاشتی میگه سال ۶۰ پانصد تومان گذاشتم.الان جی نصیبمون شده. فقط فقط دزدی نمیخام قضاوت کنم ولی با یه حساب سرانگشتی خودتون میتونید قضاوت کنید.تعاونی مرزنشیان ( حذف شده توسط نویسنده) خدای پول اختلاس کردنداگه اطلاعات هم بخایید درخدمت همه همشهریا هستم که هیت مدیره قبلی با ریس اداره تعاون جیکار میکردند وچقدر اختلاس کردند.حرفا برای گفتن خیلیه ولی کو گوش شنوا.فقط حق مردم دارند میخورند وهیج کس هم جوابگو نیست.ویه سوال دارم
  به نظر شما چرا رییس اداره ( حذف شده توسط نویسنده) هنوز با گذشت ۱۳ سال تعویض نمیگردد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ————————————————-
  باز هم تاکید میکنم ، بهترین جا برای پرسش از تیم مدیریتی تعاونی ها مجمع عمومی هست و اگر اعضای هیات مدیره تعاونی مورد سوال قرار گیرند مطمئنا در پیشگیری از تخلفات بسیار مفید خواهد بود.

 11. نوشته شده توسط تنها در تاریخ ۱۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۳:۰۱ ب.ظ

  سلام
  خیلی جیزا مونده که بفهمی تو تعاونیا چه کارهایی انجام میدند.یه مافیای بزرگیست.همون مدیر عامل تعاونی ( حذف شده توسط نویسنده) خودش کارمنداداره (حذف شده توسط نویسنده) هست باز میشه مدیر عامل که خلاف قانون است.فقط تو تعاونیا اختلاس داره میشه همینو وبس
  کسی جلودارشون نیست.الان تعاونی دهشیخ ببینید جی شده سیگارهمینطور ترمان و……
  —————————————————-
  سلام
  باید دید قانون در مورد اشتغال به کار کارمند دولت در این خصوص چی میگه ؟ آیا خلاف است یا اینکه در تعاونی ها اشکال ندارد؟
  در مورد اتهاماتی مثل اختلاس هم ، به نظرم اینجا جای مناسبی برای مطرح کردن آنها نباشد چون داریم از آبروی یک شخص حرف می زنیم و آن هم در شهر کوچکی مثل لامرد که همه همدیگر رو میشناسن.

 12. نوشته شده توسط آرش در تاریخ ۱۵ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۲:۰۸ ب.ظ

