این مقاله سیاسی نیست! تحلیلی واقع بینانه از آخرین آرایش انتخاباتی لامرد و مهر

اسفند ۳ام, ۱۳۹۴ (دیده شده 347 بار)

این مقاله سیاسی نیست!

تحلیلی واقع بینانه از آرایش انتخاباتی شهرستانهای لامرد و مهر

تنها شش روز تا روز برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده است. کاندیداها کمتر از یک هفته تا ماراتُن انتخابات فرصت دارند و قطعا در این ۶ روز نفس گیر، تمام تلاش خود را به کار خواهند بست تا فاتح کرسی های سبز بهارستان باشند.

با توجه به ضرورت تبیین فضای سیاسی موجود در شهرستانهای لامرد و مهر، در این مجال سعی خواهد شد فارغ از تعصبات سیاسی، تحلیلی واقع بینانه از شرایط موجود در منطقه و آرایش انتخاباتی در دو سطح جریانات سیاسی و نامزدهای انتخاباتی ارائه شود تا کاندیداهای محترم و جریانات وابسته به آنان بهتر از قبل بتوانند در خصوص چگونگی برنامه ریزی جهت فتح کرسی مجلس دهم تصمیم گیری منطقی داشته باشند.

الف: جریانات سیاسی

در منطقه لامرد و مهر یارگیری های سیاسی بیش از آنکه حول محور اصولگرایی و اصلاح طلبی جریان داشته باشد، بر مدار دو قطبی لامرد-مهر می چرخد؛ اختلافات دیرینه و عمیق مراکز این دو شهرستان سبب گشته است تا همواره مردم منطقه، بین دو قطبی لامرد و مهر یکی را برگزیده و به نمایندگی از خود به مجلس شورای اسلامی اعزام کنند.

حاصل این رقابت تاکنون شش بار پیروزی لامردی ها و دو بار نیز پیروزی مهری ها بوده است؛ سه دوره حجت الاسلام سید محمود علوی، دو دوره مرحوم محمد علی حیاتی و یک دوره دکتر سید موسی موسوی از لامرد و در مقابل حجج اسلام سید رضی حسینی و سیدجلال حسینی از مهر هر کدام یک دوره.

البته در هر دوره انتخابات کاندیداهای مستقلی نیز از بخش ها و مناطق مختلف شانس خود را محک زده اند، اما تجربه هشت دوره اخیر نشان داده است چنانچه فردی به صورت مستقل وارد گود انتخابات شده و پرچم نامزدی یکی از جریانات مهر یا لامرد را بر دوش نداشته باشد، اقبال چندانی برای پیروزی در انتخابات نخواهد داشت.

در پاسخ به این پرسش که چرا در اغلب انتخابات مجلس پیروزی از آنِ لامردی ها بوده است، باید ساعت ها گفت و صفحه ها نوشت؛ اما اجمالا می توان ابتدایی ترین دلیل این اتفاق را مربوط به عدم تناسب جمعیت دو شهر لامرد و مهر دانست. بدیهی است کاندیدای شهر لامرد با جمعیت ۲۵ هزار نفری در مقابل نامزد شهر مهر با جمعیت ۷ هزار نفری از شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات برخوردار خواهد بود.

