بازار شایعات را مدیریت کنیم

بهمن ۲۹ام, ۱۳۹۴ (دیده شده 178 بار)

با آغاز تبلیغات انتخاباتی کاندیداها از امروز پنجشنبه، حجم اطلاعاتی که بر سر شما خواهد ریخت چند برابر خواهد شد. این فضا از همان ساعات آغازین روز ملتهب و فعال است و در وداقع کاندیداها از روزها قبل کار خود را شروع کرده اند.

در این فضای شلوغ حرفهای زیادی زده میشود که گاه عامدانه و گاه از روی سهو ناراحتی ها و کدورتهایی ایجاد میکند. در جلسات سخنرانی کاندیداها حرفهایی توسط حضار به کاندیدای حاضر یا پشت سر دیگر کاندیداها زده میشود که ممکن است در آن فضای احساسی با پاسخ مناسب روبرو نشوند. انعکاس این صحبتها در اکثر موارد به درستی انجام نمیگیرد و هر کس برداشت خودش را از صحبتها به غایبین آن جلسه منتقل میکند و تفسیر خودش را در کنار آن صحبتها به اطرافیان منتقل میکند. همین امر باعث درک ناصحیح از حرفها و اتفاقات میشود و ناراحتی های جزیی شکل میگیرد.

این ناراحتی های جزیی جمع شده و کم کم به ناراحتی های جدی تبدیل میشود. این ناراحتی ها باعث تندتر شدن فضای انتخابات شده و باعث سوق دادن کاندیداها به سمت موضع گیری های عجیب و غریب علیه همدیگر میشود. تجربه دور قبل نشان داد دو رفیق سالیان دور که همدیگر را کاملا میشناختند، یعنی آقایان زارعی و موسوی،  پس از ارسال پیامکهایی توسط طرفداران تندرو دچار سوء تفاهم هایی شدند که تلاش خیلی از بزرگان برای رفع این سوء تفاهم ها نتیجه ای در بر نداشت.

هر پیامکی که توسط طرفداران یک کاندیدا فرستاده میشود وقتی به دست کاندیدای دیگر میرسد باعث ایجاد سوء ظنی هر چند کوچک در وی میشود. این سوء ظنها به تدریج بیشتر و بیشتر شده و در نهایت طرف مقابل به یقین میرسد که چنین حرفهایی واقعا توسط کاندیدای رقیب زده شده است.

حال اگر یک کاندیدا اطرافیان دنیا دیده و خبره ای داشته باشد احتمال دارد این سوء ظن ها صیقل خورده و کمتر شوند اما به دلیل جو احساسی، خسته کننده و پراسترس زمان انتخابات این انتظار هم از اطرافیان، نمیرود.

به احتمال زیاد چنین فضایی در انتخابات امسال که کاندیداها همه از دوستان نزدیک هم بوده اند (حداقل این امر در مورد دکتر موسی، درویش، سید محسن و حسین حاجی پور صدق میکند) شدیدتر باشد. گاهی وقتها بحثهایی در حد حدس و گمان در یک گروه فضای مجازی مطرح میشود و این حدس و گمانها توسط افراد دیگر گروه، واقعیت انگاشته شده و کم کم تبدیل به شایعه میشود.

چند روز پیش بحثی در یکی از گروه های واتزاپی شکل گرفته بود که ادعا میشد پیگیری اعتراض به رد صلاحیت آقای طاهری توسط دکتر علوی وزیر اطلاعات انجام نگرفته تا یکی از رقبای فرزندش از میدان به در برود. اگر چه با پیگیری هایی که توسط افرادی که این شایعه را مطرح کرده بودند صورت گرفت مشخص شد چنین شایعه ای صحت ندارد و اتفاقا کار اقای طاهری به جد توسط ایشان دنبال شده و برعکس کار فرزند خود ایشان (شاید برای بهانه ندادن به رسانه های مخالف دولت و یا شاید ترس از رد صلاحیت شدیدتر فرزندشان!) توسط کسان دیگری دنبال شده بود. اما میشد با شناختی که از دکتر علوی وجود داشت احتمال چنین شایعاتی را از همان اول هم نزدیک به صفر ارزیابی و آن را در همان گروه واتزاپی مطرح شده حل کرد.

بعنوان مثالی دیگر در برخی گروه های واتزاپی تلاشهای دکتر موسوی برای حل مسایل منطقه کاملا نادیده انگاشته میشود که این واقعا از دایره انصاف به دور است. کلمه گرافی صحبتها و تذکرات ایشان در مجلس شورای اسلامی که چند روز پیش به نقل از نرم افزار مجلس گرافی در اینجا گزارش شد نشان از پیگیری جدی ایشان از مسایل منطقه دارد. قسمت اعظم فعالیتهای ایشان در جایی ثبت و ضبط نمیشود و در صورتجلسات مجلس منعکس نمیشود. کاندیداهای دیگر هم دیکته نانوشته هستند و معلوم نیست در عمل بتوانند کارکردی بیش از دکتر موسوی داشته باشند.

بخصوص این که دکتر موسوی در زمانی زمام امورات پارلمانی منطقه را به دست گرفته که در اوج بحران اقتصادی و بین المللی کشور بوده ایم. هر چند برخلاف ادعای ایشان مبنی بر همراهی با دولت، در موارد زیادی سیاسی کاری ایشان و همراهی با گروه های مخالف دولت قابل انتقاد است (همانند رای عدم اعتماد به وزیر آموزش عالی که در کمال بی انصافی صورت گرفت) اما شاید ایشان برای این که همراهی نمایندگان حزب سیاسی خود را در مواقع لزوم داشته باشد ترجیح داده در مواردی با دولت همراهی نکند.

شایعاتی مشابه این شایعات و دروغ پراکنی هایی از این دست در تمام گروه ها توسط افراد ناآگاه یا مغرض مطرح میشود اما چیزی که خیلی مهم است بصیرت افراد گروه و سوال کردن از خود است که آیا کاندیدایی که شایعه راجع به ایشان مطرح میشود از نظر اخلاقی و ایمانی میتواند چنین فعلی را مرتکب شده باشد؟

هنگامی که تصمیم میگیریم مطلبی را که در یک گروه مطرح شده به دوستان دیگر فوروارد کنیم باید با خود فکر کنیم اگر چنین مطلبی صحت نداشته باشد ما در تهمت ایراد شده و جرم مرتکب شده سهیم خواهیم بود.

باور کنید کمی فکر کردن درباره این دو سوال درصد زیادی از شایعات را کاهش خواهد داد.

یک پاسخ به “بازار شایعات را مدیریت کنیم”

  1. نوشته شده توسط Javad در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۳ ب.ظ

    ما اخر نفهمیدیم این مطلب اموزنده است یا تبلیغاتی به نظر من ضد دکتر و در دفاع از سید محسن است دکتر جان اگه ما نخواهیم شما فرهنگ سازی کنید چکار کنیم چون اصلا این کارو بلد نیستید چون نمیتوانید تعصبات سیاسی خود را کنترل کنید و بیطرفانه بنویسید ولی در کل ما نماینده ای نمی خواهیم وکیل الدوله باشد که وزیری دولت معرفی کرد چشم بسته رای مثبت بدهد