حسب حالی ننوشتیم و شد ایامی چند!

مرداد ۱ام, ۱۳۹۳ (دیده شده 1,555 بار)

روزهای زیادی از آخرین باری که در سایت مطلب نوشته بودم میگذرد. البته نه این که از سایت فاصله گرفته باشم. به هر حال کارهای پشت صحنه نگهداری سایت گاهی وقتها زمان زیادی نیاز دارد بخصوص زمانی که مشکلی برای سایت پیش می آید. این رخوت را ۵۰ درصد به حساب مسایل شخصی و تنبلی بنده بگذارید، ۳۰ درصد بخاطر شرایط کشور که دل و دماغ نوشتن را از ما گرفته بود و ۲۰ درصد دیگر را به حساب نرم افزارهای رسانه اجتماعی روی موبایل مثل واتزاپ و وایبر که ارتباط مستقیم را تسهیل کرده است. اگر قرار باشد مطلبی که در سایت نوشته میشود دست به دست روی واتزاپ بچرخد و به دست ملت برسد انتشار آن روی سایت مزیت چندانی ندارد الا کامنتهایی که به صورت علنی در سایت گذاشته میشود.

در این مدت، بار نوشتن مطلب را بیشتر جواد (صفایی) بر دوش کشیده است و البته نویسندگان دیگر مثل حاج احمد و اعظ هم هر از گاهی مطلب نوشته اند. اما نویسندگان دیگر سایت هنوز از انتخابات شورا و پس از آن ریاست جمهوری فعالیت چندانی نداشته اند. شاید منتظرند انقلابی در کشور صورت گیرد و چند سال خرابکاری که در کشور صورت گرفته کمی اصلاح شود تا باز دل و دماغ نوشتن پیدا کنند.

نوشتن هم مثل ورزش کردن و خیلی کارهای دیگر لَختی دارد. این طور نیست که هر وقت تصمیم به نوشتن گرفتی بتوانی خوب بنویسی؛ یک دوره تمرینی لازم دارد تا دوباره قلمت برگردد به مسیر قبلی. در نتیجه اگر این نوشته بی رمق و زرد است بر من خرده نگیرید.

در این مدت انتقاداتی به بی رونقی سایت در جاهای مختلف به من و دوستان دیگر منعکس شده که همگی بجا و درست هستند اما دلیل آن با گاه برداشتهای اشتباه همراه است. یکی از انتقاداتی که مطرح میشود این است که قبلا به اعضای شورا و مشکلات شهری بیشتر انتقاد میشد اما پس از عوض شدن اعضای شورا و شهردار انتقاد کمی صورت گرفته و شما مشکلات گروه جدید را نادیده میگیرید. راستش را بخواهید همان گونه که در زمان انتخابات های مختلف گفته شد ما عقد اخوت با هیچ کس امضا نکرده ایم که همیشه برای یک عده خاص منتقد باشیم و برای عده ای دیگر طرفدار پر و پا قرص. اگر انتقاد کمی صورت گرفته به خاطر این است که کل سایت رونق کمی داشته و به تبع آن فتیله همه قسمتهای سایت پایین کشیده شده است.

دلیلش هر چه باشد واقعیت این است که رونق سایت کاهش پیدا کرده و انگیزه نویسندگان برای نوشتن کم شده است. فرصت تعطیلات تابستان فرصت مناسبی است برای خروج سایت از رکود. نویسندگانی که دانشجو هستند و یا به کار معلمی اشتغال دارند گرفتاریهای تحصیلی شان کم شده و گرمای تابستان هم امکان خروج از منزل را کاهش داده است . قاعدتا انتظار هفته ای یک مطلب نوشتن از این دوستان انتظار زیادی نباشد.

حداقل بخاطر عرقی که به منطقه دارید بنویسید.

یا علی!

۱۹ پاسخ به “حسب حالی ننوشتیم و شد ایامی چند!”

