اثبات غیر کارشناسی بودن مصوبه ادارات کل لار (+سند)

مرداد ۲۸ام, ۱۳۹۲ (دیده شده 1,470 بار)

چندی است که خبر ایجاد ادارات کل جهاد کشاورزی و صنعت، معدن، تجارت جنوب فارس به مرکزیت شهرستان لار جنجالی را در محافل سیاسی- رسانه ای به راه انداخته است. این موضوع پس از اعلام رد مصوبه مذکور توسط هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین، وارد فاز جدیدی گشت و بیش از پیش نگاه ها را به خود معطوف داشت.

هرچند اغلب سیاسیون و اصحاب رسانه شهرستان های مهر و لامرد ترجیح دادند در قبال اتهامات و توهین های مکرر مسئولین محترم لارستان طی روزهای گذشته سعه صدر نشان داده، در مقابل توهینهای مکرر سایتهای لاری سکوت پیشه کنند و در کامنتهای سایتهای لامردی و مهری با استدلال و منطق با دوستان لاری به مباحثه و مناظره بپردازند ، اما انتشار اسناد و مدارکی که مرتفع کننده ابهامات موجود برای دوستان لاری است و پاسخ مستدل به اتهامات غیرمنصفانه برخی از ایشان، حداقل برای گواهی تاریخ لازم به نظر می رسد.

در این مجال سعی گشته به گوشه ای از این اتهامات پاسخ داده شود و مابقی آن نیز به فرصتی دیگر موکول گردد. پیش از شروع پاسخ ضروری است بار دیگر مواضع خود را در قبال این مصوبه یادآور شویم تا مجددا به سیبل دشنام ها و توهین های برادران محترم لاری تبدیل نگردیم! به نظر می رسد بهترین و شفاف ترین موضع در مصاحبه نماینده محترم لامرد و مهر بیان شده است. دکتر موسوی در این زمینه گفته اند:

ما خواهان رونق و توسعه تمامی مناطق استان از جمله شهرستان لار هستیم، اما تنش های اجتماعی-سیاسی اخیر از آنجا نشات گرفت که شهرستان لار می خواست از دوش دیگر شهرستانها بالا رود و به همین دلیل تقاضای خود را با عنوان ادارات کل جنوب فارس مطرح ساخت

ایشان در همین مصاحبه تصریح کرده است:

این اعتراضات نه بر مبنای تعصبات منطقه ای، بلکه از آن جهت انجام گرفت که این تصمیم کاملا غیرمنطقی، نسنجیده و غیرکارشناسی شده بود

و مجددا تاکید کرده اند:

بار دیگر یادآور می شوم اعتراضات علما، نمایندگان مجلس، نخبگان، دانشگاهیان، کشاورزان، صنعتگران و اقشار مختلف مردم به این تصمیم به سبب غیرکارشناسی بودن مصوبه مذکور و لحاظ نکردن اصول علمی انجام گرفت و تقلیل این اعتراضات به دعواهای منطقه ای و تعصبات شهرستانی جفا در حق مردم فرهیخته فارس است“.

پس از این مقدمه ضروری، در ذیل تنها به برخی اتهامات و توهین های برادران عزیز لاری پاسخ داده می شود:

۱- سایتهای خبری لار در خصوص خطبه های امام جمعه محترم لار اینگونه نوشته اند:

ایشان همچنین در خطبه های دوم نماز جمعه به ابلاغ مصوبه دو اداره کل جنوب فارس به مرکزیت لارستان از سوی دولت محترم جمهوری اسلامی شدند و با ذکر این نکته که مسئله در حال پیگیری است و هم مردم و هم مسئولان انتظار دارند که این مصوبه هر چه زودتر مراحل اجرایی اش آغاز شود. خطیب جمعه لارستان همچنین گفت: حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بارها به این نکته اشاره نموده اند که وجود امام جمعه و روحانیت در منطقه می بایست باعث وحدت باشد… این بخش از سخنان دکتر نوربخش ناظر به سخنانی است که در هفته اخیر به نقل از امامان جمعه لامرد و گراش علیه لارستان و مصوبه قانونی دولت مطرح شده بود. دکتر نوربخش در ادامه صحبت های خود با انتقاد شدید از کسانی که در صدد بر هم زدن وحدت و آرامش منطقه هستند بیان داشت: ما از مسئولین نظام جمهوری اسلامی و دفتر مقام معظم رهبری می خواهیم به عاملانی که باعث تفرقه در منطقه می شوند تذکر داده شده و برخورد لازم صورت پذیرد .
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به جایگاه منصب امام جمعه اظهار داشت: نماز جمعه بسیار با اهمیت است و مردم وحدت و همدلی را از منصب نماز جمعه انتظار دارند و از امامان جمعه لامرد و گراش می خواهم با بصیرت و آگاهی که دارند مردم را به وحدت دعوت کنند و به بعضی از اختلافات که فتنه گران از آن استفاده می کنند دامن نزده و نگذارند سوء استفاده ای صورت پذیرد.

این سخنان در حالی مطرح شده است که تاکنون امام جمعه محترم لامرد هیچ سخنی را در این رابطه (نه در اعتراض به این مصوبه و نه در تحسین رد مصوبه) نه تنها در خطبه های نماز جمعه بلکه در هیچ تریبون و جلسه ای نداشته است و اصولا مشخص نیست بر چه مبنایی این ادعا مطرح شده است! از برادران عزیز لاری انتظار داریم مستندی ارائه دهند که نشان دهد حجت الاسلام شهیدی اظهارنظری در خصوص این مصوبه داشته اند (ولو به صورت غیرمستقیم).

نکته دیگر این که امام جمعه محترم لار به گونه ای در نکوهش رد این مصوبه غیرکارشناسی سخن رانده اند که گویی تمامی اعضای هیئت محترم تطبیق و دیگر دست اندرکاران این اقدام از اساس گناه کبیره مرتکب شده اند! آیا سخنان ایشان موجب تشدید اختلافات منطقه ای نیست؟ کدام سخن شایسته تذکر دفتر مقام معظم رهبری است؟!

جالب آنجاست که امام جمعه محترم لامرد علی رغم بومی بودن و با وجود این که توسط مردم تحت فشار بوده اند تا در این خصوص اظهار نظر کنند، سکوت اختیار کرده اند، اما امام جمعه محترم لار که غیربومی می باشند وارد دعواهای منطقه ای شده و دیگران را متهم به وحدت شکنی و فراهم کردن زمینه برای فتنه گران نموده اند؟!

۲- دکتر موسوی در انتهای مصاحبه خود گفته است:

هرچند مغایرت قانونی این مصوبه توسط هیأت بررسی و تطبیق مصوّبات دولت با قوانین احراز گشت، اما آنقدر مصوبه مذکور دارای اشکالات اساسی بود که کارشناسان ارشد هر دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت همگی از این تصمیم متعجب گشته و بر غیرکارشناسی بودن آن تاکید می کردند و لذا حتی اگر در هیأت تطبیق هم این مصوبه تایید می گشت، به احتمال فراوان هیات محترم دولت راسا اقدام به اصلاح تصمیم خود می نمود

این جمله دست آویزی برای حمله به مسئولین شهرستان لامرد توسط سایت های خبری لار شده است! این سایت ها به تصور این که این اظهارنظر از پایه بی اساس است، به اندرزهای اخلاقی متوسل شده و به دکتر موسوی توصیه کرده اند در ماه مبارک رمضان راستگویی پیشه کند! در پاسخ به این دوستان لاری و در اثبات ادعای دکتر موسوی به انتشار دو نامه وزیران جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت بسنده می کنیم:

sanat

jihad

این دو نامه، قاطعانه، غیرکارشناسی بودن این اقدام را تایید کرده و اشاره می کند که در جلسات کارشناسی، نمایندگان این وزارتخانه رسما نظر منفی خود را اعلام کرده بودند.

در نامه فوق جملاتی به چشم می خورد که گویای همه چیز است. مثلا عبارت “ضمن مدنظر قرار دادن عدم هماهنگی و کسب نظر وزارت متبوع” به خوبی روشن می کند نه تنها این مصوبه به پیشنهاد وزارتخانه نبوده، بلکه اصلا وزارت صنعت در جریان آن نبوده است!

همین جا ذکر این نکته ضروری است که وقتی وزرای محترم در صدد مکاتبه با مقام مافوق خود هستند، طبعا ملاحظات زیادی خواهند داشت و لذا همین که این دو وزیر محترم حاضر شده اند طی نامه رسمی تقاضای توقف مصوبه هیئت دولت و بازنگری در این تصمیم را اعلام کنند، نشان می دهد چقدر این مصوبه غیرکارشناسی بوده است!

اطلاعات دقیق و حرفهای ناگفته فراوانی در خصوص پشت پرده این مصوبه نسنجیده و غیرکارشناسی شده وجود دارد که به خوبی نشان می دهد به سبب نفوذ برخی افراد در بدنه دستگاه های دولتی از جمله وزارت کشور، این تصمیم بدون طی روال اداری معمول گرفته شده و هدف نهایی نیز زمینه سازی ارتقاء احتمالی شهرستان لار بوده است!