هرچند نباید از یاد برد که از قدیم الایام شهر اشکنان با جمعیت ۷ هزار نفری در محاسبات انتخاباتی به عنوان حیات خلوت و هم پیمان صمیمی مهری ها لحاظ می شود. البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که اشکنانی ها در دوره قبلی انتخابات مجلس با حرکتی مذموم از سوی رفقای دیرینه خود در مهر مواجه شده و اکنون ممکن است در صدد تلافی و جبران آن در انتخابات پیش رو باشند. توضیح مُجمل آنکه شهر اشکنان در تمامی ادوار انتخابات مجلس حمایت تام و تمام خود را از کاندیداهای معرفی شده از سوی جریان سیاسی مهر اعلام کرده و به عنوان هم پیمانی مطمئن، صداقت خود در رفاقت با مهر را بارها و بارها اثبات کرده بود. اما در انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۹۰ برای نخستین بار شرایط به گونه ای رقم خورد که حسب اتفاق مهر فاقد کاندیدای اختصاصی بود و از قضا خلیل فروتن به عنوان کاندیدای شهر اشکنان پای در کارزار رقابت های انتخاباتی نهاد. در این بین بدیهی بود با توجه به سابقه رفاقت دیرینه و استراتژیک مهر و اشکنان، همگان بویژه اشکنانی ها انتظار داشتند جریان سیاسی مهر پاسخ سالها صداقت، رفاقت و محبت اشکنان در حق مهر را نشان داده و از خلیل فروتن حمایت قاطع کند. اما عرصه پیچیده و خطیر سیاست بار دیگر نشان داد که به رفقای دیرینه نیز نمی توان اعتماد کرد! بررسی آرای اخذ شده از صندوق های مستقر در شهر مهر نشان می دهد جریان سیاسی مهر با چراغ سبز لیدر خود به صورت یکپارچه از غلام عباس زارعی معروف به درویش حمایت کرده است. البته جریان فکری سیاسی مهر که از رهبری شخصی با ذکاوت همچون حجت الاسلام موسوی لاری بهره می گیرد قطعا بهترین انتخاب ممکن را در آن مقطع زمانی انجام داده است.

جریان سیاسی مهر با این تصمیم هوشمندانه حجت الاسلام موسوی لاری، در خلاء وجود کاندیدای اختصاصی تصمیم گرفت حال که خود فاقد نامزد انتخابات می باشد، حداقل بذر اختلاف و دودستگی را در شهر لامرد به عنوان رقیب اصلی خود بکارد تا بتواند در رقابت های دور آینده مجلس، میوه آن را با فتح کرسی خانه ملت بچیند. هرچند این تصمیم موجبات دلخوری اشکنانی ها را فراهم آورد و سبب شد آنها از این راهبردِ جریان سیاسی مهر به عنوان اقدامی ناجوانمردانه یاد کنند.

در هر حال نقشه هوشمندانه حجت الاسلام موسوی لاری با زیبایی تمام طراحی و اجرا شد و در صورت غفلت جریان سیاسی لامرد، تنها یک هفته تا به بار نشستن فاصله دارد.

ب: نامزدهای انتخاباتی

فارغ از جریانات سیاسی مهر و لامرد، برای تحلیل دقیق تر انتخابات پیش رو، ناگزیر به بررسی وضعیت کاندیداهای محترم در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی هستیم. چنانچه در رسانه ها نیز عنوان شده است، از حوزه انتخابیه لامرد و مهر هفت نفر برای فتح کرسی بهارستان تایید صلاحیت شدند که عبارتند از آقایان: غلامعباس زارعی (فوق لیسانس حقوق)، سید مجتبی عباسی (فوق لیسانس برق)، سید محسن علوی (فوق لیسانس حقوق)، پیروز هاشم پور (فوق لیسانس علوم سیاسی)، حسین حاجی پور فرد (فوق لیسانس آی تی) و سید موسی موسوی (پزشک متخصص). همچنین فرهاد مقیمی نسب و اشتر آرایش کشکولی نیز از ادامه رقابت های انتخاباتی از حوزه انتخابیه لامرد و مهر انصراف دادند.

در ادامه وضعیت برخی از نامزدهای محترم از حوزه انتخابیه لامرد و مهر که نام آنها بیش از دیگران مطرح می باشد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

۱- غلامعباس (درویش) زارعی: چهره صاحب نام لامردی که پله های موفقیت را یکی یکی طی کرده و پس از تجربه گران بهای بخشداری، فرمانداری و مدیرکل سیاسی استانداری فارس، حالا هوای بهارستان را در سر دارد.

