اخبار کوتاه شهرستان ۱۵

تیر ۲ام, ۱۳۸۹ (دیده شده 301 بار)

باسلام خدمت دوستان وکاربران محترم سایت تراکمه واز همه بزرگوارانی که باارسال پیام ویا شرکت در  مراسمات بزرگداشت مرحوم دکتر حیاتی  نماینده فقید لامرد ومهر در مجلس شورای اسلامی موجب تسلای خاطر بازماندگان شدندکمال تشکر را دارد.     به ویژه از جناب اقای  دکتر قادری  نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی,جناب اقای حاج علی  صابری ,جناب اقای دکتر اسدپوروجناب اقای مهندس قادری وسایر دوستان که بابرنامه ریزی  واطلاع رسانی  مناسب زمینه را برای شرکت مردم در این مجالس مهیا نمودنداز طرف فرماندار وخانواده ان مرحوم کمال تشکر را داریم امید است بتوانیم بااطلاع رسانی مناسب روند رو به رشد منطقه را که ازاهداف و ارمان های ان مرحوم بودجامه عمل بپوشانیم.

______________________________________________

برخی از اخبار مربوط به حضور مرحوم حیاتی چند روز قبل از درگذشت در لامرد است  که برای اطلاع رسانی ویرایش واماده شده بود.

_________________________________________

دومین جلسه شورای اداری شهرستان لامردروزدوشنبه دهم خرداد ماه ۸۹ به ریاست جعفری فرماندار و با حضور دکتر حیاتی نماینده مردم شهرستان های لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی و مدیران عضو شورای اداری در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

پس از تلاوت آیاتی از کلام الهی، جعفری فرماندار ضمن خیرمقدم و تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت امام خمینی (ره) و فرا رسیدن سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و آرزوی سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری وتوفیق دولت خدمتگزار بر برگزاری باشکوه اعیاد مذکور و مراسم بزرگداشت حضرت امام تاکید نمودند.

در ادامه دکتر حیاتی نماینده مردم شهرستان های لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی با موفقیت آمیزخواندن بیانیه تهران و توافق کشورهای ایران، ترکیه و برزیل در زمینه هسته ای, را گام بلند ایران در عرصه بین الملل و دیپلماسی خارجی دانست و اعلام کرد: توافقات صورت گرفته در زمینه هسته ای دنیا و مستکبران را به چالش کشید ، واز این توافق برآشفته شده اند.و با انجام این گام اساسی دیگرشاهد اجماع جهانی در مورد تحریم احتمالی ایران نخواهیم بود

نماینده اصولگرای مجلس هشتم درمورداجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها گفت : دولت تمام تلاش خودرا برای اجرای این طرح بکار خواهد گرفت هرچند ممکن است در ابتدای اجرای طرح بار روانی را در جامعه ایجاد کند که این ناشی از آزادسازی یارانه ها و اثار تورمی ناشی ازانجام آن خواهد بود. اما در پروسه زمانی پنج ساله این مشکلات به تدریج برطرف خواهد شد.

نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی تلاشهای عمرانی دولت در حوزه انتخابیه را مثبت ارزیابی کرده و گفت : اقدامات خوبی در زمینه های مختلف عمرانی در سالهای اخیر خصوصاً با اعتبارات خوب دولت آقای احمدی نژاد در منطقه در حال انجام است ,اما در بحث ابرسانی طرح محرم در منطقه گله دارم و معتقدم حق دولت در تخصیص اعتبارات میلیاردی در زمینه این پروژه ملی ضایع شده است . و این موضوع را از طریق طرح سوال  وحتی استیضاح  وزیر نیرودر مجلس  دنبال خواهم کرد واین موضوع را در دیدار با آقای احمدزاده استاندار فارس مطرح و خواستار حل مشکل آب اشامیدنی مردم شده بودم .

ایشان با اظهار گله از وزارت صنایع به علت کوتاهی در زمینه اجرای طرح منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد اعلام کرد: ارز موردنیاز برای فعالیت و تولید بخش خصوصی در این سایت ویژه باحمایت و تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان تامین شده و این در حالی است که هیچ اثر جدیدی در اجرایی شدن این طرح نمی بینیم و در ملاقات سه هفته قبل با وزیر صنایع این موضوع را متذکر شده ام.

ایشان همین گزارشی از دیدار های خود باوزیران راه و ترابری و بهداشت و درمان در خصوص مسائل و مشکلات منطقه را برای شورای اداری بیان کردند.

جعفری فرماندار گزارشی ازبرگزاری جلسات ستاد بزرگداشت حضرت امام ره را اعلام و از مسئولین خواستند در برنامه های بزرگداشت یاد امام حضور پررنگ داشته باشند . ایشان از رؤسای شبکه بهداشت و درمان – مسکن و شهرسازی – بنیاد مسکن و تعاون – کار و امور اجتماعی خواستند گزارشی از وضعیت بهداشت, مسکن و اشتغال را برای جلسه آینده تهیه و ارائه نمایند.ایشان از ادارات و نهادها خواستند  در پاسخ به استعلامات کوتاهی ننمایند و با گرفتن اختیار از استان در پاسخ به استعلامها و مکاتبات زمان پاسخ را به حداقل برسانند.همچنین دریافت  وجه در قبال کار کارشناسی وپاسخ به استعلامات را ممنوع اعلام کردندواعلام کردند در صورت مشاهده موارد تخلف با متخلفین برخورد خواهند کرد.