حال باید این سوال پرسیده شود: کدامیک باید توصیه به رعایت تقوا و راستگویی شوند: نماینده لامرد یا سایت های لار؟!

۳- همانطور که در مقدمه فوق بیان شد، دکتر موسوی در مصاحبه خود دو بار مصرانه بر این موضوع تاکید کرده است که دلایل این مخالفت نه تعصبات منطقه ای، بلکه غیرکارشناسی بودن این مصوبه است، اما باز هم دوستان لاری سعی وافری دارند که این مخالفت را به دعواهای دو شهرستان تنزل دهند.

جالب این است که این دوستان از خود نمی پرسند: گیرم که دکتر موسوی تعصب شهرستانهای خودش را داشته است، آیا کارشناسان مختلف استان و کشور و همچنین وزرای محترم هم تعصب لامردی و مهری داشته اند که مخالفت خود را با این مصوبه اعلام کرده اند؟! اصلا جدای از بدنه دولت، آیا اعضای هیئت محترم تطبیق مصوبات دولت با قوانین هم تعصب لامردی و مهری داشته اند؟!

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که این هیئت ۲۳ عضو دارد که از جناح های مختلف کشور در آن حضور دارند، از آقای خباز (نماینده اصلاح طلب مجلس ششم) و آقای اصغرزاده (همان کسی که در تلویزیون مناظره معروف با حسین شریعتمداری را انجام داد) گرفته تا اعضای اصولگرا و حتی اعضایی که جناحی ندارند و سرشان تنها به کار حقوقی خود گرم است.

بر فرض که نماینده لامرد و سایر نمایندگان فارس و کارشناسان ارشد کشاورزی و صنعت و وزرای دو وزارتخانه همگی تعصب به خرج داده اند، هیئت تطبیقی که از ترکیب چنین افرادی متشکل گشته و مجبور است برای رد مصوبات دولت به مرّ قوانین استناد کند، در پی چه سودی در تصمیم حقوقی خود تعصبات شهرستانی را دخیل کرده است؟!

راستش را بخواهید با انداختن نیم نگاهی به نظرات ذیل خبر رد این مصوبه در سایتهای مختلف شهرستان های لار، لامرد، مهر و گراش میتوان به وضوح با چشم غیر مسلح! مشاهده کرد چه گروهی تعصب منطقه ای دارد.
از دکتر موسوی شنیده ایم ذیل مصاحبه ایشان در سایت شخصی شان کامنتهایی نظیر “مرگ بر ضد ادارات کل” و “لعنت الله علیه جناب دکتر موسوی” و “ای بی چشم و رو ها تا دیروز زیر نظر لار بودین حالا دو روزه شدین شهرستان دارین واق واق می کنین” و موارد متعدد دیگری نگاشته شده بود که نماینده محترم لامرد و مهر قادر به انتشار بسیاری از آنها نبوده است. برخی کامنتهای دوستان لاری در سایت تراکمه نیز بخصوص در ابتدای انتشار خبر ملغا شدن مصوبه ادارات با چنین لحنی نگاشته می شد. اما پس از آن که نویسندگان سایت تراکمه با سعه صدر با ایشان گفتگو کردند لحن برخی از کامنتها نیز تغییر کرد. این گونه نظرات تند و عامیانه به خوبی گویای عمق تعصب برخی از دوستان لاری از یک سو و اعتقاد به آزادی بیان و تحمل مخالف توسط دوستان لامردی و مهری است.

جالب آن جاست که این دوستان در سایتهای خود به هیچ وجه کامنتهایی که در مخالفت با این مصوبه باشد -حتی اگر کاملا محترمانه و معقول نوشته شده باشد- را منتشر نکردند با وجود این که ادعای خیرخواهی برای مردم لامرد و مهر داشتند.

شاید گفته شود درج کامنتهای متعصبانه توسط عوام انجام گرفته و نظر فرهیختگان لار این گونه نیست. اما کافی است عکس العمل های عجیب و غریب پایگاه های خبری لارستان -به عنوان اصحاب رسانه و قشر روشنفکر این شهرستان- در مواجهه با خبر استقرار دفتر خبرگزاری فارس در لامرد را مشاهده کنید. به این امر مواضع ایشان در خصوص پیشنهاد دکتر علوی برای وزارت اطلاعات را نیز اضافه کنید تا مشخص شود این تعصبات کورکورانه گریبان گیر بسیاری از تحصیل کردگان لاری نیز شده است.

متاسفانه این تعصب در بین برخی از خواص و مسئولین این شهرستان هم کاملا نمایان است؛ هرچند به شیوه ای رسمی تر و قدری غیرمستقیم! به عنوان نمونه کافی است به فحوای این نامه و همچنین به جمله “که خود زمانی جزء لارستان بوده اند” در این مکاتبه رسمی توجه فرمایید.

لازم است مجددا بپرسیم دوستان لاری تعصب شهرستانی دارند یا مردم لامرد و مهر؟!

۴- این اتفاق را بایستی نمونه ای از گل لاری ها به دروازه خود دانست. حقیقت آن است که اقدام لاریها در شلوغ کاری پیرامون این مصوبه تعجب تمامی مسئولان استان و حتی کشور را برانگیخته و بسیاری از مسئولان را در مقابل آنان قرار داده است؛ تا آنجا که این اقدام و عکس العمل های ناصواب آنان در این چند روزه سبب شده هرگونه ارتقاء احتمالی لار در آینده نیز با دیده شک و تردید همراه شود!

۴۰ پاسخ به “اثبات غیر کارشناسی بودن مصوبه ادارات کل لار (+سند)”

 1. نوشته شده توسط لارستان بزرگ در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۸:۱۱ ق.ظ

  اتفاقا آقای شهیدی در خطبه ها برای اولین بار تهاجمی وطلبکارانه از نظام سخن گفته بودند .آنجا که هشدار به مسولین نظام واستان داده و فرموده بودند نباید مسولین موجب دلسردی مردم لامرد شوند وبه قضیه بندر لنگه اشاره کرده بودند .سوال این است که اگر لامرد حقی دارد بروند بگیرند و شایسته و خدا پسندانه نیست از احقاق حق مناطق وسیعی از لار گراش اوز بیرم اشکنان گله دار ومهر ممانعت به عمل آورند این اقدام یقینا موجب تضعیف جایگاه لامرد بین این مناطق خواهد شد

 2. نوشته شده توسط محمد رضا مظفری در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۸:۴۷ ق.ظ

  در بیشتر کامنت هایی که از دوستان لاری و حتی مسئولین این منطقه منتشر شده بیشتر به این نکته تاکید شده که زمانی لامرد بخشی از لار بوده و استدلال کرده اند که چرا باید لامرد فلان امکانات و تسهیلات را داشته باشد ولی ما نداشته باشیم که تاسف برانگیز تر آنجاست که استدلال امام جمعه این شهرستان برای لحاظ کردن ۷ ماه از سال به عنوان ماههای گرم سال در این شهرستان نیز بر این پایه استوار است. اما دوستان غافلند که بزرگی در سایه کوبیدن و له کردن سایر شهرستانها حاصل نمی شود و اصل در مردمداری است. آیا ایشان تاکنون از خود پرسیده اند که چرا اکثر قریب به اتفاق مناطقی که از لار جدا شده اند ساز مخالفت می زنند و حتی انهایی که هنوز جزیی از لارستان هستند نیز چندان دل خوشی از بودن در این منطقه ندارند و بیشترشان دلیل عدم پیشرفتشان را لار می دانند. به عنوان مثال ساکنان بخش جویم مقصر اصلی تغییر مسیر جاده ترانزیتی لار – جهرم به حدود ۵ کیلومتر دورتر از این بخش را که باعث در انزوا قرار گرفتن این بخش شده است را صرفا” شهرستان لار می دانند و به قول اکثریت قریب به اتفاق ایشان ، لارستان با این استدلال که این بخش با این تغییر مسیر دیگر ادعای شهرستان شدن را نخواهد داشت اقدام به این کار کرده اند و این تغییر مسیربا توجه به قدمت این بخش (که قبل از گراش و اوز و خنج به بخش ارتقاء یافته) باعث شده نه تنها پیشرفتی نداشته باشند که پس رفت نیز داشته است.
  به علت موقعیت شغلی ارتباط نزدیکی با دوستان بیرمی دارم، ایشان نیز آرزوی برگشت به لامرد را دارند و از جدا شدن از لامرد افسوس میخورند
  سخن در این باب بسیار است که قطعا نظرات دیگر دوستان مکمل موضوعات مطروحه خواهد بود.

 3. نوشته شده توسط ایران در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۰ ب.ظ

  لارستان بزرگ؟!!!؟!؟!
  مطلب به بلند بالایی شما کجاشو چسبیدی؟
  نامه های وزارت خانه ها رو ندیدی و یا نخواستی ببینی؟
  عالم و ادم دارند داد میزنند این کار غیرکارشناسی است
  وزیر سابق صنعت و کشاورزی که دیگه لامردی نیستند؟

 4. نوشته شده توسط علی در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۰ ب.ظ

  آقای مظفری یک سوال ؟
  به نظرت دلیل مخالفت مهریها با لامردیها در این چند سال گذشته بخاطر چی بوده ؟ مگر نه این هستش که تمامی کارشکنیهای دوستان در لامرد علیه شهرستان مهر و منافعش بخاطر دق دلی که بر سر جدایی شهرستان مهر از لامرد و همچنین انتخاب محل پالایشگاه داشتن بوده ؟
  پس نمیخواد شماها به لاریها خورده بگیرین اول عملکرد خودتونو نگاه کنین بعداً برین ….