حاج درویش زارعی در انتخابات دوره گذشته و در خلاء حضور کاندیدای مهری، توانست رقابت نفس گیری را با دوست دیرینه خود دکتر سید موسی موسوی داشته باشد. وی در نهایت با اختلاف ۴ هزار رای، انتخابات را به رقیب و رفیق خود باخت. اما نکته ای که نباید از آن غفلت کرد تفاوت اساسی و مبنایی انتخابات پیش رو با انتخابات دوره قبلی مجلس شورای اسلامی است. نگاهی گذرا به شرایط سیاسی منطقه به وضوح نشان می دهد شانس پیروزی درویش زارعی در انتخابات اسفندماه ۹۴ به مراتب کمتر از دوره قبلی انتخابات مجلس می باشد.

نخست آنکه اغلب آرای حاج درویش زارعی در انتخابات ۹۰، نه برآمده از دیدگاه مثبت رای دهندگان به وی، بلکه ناشی از شرایط سیاسی پیش آمده در آن مقطع زمانی و حاصل یک “ضد انتخاب” بود. رای یکپارچه جریان سیاسی مهر به وی را نیز در همین چارچوب و با هدف ایجاد انشقاق در لامرد می بایست تحلیل کرد. “محمدجواد صفایی” که خود یکی از نفرات اصلی ستاد انتخاباتی غلامعباس زارعی در انتخابات دور گذشته به شمار می رود، پس از اتمام رقابت و روشن شدن نتیجه انتخابات ۹۰، طی مقاله ای این موضوع را به خوبی به تصویر کشید. وی در سایت تراکمه نوشت:

واقعیتی که در همان ایام انتخابات هم بدان آگاه و حتی معترف بودیم این بود که همه ی آنهایی که گرد آقای زارعی متحد شده بودند، الزاما یاران ازلی و ابدی ایشان نیستند و بخشی از اطرافیان -و در نتیجه آرای ایشان- مربوط به نوع چینش مهره ها و فضای انتخابات بوده و هست. این نکته در مورد آرای آقای دکتر موسوی، بسیار کم رنگ تر است. آرای سرازیر شده به حساب آقای زارعی، از سوی بخشی از حامیان شان، ناشی از یک انتخاب و از سوی برخی دیگر، حاصل یک ضد انتخاب بوده است.

وی در ادامه به تشریح مصادیقی از اطرافیان حاج درویش زارعی که نه به سبب علاقه مندی به وی، بلکه به علت شرایط سیاسی آن روز و با یک “ضد انتخاب” حول وی جمع شده بودند پرداخته و برخی از مصادیق این “ضد انتخاب ها” را اینگونه بیان می کند:

بخشی از جریان اصلاح طلب لامرد و مهر که در اعتراض به جریان حاکم و به امید گرفتن ماهی اصلاحات از آب گل آلود جریان راست و حرکت به سمت توازن سیاسی، با ایشان هم راه شده بودند (ضد انتخاب). بخشی از جریان اصلاح طلب لامرد و مهر که در برای گرفتن انتقام از تمام بی مهری هایی که جناح راست در حق آنها اعمال کرده و به امید شکست آنها به دست خودشان، گرد آقای زارعی جمع شدند (ضدانتخاب). بخشی از تحصیل کردگان لامرد و مهر که با حضور فعال در فضای مجازی (به طور خاص در سایت تراکمه) در اعتراض به هیاتی اداره شدن منطقه و نیز حلقه ی سنتی و بسته ی تصمیم گیر، به هوای ایجاد یک انبساط سیاسی گرد ایشان جمع شدند (ضدانتخاب).

فارغ از آنچه که در دوره قبلی انتخابات رقم خورد، در این دوره از رقابت های سیاسی چنانچه در بیانیه شماره یک شورای مشورتی اصلاح طلبان به صورت واضح و مبرهن تاکید شد، جریان سیاسی مهر در انتخابات اسفندماه ۹۴ کاندیدایی با نگاه اصلاح طلبانه به جامعه کرد.

اصلاح طلبان شهرستان مهر در جلسات درونی خود به این جمع بندی رسیده بودند که چنانچه همچون دوره گذشته از یک شخصیت اصولگرا اعلام حمایت کنند، به دست خود اصلاحات مهر را به مسلخ برده اند و برای همیشه مورد نقد حامیان خود قرار خواهند گرفت.

