به جای خرید یک موبایل دو ملیون تومانی ، چه کارهای دیگری می توان انجام داد؟

اردیبهشت ۲۰ام, ۱۳۹۴ (دیده شده 383 بار)

از سایت: www.motamem.org
چند وقت پیش در یک کتابفروشی، مردی در حال خرید یک مجموعه کتاب بیست جلدی در حوزه‌ی تاریخ بود. جوان دانشجویی که او هم مشغول خریدن کتاب بود به مرد گفت: این مجموعه، در روایت دقت ندارد. اگر به این حوزه علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنم حتماً نگاه کوتاهی به مجموعه‌ی … هم بیندازید.

مرد خریدار گفت: نه. همین بهتر است. می‌خواهیم همه‌ی مانیتورهای شرکت را ۱۰ سانتی‌متر بالاتر بیاوریم که برای گردن بچه‌ها بهتر باشد. همین جواب می‌دهد!

مستقل از اینکه این روایت واقعی، شما را شاد یا دلگیر کند، یک واقعیت انکارناپذیر وجود دارد. در هیچ تصمیمی، کس دیگری نمی‌تواند به شما پیشنهاد کند که گزینه‌ی بهتر چیست. چون هیچکس نمی‌داند که انگیزه یا انگیزه‌های شما از آن تصمیم چیست. این مسئله در حوزه‌ی خرید هم صادق است. به همین دلیل است که ما هم در سلسله درس‌های مهارت فروش، بارها تاکید کرده‌ایم که کلیدی‌ترین مهارت فروشنده، معرفی محصول نیست. بلکه تلاش برای تشخیص انگیزه‌های اصلی خریدار از خرید یک محصول است.

این مقدمات را گفتیم تا مشخص کرده باشیم که آنچه در ادامه می‌بینید، یک پیشنهاد مشخص برای تصمیم گیری خرید نیست. بلکه ارائه‌ی روشی برای تصمیم گیری بهتر است.

یکی از محصولاتی که این روزها در سبد خرید بسیاری از ما وجود دارد، موبایل است. می‌توان گفت برای بسیاری از انسانها، موبایل از یک محصول عملکردی یا Functional Product به یک محصول مد یا Fashion Product تبدیل شده است.

محصول مد – در ساده‌ترین تعریف – محصولی است که قبل از اینکه کارایی‌اش به دلیل فرسایش از دست رفته یا کاهش جدی پیدا کند، تعویض می‌شود. ما با هیجان گوشی‌های خود را به خاطر افزایش رزولوشن دوربین یا نصب یک سیستم عامل ارتقا یافته تعویض می‌کنیم، در حالی که می‌دانیم بعد از ده بار تعویض گوشی هم، به کیفیت یک دوربین نیمه حرفه‌ای نخواهیم رسید و حتی گاهی، تفاوت امکانات نسخه‌های مختلف یک سیستم‌عامل را نمی‌دانیم.

آیا این نوع خرید بد است؟ الزاماً نه. امروزه حتی پدیده‌ای به نام Retail Therapy یا خرید درمانی به رسمیت شناخته می‌شود. کسانی که خرید می‌کنند تا حالشان خوب شود و در همان زمان هم می‌دانند که قرار نیست از آن محصول استفاده کنند.

اما طبیعی است که هر یک از ما، دوست داشته باشیم در هر تصمیمی، تا حد امکان بهترین گزینه را انتخاب کنیم.
آنچه در اینجا می‌بینید، برخی از گزینه‌های دیگری است که می‌توانند به جای خریدن یک موبایل دو میلیون تومانی، مورد توجه قرار گیرند. بدیهی است که اینها صرفاً تعدادی حدس و پیشنهاد هستند و ما نمی‌خواهیم به سرنوشت آن جوان در کتابفروشی دچار شویم. ضمن اینکه ممکن است شما بعد از دیدن این فهرست یا حتی تکمیل آن، نهایتاً ببینید که خریدن همان موبایل، بهترین گزینه است. اما احتمالاً تهیه‌ی چنین لیستی (اگر بیش از حد طولانی نباشد و شما را به دشواری انتخاب گرفتار نکند) می‌تواند لذت و رضایت حاصل از تصمیم را افزایش دهد.

به جای خریدن یک موبایل دو میلیون تومانی چه می‌توانم:

what-can-i-do-motamem-org

۲ پاسخ به “به جای خرید یک موبایل دو ملیون تومانی ، چه کارهای دیگری می توان انجام داد؟”

 1. نوشته شده توسط پروانه فتحی در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۵:۰۱ ب.ظ

  درود بر نویسنده ی اصلی این مطلب و همچنین بزرگواری که زحمت انتقالش به تراکمه را کشیده
  این متن بسیار منطقی و معقول نوشته شده
  باید بگم متاسفانه در جامعه ی ما این مسائل به طرق مختلفی وجود دارد که بارزترین و شایع ترینش خرید و تعویض گوشی همراه است، به عقیده ی من تا حد بسیار زیادی ریشه در اعتماد به نفس پایین افراد دارد.
  فراوانند افرادی که به وسیله ی مدل ماشین، مکان و موقعیت زندگی، گوشی همراه، و…. عرض اندام می کنند و بدون این متعلقات یا اینکه کلا “خود” دیگری سراغ ندارند، و یا بسیار مبهم…

 2. نوشته شده توسط سیدعبدالعلی هاشمی در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۱ ق.ظ

  موافقم با نظرتون البته عدم اعتماد به نفس نیست بی هویتی است
  به قول سعدی تن آدمی شریف است به جان آدمیت نه همان موبایل زیبا است نشان آدمیت
  عصر بی هویتی است. بسی شگفتی که انسان جاهل امروز هویت خود را در متعلقاتش جستجو می کند نه در خودش.