استقبال گسترده همشهریان از مسابقه موبایلی پیش بینی انتخابات

بهمن ۲۳ام, ۱۳۹۴ (دیده شده 336 بار)

تفاوت بین نظرسنجی و مسابقه پیش بینی

با اعلام آغاز مسابقه موبایلی پیش بینی انتخابات واکنشهای مختلفی در میان کاربران فضای مجازی شکل گرفته است. اکثر این واکنشها حکایت از استقبال کاربران از چنین ایده و چنین نرم افزاری دارد. اما نکته ای که حایز اهمیت است و باید بر این امر تاکید نماییم این است که کاربران فضای مجازی به تفاوت بین نظرسنجی و مسابقه توجه نداشته اند و در مطالب منتشر شده از این برنامه به عنوان نرم افزار نظرسنجی نام برده شده است.

درست است که حساسیت انتخابات مجلس شورای اسلامی در منطقه لامرد و مهر به حدی است که تمام کاندیداها سبد ارای خود را لحظه به لحظه و خانه به خانه و نفر به نفر به روز میکنند تا درک صحیحی از وضعیت جاری خود داشته باشند و براساس این درک تاکتیکهای بعدی خود را برنامه ریزی نمایند و طبعا دوست دارند این نرم افزار چنین نقشی را برای آنها ایفا کند. اما واقعیت این است که نرم افزار تهیه شده برای نظرسنجی تهیه نشده و نتایج برآمده از این نرم افزار معادل با نتیجه نظرسنجی نیست.

به تفاوت این دو توجه بفرمایید:

 • نرم افزار نظرسنجی از شما میپرسد شما میخواهید به چه کسی رای بدهید؟
 • نرم افزار ما از شما میپرسد فکر میکنید اکثریت مردم به چه کسی رای خواهند داد؟

در نرم افزار نظرسنجی نظر شما تفتیش میشود. شما ممکن است معذوریتهایی برای اعلان عمومی یا خصوصی نظر خود داشته باشید. و این اعلان ممکن است بعدا برای شما تبعات منفی داشته باشد که همین امر باعث شود شما تقیه کرده و نظر خود را به صورت صحیحی ابراز ننمایید.

نرم افزار مسابقه ما به هیچ عنوان به نظر خود شما در مورد کاندیداها کاری ندارد و تفتیش عقیده نمیکنیم. شما به هر فردی که دوست دارید پای صندوقها رای بدهید. این به ما مربوط نیست. آن چه در این جا مهم است این است که شما برای بردن جایزه مسابقه باید پیش بینی درستی انجام دهید.

 

عکس العمل برخی کاندیداها به برنامه

ظاهرا در کانال تلگرامی برخی از کاندیداها در مورد این نرم افزار موضع گیریهایی مثبت یا منفی صورت گرفته است. مثلا در کانال تلگرامی آقای درویش زارعی اگر چه نام این برنامه به درستی مسابقه پیش بینی ذکر شده اما در آخر مطلب از کاربران خواسته شده با ورود به برنامه به نامزد مورد نظر خود رای بدهند! که به اشتباه در ذهن متبادر میشود که برنامه ما نظرسنجی و رای گیری است!

در کانالی با عنوان “کمپین حامیان جوان دکتر علوی” که منتسب به آقای سید محسن علوی است نیز چنین متنی منتشر شده است:

“لطفا نرم افزار نظرسنجی سایت تراکمه رو دانلود نکنید. چون درخواست دسترسی به بخشهایی رو داده که اصلا نیاز نیست و ممکنه یک بکاپ کامل از اطلاعات گوشی شما رو بگیره و بایگانی کنه”

جهت اطلاع فرد یا افراد غیرمطلعی که این متن عجیب و غریب را در کانال ایشان منتشر کرده اند لیست دسترسی های این نرم افزار همان گونه که در عکس زیر مشخص است به شرح زیر است:

 • خواندن وضعیت تلفن و دسترسی به شبکه: برای اطلاع از اتصال یا عدم اتصال به اینترنت و به روز رسانی اطلاعات در صورت نیاز
 • خواندن شناسه تلفن: اطلاع رسانی در مورد برندگان مسابقه نیاز به ثبت شناسه گوشی که عددی یکتا است دارد تا بعدا از طریق برنامه به آنها اطلاع رسانی شود. توجه داشته باشید که جهت احترام به حریم شخصی شما حتی شماره تلفن شما را نیز از شما درخواست نمیکنیم.
 • موقعیت مکانی افراد: تا کسانی که در موقعیت جغرافیایی منطقه لامرد و مهر قرار ندارند نتوانند در مسابقه شرکت کنند (فعلا غیرفعال).
 • دسترسی به کارت حافظه: برای ذخیره عکس کاندیداهایی است که در برنامه نمایش داده میشود و همچنین برای ارسال برنامه پیش بینی از طریق بلوتوث به دوستانتان (برای این که دوستتان مجبور نباشد بابت دانلود برنامه از اینترنت خود استفاده کند و متحمل هزینه شارژ نشود)

entekhabat

 

دسترسی های درخواستی کمترین نیازهایی است که یک برنامه از شما درخواست میکند و اگر هنگام نصب برنامه هایی که از جاهایی مثل بازار دانلود میکنید توجه کرده باشید دسترسی هایی بسیار فراتر از این لیست به موبایل شما دارند.

 

تقاضا از کاندیداهای محترم

در پایان از کاندیداهای محترم درخواست میگردد شعارهای تبلیغاتی خود را برای درج در نرم افزار برای ما ارسال کنند. از کاندیداهایی که برای این نرم افزار در کانالهای خود تبلیغ مثبت یا منفی کرده اند درخواست میشود جانب انصاف را در این مورد نگه داشته و از ذکر جملاتی که معنی غیر از مسابقه ای بودن نرم افزار دارد خودداری بفرمایند.

۳ پاسخ به “استقبال گسترده همشهریان از مسابقه موبایلی پیش بینی انتخابات”

 1. نوشته شده توسط Javad در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۴ ب.ظ

  باسلام متاسفانه سابقه سایت تراکمه و متولیان ان در انتخابات گذشته انقدر یکطرفه و جناحی بوده است که هر اقدامی که انجام میشود باید با احتیاط به ان نزدیک شد ولی امیدوارم این کار زیبا و بروز از این برنامه ها بدور باشد وزمینه ای برای کارهای حرفه ای تر در سالهای اینده . با تشکر

 2. نوشته شده توسط صفری در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۷ ب.ظ

  با سلام
  اگه بشه که این نرم افزار محدود به انتخابات نکرد و در دیگر
  مسایل مهم شهرستان در زمینه های مختلف ازش استفاده کرد بنظرم
  بسیار میتونه اثر گذار باشه.چون کسای که این برنامه رو نصب کردن
  برای همیشه دارن و میشه به عنوان باشگاه نظر خواهی تو مسایل مختلف
  ازشون نظر خواهی بشع

 3. نوشته شده توسط رضا در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۳:۳۴ ب.ظ

  تو نیرنگید