انحصارطلبی، آفت جدی اصلاح طلبی

آبان ۲۴ام, ۱۳۹۴ (دیده شده 302 بار)

تفکری که بعدها بدنبال تشکیل دولت اصلاحات ،به عنوان اصلاح طلبی شکل گرفت ، دارای ریشه و سابقه فکری و اعتقادی گسترده تر از چیزی است که ما به عنوان اصلاح طلبی در مقطع خاص از آن یاد می کنیم.
اصلاح طلبی نقطه مقابل جریان انحصار در قدرت است . یک انحصار طلب علاقمند است که سایر لایه های تشکیلاتی و جامعه مطابق نظرات او تابع محض و بله قربان گوی مطلق باشند ، در این جریان فکری هر فرد مجموعه باید در دایره ای که برای وی ترسیم شده و درچهارچوب اختیاراتی که به وی تفویض شده است حرکت نماید .
سوء استفاده از موقعیت های در اختیار، جهت تداوم حاکمیت امری پذیرفته و لازم الاجراست .
نیروی انسانی در اختیار باید به عنوان بازوان نگهدارنده حاکمان این جریان در مقاطع حساس نظیر انتخابات فعال تر از هر زمان دیگری وارد عرصه اجتماع شده و با ترفندهای متعدد و متنوع به هر شکل ممکن نسبت به تغییر باور مردم اقدام نماید.
تنها انتظار، تلاش در جهت موفقیت و تداوم حاکمیت است .با توسل به هر وسیله ممکن ، تطمیع از طریق ابزارهای در اختیار ، تغییر و تخریب باور جامعه با دروغ و شایعات بی اساس ،و نهایتا به حاشیه راندن منتقدان خود !!!!
اما در مقابل این جریان همیشه در قدرت ، جریان حق طلبی که به عنوان جریان مردمی اصلاح طلبی شناخته شده است قرار دارد که بنا نداشته از هرابزاری جهت نیل به قدرت استفاده نماید .
این جریان تنها ابزار مشروع رسیدن به قدرت را برگزاری انتخابات قانونمند و سالم می داند و رعایت الزامات قانونی جهت صیانت از رای مردم از سوی مجریان و ناظران انتخابات را ضروری تلقی می کند.
نکته مهمی که در این نوشتار بناست به آن بپردازم اینکه آیا اصلاح طلبان
در هنگام حاکمیت ودر قدرت بودن به دقت مراقب متعهد ماندن بر میثاق هایی که بامردم بسته اند می باشند؟
توجه به نخبگان جامعه و استفاده بجا از افراد مستعد و خوش فکر و متعهد به ارزش های نظام اسلامی
در دستگاه های اجرایی ، دوری و پرهیز جدی از رانت اقتصادی و بوجود آوردن فضای رقابت سالم بین کارآفرینان و مولدان تولید واقعی ،
صیانت از حقوق اجتماعی مردم بدون لحاظ کردن مرز بندی های جناحی موجود ، پرهیز از خود محوری و تلاش جهت پدید آمدن فضای مشارکت واقعی و فعال افراد و گروه های اصلاح طلب در تصمیم سازی ها و احترام به خواست مردم ونظرات ارشادی آنان در فرآیند ایجاد تصمیمات مهم ، میتواند جریان اصلاح طلبی را از گرفتار شدن به آفت انحصار طلبی برهاند.
عاملی که میتواند ضامن اجرای مفاد برشمرده در بالا باشد تنها ازطریق تغییر در نگاه ومشی برخی از افرادمؤثراصلاح طلب درمنطقه امکان پذیر است تا از بروز خودکامگی جلوگیری شود .
توجه دقیق و حساب شده به نیازهای جامعه ومحترم شمردن منتقدان و مخالفان و برقراری نگاه عادلانه بین مردم ، الزامات ماندن در قدرت مشروع هست که هر گونه غفلت از آنان می تواند تبعات غیر قابل تصوری را در جریان اصلاح طلبی به همراه داشته باشد.