  باسلام
  تشکر میکنم از آقای مظفری بابت اینکه موضوع تعاونی مرزنشینان پیش کشیدند:
  به اطلاع سروران عزیز میر سانم که تعاونی مرزنشینان در مثل بقیه تعاونی ها جهت انجام فعالیتهای اقتصادی و تولیدی ،خدماتی و مصرفی تشکیل گردیده است. و طبق اساسنامه تعاونی از بین اعضای تعاونی تعدادی به عنوان هیات مدیره انتخاب می شوند و وظیفه آنها هم پیگیری فعالیتهایی که در اساسنامه تعاونی ذکر شده است می باشد. طبق اساسنامه هرساله هیات مدیره موظف است گزارشی از فعالیت های خود در سالی که فعالیت کرده اند و درسال آینده چه برنامه هایی دارن به اعضای تعاونی ارائه نمایند.تا اینجا که همش اساسنامه بود و کارهای قانونی: اما تعاونی های مرزنشینان همه این کارها رو انجام می دهند ولی در خفا و پنهانی
  ۱- اطلاعیه تشکیل مجمع عمومی در روزنامه ای خارج از شهرستان یا مرکز استان چاپ می کنند تا به موقع دست اعضای تعاونی که در شهرستان هستند نرسد.
  ۲- تاریخ برگزاری مجامع عمومی آنقدر گنگ و نامفهوم هست که حتی شما هم روزنامه را ببینید نمی توانید تشخیص دهید تاریخ برگزاری انتخابات یا تاریخ ثبت نام در هیات مدیره چه تاریخی می باشد.
  ۳- در خصوص میزان سودآوری تعاونی تا حالا هیچگونه اطلاعات دقیقی ارائه نکرده اند و نمی کنند.
  ۴- در خصوص سرمایه گذاری های صورت گرفته در تعاونی هم هیچگونه اطلاع رسانی به اعضاء خود نمی کنند.
  مثلا خرید تعاونی مرزنشنیان (حذف شده توسط نویسنده) الف)خرید زمین مسکونی در شیراز به قیمت ۸۵۰میلیون تومان و قیمت فعلی آن ۳میلیارد تومان اون هم بنام مدیرعامل و رئیس هبات مدیره ب) شراکت در کارخانه آسفالت (حذف شده توسط نویسنده) به مبلغ ۱میلیارد تومان که در این چند سال هیچگونه حساب و کتابی با تعاونی صورت نگرفته است. ج) شراکت در بتن آماده صفری با مبلغ حدودا ۲میلیارد تومان و …….
  ۵- طبق مقررات گمرکی هر عضو تعاونی مرزنشنیان تا سقف ۵۰ کیلو برنج مجاز به واردات بوده (البته در سال ۹۵ به ۲۵ کیلو کاهش یافته) آیا در این چند سال ۵۰کیلو برنج در سال از تعاونی دریافت کردیده اید؟؟؟ بابت هر نفر؟؟
  ۶- آیا می دانید تعداد اعضای تعاونی مرزنشنیان لامرد چند نفر هستند ؟؟ یا بهتر بگویم چند نفر بودن و الان چند نفر هستند|؟؟؟(قبلا ۳۵هزار نفرتا سال ۹۴) الان هم ۱۵هزار نفر)حالا خودتان قضاوت کنید.
  ۷- تا حالا پرسید ه اید چرا تعاونی مرزنشنیان در این چند سال اخیر برنج ۵ کیلویی توزیع می کند ؟؟(فقط می خواهند آمار رد کنند که توزیع شده اما چه مقدار و به چه تعداد خودشان می دانند و اگر هم خدا رو هم قبول داشته باشند خدا می داند.)
  ۸- راستی می دانید اعضای هیات مدیره تعاونی مرزنشیان لامرد چه کسانی هستند ؟؟ آیا یک کارمند رسمی دولت می تواند به عنوان مدیر عامل تعاونی فعالیت کند؟
  ۹- آیا اطلاع دارید مدیرعامل تعاونی ( حذف شده توسط نویسنده) یه منزل مسکونی با قیمت میلیاردی در شیراز دارد؟؟؟؟
  ۱۰) آیا اطلاع دارید سود های بانکی که به حساب چه افرادی در تعاونی می رود؟؟
  البته این هم میدانیم که فقط فقط مدیرعامل و رئیس هیات مدیره در تعاونی همه کار هستند و بقیه شبیه سیاه لشکر هستند.حتی از کارهای مدیرعامل و رئیس هیات مدیره اطلاعی ندارند یا خودشان را به نفهماندن میزنن.
  اگه خواهان پیشرفت و رونق در تعاونی مرزنشینان هستید باید یا علی گفت و آستین بالا زد و گرنه همین آش هست و همین کاسه.
  من ا… توفیق
  —————————————-
  جناب آقای آرش عزیز
  ابتدا از اینکه بخشی از نظر شما رو حذف کردم عذرخواهی میکنم . چون فضای مجازی این امکان رو به ما نمی دهد تا نامی از کسی ببریم
  اطلاعات ابتدایی شما در مورد گزارش عملکرد تعاونی ها بسیار مفید بود. ممنون از اطلاع رسانیتون
  متاسفانه چون نظام مالی کلا در کشور شفاف نیست ، هر اتفاقی ممکنه بیفته اما به نظرم بهترین مکان برای طرح سوالات شما مجمع عمومی تعاونی هاست . اگر من و شما ساکت بنشینیم و نتوانیم از تیم مدیریت تعاونی حقمون رو بگیریم چه انتظاری از مردمی میره که هیچ اطلاعی از قوانین و مقررات ندارند ، داریم.

 13. نوشته شده توسط مجید در تاریخ ۲۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱:۴۲ ب.ظ

  باسلام
  همه این اطلاعات و تخلفات درست،حالا باید نشست و به فکر چاره و راه حلی برای درمان این معضل اجتماعی-اقتصادی شد.
  البته اگر تخلفی صورت گرفته باشه و حق از اعضا ضایع شده باشه باید طبق قانون با متخلفان برخورد شود.

  باتشکر
  …………………
  با سلام
  آگاهی بیشتر قطعا تخلفات کمتری را به دنبال خواهد داشت و الان اعضای هیئت مدیره تعاونی باید جوابگوی افرادی آگاه به حقوق خود باشند

 14. نوشته شده توسط taghizadeh در تاریخ ۲۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۷ ب.ظ

  سلام

  جناب مظفری

  بسیار به نکات مهمی اشاره کردید و واقعیتها رو گفتید .

  ولی کو گوش شنوا…..
  جدیدا هم ی کارتی دادن که هیچ استفاده ازش نمیشه فقط ی هزینه از اعضاگرفتن ….
  …………….
  با سلام
  نیازی به گوش شنوا نیست، الان شما اطلاعاتی دارید که قبلا نداشته اید و میتونید سوالات خودتون رو از اعضای هیئت مدیره تعاونی بپرسید