__________________________________________

فرماندار، نماینده مردم و جمعی از مسئولین شهرستان لامرد با حضور در روستاهای محروم بخش اشکنان ضمن دیدار با مردم و اعضاء شوراهای اسلامی روستاها از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات آنان قرار گرفته و راهکارهای مناسب جهت رفع آنها ارائه کردند.

این دیدار که در ادامه سفرهای فرماندار، نماینده و مسئولین به روستاها وشهرهای منطقه  برگزار شد و آنها در بدو ورود با حضور در جمع خانواده شهیدان حیدری و احمدی یاد و خاطره حماسه آفرینان و دلاوران ۸ سال دفاع مقدس را گرامی داشتند.

بازدید از مجموعه بافت مسکونی و قدیمی شهر اشکنان و حضور در جمع مردم روستاهای کدیون و کال از برنامه های بعدی سفر مسئولین به اشکنان بود.

محمد علی حیاتی نماینده مردم شهرستان های لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی پس از شنیدن مسائل و مشکلات مردم, دهیار واعضای شورای روستای کدیون و صدور دستورات لازم به مسولین, اعلام کرد : با بهره برداری از افتتاح پروژه راه اشکنان – کمشک این منطقه و روستاهای مسیر از بن بست خارج شده و رونق بیشتری خواهند یافت. وی افزود : اعتبارات مناسب دولت در زمینه بهسازی روستاها و وام های مقاوم سازی روستایی گام بلند دولت در زمینه محرومیت زدایی و توجه به مناطق محروم است .

محمد جعفری فرماندار لامرد نیز در جمع مردم و اعضاء شورای اسلامی روستایی کال اعلام کرد طرح های بهسازی روستایی چهره روستاها را دگرگون کرده و ما امسال اعتبارات مناسبی را در این بخش لحاظ خواهیم کرد. وی افزود : با بهره برداری از کارخانه سیمان لامرد که مقدمات افتتاح آن فراهم شده و آگهی فراخوان جذب نیروی آن اعلام شده تا حدودی معضل بیکاری جوانان بخصوص در بخش اشکنان حل خواهد شد.

امام جمعه,بخشدار, معاون راه وترابری لارستان وومدیران برق, ابفا, کار, بنیادمسکن ,جهاد کشاورزی, راه,نیروی انتظامی,مخابرات, منابع طبیعی,بنیاد شهید بهداشت ودرمان وجمعی از مسولین بخش اشکنان فرماندار ونماینده مجلس را در این بازدید همراهی می کردند.

____________________________________________

دریافت  وجه در قبال کار کارشناسی وپاسخ به استعلامات ممنوع است.

محمد جعفری فرماندار لامرد در جلسه شورای اداری ضمن انتقاد ازبرخی مدیران درباره طولانی شدن پاسخ برخی از استعلامات از انان خواست در پاسخ به استعلامات  وکاهش نگرانی مردم به خصوص سرمایه گذاران کوتاهی ننمایند در پاسخ به استعلامها و مکاتبات زمان پاسخ را به حداقل برسانند. نماینده دولت در شهرستان دریافت  وجه در قبال کار کارشناسی وپاسخ به استعلامات را ممنوع اعلام کردوگفت: در صورت مشاهده موارد تخلف با متخلفین برخورد خواهد کرد

___________________________________________

جلسه کمیته برنامه ریزی لامرد باحضور جعفری فرماندار ,سلحشور کارشناس معین استان و مدیران شهرستان تشکیل شد

محمد جعفری فرماندار لامرد در ابتدای جلسه با قدر دانی وتشکر از حضور مردم ومسولین در مراسمات تشییع,تدفین ومجالس بزرگداشت مرحوم دکتر حیاتی وخطاب به شهرداران اعلام کرد:فضای موجود در شهرهارابا فرا رسین اعیاد رجب وشعبان  تغییر دهندوتمام پارچه نوشته ها وپیام های تسلیت  راجعم اوری ,همت خود را برای برگزاری جشن های ائمه اطهار بکار گیرند.

جعفری سهم لامرد از محل اعتارات دو درصد نفت وگاز را هفت میلیارد وهشتصد ونه میلیون تومان اعلام کرد وگفت بیشتر این اعتبار در مناطق روستایی وبا اولویت اتمام طرح های نیمه تمام هزینه خواهد شد.

براساس اعلام استان ۵۰درصداعتبار درروستاها ۲۵درصد در بخش راه ها ۷درصد در بخش بهداشت ومابقی در بخش های اموزش  ,اب اشامیدنی ,عشایر ,دامپزشکی و…هزینه خواهد شد.