 1. نوشته شده توسط عقيل در تاریخ ۰۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۵:۱۸ ب.ظ

  دکتر جان
  با همین چند خط نوشتن هیچ کس عدم رونق سایت( بخوانید عدم رونق خودتان ) را از دستتون نوایسوند!
  با این جوالدوز کلفتی که به بقیه ی نویسندگان زده اید حق این بود کنجیری هم به خودتون می دادید .
  هنوز مزه ی ” حاج قاسم دولت تعیین می کند” ها زیر زبان مخاطبانتان باقی مانده است .
  مطمئنید عدم درج این قسم نوشته ها به حضورتان در ” جشن بزرگون” و شرکتتان در “عروسی خوبون” ربطی ندارد ؟!
  ( آیکون سر در گوش واکزذن با دکتر موسی !)

 2. نوشته شده توسط پروانه فتحی در تاریخ ۰۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۶:۲۰ ب.ظ

  سلام آقای دکتر
  برای آدرس ایمیل تراکمه مشکلی پیش آمده؟!
  من ۲بار به admin@terakmeh.com میل فرستادم ولی هردوبار موفقیت آمیز نبود و پیغام ارور برام اومد!
  ممنون از زحمات شما.

 3. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۰۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۶:۲۶ ب.ظ

  سلام
  به asadpour@gmail.com بفرستید

 4. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۰۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۶:۴۰ ب.ظ

  عقیل جان

  عریضه ی ما اگر بگوییم از پروب میکروسکوپ الکترونی هم نازکتر است فی الواقع بیراه نگفته ایم چه رسد به جوالدوز و سیزن تیزلا. شما خود شاهدید که هیچ یک از نویسندگان خبردار هم نشدند از بس که این نقد بدون درد بود؛ درست مثل آمپولهایی که پرستاران رعنا قامت میزنند!

  حقیر در جشن بزرگون و عروسی خوبون حضور دارد منتها در قسمت گرم کردن آب و کل زدن پشت اتاق.

  (آیکون: وکیل هستم؟)

 5. نوشته شده توسط میم در تاریخ ۰۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۹:۲۸ ب.ظ

  این سایت یک رسالت سیاسی داشت که احتمالا الان احساس میکنه بهش رسیده و دلیل اصلی رخوت نویسندگان و خوانندگان هر دو همین هست. چون همین طور که نویسندگان دارای افکار مشخصی هستن، خوانندگان هم کم کم به یک حزب و گروه خاص محدود شدن و سایت به این روز افتاد. آقای اسدپور فرمودن مدتی بخاطر اوضاع کشور، نویسندگان سایت دل و دماغ نوشتن نداشتن، در حالی که این کامل مغایر با واقعیت سایت هست و بیشترین مطالب در همان روزهای مورد اشاره بروز میشد.
  وقتی در این کشور سبد کالایی توزیع شده باشه، ولی علی ناصری عزیز که روزهای آخر دولت احمدی نژاد از دل سنگ مطلب طنز در می آورد تا جایی که چند مطلب آخرش واقعا بی مزه شده بود، هیچ مطلبی در این باره نمی نویسه، چطور ممکنه باور کنیم این سایت به دنبال شعارهایی هست که آحاد مردم یک کشور به عنوان آرمان هاشون قبول دارن؟
  فعلا باید منتظر بمونید تا آبان یا آذر ۹۴، اون موقع انشالله کم کم دوباره نویسندگان سایت احساس وظیفه میکنن و رسالتشون دوباره آغاز میشه و البته همین طور اسفند و فروردین ۹۶٫٫

 6. نوشته شده توسط مهدی راستی در تاریخ ۰۲ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۴ ق.ظ

  سلام مسعود جان
  ریشه عادت به سایت انقدر هست که حتی در دوران رکود هم حداقل هفتگی بکبار به آن سربزنیم
  فعلا دوران رکود است رکود اقتصادی و ایضا رکود سایت
  ما خو از بس ننوشتیم دیگه نوشتنمون نمیا. یه بسته تشویقی یاید برای خروج از رکود پبشنهاد بدهی برادر
  این جمله حاشیه ایی هم جالب بود. مثال جالبی زدی و واقعیت ظریفی را اشاره کردی:
  “نوشتن هم مثل ورزش کردن و خیلی کارهای دیگر لَختی دارد. این طور نیست که هر وقت تصمیم به نوشتن گرفتی بتوانی خوب بنویسی؛ یک دوره تمرینی لازم دارد تا دوباره قلمت برگردد به مسیر قبلی.”