 5. نوشته شده توسط بيرم كبير در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱:۰۷ ب.ظ

  البته لامرد هم همین بلاها را سر بیرم آورد و با کشیدن راه های جدید و تفکیک چاهورز و خیرگو بیرم را به انزوا کشید ولی در دوره جدید امیدواریم این اتفاقات نیفتد و دوستان لامردی با یک نگرش جدید به بیرم بیندیشند ان شا الله

 6. نوشته شده توسط همشهری در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱:۵۲ ب.ظ

  این هم یکی از دیگر از تصمیمات خلق الساعه دولت مهر ورز آقای دکتر احمدی نژاد ،واقعا” باید به حال مملکتی گریست که یک مصوبه مهم در مورد یک وزارت خانه تصویب شده به نحوی که وزارت متبوع روحش از این مصوبه خبر ندارد چه رسد به کار کارشناسی

 7. نوشته شده توسط محمد در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲:۲۷ ب.ظ

  لارستان بزرگ!؟؟؟؟
  فرافکنی نکن لطفا
  سند ارائه بده که امام جمعه لامرد جایی در این خصوص (حتی غیرمستقیم) صحبت کرده باشد.
  این جمله ای که شما فرمودید (نباید مسولین موجب دلسردی مردم لامرد شوند) اصلا چه ربطی به ادارات کل لار داره؟!!!!
  دم دکتر موسوی گرم

 8. نوشته شده توسط هادی در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲:۲۸ ب.ظ

  وااااای.الان سرو کله لاریا پیدا میشه.کلا رو اعصابن

 9. نوشته شده توسط محمد در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲:۳۷ ب.ظ

  ضمنا نویسنده محترم (آقای اسدپور ) نوشته اند:
  (از دکتر موسوی شنیده ایم ذیل مصاحبه ایشان در سایت شخصی شان کامنتهایی نظیر “مرگ بر ضد ادارات کل” و “لعنت الله علیه جناب دکتر موسوی” و “ای بی چشم و رو ها تا دیروز زیر نظر لار بودین حالا دو روزه شدین شهرستان دارین واق واق می کنین” و موارد متعدد دیگری نگاشته شده بود که نماینده محترم لامرد و مهر قادر به انتشار آنها نبوده است)
  قابل توجه آقای اسدپور: این کامنت ها همان موقع در سایت ایشان منتشر شده و الان هم قابل رویت است. شاید منظور دکتر موسوی آن بوده است که کامنتهایی بدتر از این ها بوده که نتوانسته اند منتشر کنند. (خدا می داند آن کامنت ها دیگر چه بوده اند؟!!!)

 10. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۳:۳۰ ب.ظ

  محمد جان

  بله این سه کامنت در سایت دکتر موسوی منتشر شده. فحشهای رکیک تری وجود داشته که آنها منتشر نشده اند.

 11. نوشته شده توسط مصطفي در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۵:۵۲ ب.ظ

  با سلام.
  اینکه آقای شهیدی سکوت کردند و اعلام موضع نکردن بنده فکر می کنم ضعف ایشان باشد. درضمن بنده فکر می کنم جریان سکوت معنی دار اقای شهیدی مانند سکوت رجال سیاسی و مذهبی در فتنه ۸۸ هست. چه جالب که الان از زبان نویسنده این موضوع تحسین شده. دوس داشتم اسم و فامیلمو کامل بنویسم ولی…

 12. نوشته شده توسط عبدالحسین عامری در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۶:۱۲ ب.ظ

  با سلام
  از دیوارهمه بالا میرین جای همه حرف میزنین جای همه تصمیم میگیرین اینه همه بگوییم همه بشنویم .
  شما که با اسم مستعار مینویسین بهتر است دل ان را داشته باشین که خود را معرفی کنین.در حدی نیستین که بخواین ضعف ادمها رو مشخص کنین چون عدم معرفی خودنشانه ضعف کامل شما میباشد.اقای مصطفی

 13. نوشته شده توسط علی در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۷:۴۶ ب.ظ

  در این اسناد هیچ اعلام مغایرتی اعلام نشده….فقط گفته کارشناسی شود و به نظر من نوشته شدن این نامه هم مطمئنا به خاطر فشاری هست که نماینده محترم لامرد و دوستان استان فارسیشون انجام آوردن.
  واقعا خندتون نمی گیره وقتی میگید به دلیل غیر کارشناسی بودن قضیه اعتراض کردید؟!
  اگر اینجوری هست چرا وقتی جدا شدن گراش غیر قانونی بود کسی اعتراض نکرد…یا بدتر از اون…اون زمانی که لامرد از لار جدا شد لامرد کدام یک از شرایط شهرستان شدن رو داشت؟!چرا اون موقع کسی اعتراض نکرد.
  مردم لار در مقابل  تمامی مصوبات قانونی دولت تن داده….چرا در جدایی بستک و خنج لاری ها اعتراض نکردند…حتی در مورد جدایی لامرد هم اعتراضی نکردند اما این صبوری هم حدی داره….اگر قرار باشه هر چیزی که برای ارتقا لارستان باشه با مخالفت همسایه هاش مواجه بشه مطمئن باشید که مردم ساکت نخواهند بود.
  به دوستان لامردی هم توصیه می کنم به فکر شهرها و شهرستان های حوزه استحفاظی خودشون باشند….لار و گراش و اوز و خنج و بیرم و… با همه موانع منافع بسیار مشترکی دارند و مطمئن باشید با هم کنار می ان….شما هم هر چند توابع زیادی ندارید اما به فکر همان چنتا هم باشید بد نیست…مردم رفتار شما را با مهری ها فراموش نکردند یا می شود وضع سایر بخش های شما را هم دید…به هر حال اگر شما معتقدید وضعیت توابع ما بد است بهتر است سری هم به توابع و شهرهای اطراف خود بزنید…
  به هر حال من قصد دخالت در امور مدیریت منطقه استحفاظی شما رو ندارم همانطور که هیچ یک از مسئولان لار هم این کار رو نکردند.

 14. نوشته شده توسط عباس در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۹:۱۵ ب.ظ

  بعضی ها بعد از وزیر شدن سید محمود و قضایای ادارات کل و این حرف ها و تلاش تراکمه ای ها برای موفقیت، خدا رو شکر پاشون به تراکمه باز شده ولی هنوز تهدید می کنند و ادعا دارند. بابا شما که سایتتون نخل جنوب بود. لامرد که ۱ میلیون نفر نیست. مردم می فهمن کی به روحانی رای داد. کی با علوی بود و کی جلیلی جلیلی می کرد. روتون زیاده . خوب نیا تراکمه برو نخل جنوب!!!!

 15. نوشته شده توسط عیسی علی نژاد در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰۰ ب.ظ

  با سلام
  آقای دکتر تشکر از اطلاع رسانی جنابعالی ضمنا من هم با نظر آقای عامری موافقم.اگه دوستان دل دارند خودشون را معرفی کنند تا بدونیم طرف حسابمان چه کسانی هستن باتشکر

 16. نوشته شده توسط عارف رفیعی در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۹ ب.ظ

  با عرض سلام خدمت جناب اسدپور و مخاطبان گرامی تراکمه
  به نظر من نامه هایی که منتشر شده اند هیچ کدام سندی برای اثبات غیر کارشناسی بودن مصوبات مورد بحث نیستند فقط سندی هستند بر تعلیق مصوبات که از قبل همه این موضوع را می دانستیم! و در ادامه سعی دارم نشان دهم که اتفاقن این گونه نامه نگاری و پس گرفتن مصوبه قانونی در مورد وزارتخانه ها می تواند دال بر فشار شدید بر وزرای محترم باشد.
  قبل از بیان نظراتم باید اشاره کنم که قبلن هم گفته ام که شائبه لابی گری در مورد تصویب این مصوبات هم وجود دارد و واقعیت این است که حتا اگر مصوبات مذکور را کارشناسی هم بدانیم بی گمان نقش پیگیری ها و چانه زنی های دکتر جعفرپور در این مورد پنهان نشدنی است. اما در ادامه می خواهم بگویم نقش فشار در لغو مصوبات به مراتب آشکارتر است.نقدم بر این مطلب را در چند بند تقدیم مخاطبان عزیز می کنم امیدوارم مورد توجه و بررسی دوستان قرار گیرد:

  ۱- در هیچ کدام از این دو نامه کوچکترین اشاره ای به لغو مصوبه از سوی هیئت تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی نشده است. یعنی حداقل باید بپذیریم این مصوبه به صورت رسمی از سوی مجلس غیر قانونی اعلام نشده است( چیزی که قبلن دکتر موسوی عنوان کرده بودند)
  قبلن از آقای اسدپور درخواست کردم از دکتر موسوی بخاهند مستنداتی در مورد لغو مصوبه از سوی مجلس را ارائه دهند یا حداقل اعلام کنند طبق چه بندی این مصوبه لغو شده است. امیدوارم اگر همچنین تصمیمی از سوی مجلس گرفته شده است، جهت شفاف سازی موضوع، مستندات آن در اختیار افکار عمومی قرار گیرد. تا زمانی که این امر اتفاق نیفتاده است، من همچنان بر این نظرم که اصولن همچنین موردی اتفاق نیفتاده است، یعنی ممکن است نمایندگان زیادی به هر دلیل علیه این مصوبات موضع گیری کرده باشند اما به طور رسمی هیئت تطبیق مصوبات در این موضوع دخالتی نداشته است.
  اما دلیل منطقی ادعای عدم دخالت هیئت مذکور چه می تواند باشد؟ در دولت احمدی نژاد مواردی بود که مجلس دولت را به تخطی از قانون متهم می کرد اما مواردی که مجلس آن را مطرح می کرد بندهای قانونی از بودجه یا برنامه توسعه پنج ساله زیر پا گذاشته شده بود. اما طبق اصل تفکیک قوا، دولت در امور اجرایی خود صاحب اختیار است و طبیعتن ارتقای ادارات لار یا هر شهرستان دیگری با قانون اساسی یا قوانین مهم کشوری مانند برنامه توسعه پنج ساله نمی تواند تضادی داشته باشد. به عبارت دیگر مجلس نمی تواند در این گونه قوانین به صرف غیر کارشناسی و غیر منطقی بودن، یک مصوبه را لغو کند ( موردی که باز هم دکتر موسوی تلویحن به آن اشاره کرده بودند) بلکه صرفن در صورت مغایرت مصوبات با قوانین این هیئت می تواند در راستای لغو مصوبه اقدام نماید.
  به هر حال این گمانه زنی من در مورد عدم دخالت هیئت تطبیق مصوبات در این مورد بوده است که به آسانی با ارائه مستنداتی در مورد دخالت این هیئت، این گمانه زنی ها باطل می شود اما در سوی مقابل، اگر ثابت شود که همچنین خبری صحت نداشته است، موضع دوستان در این مورد چه خواهد بود؟

  ۲- حتا اگر بپذیریم دخالتی از سوی هیئت تطبیق مصوبات صورت پذیرفته باشد، نقش فشار و لابی گری را نمی توان انکار کرد. چگونه می توان پذیرفت مجلسی که در موارد مهم با دولت قبلی مماشات کرده بود یا در مواجهه با موارد تخطی آن از قانون، ناتوان مانده بود بخواهد و بتواند با این سرعت مصوبه ای را لغو کند؟

  ۳- در نوشته آقای اسدپور اشاره شده که وزرای محترم ملاحظات بسیاری دارند و تقاضای لغو مصوبات نشان از شدت ضعف کارشناسی آنهاست. در جواب می توانم بگویم با روحیه ای که همگان از اکثریت مقامات و مسولان (یا به عبارتی کل جامعه خودمان) سراغ داریم، اتفاقن این نامه نگاری ها شدت فشار وارد شده بر وزرای محترم را نشان می دهد نه ضعف کارشناسی مصوبات. بد نیست مواردی مانند حادثه آتش سوزی مدرسه ای در شمال غرب کشور یا پرونده معروف اختلاس را یادآوری کنیم تا متوجه شویم عملن عذرخواهی و پذیرفتن اشتباه در قاموس بسیاری از مدیران ما جایی ندارد. و این که دو وزیر همزمان با هم متوجه ضعف کارشناسی مصوبات مرتبط با وزراتخانه متبوع خود شوند و تقاضای لغو آنها را داشته باشند، نشان از فشار است و نه کار کارشناسی.
  نکته جالب متن نامه وزیر سابق صنعت و معدن هست که از عدم هماهنگی با وزارتخانه متبوع خود می گوید. معلوم نیست وزیر محترم در جلسه تصویب مصوبات و وقتی در متن مصوبه به صراحت از پیشنهاد آن وزارتخانه برای ارتقای ادارات مورد بحث صحبت شده است، کجا بوده اند. لابد میخواهید بگویید همین وزیر محترم پس از بیست روز بی خبری، به ناگاه متوجه ضعف کارشناسی این مصوبه شده است و در اقدامی خود جوش و البته در هماهنگی کامل با وزیر صنعت و معدن که ایشان هم تازه متوجه ضعف کارشناسی مصوبه شده اند، بدون این که کوچکترین فشاری بر آنان وارد شده باشد، خاستار لغو مصوبه شده اند.
  جناب اسدپور واقعیت این است که مدیران لامردی جایگاه مناسبی در ساختار قدرت دارند، و این حقیقتی است که همه می دانیم و در این میان شکسته نفسی جناب عالی و انکار نقش این لابی گری های قوی و نشان دادن بحث به عنوان یک موضوع کارشناسانه به نظر من واقعیت را عوض نمی کند.

  ۴- فرموده اید مگر وزیر و معاونان وزیر و نمایندگان تعصب لامردی دارند؟ با عرض پوزش به نظرم یک مغالطه آشکار در این سوال و توجیه دیده می شود. مگر فقط بحث تعصب منطقه ای می تواند توجیه گر اقدامات مدیران باشد. در بند قبل در مورد فشار و لابی گری نوشتم. به نظرتان همین عامل نمی تواند تعیین کننده باشد. در ضمن با این گونه استدلال با این سوال مواجه می شوید که اشخاصی که جعفرپور به گفته شما از طریق لابی گری با آنها توانست این مصوبات را به تصویب برساند هم تعصب لاری داشته اند؟

  ۵- امیدوارم دوستان در نقد مطالب اینجانب موضعی منصفانه داشته باشند چرا که هدف من از ابتدا گفتگویی سازنده بوده است. امیدوارم دوستان عزیز لامردی و لاری هم بدون مصلحت اندیشی های مرسوم، سعی در بیانی مستدل و منطقی و کارشناسی داشته باشند.

 17. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۱ ق.ظ

  عارف جان

  ۱- اولا که غیر کارشناسی بودن مصوبه ها دقیقا در نامه اول ذکر شده و در نامه دوم هم به پیوست اشاره شده که در پیوست دقیقا این موضوع ذکر شده است. لازم شد پیوست را هم منتشر میکنیم (فعلا به دلیل طولانی شدن مطلب آن را نیاورده ایم).
  باید به اطلاع شما برسانم که این نامه ها قبل از تصمیم مجلس بوده است. بهتر است بگویم این نامه ها مبنای تصمیم مجلس بر رد مصوبه بوده است. پس انتظار این که در این نامه ها اسمی از مجلس آورده شود بجا نیست.

  ۲و ۳- کسی نقش لابی دکتر موسوی را انکار نکرده است. اگر قرار باشد وقتی حقی از لامرد و مهر ضایع میشود نماینده لامرد و مهر لابی نکند پس چه کسی باید این کار را انجام دهد؟ اما لزوما لابی کردن به معنی غیرقانونی کار کردن نیست. قانونی کار کردن هم لابی میخواهد.

  ۴- کار دکتر موسوی کار قانونی بوده و وزیر هم دروغ نگفته است که نگران تبعات آن باشد. در نتیجه نشان دادن این که این وزرا در این مورد تعصب خاصی نداشته اند ساده است.
  اما کسی که به صورتی غیر قانونی کاری را انجام میدهد حتما منفعتی، تعصبی، رودربایستی چیزی داشته و گرنه هیچ کس حاضر نمیشود مفت و مجانی دنیا و آخرت خودش را بفروشد.

  ۵- عارف جان من از شما خواهش میکنم شما هم موضع انصاف داشته باشید و حال که وزیر هم حتی بر غیرقانونی بودن کار نماینده شما مهر تایید زده آن را قبول کنید و بجای بحث کردن با ما و با نماینده لار گفتگو کنید.

 18. نوشته شده توسط علی در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۲ ق.ظ

  آقای اسدپور من هر جای نامه نگاه می کنم جایی رو مبنی بر غیرقانونی بودن کار نماینده عزیز لار نمی بینم!!
  می شه دقیقا اشاره کنید کجا چنین موردی قید شده؟!!
  تنها مشکل این مصوبات مخالفت تنگ نظرانه برخی از نمایندگان هست وگرنه اقدام هماهنگ وزرا در مسکوت ماندن این مصوبات هیچ معنایی جز فشار از طرف لابی های سیاسی برای ابطال ان ها ندارد…

 19. نوشته شده توسط محمد رضا مظفری در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۸:۳۰ ق.ظ

  دوستان عزیز علی آقا و بیرم کبیر 
  علی آقا
  هر چه گشتم جایی را ندیدم که در حمایت از لامرد چیزی نوشته باشم. اتفاقا در زمان جدایی مهر از لامرد با توجه به اینکه جوانی ۲۰ ساله بودم ولی کاملا موافق این کار بودم چون تصور می کردم با کم شدن مساحت تحت پوشش شهرستان  پیشرفت هر دو شهرستان با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت و الان پس از ۱۰ سال این قضیه کاملا مشهود است. خوشبختانه بادرایت نماینده محترم لامرد و مهر و همچنین اعضای جدید شورا این اختلافات رفته رفته جای خود را به فرصت ها خواهند داد نشان به این نشان که اخیرا شورای شهر دو شهرستان جلسه مشترکی را با هم برگزار کرده اند که نوید بخش فصلی نو در ارتباطات این دو شهرستان خواهد بود. 
  البته مطلب شما را هم رد نمی کنم که عده ای در سال ۸۰ بر سر جدایی مهر از لامرد و محل پالایشگاه اعتراض خود را به بدترین شکل ممکن نشان دادند و به آتش زدن فرمانداری انجامید. 