احداث یک سالن ورزشی در دهستان کال یکی ازپروژه های جدید بود که این طرح در جریان بازدید مسولین ودو روز قبل از درگذشت مرحوم حیاتی  در بازدید از این روستا به مردم قول داده شده بود.

لازم به ذکر است ۱۱سالن ورزشی در طول دوران نمایندگی مرحوم حیاتی از محل های سفر استانی اعتبارات ملی ونفت در شهرستان های لامرد ومهر احداث شده وبر اساس اعلام سازمان تربیت بدنی سرانه فضای ورزشی در لامرد بالای یک متر  دو برابر سرانه استان فارس است.با احداث این سالن جدید, تمام شهر ها ومراکز بخش ها ودهستان هادارای یک سالن ورزشی  خواهند بود.

بیش از چهار میلیارد تومان این اعتبار برای احداث ویا تکمیل راه ها هزینه میشود که شامل روکش اسفالت  گردنه برم, تکمیل اتوبان از لاور خشت-اشکنان در قطعه سه,وساخت اتوبان لامرد احشام خنج,تکمیل راه زین الدین کمشک وارتباط با استان هرمزگان وراه های روستایی است.

طرح ایجاد منطقه تفریحی گردشگری سادول یکی از پروژه های پیشنهادی شهرستان مورد موافقت استان قرار گرفت ومطالعات اجرای این پروژه اغاز خواهد شد.

تامین جراح مغز واعصاب برای بیمارستان لامرد –احداث حداقل ۲کانون پرورش فکری کودکان-تجهیز بیمارستان اشکنان-احداث طرح های کنترل سیلاب –گسترش نهال کاری  در دشت ها-تکمیل استخر روباز لامرد- اتمام خوابگاه ورزشکاران –شبکه اب رسانی روستایی و مجتمع فرهنگی لامرد-طره هادی روستاها تکمیل مدارس نیمه تمام-دفع ابهای سطحی شهرها از مهمترین پروژه های شهرستان از محل اعتبار دو درصد نفت وگاز میباشد.

_______________________________________________

صفری رییس اداره کار در کارگروه اشتغال

سهم سهرستان لامرد از محل اعتبارات بنگاه های زود بازده ۸۰میلیارد تومان بود ومبلغ۹۰۰/۶۶میلیارد تومان درشهرستان  جذب شد ودرصد انحراف نیز ۸/۱اعلام شده است که رتبه سوم درجذب ودرصد انحراف در استان راداشته ایم.که از میان این پروژه ها ساخت خرپای فلزی ,الام صنعت سازنده سازه های فلزی ,  بتن اماده  ,اشکنان پلاست و…از موفق ترین طرح ها در جذب اشتغال افرینی بوده است.

___________________________________________

آسیاب های آبی ترمان فارس در فهرست آثار تاریخی ایران قرار گرفت

این مجموعه آسیاب های تاریخی در سال ۱۳۸۷ توسط این سازمان شناسایی شد که با توجه به ویژگی های معماری و ارزش تاریخی به شماره ثبت ۲۷۵۲۲ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. آسیاب های آبی ترمان در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر لامرد  قرار دارد
این آسیاب ها با توجه به ساختار و معماری به دوران قاجاریه تعلق دارد. بنای آسیاب بسیار جالب طرح ریزی شده به این صورت که در مسیر شیب زمین از جنوب به شمال ساخته شده است و در قسمت جنوبی حوض بزرگ آبی با پلان دایراه ای و ضخامت دیواره ۴۰ سانتی متر و عمق یک متر و ۸۰ سانتی متر با مصالح سنگ و ساروج ساخته شده است.
مسیر آبراهه ای آسیاب ها به طول ۱۰۰ متراست که مسیر آب درون مخزن آب انبار را تا درون تنوره هدایت می کند. ارتفاع دیواره ای که آب را از حوض به تنوره هدایت می کند نسبت به شیب از یک تا چهار و نیم متر متغیر است.
تنوره آسیاب چهار و نیم متر ارتفاع دارد که با پلان دایره ای از پایین به بالا باریک تر می شود و در نما حالت مخروطی به خود می گیرد.
در طول دیواره آبراهه ای که از حوض به سمت تنوره آسیاب است ۱۸ تاق ساخته شده است.
در فاصله ۵۰ متری سمت شمال این آسیاب ،آسیاب دیگری با مصالح سنگ و ساروج با همان وضعیت آسیاب قبلی وجود دارد که قسمتی از دیواره و تنوره آن باقی مانده است.
این آسیاب ها مالکیت دولتی داشته و مربوط به منابع طبیعی است.
از مهمترین ویژگی های این اثرمی توان به وجود تنوره آسیاب از سنگ وساروج و دهانه های کوچکی که به تعداد۱۸ تاق نما ساخته شده و ارتفاع آنها نسبت به شیب زمین کاسته می شود از جنبه معماری اشاره کرد.( منبع ایرنا)

Comments are closed.