 7. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۰۲ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۳ ب.ظ

  جناب میم

  قطعا برهه هایی مثل انتخابات جنب و جوش بیشتری در سایت وجود خواهد داشت همان طور که در جامعه این جنب و جوش و بحثها رونق میگیرد. این چیزی نیست که بخاطر آن گله مند یا خجل باشیم.
  به هر حال هر موضوعی زمان خاصی دارد. تا دیروز کل زندگی مان شده بود فوتبال و والیبال. حالا بحث چندانی از آن نمیشود. دلیلش این نیست که ملت نسبت به فوتبال و والیبال بی علاقه شده اند. دلیلش این است که وقت آن نرسیده است و الان وقت موضوعات دیگری است.
  این که در مثال شما علی ناصری در یک موضوعی مطلب ننوشته نشان دهنده تایید ایشان و نقد نداشتن ایشان نیست. من به خیلی چیزها انتقاد دارم اما انگیزه طنز نوشتن هم باید باشد. وقتی طرف مقابل شما کار خطایی انجام میدهد آن انگیزه برای نوشتن و نقد و طنز خود بخود بوجود می آید. اما وقتی سمت خود شما اشتباهی انجام میدهد آن انگیزه بوجود نمی آید. البته در مقابل نویسندگان سمت دیگر میتوانستند از این فرصت استفاده کنند و کسی جلوی آن ها را در سایت نگرفته بود و نگرفته است.

 8. نوشته شده توسط مسلم زارعی در تاریخ ۰۲ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۳:۵۵ ب.ظ

  “حداقل بخاطر عرقی که به منطقه دارید بنویسید.”

  جناب مسعود خان، خود کرده را تدبیر نیست. اشتباه شما اینه برادر که یک سری مغزهای گلوبال را می خواهید به زور(!) لوکالایز کنید. مگر این منطقه چقدر مساله داره که اهل سایت را پاگیر خودش کنه. با این عقل کل بازی ها به نظرم همون یه هفته ای که مهدی گفت برای سر زدن کافی باشه. 
  یک سایت موضعی با افکار موضعی تر در حد همان ۸۱۲ تقسیم بر ۵۰ خواهد ماند. 

 9. نوشته شده توسط متقد در تاریخ ۰۲ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۸:۵۰ ب.ظ

  سلام.خسته نباشید…چند وقتی بود سایت تراکمه نامی فقط به خود و خاتواده اش اجازه درج نوشته ها را میداد و کسی را به خانواده خود راه نمیداد و دیگر ان غریبه ها دلسرد شدند و خانواده هم انگیزه نداشت و این بود که تراکم تراکمه کم شد.!

 10. نوشته شده توسط پروانه فتحی در تاریخ ۰۳ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۷:۳۶ ق.ظ

  میشود فرا منطقه ای عمل کرد جناب زارعی.
  فکر میکنم اگر هدف صرفا بر این مفاهیمی که فرموده اید “global” و “localize” بنا شده بود لااقل من یکی اینجا نبودم!
  در همین مکان کاردانیست کار بلد. کُلنگ زنی،حفاری،اسخراج،بهره برداری…
  شاید سالیانی باید تا دریابیم…
  اینکه بدانی کجا! و برای چه! آمده ای هم البته مهم است!
  محال است که بِکاویو نیابی! محال…

 11. نوشته شده توسط کیان در تاریخ ۰۳ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۵:۵۳ ب.ظ

  به نظر بنده از یکی از مهم ترین دلایل کم رونقی سایت چینش مطالب بر اساس تفکرات مجریان و گردانندگان سایت تراکمه می باشد. به طوری که بنده و چند نفر دیگر از دوستان بارها و بارها مطالبی برای درج در سایت به آدرس مربوطه فرستاده ایم اما بنا به دلایل کاملا غیر منطقی از طرف مدیریت سایت مثل کوتاه بودن متن ارسالی شما و … از درج مطلب خودداری کرده اند که پس از این گونه رفتارهای جانبدارانه بنده و چندین نفر از دوستان دست به قلم تصمیم گرفتیم سایت تراکمه را تحریم کنیم و نه مطلب بفرستیم و نه نظر بدیم
  متاسفانه برخی از دوستان راجع به هر موضوعی مطلب بفرستند فردای همان روز در سایت قرار می گیرد که این نگرش در ذهن کاربر حمل بر جانبداری از جریان خاص برای انتشار افکار مربوطه متبادر می سازد

 12. نوشته شده توسط محمد رضا کهن سال در تاریخ ۰۳ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۷ ب.ظ

  درود دکتر جان واتساپیزه شدن! هم بی تاثیر نیست. شما هم یه گروه واتساپ تراکمه از نویسندگان راه بندازین بد نیستا ( شکلک چشمک!)