  بیرم کبیر عزیز 
  فقط سوال بنده از شما این است که الان بیشتر در انزوا قرار گرفته اید یا قبلا که بخشی از لامرد بودید. متاسفانه تصمیمات تعصبانه در برهه ای از زمان هزینه های پنهانی را متوجه ساکنان محترم بیرم نموده است.برای روشن شدن موضع یک مثال ساده می آورم: برای رفتن به لار و انجام یک کار اداری باید حداقل ۱۰۰۰۰ تومان برای رفت و آمد پرداخت کنید در  حالی که اگر در لامرد آنرا انجام دهید با نصف این مبلغ، کار شدنی است. 
  جدا شدن چاهورز و خیرگو نیز طبق قوانین کشوری صورت گرفته و با توجه به رسیدن جمعیت این مناطق  به حد نصاب  ارتقا یافته و جدا شده اند همانطور که گراش و لامرد و خنج از لار جدا شده است. 

 20. نوشته شده توسط مصطفي در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۹ ق.ظ

  اقای عبدالحسین عامری عزیز اولا نام مستعار استفاده نکردم . بلکه اسم خودم هست. بعدشم مثل اینکه شما توی لامرد زندگی نمی کنید و نمی دونید که بعضی اقایون و نقد نباید کرد و اگه نقد کردی چه درست و چه غلط باید عواقبش و هم بپزیری. شما می گید (( از دیوارهمه بالا میرین جای همه حرف میزنین جای همه تصمیم میگیرین)) از دیوار همه منظورتون کیه؟جای همه ؟؟؟ من که نظر خودم و فقط گفتم . تصمیم گیری؟؟؟؟ مطمئنید متن نظر منو خوندید؟؟؟؟؟ .

 21. نوشته شده توسط محمد در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۸ ب.ظ

  آقای عارف عزیز!
  شما هم که مثل سایت لادستان حرف می زنی و غیرمستقیم دکتر موسوی رو متهم میکنی به دروغگویی!!
  عزیز دل برادر!
  یعنی میشه هئیت تطبیق هیچ اظهار نظری در این خصوص نکرده باشه ولی دکتر موسوی بیاد ریسک به این بزرگی کنه و در مصاحبه رسمی دروغ بگه و از قول هیئت تطبیق بگه این مصوبه غیرقانونی اعلام شده؟!!
  جدای از روحیات دکتر (که همه به صداقتش ایمان دارن) اصلا از نظر سیاسی هم این کار معقول نیست. چون اگر ایشون مطمئن نبودن و همچین مصاحبه ای می کردن، کافی بود نظر هیئت چیز دیگه ای اعلام می شد. در این صورت بیشتر از هرکسی خود ایشون ضایع می شد.
  در مورد بحث دیگر شما هم باید بگم همونطور که آقای اسدپور گفتن شکی نیست که دکتر موسوی برای احقاق حق مردم لابی گری کرده و پیگیری های بسیار زیادی داشته که این مصوبه لغو بشه، کسی منکر این اقدامات ارزشمند نماینده نیست که شما به اون اشاره کردید. بحث بر سر آن است که این مصوبه غیرقانونی بوده و روال عادی رو طی نکرده و دکتر موسوی توانسته هیئت تطبیق و وزرا رو قانع کنه که این مصوبه از لحاظ حقوقی مشکل داره و هر دوی اونها موضع گرفتن. کجای این کار دکتر مشکل داره؟!!
  ضمنا اینکه گفته اید: (معلوم نیست وزیر محترم در جلسه تصویب مصوبات و وقتی در متن مصوبه به صراحت از پیشنهاد آن وزارتخانه برای ارتقای ادارات مورد بحث صحبت شده است، کجا بوده اند؟) شما از کجا می فهمید در اون جلسه مخالفت نکردن؟!! شاید مخالفت کردن ولی اکثریت رای داده باشن.
  در ثانی جهت اطلاع حضرتعالی اکثر مصوبات اینگونه ای که اهمیت چندانی ندارد و موضوع منطقه ای است نه ملی، (مثل ارتقاء یک دهستان به بخش و …) اصلا در حضور وزرا به بحث گذاشته نمی شه و کمیسیون های مختلف هیئت دولت اون رو تصویب می کنن و بعد با امضاء معاون اول تحت عنوان مصوبه هیئت دولت ابلاغ می شه. لذا این مصوبه هم به احتمال خیلی زیاد از این دست بوده و اصلا در جلسه دولت مطرح نشده که وزیر صنعت بخواد مخالفت کنه.
  بعد هم شما الان میگید اسناد مخالفت هیئت تطبیق رو منتشر کنید تا ما باور کنیم، ولی شما الان همین دو تا سندی که منتشر شده هم بش ایراد وارد می کنید، با این حساب اگر آقای اسدپور چند روز دیگه با روابطی که دارن اون اسناد رو هم بدست بیارن و منتشر کنن، چه تضمینی هست که باز هم نگید این اسناد الکی نوشته شده و غیرکارشناسی هست و …

 22. نوشته شده توسط عبدالحسین عامری در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲:۵۳ ب.ظ

  http://www.seratnews.ir/fa/news/55308/

 23. نوشته شده توسط عبدالحسین عامری در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۳:۰۲ ب.ظ

  - دیرزمانی است که فرهنگ نقدشدن و نقد پذیرفتن دارای اشکالات متعددی است. بی تردید حق طبیعی هر ایرانی است که انتقادات و پیشنهادات خود را به صورت منطقی و مؤدبانه بیان کند و انتظار داشته باشد که مسئولان و متولیان در هر رده به این نظرات توجه کنند و خود را به عنوان خدمت‌گزار مردم، در مقام پاسخ‌گویی بدانند. اما باید به این نکته نیز توجه کرد که نقد کردن بی‌شک با مجادله، هتاکی و بی‌حرمتی متفاوت است.

  ارزیابی و پژوهش ما بر کار دیگران دو درس در پی دارد : نخست اینکه با دانش او آشنا می شویم و دوم آنکه ما راه های تازه و درست را به او هدیه خواهیم نمود .

  نقد کردن و نقد پذیری, سرمایه ای ارزنده برای اصلاح فرد و جامعه به شمار می رود. شناخت کاستیها و تلاش برای زدودن آنها, گامی است اساسی در رسیدن به رستگاری فردی و اجتماعی. پرده پوشی بر آنچه بوده و هست و رویدادها و یا خود را به نادانی زدن, رویدادها را دگرگون نمی سازد. انسان خردمند, هماره در جست وجوی آن است که در مسیر تکاملی فردی و جمعی, آفتها, آسیبها, کم وکاستیها را بزداید, تا به درستی راه بپیماید. از این روی, در منطق فرزانگان, نقد و انتقاد قدر و قداست ویژه ای دارد و یکی از برتریهای اخلاقی و اجتماعی مهم, به شمار می رود.

  اگر فرهنگ نقد کردن و نقد پذیرفتن, به درستی بیان شود و آداب نقد و ویژگیهای ناقدان و مرزهای روا و ناروای انتقاد به روشنی ترسیم گردد, بسیاری از تنشها و تشنجها و کشمکشها فروکش می کند و بسیاری از سستیها و کاستیها, زمینه ظهور نمی یابند.

  اگر همگان به این باور برسند که: بالندگی فردی و توسعه و پیشرفت اجتماعی آنان به وسیله نقد دلسوزان و انتقاد تیزبینان رشد و شتاب بیش تری می یابد و هیچ کس بی نیاز از یادآوری و انتقاد دیگران نیست, فضای جامعه دگرگون می شود و انتقادها جای انتقامها را می گیرند.
  برای روشن تر شدن موضوع به رهنمودهای روشنگر امام خامنه ای در زمینه فرهنگ نقد خواهیم پرداخت.

  * انتقاد به معناى تضعیف نیست

  حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار اعضاى هیأت دولت، به مناسبت هفته ۰۴/۰۶/۸۱ فرمورند:
  «البته معناى این حرف آن نیست که ما بگوییم هیچ‏کس حق ندارد از دولت انتقاد کند؛ چون انتقاد به معناى تضعیف نیست. انتقاد اگر دلسوزانه و منصفانه باشد، کمک هم مى‏کند. اگر انتقادى دلسوزانه هم نبود، بالاخره دانسته مى‏شود. در مقابل حرکت دولت، اگر یک وقت عیبجویىِ غیرمنصفانه‏اى هم بشود، نخواهد توانست افکار عمومى و واقعیّتهاى بیرونى را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین من نمى‏خواهم انتقاد را منع کنم؛ اما تخریب را چرا. تخریب به‏هیچ‏وجه مصلحت نیست. با هیچ توجیهى کسى نمى‏تواند خود را قانع نماید که دولت را تخریب کند.»