لذا این جریان سیاسی در تلاش بود تا حتی در صورت عدم تایید صلاحیت نامزدهای اصلی خود همچون حجت الاسلام سید رضی حسینی، از نامزدهای دیگری که نمره کامل نداشته، اما حداقل وجهه اصلاح طلبی را دارا باشد و با معیارها و ملاک های جریان اصلاحات همخوانی داشته باشد اعلام حمایت کند.

با تحقق این جمع بندی شورای مشورتی اصلاح طلبان لامرد و مهر، لاجرم بخش زیادی از آرای حاج درویش زارعی که حاصل ضد انتخاب جریان سیاسی مهر در دوره گذشته بود، حالت ایجابی به خود گرفته و از سبد رای غلامعباس زارعی خارج خواهد شد.

دوم آنکه نیم نگاهی به حامیان و اطرافیان حاج درویش زارعی در دوره قبلی انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان می دهد اغلب آنان ضمن حفظ رابطه صمیمی و دوستانه خود با وی، در این دور از انتخابات به دلایل مختلف جذب ستاد انتخاباتی سایر نامزدها شده اند. از جمله روسای اداراتی که در دور قبل جزو حلقه نخست ستاد انتخاباتی درویش زارعی به شمار می رفتند و نیز تعدادی از تحصیل کردگان و دانشگاهیان که اغلب در خارج از منطقه مشغول فعالیت می باشند و این بار دیگر همچون دور گذشته اراده ای جهت حمایت از درویش زارعی در آنها مشاهده نمی شود.

همچنین در خصوص موسسه مکتب القرآن لامرد که یکی از ستون های مهم خیمه انتخاباتی حاج درویش زارعی در دور گذشته به شمار می رفت، باید به این نکته اشاره کرد که پس از حضور حجت الاسلام اجرایی در کارزار انتخاباتی سال ۹۰، وی که خود از مدیران باسابقه و موسسین مکتب القرآن به شمار می رفت انتظار داشت این موسسه قرآنی انگشت حمایت خود را به سمت خطه اسیر اشاره رود، اما رئیس مکتب القرآن با حضور در محافل انتخاباتی درویش زارعی نشان داد قصد حمایت از شیخ اجرایی را ندارد. مجموعه این حوادث سبب بروز اختلافات تلخ و عمیقی در این موسسه خیریه فرهنگی گشت و حال با گذشت ۴ سال از آن حوادث، این موسسه خوش نام قرآنی تصمیم گرفته است با عبرت از گذشته در این دوره از انتخابات از هیچ نامزد انتخاباتی حمایت نکرده و هیچ ورودی به این عرصه سیاسی نداشته باشد تا بدین ترتیب یکی دیگر از مهمترین علل رای آوری درویش زارعی در دوره گذشته نیز با هاله ای از ابهام مواجه شود.

شایان ذکر است جدای از موارد فوق، اشخاص صاحب نفوذ دیگری که به عنوان ستون فقرات ستاد انتخاباتی درویش زارعی در دور گذشته به شمار می رفتند و جزو حلقه نخست تصمیم گیری ستاد وی محسوب می شدند نیز اغلب در انتخابات پیش رو راهی دیگر برگزیده اند. ذکر اسامی تمامی این اشخاص خارج از حوصله متن است اما اجمالا می توان در این راستا به افرادی همچون حاج سید محمد فرزانه مدیر موسسه موقوفه بیت العباس، حاج اکبر امیری، حاج عباس صفری، محمود حق شناس مدیر مسئول نشریه اتحاد ملی و … اشاره کرد.

سومین نکته ای که ذکر آن ضروری به نظر می رسد عملکرد بسیار ضعیف و پرحاشیه شهرداری و شورای شهر لامرد است. با توجه به آنکه غلامعباس زارعی به عنوان لیدر سیاسی شهرداری و شورای شهر لامرد به شمار می رود و از سوی دیگر با در نظر گرفتن عملکرد بسیار ضعیف و پرابهام این نهاد حائز اهمیت که بایست نقش بسزایی در خدمات رسانی مطلوب به مردم ایفا کند، می توان این موضوع را یکی از مهمترین علل تضعیف جایگاه سیاسی و اجتماعی غلامعباس زارعی در شهر لامرد به شمار آورد.

