اخبار کشاورزی لامرد۳

مهر ۲۹ام, ۱۳۸۸ (دیده شده 278 بار)

برگزاری دوره آموزشی آبیاری نوین
در دوره آموزشی یک روزه ای ، روش های آبیاری نوین به کشاورزان آموزش داده شد.
با درخواست شرکت تعاونی روستایی اهل بخش اشکنان جهت برگزاری آموزش آبیاری نوین جهت اعضاء این شرکت ، مدیریت جهادکشاورزی شهرستان لامرد اقدام به برگزاری دوره آموزشی با همین عنوان نمود . در این دوره آموزشی که تعداد ۲۰ نفر از کشاورزان عضو این شرکت حضور داشتند ضمن آموزش مزایا و محاسن آبیاری نوین ، حاضران از نزدیک با قطعات و لوازم مورد نیاز در آبیاری هیدروفلوم آشنا شدند . بازدید از یک مزرعه که مقدمات اجرای این سیستم در آن پیاده شده و پاسخ به سئوالات کشاورزان درخصوص نحوه ثبت نام،زمان اجراوگرفتن تسهیلات از دیگر برنامه های دوره آموزشی فوق بود.
مهندس موسوی کارشناس اداره فنی و زیر بنایی جهادکشاورزی لامرد تدریس دوره را بر عهده داشت.
واگذاری ۱۰۸۳ هکتار از اراضی ملی

۱۰۸۳ هکتار از اراضی ملی لامرد جهت ایجاد شهرک صنعتی واگذار شد.
اداره امور اراضی مدیریت جهادکشاورزی لامرد جهت ایجاد اشتغال در شهرستان اقدام به واگذاری اراضی ملی پلاکهای میرحسنی ، قلعه مقصود ، خلیفه ها به شرکت شهرک های صنعتی استان نمود . این اراضی جهت ایجاد شهرک صنعتی انرژی بر لامرد اختصاص یافته است . با احداث این شهرک کلیه واحدهای صنعتی پائین دست وزارت صنایع و معادن در این شهرک مستقر می گردند.
در این اراضی کلیه امکانات و نیازهای استقرار شرکت ها شامل : آب ، برق ، دیوارکشی توسط شرکت مذکور انجام و سرمایه گذاران مشکلی از جهت زمین و امکانات مورد نیاز نخواهند داشت . با به بهره برداری رسیدن این شهرک چهره شهرستان از نظر صنعتی متحول شده و جهت تعداد زیادی از جوانان ایجاد اشتغال خواهد شد.
بکارگیری ادوات کشاورزی نوین  
با مشاوره و راهنمایی واحد مکانیزاسیون مدیریت جهادکشاورزی لامرد ، یکدستگاه کاشت بی خاک ورزی (No tillage) ، به مکانیزاسیون کشاورزی منطقه افزوده شد.
با سرمایه گذاری ۳۵۰ میلیون ریالی یکی از کشاورزان فعال بخش اشکنان ، یکدستگاه کاشت بی خاک ورزی خریداری و در کشاورزی منطقه به کار گرفته شد. با استفاده از این دستگاه می توان سالانه نسبت به کاشت حدود ۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی لامرد و شهرستانهای همجوار اقدام نمود . کاشت با این دستگاه دارای مزایای کاهش هزینه های تمام شده تولید محصولات مختلف نظیر گندم ، جو ، کلزا ، کنجد و غیره ، اصلاح خاک و افزایش کیفی آن ، صرفه جویی در مصرف بذر و کودهای شیمیایی ، کاهش مصرف آب حداقل به تعداد یک دوره آبیاری و همچنین کاهش فرسایش بادی و آبی به منظور حفظ خاک زراعی منطقه می باشد.
قابل ذکر است کارگاه آموزشی آشنایی با دستگاه خریداری شده کاشت بی خاک ورزی (No tillage) با حضور کارشناسان مدیریت جهادکشاورزی شهرستان لامرد ، کارشناسان نمایندگی شرکت سازنده دستگاه و کشاورزان علاقه مند در بخش اشکنان لامرد برگزار گردید

Comments are closed.