  * بعضی‌ها طورى انتقاد مى‏کنند که تخریب است

  رهبر معظم انقلاب اسلامى در پاسخ به پرسشهاى دانشجویان در دانشگاه صنعتى شریف در تاریخ ‏ ۰۱/۰۹/۷۸ فرمودند:
  «من البته هیچ‏وقت جلوِ انتقاد را نگرفته‏ام و کسى را منع نکرده‏ام. انتقاد صحیح و دلسوزانه ضررى ندارد؛ اما این انتقاد بایستى به تخریب نینجامد. بعضیها طورى انتقاد مى‏کنند که تخریب است؛ این مصلحت نیست. کسى که مسؤولیت سنگینى در کشور بر دوشش هست و از او توقّع داریم که فلان کار را بکند – اقتصاد را درست کند و… – اگر ما او را تقویت نکنیم؛ اگر یک وقت ضعفى هم پیدا شد، آن را نپوشانیم؛ آیا مى‏توانیم چنین توقّعى داشته باشیم؟ باز هم مى‏توانیم امیدوار باشیم که آنچه که ما مى‏خواهیم، انجام خواهد گرفت و آنچه که وظیفه اوست، انجام مى‏گیرد؟»

  *اهانت و تخریب جزء رسوم زشت برخی از کشورهای غربی

  امام خامنه ای همچنین در خطبه‌‌هاى نماز عید سعید فطر۰۲/۰۸/۸۵ بیان فرمودند:
  «آن کسانى هم که دستى در تبلیغات دارند، فضاى سیاسى کشور را آشفته نکنند؛ بدگویى از این، اهانت به آن، معارضه‌ى جناحهاى سیاسى با هم. مردم چه تقصیرى کرده‌اند که بایستى ذهن آنها به خاطر انگیزه‌هاى مختلف سیاسىِ اشخاص و گروهها و جناحها و مجموعه‌ها، آشفته و مغشوش شود. اینها بگذارند فضاى انتخابات سالم باشد. البته هرکس حق دارد از خود و نامزد انتخاباتى خود دفاع و حمایت کند؛ این مانعى ندارد. تبلیغات در حد متعارف و بدون اسراف و زیاده‌روى، خیلى خوب است؛ اما اهانت، تخریب و بدگویى – این‌کارهایى که جزو رسوم زشتِ بعضى از کشورهاى غربى است – را کنار بگذارند»

  * بعضى از این مطبوعاتى که امروز هستند، پایگاه‌هاى دشمنند

  مقام معظم رهبرى در دیدار با جوانان در مصلّاى بزرگ تهران در تاریخ ‏۰۱/۰۲/۷۹ فرمودند:
  «متأسّفانه امروز مى‏بینم همان دشمنى که به‏وسیله تبلیغات خود، همّتش این بود که افکار عمومى یک کشور را به سمتى متوجّه کند، به‏جاى رادیوها آمده در داخل کشور ما پایگاه زده است! بعضى از این مطبوعاتى که امروز هستند، پایگاههاى دشمنند؛ همان کارى را مى‏کنند که رادیو و تلویزیونهاى بى.بى.سى و امریکا و رژیم صهیونیستى مى‏خواهند بکنند!
  من نه با آزادى مطبوعات مخالفم، نه با تنوّع مطبوعات. اگر به‏جاى بیست عنوان روزنامه، دویست عنوان روزنامه در این کشور در بیاید، بنده خوشحالتر هم خواهم بود و از این‏که روزنامه‏هاى کشور زیاد شوند، هیچ احساس بدى ندارم. اگر مطبوعات، آن‏طورى که در قانون اساسى هست، مایه روشنگرى باشند؛ مصالح کشور را رعایت کنند، به نفع مردم قلم بزنند، به نفع دین قلم بزنند، هرچه بیشتر باشند، بهتر است. اما امروز مطبوعاتى پیدا مى‏شوند که همه همّتشان، تشویش افکار عمومى و ایجاد اختلاف و بدبینى در مردم و خوانندگانشان نسبت نظام است! ده عنوان، پانزده عنوان‏روزنامه، گویا از یک مرکز هدایت مى‏شوند؛ با تیترهاى شبیه به هم در قضایاى مختلف. قضایاى کوچک را بزرگ مى‏کنند و تیترهایى مى‏زنند که هرکس این تیترها را مى‏بیند، خیال مى‏کند که همه چیز در کشور از دست رفته است! اینها امید را در جوانان مى‏میرانند؛ روح اعتماد به مسؤولان را در آحاد مردم کشور تضعیف مى‏کنند و نهادهاى اصلى کشور را مورد اهانت و توهین قرار مى‏دهند!

  من مى‏دانم که در بسیارى از این مطبوعات، آدمهاى خوب و مؤمنى مشغول کارند – چه کسانى که قلم مى‏زنند، چه کسانى که اداره مى‏کنند – اما در لابلاى همینها اثرِ انگشت «عبداللَّه‏بن‏ابى‏ها» را مى‏بینم: تفرقه‏افکنیها، اختلاف‏افکنیها، تشنج آفرینیها، تشویش افکار عمومى، نا امید کردنها، یأس پراکنیها، چهره‏سازى عناصر وابسته و مرید دشمن، از نظر انداختن عناصر مفید و مؤمن و مخلص و دلسوز! البته این کارها به جایى هم نخواهد رسید؛ خداى متعال رسوا مى‏کند.»

  * از انتقاد نترسید و خشمگین نشوید

  بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار اعضاى هیأت دولت، به مناسبت هفته دولت در تاریخ ۰۴/ ۰۶/ ۸۱ فرمودند:
  رهبر انقلاب در سخنانی خطاب به دولتمردان فرمودند: به شما مسوولان دولت که بخش های گوناگون در اختیارتان است، می گویم از انتقاد نه بترسید، نه خشمگین و ناامید شوید. این‏طور هم نباشد که اگر روزنامه یا شخصی به بخشی از بخش های دولت یا به کاری که دولت پدید می‏آورد، انتقاد می‏کند، مسوولان آن بخش یا مسوولان دولتی سراسیمه شوند.

  گاهی اوقات انسان می‏بیند یک حالت سراسیمگی در اینها پیدا می‏شود. نه، به‏ هیچ ‏وجه سراسیمه نشوید. بالاخره انتقاد وجود دارد. راه مورد انتقاد قرار نگرفتن این است که انسان به کنج انزوایی بخزد و هیچ اقدامی نکند، یا اگر مسوولیتی می‏پذیرد، خدای نکرده به لوازم آن مسوولیت عمل نکند تا مثلا کسی به انتقاد از او نپردازد و برخلاف توقع او کاری صورت نگرفته باشد.
  بالاخره هر حرکتی صورت می‏گیرد، ممکن است مخالفان و منتقدانی داشته باشد. ممکن است یک اقدام شما کسانی را به حق یا بناحق عصبانی کند و آنها چیزی بگویند. وقتی کار شما مبتنی بر مقدمات منطقی است، باید آن را ادامه دهید.

  * انتقاد موجب شناسایی نقاط قوت و ضعف است

  امام خامنه ای در دیدار مسئولان و کارکنان قوه‌ی قضائیه در آستانه سالروز هفتم تیر در تاریخ ۱۳۸۱/۰۴/۰۵ فرمودند:
  مطلب مربوط به منتقدان این است که انتقاد در جامعه چیز خوبی است. زیرا انتقاد موجب می‏شود انتقاد شونده بتواند نقاط قوت و ضعف خود را بفهمد و همچنین ناظران صحنه بتوانند بفهمند. این به پیشرفت کار کمک می‏کند ولی انتقاد، غیر از عیبجویی، آن هم عیبجویی خصمانه است.

  * انتقاد آری اما تخریب نه!

  آیت الله خامنه ای در دیدار اعضاى هیأت دولت مورخ ۱۳۸۱/۰۶/۰۴ فرمودند:
  انتقاد به معنای تضعیف نیست. انتقاد اگر دلسوزانه و منصفانه باشد، کمک هم می‏کند. اگر انتقادی دلسوزانه هم نبود، بالاخره دانسته می‏شود. در مقابل حرکت دولت، اگر یک وقت عیبجویی غیرمنصفانه‏ای هم بشود، نخواهد توانست افکار عمومی و واقعیت های بیرونی را تحت تاثیر قرار دهد.
  بنابراین من نمی‏خواهم انتقاد را منع کنم؛ اما تخریب را چرا. تخریب به ‏هیچ ‏وجه مصلحت نیست. با هیچ توجیهی کسی نمی‏تواند خود را قانع نماید که دولت را تخریب کند.

  * انواع نقد و انتقاد

  بیانات مقام عظمای ولایت در دیدار اعضاى هیئت دولت مورخ ۱۳۸۸/۰۶/۱۸ مصادف با ۱۷ رمضان ۱۴۳۰ :
  برای شنیدن نقد، سینه گشاده و روی باز و گوش شنوا داشته باشید. هیچ ضرر نمی کنید از اینکه از شما انتقاد کنند. البته این انتقادهایی که می شود همه یک جور نیست. بعضی‏ها به قصد اصلاح نیست، بلکه به قصد تخریب است، هم از مجموعه مطبوعات خودمان، هم پشتوانه آنها.