سید عباس علوی

۶ پاسخ به “انحصارطلبی، آفت جدی اصلاح طلبی”

 1. نوشته شده توسط نقطه در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۳:۵۴ ب.ظ

  ببخشیدها ولی من فکر میکنم ایشون سطحشون پایین هست. واقعا این نوشته از هر لحاظ حرفی برای گفتن نداره. ایشون یه حرفایی رو انقدر تکرار کرده که خودشون هم باورش شده. این نوشته فارغ از بی محتوا بودن حتی در ظاهر هم برخلاف واقعیات روشن تاریخی هست. به هر حال ما که می دونیم از لحاظ تاریخی اصلاح طلب های امروزی، طبق تعریف امروز خودشون در گذشته دیکتاتورترین و رادیکال ترین گروه سیاسی جمهوری اسلامی بودن. مگه استراتژیست های امروز اینها همون خط امامی های زمان انقلاب نیستن که هرکسی که نظر مخالفی داشت رو ضد ولایت فقیه و ضد انقلاب معرفی میکردن؟ مگه پشیمان های امروز همون ها نیستن که طبق ادعای خودشون برای روکم کنی با گروه های چپ مارکسیستی لانه جاسوسی رو تسخیر کردن. مگه حجاریان ها و گنجی های آزادی خاه امروز، اطلاعاتی ها و پونزی های اوایل انقلاب نبودن؟ جلوتر که بیایم روایت دولت اصلاحات که مشهور شد و میگفتن تا نگهبان و آبدارچی های ادارات و مدارس رو هم از دم تیغ گذروندن. مگه انحصارطلبی های همین اصلاح طلبان جدید در شورای شهر تهران نبود که دولت اصلاحات رو مجبور به انحلال شورایی کرد که در راس اون همین اصغرزاده ها و حجاریان های آزادی خواه بودن؟ و تا به امروز که همین شورای شهر لامرد موید این نکته هست که متاسفانه دوستان شناگران بسیار قابلی بودن گرچه نبود امکانات مانع از بروز استعدادهای نهفته در این افراد شده. اصلا شیوه قلمی این دوست گرامی هم دقیقا همین رو تداعی میکنه و به شکل عجیبی احساس خود فرماندار پنداری در ایشون آشکار هست.
  اصلا در ایران مباحثی که ایشون مطرح کرده رو ما تمرین نکردیم. اصلا هیچ گروهی در کشور ما تا به امروز اینها رو در عمل پیاده نکرده چون ما اینها رو یاد نگرفتیم. به این بخش ها دقت کنید:
  “جریان حق طلبی که به عنوان جریان مردمی اصلاح طلبی شناخته شده است قرار دارد که بنا نداشته از هرابزاری جهت نیل به قدرت استفاده نماید .
  این جریان تنها ابزار مشروع رسیدن به قدرت را برگزاری انتخابات قانونمند و سالم می داند و رعایت الزامات قانونی جهت صیانت از رای مردم از سوی مجریان و ناظران انتخابات را ضروری تلقی می کند.”
  توجه به نخبگان جامعه و استفاده بجا از افراد مستعد و خوش فکر و متعهد به ارزش های نظام اسلامی
  در دستگاه های اجرایی ، دوری و پرهیز جدی از رانت اقتصادی و بوجود آوردن فضای رقابت سالم بین کارآفرینان و مولدان تولید واقعی ،
  صیانت از حقوق اجتماعی مردم بدون لحاظ کردن مرز بندی های جناحی موجود ، پرهیز از خود محوری و تلاش جهت پدید آمدن فضای مشارکت واقعی و فعال افراد و گروه های اصلاح طلب در تصمیم سازی ها و احترام به خواست مردم ونظرات ارشادی آنان در فرآیند ایجاد تصمیمات مهم”
  این سخنان بیشتر به افرادی میمونه که مدت ها خواب بوده باشن و یوهویی بیدار شدن. اصلا این مباحث در احزاب ما مطرح هست؟ اصلاح طلب اصولگرا چپ راست؟

 2. نوشته شده توسط mehdi mohmadi در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۵:۲۰ ب.ظ

