اخبار کشاورزی لامرد۲

مهر ۱۸ام, ۱۳۸۸ (دیده شده 236 بار)

واگذاری نظارت بر ۲۰۰ هکتار از باغات
در راستای سیاست های خصوصی سازی دولت ، نظارت ۲۰۰ هکتار از باغات نخل بخش اشکنان شهرستان لامرد به بخش خصوصی  واگذار شد.
مسؤل واحد باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی لامرد ضمن اعلام خبر فوق بیان داشت که درراستای کاهش تصدی گری و افزایش بازوهای اجرائی و همچنین نظارت بهتر بر چگونگی انجام فعالیت ها ،واگذاری انجام و نظارت باغبانی به بخش خصوصی صورت پزیرفته وبهمین منظور شرکت تعاونی  تولید تلاش اشکنان عهده دار این مسئولیت شده ویک نفر مهندس ناظر جهت نظارت بر۲۰۰ هکتار از باغات آن بخش مشخص گردیده است.این ناظر برعملیات کاشت،داشت،برداشت در۲۰۰ هکتار از باغات مشخص شده را نظارت می کند.
 

 

واگذاری اراضی ملی
۱۲ هزار متر مربع از اراضی ملی جهت احداث مرغداری اختصاص یافت.
بمنظور تشویق سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در شهرستان و افزایش تولید گوشت سفید ، اداره امور اراضی مدیریت جهاد کشاورزی لامرد اقدام به واگذاری ۱۲هزار متر مربع از اراضی مشهور به پا تخته جهت احداث یک واحد مرغ گوشتی به ظرفیت ۳۰هزار فطعه به آقای حسین سورغالی نمود.با به بهره برداری رسیدن این طرح ضمن ایجاد اشتغال مستقیم جهت ۵ نفر،سالانه ۶۰ تن به تولید گوشت سفید شهرستان افزوده خواهد شد.
هزینه اجرای این طرح ۲۷۸۰ میلیون ریال است که با مشارکت بانک کشاورزی و مجری طرح تأمین خواهد شد.

 

 

اجرای آبیاری هیدروفلوم
۱۰۰ هکتار از اراضی کشت گندم ، کلزا و جو لامرد زیر پوشش آبیاری سطحی همراه با لوله های دریچه دار (هیدروفلوم) خواهد رفت .
ارجمند کارشناس اداره فنی و زیربنایی مدیریت جهادکشاورزی لامرد ضمن بیان خبر فوق اعلام نمود: این مدیریت آمادگی دارد در راستای اصلاح الگوی مصرف آب و افزایش راندمان آبیاری ۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی را با استفاده از تسهیلات بلاعوض خشکسالی مجهز به سیستم آبیاری هیدروفلوم نماید.
متقاضیان در این طرح از ۵۰ درصد امکانات و تسهیلات توسط جهادکشاورزی شهرستان  استفاده نموده و ۵۰ درصد مابقی نیز توسط خود کشاورز تهیه و با نظارت فنی کارشناسان آب و خاک و مراکز ترویج و خدمات جهادکشاورزی بخش اجرا می گردد.
لازم بذکر است که هیدروفلوم یا لوله های دریچه دار سیستمی است تشکیل شده از لوله های پلی اتیلن نرم مجهز به دریچه های قابل تنظیم که بعنوان کانال درجه ۴ می تواند جایگزین مناسبی برای کانال های خاکی گردیده و نقش بسزایی در یکنواختی توزیع آب در مزارع دارد . سیستم آبیاری هیدروفلوم در اراضی کشاورزی که مسطح و شکل هندسی منظمی دارند دارای توجیه فنی و اقتصادی بوده و کشاورزانی که اراضی خود را تسطیح لیزری نموده اند در اولویت می باشند . هزینه اجرای هر هکتار در این سیستم حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است

Comments are closed.