  دهها رادیو و تلویزیون بیگانه و رسانه‏ عمومی و بین‏المللی در اختیار حرف ها و افکاری است که بنایش بر تخریب است. یعنی هیچ بنای اصلاح ندارند. آنچه که نقل می کنند برای تخریب است. لذا واقعیت و غیر واقعیت و خلاف واقع و ضد واقع، همه چیز در آن است.

  گاهی یک چیز کوچک را بزرگ می کنند، گاهی یک چیزی که نبوده، به عنوان یک حقیقت مسلم جلوه می دهند. اینها البته هست. این، تخریب است لیکن در کنار اینها، نقد هم وجود دارد. نقدهای مصلحانه و خیرخواهانه. گاهی از سوی دوستان شماست، گاهی حتی از سوی کسانی است که دوست شما و طرفدار شما هم نیستند.
  گاهی به انسان یک نقدی می شود، یک عیبجویی یا انتقادی از انسان می شود که آن طرف نیز دوست آدم نیست که آدم به اعتماد دوستی او بخواهد بگوید که خوب، ما گوش می کنیم. نه، دوست هم نیست، اما دشمن هم نیست و دشمنی‏اش هم ثابت نشده ولی نقد و انتقاد است. آن را هم حتی باید گوش کرد. شاید در خلال این نقدها حرفی وجود داشته باشد که به درد ما بخورد و باید به هر حال با سعه صدر برخورد بشود.

  * معیار انتقاد دلسوزانه

  امام خامنه ای در دیدار نمایندگان هفتمین دوره مجلس شوراى اسلامى مورخ ۱۳۸۶/۰۳/۰۸ فرمودند:
  انتقاد دو گونه است. علامت دلسوزانه بودن انتقاد این است که وقتی انسان انتقاد را بیان می‏کند، نقطه قوت را هم در کنار او بیان کند تا معلوم شود که بنای نظر شخصی، بنای انتقام‏گیری و بنای اذیت کردن ندارد والا اگر ما یک مجموعه‏ای داشته باشیم که نقاط قوت و نقاط ضعفی هم دارد، آن وقت در بیان انتقاد، نقاط قوتش را اصلا در نظر نگیریم و به زبان نیاوریم، بعد یک یا دو یا ده مورد از نقاط ضعف را همین طور بیان کنیم. معلوم است که تضعیف خواهد شد.
  علامت این که نمی‏خواهیم تضعیف کنیم، این است که نقاط قوت را هم بیان کنیم. حالا اگر یک وقت در موردی انتقادی هم داریم، بگوییم اشکالی ندارد و کسی با آن مخالفتی ندارد.

  * از انتقادها عصبانی نشوید و از آن استقبال کنید

  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس جمهور و اعضاى هیأت دولت در تاریخ ۱۳۸۶/۰۶/۰۴ فرمودند:
  از انتقاد اصلا عصبانی نشوید. بعضی از انتقادکن‏های از دولت، هدفشان این است که شما را عصبانی کنند،خسته کنند و از جا در ببرند؛ اصلا انتقاد با این هدف انجام می‏گیرد.
  گاهی یک خبری را تیتر می‏کنند، بزرگ می‏کنند و فردای آن روز معلوم می‏شود اصلا دروغ است و اصل ندارد! اینها هم کارهایی است که بعضی ها انجام می‏دهند. مطلقا حالت عصبانیت و بی‏تابی نباید به شما دست بدهد. بعد هم شما از همان انتقاد – ولو غیرخیرخواهانه باشد – استقبال کنید. چون گاهی در انتقادهای خصمانه هم حقایقی وجود دارد که انتقاد کننده از روی خیرخواهی نمی‏گوید، اما انتقادش واقعی است، چه برسد آن کسانی که از روی خیرخواهی از شما انتقاد می‏کنند. اصلاً هیچ نرنجید و از انتقاد استقبال کنید.

 24. نوشته شده توسط سعيدكريمي در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۴ ب.ظ

  جناب دکتراسدپورعزیز؛براساس گفته های دکترجعفرزاده  گویارییس محترم مجلس شورای اسلامی نامه اداره کل تطبیق مصوبات راامضاننموده فلذاگفته های شما ودکترموسوی دراین خصوص بااشکال مواجه خواهدبود.لطفا شفاف سازی فرمایید.

 25. نوشته شده توسط علی در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۳ ب.ظ

  آفرین بر عارف رفیعی که کاملاً منطقی جواب داد

 26. نوشته شده توسط محمد در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۱۶ ق.ظ

  سلام
  ادمین های محترم سایت نظری که بنده دیروز صبح فرستادم رو چرا منتشر نمی فرمایید؟ بعید می دانم مشکلی داشته باشد!!!

 27. نوشته شده توسط محمدازمهر در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۸:۲۲ ق.ظ

  آقای اسد پور عزیز لطفا” چرا فقط در خصوص ادارات کل لار می گوئید حقی از مهر ضایع شده است چرا از نام مهر استفاده می کنید ؟ چرا از فشارهای دکتر موسوی جهت عزل فرماندار مهر در این روزها چیزی نمی نویسید چرا از کندی اجرای پروژه گله دار – دا المیزان چیزی نمی نویسید ؟ چرا همه چیز را فقط برای لامرد می خواهید ؟ لطفا” جواب دهید

 28. نوشته شده توسط همشهري در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۸:۲۷ ق.ظ

  جناب اقای عارف رفیعی عزیز 
  در بخشی از سخنان خود وزیران سابق صنعت ،معدن و تجارت و همچنین کشاورزی را زیر سوال برده اید که در جلسه هیئت دولت کجا بوده اند که اکنون بعد از بیست روز ادعای عدم هماهنگی و عدم کارشناسی مصوبه دارند و نتیجه گرفته اید که از روی فشار و لابی این اقدام صورت گرفته است، باید به استحضار رسانده شود که تصویب یک مصوبه می تواند با رای مخالف چند نفر اقلیت و یا عدم حضور وزیری صورت گرفته باشد کاری که سال قبل در وزرات خانه کاری خودتان (وزارت نفت ) نیز صورت گرفت اگر خاطر مبارکتان باشد زمانی که واگذاری پالایشگاهها (من جمله پالایشگاه پارسیان ) به بخش خصوصی به تصویب هیئت دولت رسید، چند هفته بعد از  ابلاغ آن  با نامه مهندس قاسمی (وزیر وقت ) از این کار جلوگیری شد و  خوشحالی زایدالوصف جنابعالی را در پی داشت که کماکان در بخش دولتی باقی می مانید ،آیا لابی در کار بود یا دلایل آقای مهندسی قاسمی عامل آن بود؟. به نظر من اکنون نیز چنین اتفاقی تکرار شده و لاغیر و مطالب ارائه شده جناب عالی از روی تعصب لاری بودن و در لفافه منطقی بیان شده است و گرنه  نامه ها اظهر من الشمس است و هر شخص منصفی این را تایید خواهد کرد.

 29. نوشته شده توسط بيرم كبير در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۸:۳۵ ق.ظ

  در یادداشتی در روزنامه «بهار» آمد:
  سید علی تاجر بیرمی، شخصیت تاریخی«توسعه» ایران
  لارستان کهن > – یک چهره از بیرم لارستان به عنوان شخصیت تاریخی «توسعه» معرفی شد. –
  روزنامه سراسری «بهار» در صفحه تاریخ و توسعه اقتصادی به معرفی سه شخصیت برتر توسعه در سطح ملی و بین المللی پرداخت: ۱٫حاج سید علی تاجر بیرمی، ۲٫حاج محمدحسن امین الضرب و ۳٫ بارون جولیوس دورویتر.

  در بخشی از یادداشت روزنامه بهار آمده است، در دوره سلطنت ناصرالدین شاه و پس از آن که شرکت های بنکداری و بازرگانی بزرگ ایرانی به دلیل کمبود سرمایه ورشکسته می شدند، انجمن تجارت فارس به ریاست سید علی تاجر بیرمی توانست سالها با موفقیت به کار خود ادامه دهد.

  حاج سید علی تاجر بیرمی و فرزندانش که در این دوره به وکیل الرعایایی، ریاست انجمن تجارت و ناظم التجاری فارس مفتخر بوده اند، نقش تجاری، سیاسی و اجتماعی بزرگی در جنوب کشور بر عهده داشتند.

  برای مطالعه این گزارش می توانید به آدرس اینترنتی روزنامه بهار به نشانی http://baharnewspaper.com/Pdf/92-03-13/5.pdf مراجعه نمایید. شایان ذکر است که هفته نامه نوبهار چاپ لندن در ماه می ۲۰۱۳ به معرفی سید علی تاجر بیرمی به عنوان یکی از شخصیت های تاریخی و معرفی کتابی از وی که اخیراً به همت سازمان اسناد و کتابخانه و ملی منتشر شده، پرداخته است.