  جناب آقای علوی این مطلب شما بیشتر شبیه به یک طنز نا مفهوم است.چرا؟ به دلایل زیر
  ۱- این قرار گرفتن ریشه و دولت اصلاحات در کنار همدیگر
  ۲- اصلاح طلب در مقابل انحصار طلب(تا اونجایی که ما اطلاع داریم اصلاح طلبان انحصار طلب می دونشتند.نمونه اونم همین افکار دوستان شما در جلسه با استاندار-دولت میگه من اعتدالم-دوستان شما میگن فقط ما-حالا انحصار طلب کیه؟)
  ۳- بله قربان گویی تو همه جریان ها هست، لطفا خودتون مقدس و دموکرات جلوه ندید
  ۴-چرا اینقدر توهین میکنی به یک جریان(خوب شد خدا رو شکر چیزی دست شما نیست با این افکار خارج از دایره ادبیات)
  ۵-فکر کنم هر کاری که خودتون دارید انجام میدید می اندازید به گردن جریان دیگه(مثلا کی داره آمریکا یک دوست معرفی می کنه در حالی که باور مردم بر این هست که امریکا دشمن درجه یک ماست-پس عزیزم، فرزندم دقت کن ببین کی داره باور مردم عوض میکنه)
  ۶- دولت راستگویان هم که مشخصه لقب کیه-پس مشخصه که کی دروغ میگه
  ۷-اصلاح طلبان حق طلبند؟ بابا بی خیال…
  ۸-یعنی اصلاح طلبان جریان مردمی هستند مقابل انان ضد مردم
  ۹- سال ۸۸ هم ثابت کردند که قانونمند هستند.احست بر درایت شما
  ۱۰- حالا خوبه که دوره هایی که اصلاح طلبان رای آوردن همین افرادی سرکار بودند به نام اصولگرا
  ۱۱- آقای علوی اینجاست که شما انحصار طلب هستید وقتی اطرافیان خود را نخبه،روشنفکرو مردمی می بینید و دیگران را ضد این خصوصیات ، به راحتی می توان افکار پلید شما را دید،اگر شما همان بخشدار سابق وراوی هستید یادتان هست پس از رای آوردن دکتر حیاتی در دوره اول نمایندگی ایشان پاسگاه را در خونه چه کسانی فرستاید و انها را به جرم هایی که سزاواره شما و همرفکرانتان بود بازداشت کردید

  ۱۲- جناب آقای علوی در ایام اخیر چند مطلب از شما در سایت تراکمه منتشر شده که با دقت به آنها انحصار طلبی و عدم رعایت به قانون به راحتی می توان دید،که کامنت های خوانندگان متضاد فکر جنابعالی بود
  ۱۳- این مطلب شما بوی نفاق و توهین به بک جریان مردمی حداکثری بخصوص در شهرستان ما دارد پس لطفا اگر می خواهید جوابی نشنوید رعایت کنید،
  ۱۴- دوستان اصلاح طلب من می دانم که شما حرف های آقای علوی قبول ندایرد اما به ایشان بگویید که مردم احترام می خواهند حتی اگر جریان کوچکی باشند

 3. نوشته شده توسط رضا در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۸:۰۴ ق.ظ

  واقعا متاسفم برای جریان اصلاح طلب با این افکار بی شرمانه
  برای ما که مهم نیست چپ باشه یا راست-اما این افکار و توهین به جریان دیگه قبول نمی کنیم

 4. نوشته شده توسط عبدالصمد صفری در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۳ ق.ظ

  اقای علوی دستت درد نکنه
  چقدر خندیدیم امروز
  همین که اسم شما زیر این مطلب هست یعنی جوکه!!!!
  فعلا یه نیمچه ابرویی دارن اصلاح طلبا ، همینم شما بردین!!!

  موفق

 5. نوشته شده توسط علی در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱:۳۴ ب.ظ

  سلام ایشان همین نوشته رو از جایی کپی کرده

 6. نوشته شده توسط امیر علی رحیمی در تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۳ ب.ظ

  اقای صفری شما به چه حقی به خودتون اجازه میدید به هرکس که در این سایت مینویسه توهین کنید خوبه من هم بگم همین که اسم برادر شما زیر نامه های فرمانداری بود خودش یعنی جوک بود و یا اینکه بگم اصولگرایان لامرد با انتخاب برادر شما همون نیمچه آبرویی که داشتند رو از بین بردند . نکن برادر من انتقادی دارید به شیوه اصولی آن بیان فرمایید .