گفتنی است جدای از اعتراضات گسترده گروه های مختلف مردمی به عملکرد غیرقابل دفاع شهرداری و شورای شهر لامرد، داستان احداث برج متعلق به جناب آقای زارعی در میدان اصلی شهر و صحبت های آقای محمد رحیمی رئیس سابق شورای شهر لامرد در خصوص تخفیف خارج از ضوابط شهرداری به جناب آقای زارعی نیز بیش از پیش به جایگاه وی در جامعه لطمه وارد کرده است.

چهارمین نکته ای که ذکر آن ضروری به نظر می رسد و شاید بتوان آن را یکی از مهمترین علل تضعیف پایگاه درویش زارعی عنوان کرد، اعلام کاندیداتوری سید محسن علوی در انتخابات مجلس دهم است. بررسی ها نشان می دهد سبد آرای آقایان زارعی و علوی از اشتراکات زیادی برخوردار است و همین موضوع سبب خواهد شد بخشی از آرای درویش زارعی به سمت سید محسن علوی گرایش یابد.

با همه این تفاسیر نباید توانایی بالا و قدرت قابل تحسین حاج درویش زارعی در ارتباط گیری های شخصی را در معادلات فراموش کرد. وی در دوره گذشته با اکثر معتمدین و ذی نفوذان مناطق مختلف شخصا گفتگوی حضوری یا تلفنی کرده و پس از انتخابات و در طول سه سال اخیر نیز در اغلب مراسم ختم و شادی همشهریان شرکت کرده است تا بدین ترتیب روابط خود را با توده های مردمی همچنان در سطوح بالایی حفظ کند.

۲-  سید محسن علوی: جوان جویای نامی که این روزها در فضای عمومی جامعه با نام مستعار “محسن بابا” یاد می شود. سید محسن علوی به اقتضای سن کم خود، کارنامه ای سفید و فاقد هرگونه عملکرد اجرایی دارد و از همین روی نمی توان نسبت به گذشته وی اظهارنظری کرد. وی تنها و تنها با تکیه به مرد خوش نام منطقه حجت الاسلام دکتر سید محمود علوی که این روزها در کسوت وزیر اطلاعات مشغول خدمت به نظام است، پای در صحنه انتخابات گذاشته است و نامگذاری وی به نام “محسن بابا” نیز حاکی از همین موضوع و پیوستگی عمیق وی به پدرش می باشد.

بررسی های میدانی نشان می دهد سید محسن علوی علیرغم تلاش گسترده جهت ارتباط گیری با توده های مردمی، هنوز توفیق چندانی در این زمینه بدست نیاورده است. مهمترین علت این موضوع را باید در عدم حضور وی در منطقه و فقدان شناخت از افراد و روستاها جستجو کرد. با توجه به دو نقطه ضعف بزرگ سید محسن علوی که همانا عدم برخورداری از هرگونه سابقه اجرایی و نیز عدم حضور در منطقه و شناخت از ظرفیتها و کاستی های حوزه انتخابیه می باشد، به نظر می رسد وی برای پیروزی در انتخابات با مشکلات فراوانی همراه باشد.

همچنین در خصوص اعلام حمایت بسیار دیرموقع شورای اصلاح طلبان مهر و لامرد از سید محسن علوی باید توجه داشت هرچند این تصمیم در افزایش آرای آقازده وزیر اطلاعات تا حدودی موثر خواهد بود، اما از آنجا که این جمع بندی با اختلافات بسیار عمیق اصلاح طلبان همراه بوده و از همین روی قطعا بسیاری از اصلاح طلبان از آن تمکین نخواهند نکرد و از سوی دیگر با توجه به آنکه این تصمیم بسیار دیرموقع اعلام شده است (تنها هفت روز مانده به انتخابات) و اغلب مردم در این مقطع زمانی تصمیم خود را اتخاذ کرده و به سایر نامزدهای انتخاباتی قول همکاری داده اند، با این حساب به نظر می رسد اعلام حمایت شورای اصلاح طلبان مهر و لامرد تنها در حدود هزار رای به سبد انتخابات سید محسن علوی افزوده خواهد کرد.