 30. نوشته شده توسط عارف رفیعی در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۹:۳۵ ب.ظ

  سلام بر جناب همشهری
  من قبلن هم گفته ام سعی می کنم تعصب نداشته باشم حال که چقدر موفق بوده ام ظاهران از نظر شما نتیجه مردود است.
  بنده حتا یک بار هم نگفته ام این مصوبه ها کارشناسی بوده اند چون بر عکس بسیاری افراد لاری و لامردی خود را واجد صلاحیت بحث کارشناسی در این مورد نمی دانم. همچنین هیچ گاه نقش لابی را در این مصوبات انکار نکرده ام. هر چند که اعتقاد داشتم و دارم این مصوبات چه کارشناسی و چه غیر کارشناسی، در صورت تحقق می توانست برای کل منطقه مفید باشد.
  دوست عزیز! ماجرا واضح است، یک جنگ قدرت بین مسولین سیاسی با انگیزه های مختلف( پیشرفت شهر، خدمت به مردم، کسب محبوبیت برای شخص یا گروه سیاسی متبوع و …) رخ داده است که طبیعتن انگیزه افراد را به روش علمی نمی توان مشخص کرد و فقط می توان در مورد عملکرد افراد بحث منطقی و مستدل ارائه نمود.
  قبلن هم در قالب کامنت در تراکمه نوشته ام که هدف لاری ها ارتقا ادارات هست فارغ ار نوع آن و هدف لامردی ها نیز پرهیز از تسلط لار بر لامرد هست آن هم فارغ از نوع آن. پس این همه بحث کارشناسی از جانب این همه افردا با تخصص های نا مرتبط برای چیست؟
  اما صحبت بیشتر در مورد لغو این مصوبات است و روشی که می توانست در پیش گرفته شود تا کمترین لطمه را به روابط مردم( دقت کنید که میگویم مردم) منطقه بزند.
  اما در مورد زیر سوال بردن وزرای محترم باید بگویم این وزرا زیر سوال هستند. کاش جناب اسدپور زحمت بکشند روند اداری منجر به تصویب این دو اداره کل را مشخص کنند. چون واقعن منطق حکم می کند که تصویب مصوبه ای در مورد امور یک وزارتخانه قبل از مطرح شدن در هیئت دولت مورد توافق آن وزارتخانه قرار گرفته باشد، همچنان که در متن مصوبه نیز ذکر شده است ” بنا به پیشنهاد مشترک وزارتحانه های …”
  اما اگر واقعن روند دیگری طی شده باشد که در آن نظر این دو وزارتخانه لحاظ نشده باشد، باز قاعدتن باید وزارتخانه های مرتبط در مقابل آن موضعگیری می کردند آن هم نه با فاصله زمانی بسیار.
  پس دو حالت را می توان متصور شد: یا موافقت ابتدایی وزارتخانه های مورد بحث( چه بر مبنای کارشناسی و چه غیر کارشناسی) و سپس تغییر موضع( باز هم چه بر مبنای کارشناسی و چه غیر کارشناسی)
  و یا این که تصویب بدون موافقت وزارتخانه ها و سپس پیگیری عدم تحقق آنها از سوی وزرا با فاصله زمانی زیاد و البته همزمان( که گفته شد که نشان از تاثیر فشار فزاینده بر وزرا دارد)
  در هر حالت اگر دقت کنید این وزرا زیر سوال هستند و این استدلال بنده ربطی به تعصب لاری ندارد.
  در مورد مثالی که از وزارت نفت بیان کردید هم باید بگویم که تصویب واگذاری پالایشگاهها به بخش خصوصی تا جایی که یادم هست مربوط به دولت دهم نبود که آقای قاسمی نتوانسته باشند مخالفت خود را بیان کنند در ضمن مباحث واگذاری و اصل ۴۴ قانون اساسی ماهیتی متفاوت و کلان دارند اما بحث ادارات کل قاعدتن ابتدا باید در وزارتخانه مورد بحث قرار گرفته باشد. البته قاعدتن!

 31. نوشته شده توسط علی در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۹:۴۵ ب.ظ

  غیر کارشناسی رو اثبات کردید خوب حالا این لینک رو ببینیدhttp://rooydadelarestan.blogfa.com/

 32. نوشته شده توسط عارف رفیعی در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۹:۴۸ ب.ظ

  جناب اسدپور عزیز!
  مطمئن باشید حداقل من یکی خوشحال می شوم که علت دقیق و مستدل کارشناسی نبودن این مصوبات بر همگان مشخص شود.
  در مورد تاریخ نامه نگاری هم حق با شماست اما باز مسئله را پیچیده تر می کند اگر واقعن قبل از اقدام مجلس وزرای محترم نامه نگاری انجام داده باشند دیگر نیازی نبود که محلس وارد بازی شود و نیز نیازی نبود که دکتر موسوی از لغو مصوبات توسط کارشناسان وزارتخانه ها بگویند. در ضمن همچنان که اشاره کردم مجلس می تواند در مورد نقض قوانین حکم به ابطال مصوبه دهد و نه نبود شرایط کارشناسی. و باز هم ممنون میشوم موارد مرتبط با دخالت مجلس را در این مورد شفافتر بیان کنید.
  همه این بحث ها به کنار، این مورد تنها یکی از موارد بی تدبیری در عملکرد دولت قبل بود. واقعیت این است که در بخشی از این کار بی تدبیری آشکار رخ داده است( یا تصویب مصوبات یا لغو مصوبات) امید که در دولت جدید که وزرای عمدتن خبره و کارشناس در آن حضور دارند شاهد همچنین معضلاتی نباشیم

 33. نوشته شده توسط عارف رفیعی در تاریخ ۰۲ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۳:۰۲ ب.ظ

  مدیریت محترم سایت!
  نمی دانم تایید کامنت ها بر چه مبنایی انجام می شود؟ کامنت دوم من تایید شده ولی اولی نه! شاید هم مشکل فنی وجود دارد
  به هر حال در این عکس می بینید که این کامنت دوم من هست و اولی در انتظار تایید:
  http://s4.picofile.com/file/7906678167/terakmeh.jpg

 34. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۰۳ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱:۵۸ ق.ظ

  علی جان
  متن نامه نشان میدهد وزرای مورد اشاره بر خلاف آنچه در مصوبه گفته شده از این مصوبه خبر نداشته اند و با آنها هماهنگی نشده بود! این هم از کارهای رحیمی بود!

 35. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۰۳ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۲:۰۵ ق.ظ

  محمد جان
  با عرض پوزش
  مسوول تایید نظرات مطلب، من بودم که به دلایلی چند روز دسترسی به اینترنت نداشتم. از این بابت از همه کسانی که کامنتشان با تاخیر تایید میشود پوزش میخواهم

 36. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۰۳ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۲:۱۱ ق.ظ

  محمد جان (از مهر)

  در این مورد اخبار مختلفی به گوش ما رسیده که پس از جمع بندی انشاالله در مورد آن مطلبی خواهیم نوشت. این سایت منتظر شنیدن حرفهای شما در این زمینه است اما باید بگویم این مساله باعث خدشه وارد شدن به تلاشهای همه ما در اتحاد لامرد و مهر شده است.
  اما در مورد این که همه چیز را برای لامرد میخواهیم باید بگویم هنوز از امضای طرح اتان زدایی مهر که توسط دکتر موسوی پیگیری شده چند روز بیشتر نگذشته. دیگر بی انصافی نکنیم.

 37. نوشته شده توسط مسعود اسدپور در تاریخ ۰۳ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۲:۱۴ ق.ظ

  عارف جان

  به دلیل دسترسی خیلی محدود به اینترنت چند روزی از سایت دور بودم.
  چند ساعت پیش به محض گیر آوردن ارتباط اینترنتی چند کامنت اول را تایید کردم (از جمله کامنت شما را) ولی به دلیل جلسه کاری فرصت نشد تمام کامنتهای منتظر را تایید کنم.

 38. نوشته شده توسط حسن در تاریخ ۰۴ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۲:۱۳ ق.ظ

  متاسفانه قبلا سایت صحبت نو نظراتى که مخالف دیدگاهشون بود رو حذف مى کرد اما جدیدا دست به ابتکار جدید و بهتر بگم  کثیفى زده و اون هم تحریف نظر بازدیدکنندگان هست که سایت هاى لامردى باید نسبت به این اقدامات  واکنش بدهند و اون رو محکوم کنند.

 39. نوشته شده توسط خيرخواه در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۶:۳۳ ب.ظ

  خارج از گود :
  امام صادق علیه السلام:

  «اذا اتهم المؤمن اخاه انماث الایمان در تاریخ قلبه کما ینماث الملح در تاریخ الماء، کسى که برادر مسلمانش را متهم کند، ایمان در قلب او ذوب مى شود همانند ذوب شدن نمک در آب».

 40. نوشته شده توسط خيرخواه در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۹:۲۷ ق.ظ

  جهت استحضار شیعیان علی علیه السلام و پیروان مذهب جعفری علیه السلام:
  روایت داریم اگر ۵۰ نفر هم بگویند فردی حرفی را زده ولی خود آن فرد بگوید نگفته‌ام، فصدقه و کذبهم (آن فرد را تصدیق کن و آنها را که می‌گویند گفته، تکذیب کن). این روایت امام صادق علیه السلام است.