 13. نوشته شده توسط علی قادری در تاریخ ۰۴ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۸:۵۲ ق.ظ

  سلام
  بله اتفاقات زیادی در منطقه رخ داده که جا داشت نویسندگان به سهم خود توجه و واکنش نشان می دادند. امیدوارم به زودی شاهد بازگشت به اوج سایت باشیم.
  عقیل عزیز، با دکتر موسی خوشبختانه راحت می شود صحبت کرد، نه در گوشی و قایمکی. مدرکش موجود است.

 14. نوشته شده توسط عقيل در تاریخ ۰۴ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۹:۵۶ ق.ظ

  علی جان (قادری)

  اتفاقاً یکی از نویسندگان کم کاری که به حق می شود خِرش را گرفت خودِ جنابتان هستید ؛ خاطرم هست آن اوایل که دکترموسی را بهارستانی کردید طی خطابه ی غرایی قول دادید که “موسی با من ” .، یکی دو تا مطلبک ! هم در این خصوص نوشتید ولی بعد پشتش خاک خورد!

  اینکه پوزیشن گفتگو با دکترموسی چگونه باشد( قایمکی ، سر تو گوش واکرذن ، جار زدن و ..) تا حد زیادی به «محتوای گفتگو» بستگی دارد ! مدارکش هم موجود است !

 15. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۰۴ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۸:۲۲ ب.ظ

  سلام منتقد جان
  من بیاد ندارم نویسنده ای به دلیل هم خانواده نبودن از نوشتن در سایت محروم شده باشد! شاید خود نویسنده ترجیح داده باشد در سایت ننویسد اما از سمت سایت منعی وجود نداشته

 16. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۰۴ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۸:۲۶ ب.ظ

  کیان جان
  مطالبی که فرستاده میشود به دست بنده میرسد. مطمین باشید مطالبی که در سایت منتشر نشده به دلیل این بوده که یا از نظر نوشتاری حداقلهای لازم را نداشته و یا مطلب تندی بوده که سایت را دچار اشکال میکرده است. در مورد اول حاضرم هر مطلبی که فرستاده اید را مثال بزنید تا منتشر کرده و نظر خوانندگان را در مورد ارزش انتشار آن جویا شویم

 17. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۰۴ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۸:۲۹ ب.ظ

  محمد رضا جان
  گروه واتساپی تراکمه ماهها پیش راه افتاده بود. اما به دلیل شلوغی بیش از حد آن خارج شدم. واتساپ مال این کارها نیست. برای انتشار مطلب و دست به دست کردن آن در شبکه دوستان خوب است اما وقتی گروه بزرگ میشود فضای شلوغی ایجاد میکند که صدا به صدا نمیرسد

 18. نوشته شده توسط علی قادری در تاریخ ۰۶ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۷:۴۳ ق.ظ

  عقیل جان سلام
  حق داری. اما برای این کم کاری ام دلیل دارم و آن هم اینکه متاسفانه مجلس نهم بر خلاف مجلس هشتم صورت جلسات علنی خود را منتشر نمی کند و اطلاعاتی که برای رصد فعالیت های یک نماینده لازم است را از جای دیگری نمی توان بصورت موثق و مطمئن گیر آورد. در این فضا قضاوت در خصوص عملکرد یک نماینده در مجلس منصفانه نیست. عملکرد منطقه ای هم که پیش چشم همه هست و دوستان مرتبط می توانند بررسی کنند.
  در زمینه تخصصم (مدیریت شهری) اگه مطلب قابل عرضه در جمع فرهیخته تراکمه باشه بر چشم.

 19. نوشته شده توسط موسوی در تاریخ ۰۷ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱:۲۰ ب.ظ

  سلام آقای اسد پور
  پیشنهاد می کنم که افزونه page number رو نصب کنید تا بشه به مطالب قدیمی تر هم دسترسی داشت.