در جمع بندی می توان گفت با توجه به تجربیات ادوار گذشته مجلس، پیش بینی می شود سید محسن علوی در انتخابات مجلس دهم در بهترین حالت به سرنوشتی همچون سید جلیل احمدی در انتخابات مجلس نهم و عبدالله حسینی در انتخابات مجلس هشتم دچار شود. سید جلیل احمدی کاندیدای خوش نام، پرآوازه و مداح پرطرفدار لامردی در انتخابات دوره قبل علیرغم تمامی مسئولیتهای اجرایی و شایستگی هایش با کسب تنها ۴۸۰۰ رای در پله آخر رقابت های انتخاباتی قرار گرفت. عبدالله حسینی نیز که از سوابق درخشانی همچون بخشدار مرکزی لامرد و مدیرکل بنیاد مسکن استان کهکلویه و بویر احمد برخوردار بود و در انتخابات مجلس هشتم تصمیم گرفت همچون سید محسن علوی وارد میدان رقابت شود، در نهایت تنها توانست حدود ۷۰۰۰ رای کسب کرده و با اختلاف بسیار زیاد ۴۸ هزار رای، رقابت را به مرحوم محمدعلی حیاتی باخت.

۳-  سید موسی موسوی: پزشک متخصص جراحی عمومی و نماینده فعلی لامرد و مهر در مجلس از مهمترین نامزدهای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی است. پاشنه آشیل دکتر موسوی، برخی از مدیران کم کار و خسته ادارات لامرد هستند. مدیرانی که از سرزندگی و نشاط لازم برای پیگیری امورات مردم برخوردار نبوده و ارباب رجوع نیز پس از مراجعه به ادارات و عدم تحقق خواسته هایشان، انگشت انتقاد خود را مستقیم به سوی نماینده مجلس اشاره می روند.

همچنین حضور سید محسن علوی و درویش زارعی از لامرد نیز می تواند کار سید موسی موسوی را قدری سخت کند. هرچند سبد آرای سید محسن علوی با نماینده فعلی مردم در مجلس تقریبا هیچ اشتراکی ندارد و به همین دلیل حضور فرزند وزیر اطلاعات در عرصه انتخابات نمی تواند لطمه ای به ادامه کار دکتر موسوی وارد سازد، اما در هر حال حضور همزمان سه کاندیدا در لامرد، آرای نامزد اصلی این شهر که همانا سید موسی موسوی است را تحت تاثیر قرار داده و به عنوان یک “رای خراب کن” به شمار می رود.

از سوی دیگر دکتر موسوی همچنان از آراء پایگاه سنتی جریان سیاسی لامرد در مناطق مختلف دو شهرستان برخوردار بوده و به نظر می رسد علاه بر حفظ ۳۰ هزار رای خود در انتخابات دور گذشته، به سبب اقدامات و فعالیتهای عمرانی و نیز تواضع و رفتار محبت آمیزش با توده های مردم، از رویش های زیادی نیز برخوردار بوده است. به عنوان نمونه در منطقه چاهورز که در انتخابات دوره گذشته رای بسیار کمی به سبد انتخابات سید موسی موسوی ریخته بود، در این دوره شرایط به کلی متفاوت شده و با توجه به خدمات ارزنده نماینده مردم در این منطقه محروم و به ویژه ارتقاء چاهورز به بخش، از هم اکنون می توان به راحتی رای قاطع چاهورزی ها به تداوم خدمت نماینده مردم در مجلس را پیش بینی کرد. همچنین در بخش های وراوی و گله دار نیز با توجه به خدمات شایان توجه ارائه شده توسط دکتر موسوی، وضعیت آراء وی نسبت به دور قبل از رشد چشمگیری برخوردار خواهد بود.

لازم بذکر است بسیاری از مردم شهر لامرد در دوره قبل با توجه به عدم حضور کاندیدای مهر، احساس خطری نکرده و بین دو نامزد لامرد یعنی دکتر موسوی و غلامعباس زارعی نیز تفاوت قابل توجهی قائل نبودند. استدلال قاطبه مردم آن بود که هر دو کاندیدا، لامردی، پاک دست و دلسوز مردم هستند. همچنین برخی فعالیتها در راستای تخریب دکتر موسوی نیز موثر واقع شد و برخی مردم به واقع گمان کرده بودند که وی از عهده فعالیتهای عمرانی منطقه برنخواهد آمد؛ از همین روی تعداد زیادی از مردم مرکز شهرستان، در نهایت نام درویش زارعی را به صندوق های رای ریختند. اما در دوره پیش رو مردم شهر لامرد با حساسیت زایدالوصفی رقابت لامرد و مهر را دنبال کرده و قطعا به کاندیدای اصلی جریان سیاسی لامرد رای خواهند داد. مضاف بر آنکه اقدامات قابل تحسین نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و به سرانجام رساندن پروژه های بزرگ در شرایط سخت اقتصادی، دیگر هیچ زمینه ای برای تخریب مجدد وی باقی نگذاشته است.

در مجموع با در نظر گرفتن شرایط سیاسی حال حاضر و بررسی وضعیت کاندیداهای حوزه انتخابیه لامرد و مهر، دکتر سید موسی موسوی را باید شانس نخست پیروزی در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، غلام عباس زارعی را نفر دوم این دور از انتخابات و سید محسن علوی را در جایگاه سوم رقابت های انتخاباتی پیش بینی کرد.

فرستاده شده توسط: شکوه حسینی

۱۴ پاسخ به “این مقاله سیاسی نیست! تحلیلی واقع بینانه از آخرین آرایش انتخاباتی لامرد و مهر”

 1. نوشته شده توسط خول گوتو در تاریخ ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۶ ق.ظ

  با مزه بود.
  من متوجه سه نکته شدم:
  اول: ترس و اضطراب از حضور سید محسن و اقبال به ایشان در زیر تک تک کلمات قابل رویت بود. تا جاییکه برای تخریبش مجبور هستی عبارت تخریب گرانه ی محسن بابا را در اینجا تکرار کنی.
  دوم: سعی کردی به درویش قوت قلبی بدهی تا در صحنه رقابت بماند.چون واضح است کنار رفتن درویش چه موج روانی به نفع سید محسن ایجاد خواهد کرد.
  سه:دقیقا همان جاهایی که ریزش آرای دکتر بیشتر است را نام بردی تا چشم بر حقایق بسته باشی و تیم مورد علاقه ات را دلگرم کنی.

  خلاصه اینکه: نهووووری

 2. نوشته شده توسط ردا در تاریخ ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۹:۱۰ ق.ظ

  درسته کاغذ مصرف نمیشه ولی هاست که میخواد برق که میخواد … چی بود این؟ قطعا … احتمالا … قطعا … احتمالا!

 3. نوشته شده توسط حسینی در تاریخ ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۶ ق.ظ

  متن خوبی بود
  ولی به گفته هات اطمینان داری؟!؟!

 4. نوشته شده توسط مشتی مندلی در تاریخ ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۸ ق.ظ

  واقعا متاسفم برای نگارنده این مطلب ، شما مردم رو چه فرض کردی با این اراجیفی که نوشتی!!!!!

  نکته قابل توجه اون بالا : تحلیلی واقع بینانه از آرایش انتخاباتی شهرستانهای لامرد و مهر!!
  چه جمله سنگینیه ، مخصوصا اون واقع بینانه !

  خداوند همه شما را به راه راست هدایت فرماید.

 5. نوشته شده توسط سعید در تاریخ ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۴ ق.ظ

  چقدر هم غیر سیاسی و واقع بینانه بود! هاهاهاهاهاها
  شکوه خانوم چقدرگرفتی این مثلا مقاله رو نوشتی؟!
  خواب دیدی خیر باشه!
  البته یک نکته در این نوشتار قابل توجه است:
  تیم جنگ روانی دکتر موسوی احساس خطر کرده وخوب فعال شده!
  سحر نزدیک است

 6. نوشته شده توسط علیرضا در تاریخ ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۲ ب.ظ

  با سلام و احترام خدمت مردم فهیم شهرستان های لامرد و مهر

  آنچه در این مقاله ارایه شد تنها تراوشات ذهنی نویسنده بوده و اضطراب ناشی از،حضور سید محسن علوی و متن تخریب گرانه شخصیت ایشان کاملا به چشم هر خواننده می آید
  مردم ما فهیم تر و آگاه تر از آن هستند که تبعیض و بی عدالتی اداری و اجتماعی و عدم پیشرفت شهری نسبت به شهر های هم سطح لامرد و مهر را نبینند
  نیاز به تغییر را مردم ما دریافته اند و دکتر موسوی جز حامیان سنتی که معمولا در این دوره ها بهره ها برده اند جایگاهی در میان مردم ندارد و کاملا منفور شده است
  امیدواریم مردم با شور و شعور تمام قد در مقابل آنچه حاکم بر این شهر است و تنها درصد کمی از افراد از آن بهره می برده اند ایستاده و اراده ی واقعی شان را به همگان نشان دهند.

 7. نوشته شده توسط دوست در تاریخ ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۶ ب.ظ

  سلام
  بسیار قشنگ و منطقی اوضاع انتخابات را شرح دادید.
  با تشکر از شما

 8. نوشته شده توسط رضا صفایی در تاریخ ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲:۱۷ ب.ظ

  اول سلام
  دوم-یه جایی از مطلبتون فرمودید ک با نهایی شدن حمایت اصلاح طلبان از جناب آقای علوی(جناب آقای علوی نه محسن بابا) نهایتا هزار رای به خزانه ایشون واریز میشه…ینی شما آرا جبهه اصلاحات رو هزار رای میدونید؟ اگه اینطوره پس چرا پس از اعلام حمایت اصلاحات از جناب آقای علوی ، جبهه رو ب رو شروع به تخریب و تحریف میثاق نامه کرده؟
  سپاس

 9. نوشته شده توسط تحلیل انتخابات لامرد ومهر در تاریخ ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲:۲۴ ب.ظ

  متن بسیار بسیار جالبی بود
  ۱اقای فروتن ماندند ک موسا رای بیاره
  ۲نوشته هات با ترس بود
  ۳اقای علوی با اختلافی کم برنده هستند

 10. نوشته شده توسط علیرضا صفری در تاریخ ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲:۴۰ ب.ظ

  به یاری خدا روز ۷ اسفند به انحصار طلبان و تمامیت خواهان نشان خواهیم داد که سهم سید محسن علوی از آراء ما ده ها هزار رای است نه هزار رای!
  همه مردم شهرستان های لامرد و مهر که از تبعیض های ناروا و توهین آمیز خسته شده اند یکپارچه و یک صدا به علوی رای می دهند.

 11. نوشته شده توسط عبدالصمد صفری در تاریخ ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۴:۱۱ ب.ظ

  اقای صفایی عزیز
  چرا شورای مشورتی میثاق نامه رو منتشر نمیکنه تا جلوی تخریب و تحریف آن گرفته بشه؟!!!!
  چرا حتی هواداران خود نیز نامحرم میدانند و از انها پنهان میکنند؟!!!

  خود آگاه هستن که چه آشی برای گله داریها و …پخنه اند که حاضر نیستند این تعهدنامه را منتشر کنند ، به خاطر از دست دادن ارا در مناطق دیگر

  موفق

 12. نوشته شده توسط بهرام در تاریخ ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۵:۵۲ ب.ظ

  خیلی زیرکانه نبود تشویق علوی به موندن علیه زارع

 13. نوشته شده توسط علی در تاریخ ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۳ ق.ظ

  با توجه به کنار رفتن آقای زارعی و برگشتن آراء به سمت سید محسن علوی تحلیل برعکس شده

 14. نوشته شده توسط حافظ در تاریخ ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۵ ب.ظ

  انتشار میثاق نامه دروقت مناسب اتفاق خواهد افتاد وحتما قبل از انتخابات خواهد بود آقای صفری کمی صبر کن